niedziela, 31 maja 2015

Krótka historia - walka o przetrwanie w zarodku

16
A dziś notka w formie krótkiego opowiadania. Zanim do niej przystąpicie, przeczytajcie krótki wykaz pojęć, by zrozumieć wpis.

- blastomer – jedna komórka we wczesnym zarodku
- desmosom – rodzaj połączenia/miejsca połączenia komórkowego
- neksus – rodzaj połączeń komórkowych
- węzeł zarodkowy – część zarodka rozwijająca się w nowy organizm
- trofoblast – część zarodka rozwijająca się w łożysko

zarodek
Czytaj dalej »

sobota, 23 maja 2015

Wpływ niedoboru cynku na płodność u kobiet

5
To, jak się odżywiamy teraz będzie miało istotny wpływ na zdrowie naszych przyszłych dzieci. Zasada ta obowiązuje nawet przed powstaniem zygoty (przed zapłodnieniem). Istnieje sporo badań dotyczących wpływu niedoboru jakiegoś mikroelementu, witaminy czy kwasu tłuszczowego na jakość oocytów (zwanych potocznie, ale błędnie komórkami jajowymi – o komórce jajowej mówimy dopiero gdy połączy się DNA męskie i DNA żeńskie, wcześniej mówimy o oocycie/oocycie II rzędu). Niedobory takie wpływają na regulację ekspresji informacji genetycznej, co przekłada się na jakość oocytów, zarodków i na jakość zdrowia urodzonego osobnika.

(źródło: http://periodictable.com)
Czytaj dalej »

poniedziałek, 4 maja 2015

Skąd pochodzą wieloryby?

36
Wieloryby, wraz z delfinami i morświnami zaliczane są do rzędu waleni. Droga ewolucji tych zwierząt jest jedną z lepiej poznanych. Ponieważ oceany były pierwotnie domem naszych odległych przodków, proces wtórnego przystosowywania się do takich warunków jest też wyjątkowo fascynujący.  Różnicowanie wielorybów rozpoczęło się bowiem na lądzie. Jak to się stało, że ze ssaków, które prowadziły ziemny tryb życia, powstały dzisiejsze wieloryby, delfiny i morświny?

wieloryby
(źródło: http://www.theonlinecentral.com/)
Czytaj dalej »