niedziela, 31 maja 2015

Krótka historia - walka o przetrwanie w zarodku

16
A dziś notka w formie krótkiego opowiadania. Zanim do niej przystąpicie, przeczytajcie krótki wykaz pojęć, by zrozumieć wpis.

- blastomer – jedna komórka we wczesnym zarodku
- desmosom – rodzaj połączenia/miejsca połączenia komórkowego
- neksus – rodzaj połączeń komórkowych
- węzeł zarodkowy – część zarodka rozwijająca się w nowy organizm
- trofoblast – część zarodka rozwijająca się w łożysko

zarodek
Czytaj dalej »

piątek, 29 maja 2015

Zacieranie się różnic między kobietami i mężczyznami?

56
Na pewno zauważyliście, że różnice między mężczyznami, a kobietami są coraz bardziej subtelne. Przyczyny tego zjawiska są częściowo znane i mają podłoże biologiczne i kulturowe. Pytanie, jakie są to przyczyny, dlaczego są w ogóle przyczynami i czy biologiczne = kulturowe w tej sytuacji? Zapraszam na luźne rozważania na ten temat. Będzie także o odżywianiu.

równość płci
(źródło: www.natcom.org)
Czytaj dalej »

poniedziałek, 25 maja 2015

Dziecięcy umysł w nauce

30
Wrzucałem to na Facebook'u, ale postanowiłem podzielić się też na blogu ;-). Potraktujcie to z przymrużeniem oka, jako zabawny tekst na poprawę humoru ;-). 

[Kliknijcie w obrazek by powiększyć]


Pamiętacie jak to było być dzieckiem? Każdy w tym czasie coś źle zrozumiał i ułożył sobie z tego jakąś zabawną myśl. Ja na przykład wierzyłem, że istnieją smoki, że dzieci wykopuje się z ogródka, że to co jest na filmach to prawdziwe wydarzenia, że jak ktoś się skupi to będzie mógł latać, że bezcenny oznacza nic nie warty, a nie bardzo wartościowy. Że gołąbki to nie jest obiad ze świeżo złapanych gołębi na osiedlu :-D. Pamiętam do dziś, jak wyobrażałem sobie mapę świata, zanim nauczyłem się jak jest faktycznie. Polska była obok Japonii i Stanów Zjednoczonych :-D. Wierzyłem także w wiele innych dziwnych rzeczy, co do których, że są nieprawdą, zdałem sobie sprawę dopiero jako nastolatek i później. A Wy? ;-)

Czytaj dalej »

sobota, 23 maja 2015

Wpływ niedoboru cynku na płodność u kobiet

5
To, jak się odżywiamy teraz będzie miało istotny wpływ na zdrowie naszych przyszłych dzieci. Zasada ta obowiązuje nawet przed powstaniem zygoty (przed zapłodnieniem). Istnieje sporo badań dotyczących wpływu niedoboru jakiegoś mikroelementu, witaminy czy kwasu tłuszczowego na jakość oocytów (zwanych potocznie, ale błędnie komórkami jajowymi – o komórce jajowej mówimy dopiero gdy połączy się DNA męskie i DNA żeńskie, wcześniej mówimy o oocycie/oocycie II rzędu). Niedobory takie wpływają na regulację ekspresji informacji genetycznej, co przekłada się na jakość oocytów, zarodków i na jakość zdrowia urodzonego osobnika.

(źródło: http://periodictable.com)
Czytaj dalej »

czwartek, 14 maja 2015

Popularne błędy przy zagadnieniach biologiczno-medycznych

46
W życiu codziennym, w potocznych rozmowach często padają błędne sformułowania z zakresu różnych dziedzin, wynikające zwykle z nieprecyzyjnych skrótów myślowych czy błędnego zrozumienia jakiegoś zagadnienia. Czasem samo kolokwialne znaczenie danego słowa czy całej sekwencji jest częściowo sprzeczne z właściwym wyjaśnieniem. W tym wpisie, bez ciśnienia (na luzie ;-)), chciałem wyjaśnić parę takich popularnych, błędnych sformułowań z zakresu nauk biologiczno-medycznych.

(z serialu The Walking Dead)
Czytaj dalej »

poniedziałek, 4 maja 2015

Skąd pochodzą wieloryby?

33
Wieloryby, wraz z delfinami i morświnami zaliczane są do rzędu waleni. Droga ewolucji tych zwierząt jest jedną z lepiej poznanych. Ponieważ oceany były pierwotnie domem naszych odległych przodków, proces wtórnego przystosowywania się do takich warunków jest też wyjątkowo fascynujący.  Różnicowanie wielorybów rozpoczęło się bowiem na lądzie. Jak to się stało, że ze ssaków, które prowadziły ziemny tryb życia, powstały dzisiejsze wieloryby, delfiny i morświny?

wieloryby
(źródło: http://www.theonlinecentral.com/)
Czytaj dalej »