wtorek, 6 stycznia 2015

Sezamol

Ostatnio była na blogu sezamina. Teraz o sezamolu. Również występuje w ziarnach sezamu i produktach, które z nich powstają, jak np. olej sezamowy. Badań z jego udziałem jest dużo mniej, niż w przypadku sezaminy. Są to badania głównie na zwierzętach i in vitro.

sezam sezamol
(źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sesam_Seed_White.JPG)

Układ nerwowy
Wykazano pozytywny wpływ sezamolu na różne choroby układu nerwowego, w tym choroby genetyczne. W jednym z badań sprawdzono wpływ omawianego związku na padaczkę, którą wywołano u szczurów podając pentylenotetrazol. Następnie chorym zwierzętom dawano sezamol w dawce 30 mg na kilogram masy ciała. Wyniki wskazują, że zmniejszał on objawy padaczki, poprawiał funkcje poznawcze, ograniczał stres oksydacyjny [1].

Pląsawica Huntingtona to choroba genetyczna mózgu. Wywoływana jest neurotoksycznością zmutowanego białka – huntingtyny. Powstaje ono na skutek mutacji w genie IT15, która sprawia, że gen ten zawiera dodatkowe nukleotydy CAG (cytozyna, adenina, guanina), kodujące aminokwas glutaminę. Gen ten, ulegając ekspresji, powoduje syntezę wspomnianej huntingtyny, która zawiera dodatkowe ciągi aminokwasu – glutaminy (z pokolenia na pokolenie jest ich coraz więcej, co przyspiesza pojawienie się aktywnego okresu choroby). Neurotoksyczność zmutowanej huntingtyny polega na nie do końca poznanym mechanizmie, uszkadzającym działanie mitochondriów komórek nerwowych. Pląsawica Huntingtona objawia się niekontrolowanymi ruchami, pogorszeniem funkcji poznawczych, zaburzeniami umysłowymi. W roku 2009 i 2010 wykonano dwa badania dotyczące wpływu sezamolu na działanie enzymów mitochondrialnych komórek nerwowych, co może mieć wpływ przy chorobie Huntingtona.

Pierwszy eksperyment polegał na wywołaniu u szczurów drgawek poprzez użycie kwasu 3-nitropropionowego. W trakcie 14 dniowej kuracji trucizną u szczurów wystąpiły zaburzenia zachowania, zaburzenia koordynacji, zaburzenia masy ciała, stres oksydacyjny, zaburzenia enzymatyczne w mitochondriach. Osobniki, którym podawano sezamol (w dawkach 5 mg/kg, 10 mg/kg i 20 mg/kg) wykazywały lepszą aktywność i koordynację ruchową, zaznawały mniejszego stresu oksydacyjnego i, co ważne, sezamol poprawiał u leczonych szczurów parametry enzymów mitochondrialnych [2]. Drugie badanie było bardzo podobne. Szczurom podawano kwas 3-nitropropionowy, by wywołać objawy neurotoksyczności, następnie badano szczury, którym podawano także sezamol w teście labiryntowym czy labiryntowym teście wodnym Morrisa. Zwierzęta otrzymujące sezamol otrzymywały lepsze wyniki [3]. 

Coraz częściej opracowuje się technikę ładowania cząsteczek sezamolu w nanocząsteczki lipidowe, by związek ten mógł w większym stopniu docierać do pożądanych tkanek. Badania tego typu przeprowadzono m.in. w stosunku do mózgu przy zaburzeniach poznawczych i emocjonalnych pomenopauzalnych [4], czy przy  zaburzeniach demencyjnych [5].

Serce
Mioblasty to prekursorowe komórki miocytów, czyli komórek mięśniowych. Komórki mięśniowe serca nazywamy natomiast kardiomiocytami (a prekursorowe kardiomioblastami). Badano wpływ sezamolu na kardiomioblasty w warunkach in vitro. Wywołano stres oksydacyjny przed podawanie doksorubicyny. Badany związek obniżał poziom wolnych rodników i łagodził działanie genotoksyczne [6].  Sezamol poprawiając parametry lipidowe i enzymatyczne, u szczurów, łagodzi objawy syndromu kardiometabolicznego [7]. W badaniu na szczurach wykazano także właściwości ochronne sezamolu przy zawale mięśnia sercowego [8].

Ochrona przed promieniowaniem
Sezamol w wielu badaniach wykazuje właściwości radioprotekcyjne. W jednym z nich sprawdzano wpływ sezamolu na ochronę DNA grasicy cielęcej. Wyniki porównywano z działaniem melatoniny. Sezamol działał skuteczniej [9]. Sprawdzono także jego radioprotekcyjne właściwości na leukocytach mysich, gdzie również oddziaływał ochronnie [10], także w innym badaniu [11]. Takie samo ochronne działanie sezamolu wykazano przy ludzkich fibroblastach [12] i ludzkich limfocytach [13]. Badania wskazują, że ochronny mechanizm polega na obniżaniu reaktywnych form tlenu powstających, gdy na komórki działa promieniowanie jonizujące. 

Nowotwory
Nadmierna aktywność cyklooksygenazy-2 może być związana z powstawaniem nowotworu jelita grubego. W badaniu na zwierzętach wykazano, że sezamol (jako jedyny spośród głównych związków aktywnych biologicznie występujących w sezamie: sezaminy, sezamoliny, kwasu ferulowego, kwasu syryngowego) hamuje aktywność tego enzymu i zmniejsza liczbę polipów w jelicie [14].

Sezamol, a wytwarzanie progesteronu w jądrach
Jądra składają się z komórek Leydiga, które odpowiadają za produkcję androgenów oraz komórek Sertolego, które są podporą dla spermatocytów, a także tworzą barierę krew-jądro. Ponadto odżywiają fruktozą spermatocyty. Na kolejnych ,,ramieniach’’ komórek Sertolego znajdują się kolejno spermatogonia, spermatocyty I rzędu, spermatocyty II rzędu i spermatydy. Przeprowadzono badanie na komórkach Leydiga myszy, w warunkach in vitro, gdzie wykazano, że sezamol wzmagał syntezę progesteronu przez ów komórki [15]. Może się to okazać pomocne dla osób walczących z łysieniem androgennym, nadmiernym owłosieniem ciała czy przerostem prostaty, gdyż progesteron hamuje aktywność 5-alfa-reduktazy, odpowiadającej za konwersję testosteronu w dihydrotestosteron, a ten wywołuje wspomniane problemy.

Źródła:
1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24711892
2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19504387
3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20102363
4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21978086
5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25449035
6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23738736
7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22398194
8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21471716
9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21899433
10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21204756
11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21784002
12. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20697726
13. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21783559
14. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24688218
15. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21863802

18 komentarzy:

 1. Przy chorym sercu powinnam się chyba bardziej zainteresować tym tematem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie zwracałam uwagi na sezamol, ale sporo można się dowiedzieć z tego wpisu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja mam pytanie z innej beczki ;) o siemieniu lnianym. Mam go sporo w nasionkach, ale chciałabym pić mielone (dodaję do herbaty albo mleka), żeby nie rozgryzać nasionek :P Czy mogę mielić sobie porcję co 3 - 4 dni? I ile siemienia powinno się dziennie spożywać? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, zależy w jakim celu chcesz stosować ;-). Ja tak sobie czasem mielę na zapas :-).

   Usuń
  2. W celach zużycia zapasów :D Po prostu się zastanawiam czy jest jakaś niebezpieczna dawka :)

   Usuń
  3. Siemię lniane zawiera związki cyjankowe jednak jeśli będzie to w temperaturzr 45+ stopni nastąpi denaturacja właściwych enzymów i po kłopocie. Ja czasem dziennie do 3-4 łyżek zjadam w formie kisielu :-).

   Usuń
 4. nie miałam pojęcia, swego czasu miałam problemy z sercem

  OdpowiedzUsuń
 5. a ja nadal mam problemy z sercem..Pozdrawiam i zapraszam do mnie na dwa nowe wpisy- o karmie i nowym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć, poczytałabym o lecytynie albo o jakichś innych rzeczach poprawiających pamięć i koncentrację, o tym czy w ogóle działają.
  Jest szansa na taki artykuł?

  OdpowiedzUsuń
 7. Wybacz zaśmiecanie komentarzy, znalazłam artykuł o koncentracji :).
  Pozdrawiam i powodzenia w dalszym pisaniu bloga! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy, mam nadzieję, że pomógł :-).

   Usuń
 8. jaki sezam kupujesz? bo ja raz kupiłam, niestety nie pamiętam producenta i okazał się gorzki... A chętnie bym zaczęła go dodawać do różnych potraw :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Warto jeść sezamowe produkty:)) koleżanka olejuje włosy olejkiem sezamowym:))

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale rzetelnie i profesjonalnie prowadzony blog! Jestem pod wrażeniem (zwłaszcza że z tej tematyki jestem absolutną nogą :D ). Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Hmmm... z pewnością coś dla mnie, osoby w pełni znerwicowanej ^

  OdpowiedzUsuń
 12. Szczęśliwie lubię sezam i olej sezamowy....może tylko trzeba częściej i regularnie spożywać.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń