poniedziałek, 28 lipca 2014

Resweratrol

9
Pewnie większość z Was słyszała o francuskim paradoksie. Czyli sytuacji, gdzie przy przeciętnej niezdrowej diecie Francuzów i powszechnym paleniu papierosów, dożywają oni sędziwego wieku. Okazuje się, że wynika to tradycji spożywania czerwonego wina, zawierającego rezweratrol – polifenolowy związek chemiczny, który roślinom służy jako ochrona przed patogenami. Stąd też większe dawki rezweratrolu obserwuje się u roślin zakażonych.

Związek ten znajdziemy w produktach takich jak winogrona, zwłaszcza czerwone, a tym samym w produktach powstających z winogron, jak sok winogronowy, czy wino. Warto zaznaczyć, że więcej rezweratrolu jest w winach czerwonych oraz produkowanych tradycyjnie – filtracja przy masowej produkcji pozbawia wino znaczną część rezweratrolu. Ponad to rezweratrol znajdziemy w żurawinie, czy borówkach. Popularne za granicą są też suplementy diety z ekstraktem z rdestu ostrokończystego, którego korzeń zawiera znaczne ilości tego związku. Oczywiście poziom rezweratrolu w produkcie zależy też od klimatu w jakim uprawiano np. winogrono, od nawozów i innych czynników środowiskowych, wpływ na zawartość ma nie tylko obecność lub brak zakażenia.

czerwone winogrono resweratrol
Czytaj dalej »

wtorek, 22 lipca 2014

Magnez

13
Cóż, magnez to podobno jeden z najczęściej suplementowanych pierwiastków. W sensie, że przeciętny Polak zaraz po witaminie C w tabletkach, najczęściej sięga po magnez w tabletkach. W telewizji, artykułach internetowych, w podręcznikach w gimnazjum i liceum prześladują nas informacje o tym, że niedobory magnezu prowadzić mogą do chorób krążenia, chorób układu nerwowego, czy przede wszystkim chorób psychicznych, takich jak depresja, czy nerwica. I słusznie nas prześladują, bo to prawda. Warto dodać, że magnez jest zawarty w cząsteczce chlorofilu, jednak chlorofil nie jest dobrym źródłem magnezu. Za to kakao, gorzka czekolada, orzechy, rośliny strączkowe, czy otręby są jego dobrym i naturalnym źródłem. Tylko nie myślcie sobie, że jeśli podejrzewacie nerwicę serca, czy depresję na przykład, że kupicie sobie magnez, trzaśniecie dużą dawkę i po kłopocie. Lepiej udać się do lekarza. Inną oznaką niedoboru magnezu mogą być skurcze nóg, czy potliwość.

czekolada magnez
(autor: John Loo, źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dark_chocolate_Blanxart.jpg)
Czytaj dalej »

sobota, 19 lipca 2014

Mini pseudopizza, placki-chlebki, podpłomyki

13
Będzie to trochę uniwersalny przepis, ponieważ z ciastem zrobionym na jego podstawie możemy zrobić co chcemy. Wyjaśnię poniżej.

podpłomyki
Czytaj dalej »

sobota, 5 lipca 2014

Maść tranowa

14
Całkiem niedawno udało mi się odkryć maść tranową. Jest chyba słabo znana. Jak nazwa wskazuje, jej najważniejszym składnikiem jest tran.

maść tranowa
Czytaj dalej »