piątek, 29 sierpnia 2014

Sylimaryna, sylibina, ostropest plamisty

18
Było trochę o sylimarynie w notce o łysieniu androgennym. Tym razem będzie o niej trochę szerzej. Poprzez sylimarynę określa się grupę flawonoidów. Pochodzą one z rośliny o nazwie ostropest plamisty. Surowcem leczniczym są ziarna. Sylimarynę spożywać można w tabletkach i w formie ziaren. Trzeba pamiętać, że tabletki z sylimaryną są lekiem, a nie suplementem, tyle że wydawanym bez recepty.

sylimaryna ostropest
(źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostropest_plamisty)
Czytaj dalej »

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Mewia Łacha

3
Dziś notka w temacie podróży. Możliwe, że słyszeliście o Mewiej Łasze. To rezerwat przy Ujściu Wisły, mający na celu ochronę rzadkich gatunków ptaków, ich gniazd, znajdujących się na piasku, które często można zdeptać nawet o tym nie wiedząc, a także od niedawna ochronę fok. W Bałtyku regularnie i naturalnie występują trzy gatunki – foka szara, która jest najbardziej pospolita, nerpa, czyli foka obrączkowana – najmniejsza z fok oraz foka pospolita, która choć w skali świata jest bardzo pospolita, to w Bałtyku jest najmniej licznym gatunkiem foki. Warto dodać, że w Bałtyku spośród ssaków morskich mamy też morświna, niestety niemalże na wymarciu, na skutek niewłaściwych połowów (używanie szkodliwych sieci, z których morświn, czy foka nie mogą się wydostać i duszą się, toną), zanieczyszczeń, chorób, dużego ruchu na morzu.

Na Mewiej Łasze od około 2011 roku widuje się coraz większe stado fok, w lipcu widziano ich już ponad 100. Dla porównania, jeszcze jakieś 5-6 lat temu spotkanie foki przy polskim wybrzeżu Bałtyku było rzadkością. Praca Fokarium w Helu opłaciła się. A także praca innych Fokariów nad Bałtykiem. Oby tendencja wzrostu populacji utrzymała się i stada fok wróciły na stałe na polskie wybrzeża. Mi jednak nie udało się ich zaobserwować. Ale główną atrakcją notki będą zdjęcia właśnie z tego rezerwatu. 

Czytaj dalej »

wtorek, 5 sierpnia 2014

Kisiel lniany, kleik lniany

8
Dlaczego warto jeść kisiel lniany? Tak zwany kleik lniany? O kleiku lnianym było trochę przy okazji notki o łysieniu androgennym.

kleik lniany brzoskwiniowy
Czytaj dalej »