środa, 31 grudnia 2014

Sezamina

34
Sezamina to lignan występujący w sezamie. Znany powszechnie jako fitoestrogen, gdyż potrafi być ligandem dla receptorów estrogenowych. Jego zastosowanie jest jednak zdecydowanie szersze, niż tylko działanie estrogenne i na tym chcę się skupić artykule. Sezamina występuje, jak już padło, w ziarnie sezamu, a także w oleju sezamowym i, jak nazwa wskazuje, jest związkiem specyficznym dla sezamu.

sezam
Czytaj dalej »

sobota, 27 grudnia 2014

Lactobacillus rhamnosus

63
Pierwszy raz w historii tego bloga napiszę o probiotyku. Będzie o Lactobacillus rhamnosus. Jest to bakteria kwasu mlekowego działająca symbiotycznie w organizmie człowieka, bytująca w jelitach. Badania z ostatnich dwóch dekad jasno wskazują na to, że mikrobiota jelitowa ma istotny wpływ na zdrowie człowieka. Działając na metabolizm różnych związków w jelitach czy też syntetyzując je de novo oddziałuje na cały organizm. W związku z tym istotne jest by dbać o właściwe proporcje bakterii symbiotycznych w stosunku do tych patogennych.

Lactobacillus rhamnosus występuje w produktach fermentowanych, produktach mlecznych. W aptekach można go zakupić w postaci leków wydawanych bez recepty lub środków dietetycznych specjalnego przeznaczenia medycznego. W artykule skupię się na kilku schorzeniach, w leczeniu których gatunek ten może być pomocny oraz na bezpieczeństwie jego stosowania, a także na to jak może metabolizować niektóre spożywane przez nas substancje.

Lactobacillus rhamnosus
Czytaj dalej »

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Żeń-szeń, ginsenozydy

41
Żeń-szeń jest bardzo popularnym produktem. Odpowiadają za nie ginsenozydy. Warto podkreślić, że w wielu badaniach profil ginsenozydów korzystniejszy jest u żeń-szenia koreańskiego, amerykański często w badaniach nie przynosił poprawy funkcji poznawczych u ludzi czy też nie zwiększał wydolności fizycznej, koreański - owszem.

Eksperymentów dotyczących właściwości prozdrowotnych i leczniczych żeń-szeni jest bardzo wiele, m.in. na atopowe zapalenie skóry przy podaniu doskórnym, na różne rodzaje nowotworów, na wzrost włosów, na obniżenie negatywnych skutków po okresie menopauzy, na zwiększenie aktywności różnych komórek układu odpornościowego, na poprawę wydolności układu krążenia. Ja w tym artykule skupię się jednak na funkcjach poznawczych, neuroprotekcji, na ochronie układu oddechowego oraz na poprawie parametrów spermatogenezy, ruchliwości i jakości plemników czy też funkcji seksualnych oraz ochronie jąder przed czynnikami patologicznymi.

żeń-szeń
(źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBe%C5%84-sze%C5%84)
Czytaj dalej »

wtorek, 16 grudnia 2014

Blogi, które warto odwiedzić cz. 1

26
Chcę zrobić dla Was krótki przegląd blogów, wartych moim zdaniem odwiedzenia. Będą głównie o tematyce biomedycznej, ale nie tylko. 
Czytaj dalej »

piątek, 12 grudnia 2014

Elagotaniny, kwas elagowy, granat

31
Elagotaniny to związki występujące m.in. w owocu granatu. Źródła podają, że jest w nim około 450 mg i więcej tych związków na litr soku owocowego. Występują także w truskawkach, malinach, żurawinie, jeżynach, orzechach włoskich czy winogronach. U roślin, podobnie jak inne związki polifenolowe, służą do ochrony przed czynnikami stresogennymi. W związku z tym roślina wystawiona na takie środowisko może zawierać stosunkowo więcej elagotanin.

granat kwas elagowy
Czytaj dalej »

czwartek, 11 grudnia 2014

Polecane blogi popularnonaukowe

0
Węglowy szowinista - blog o technice, kosmosie i klimatologii
GMObiektywnie - blog na temat GMO, bez populizmów, merytorycznie
Pogromcy reklam farmaceutycznych - blog farmaceutyczny
Nic prostszego - blog biomedyczny
Kwantowo - blog o fizyce i kosmologii
Patolodzy na klatce - blog o medycynie okiem histopatolożki
Crazy Nauka - blog popularnonaukowy
Nowa alchemia - blog chemiczny
Nauka o klimacie - blog o klimacie
Maszyny okiem dziewczyny - blog o technice
Damian Parol - blog o żywieniu
Wulkany świata - blog o wulkanach
Statystyczny - blog o statystyce
Suplementy diety w pigułce - blog żywieniowy
Zebry w galopie - blog medyczny
Uwaga! Naukowy bełkot - popularnonaukowy kanał na Youtube
Małe rzeki - blog przyrodniczy o ekologii rzek
Biblia curiosa - blog o ciekawych sytuacjach z naukowym wyjaśnieniem
Piękno neurobiologii - blog o neurobiologii
Biostrefa.net - blog biomedyczny
Neuroskoki - blog o psychologii i neurologii
Naturalnie - blog o biologii ewolucyjnej
Sporothrix - blog biomedyczny
Neurobigos - blog o neuronaukach
Kreatury - blog o bezkręgowcach
Nauka, rzecz ludzka - blog biomedyczny
Mity Nauki - blog o naukowych mitach

Inne
Facetem jestem i o siebie dbam
Blog ojciec
Herzyk

Czytaj dalej »

poniedziałek, 8 grudnia 2014

Syrop z granatu - przepis

60
Dawno już nie było przepisu na blogu. Czas to zmienić – dzisiaj będzie receptura na syrop z granatu.

granat
Czytaj dalej »

sobota, 6 grudnia 2014

Imbir - gingerol, szogaol, zingeron

89
Imbir to dobrze znana wszystkim przyprawa. Niewiele osób jednak wie, jakie właściwości lecznicze i prozdrowotne ma ta roślina. Głównymi związkami aktywnymi biologicznie są tutaj: gingerole, szogaol, zingeron. Odpowiadają one za ostry smak, ceniony kulinarnie.

imbir
(źródło: http://www.siewie.pl/imbir-na-cellulit-jak-dziala)
Czytaj dalej »

środa, 3 grudnia 2014

Nadmierne owłosienie

25
Nadmierne owłosienie ciała jest problemem natury hormonalnej. Może być także wzmocnione czynnikami genetycznymi. Niektórym może się wydawać, że jest to tylko defekt estetyczny. Za nadmierne owłosienie ciała czy łysienie androgenne odpowiada ten sam hormon, który wywołuje i zwiększa ryzyko nowotworu prostaty, zatem u mężczyzn zbyt silne owłosienie (np. owłosione plecy) powinno skłonić do szczególnego zainteresowania się tematem.
Czytaj dalej »