poniedziałek, 29 września 2014

Aronia

39
Opiekunka praktyk w laboratorium spożywczym mawiała, że najzdrowszy owoc jaki można wyhodować w Polsce to aronia. Jak się potem okazało, na działce mojej mamy rośnie spory krzak aronii. W tym roku udało mi się zebrać około 10 kg owoców. Przerobienie ich na sok i dżem zajęło mi cały dzień. Najpierw zbieranie, potem obieranie z drobnych gałązek i mycie, następnie wyciskanie. Mam ręczną wyciskarkę. Taką, jak widać na zdjęciu w dalszej części artykułu. Mięśnie moich rąk nieźle to odczuły. Ale z drugiej strony – dobre ćwiczenie. 

Aronia
Czytaj dalej »

sobota, 20 września 2014

Tran - olej z wątroby dorsza

66
Tran to olej wątrób ryb dorszowatych. Bywa mylony z olejem z wątroby rekina, czy olejem wielorybim – te dwa ostatnie czasem też nazywa się tranami, ale nazwa ta w odniesieniu do nich jest niewłaściwa.

dorsz
Czytaj dalej »

czwartek, 18 września 2014

Hity-mity Internetu o zdrowym odżywianiu

67
Wokół zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia narosło w Internecie mnóstwo mitów, które z czasem zostały przez spore grono osób uznane za wielkie prawdy. Chcę w tej notce wyjaśnić kilka tego typu sytuacji, mam nadzieję.

Od kilku lat jest moda na grzybicę. Wiem, że to dziwnie brzmi, ale tak to wygląda. Gdziekolwiek w Internecie nie zapytasz co Ci może dolegać, opisując objawy, zawsze znajdzie się osoba albo i kilka osób, które będą uparcie twierdzić, że to na pewno grzybica. Zaczną polecać różne cudowne terapie w tym celu i twierdzić, że medycyna nic przy tym nie pomoże i nawet tego nie diagnozuje. 

Podobnym przykładem jest zakwaszenie organizmu. Chyba każdy słyszał o preparacie Eliminacid. W reklamie polecano stronę z testem na zakwaszenie, gdzie oczywiście chyba tylko osobom, którym nic nie dolega, nie wyszłoby, że mają zakwaszenie. I tak też analogicznie jak z grzybicą – gdzie się nie zapytasz o jakieś objawy, zawsze znajdzie się osoba, która wyskoczy z tekstem, że to co Ci dolega to z pewnością zakwaszenie i że należy sobie zmierzyć papierkiem lakmusowym pH moczu i śliny. W rzeczywistości zakwaszenie owszem, występuje, ale nie jest takie częste jak się to próbuje ostatnio promować, jeśli podejrzewamy u siebie objawy zakwaszenia, warto zrobić badania na wapń, potas, sód, magnez i dalej decydować, a nie wmawiać sobie, że ma się zakwaszony organizm, bo tak wyszło na papierku lakmusowym zetkniętym ze śliną, albo bo tak powiedział super-test spod szyldu jakiegoś podejrzanego produktu na zakwaszenie.
Czytaj dalej »

środa, 17 września 2014

Regeneracja wątroby

47
Najpierw napiszę krótko o sylimarynie – krótko, bo była o tym już cała, konkretna notka. Sylimaryna występuje w ostropeście plamistym w ilości około 2-3% na 100% ziarna. Można ją spożywać w formie tabletek (Sylimarol, Silimax), które mają w Polsce status leku wydawanego bez recepty, albo w formie ziarna, wówczas z proporcji, wiedząc, że sylimaryna to 2-3%, wyliczamy dawkę (pamiętając, że sylimaryna to kompleks związków o słabej wchłanialności). Sylimaryna chroni wątrobę przed nowotworami, ma działanie przeciwutleniające w wątrobie, wspomaga regenerację komórek wątrobowych.

regeneracja wątroby
(źródło: https://www.sccollege.edu/)
Czytaj dalej »

poniedziałek, 15 września 2014

Wierzycie w ewolucję biologiczną?

56
Po przeczytaniu artykułu i zweryfikowaniu go będziecie mogli sobie odpowiedzieć. 

żółw słoniowy
(źródło: http://pl.wikipedia.org/)
Czytaj dalej »

czwartek, 11 września 2014

Kuracja przeciwzmarszczkowa dla cery suchej

21
Znacie skuteczną kurację na zmarszczki? Zaznaczam, że opisana poniżej, dotyczy wyłącznie cer suchych i ewentualnie normalnych, dla cer tłustych (które na przedwczesne zmarszczki z reguły nie cierpią) czy mieszanych nie nadaje się.

zmarszczki
(autor: Jorge Royan, źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zmarszczki.jpg?uselang=pl)
Czytaj dalej »

piątek, 5 września 2014

Preparaty na poprawę pamięci

27
W końcu obiecana notka o suplementach na pamięć i koncentrację. Porównam 5. różnych rodzajów preparatów. Przy okazji odsyłam też do sąsiedniego artykułu - neurogeneza.
Czytaj dalej »