poniedziałek, 26 stycznia 2015

Rezweratrol, a wysiłek fizyczny

43
Był już wpis o rezweratrolu i jego wpływie na zdrowie. Przypomnę, że jest to związek występujący głównie w skórkach czerwonych winogron, a tym samym w dobrej jakości czerwonym winie czy też w dobrej jakości 100% sokach z czerwonych winogron. Roślina wytwarza go w celu obrony przed czynnikami patogenicznymi, stąd też u roślin po przebytej infekcji obserwuje się większe ilości rezweratrolu. Można go także nabyć w formie suplementów. A teraz przejdźmy do właściwego tematu wpisu. Skupię się dzisiaj tylko na badaniach na ludziach.

resweratrol
Czytaj dalej »

sobota, 24 stycznia 2015

Olej z wątroby rekina

42
Kiedyś był na blogu artykuł o skwalenie. Jest on jednym z głównych składników aktywnych, które występują w oleju z wątroby rekina. Drugim jest związek, a właściwie grupa związków o nazwie: alkiloglicerole. Według badań związki te działają korzystnie poprzez poprawienie odporności organizmu, czemu poświęcę ten wpis.

rekin
Czytaj dalej »

niedziela, 18 stycznia 2015

Kwas liponowy

39
Kwas liponowy, zwany też alfa-liponowym wykazuje wiele korzystnych właściwości prozdrowotnych na organizm człowieka i zwierząt. Jest kwasem tłuszczowym nasyconym, zawierającym dwa atomy siarki, występującym w roślinach i zwierzętach, również człowiek potrafi syntetyzować jego niewielkie ilości. Dodatkowe spożycie w formie suplementów jest wskazane przy wielu schorzeniach, czego sens odzwierciedla wiele badań naukowych, na podstawie których powstały setki publikacji. Podawanie kwasu liponowego korzystne jest m.in. dla słuchu, dla układu pokarmowego, przy przewlekłych bólach czy chorobach autoagresywnych.

kwas liponowy
(źródło: http://www.lookfordiagnosis.com/mesh_info.php?term=Thioctic+Acid&lang=1)
Czytaj dalej »

środa, 14 stycznia 2015

Spis treści (TA STRONA MOŻE SIĘ ŁADOWAĆ CHWILĘ DŁUŻEJ)

0
Jeżeli od niedawna śledzicie bloga i chcecie nadrobić wcześniejsze wpisy, najlepszym sposobem będzie kierowanie się po archiwum bloga, znajdującym się w lewym pasku bądź też przeczytanie interesujących was artykułów według tego właśnie spisu, podzielonego na kategorie, zgodnie z menu bloga. Poniższa lista nie zawiera wszystkich artykułów - wybrałem te ciekawsze czy bardziej istotne. 

Czytaj dalej »

wtorek, 6 stycznia 2015

Sezamol

18
Ostatnio była na blogu sezamina. Teraz o sezamolu. Również występuje w ziarnach sezamu i produktach, które z nich powstają, jak np. olej sezamowy. Badań z jego udziałem jest dużo mniej, niż w przypadku sezaminy. Są to badania głównie na zwierzętach i in vitro.

sezam sezamol
(źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sesam_Seed_White.JPG)
Czytaj dalej »