piątek, 31 lipca 2015

Skąd ten wodór?

5
Dzisiaj mam dla Was gościnny wpis od Adama Adamczyka, autora bloga Kwantowo na temat powszechności wodoru we Wszechświecie. Jeżeli jakkolwiek interesujecie się kosmosem, jego powstaniem, ewolucją, fizyką, astrofizyką, kosmologią to poza przeczytaniem tej notki, koniecznie zacznijcie regularnie odwiedzać blog Adama. W polskim Internecie ciekawszej strony o takich zagadnieniach nie znajdziecie.

kosmos
(źródło: Pixabay)
Czytaj dalej »

czwartek, 30 lipca 2015

Amigdalina (witamina B17) jako lek na raka?

91
W Internecie krążą informacje na temat leczniczego działania amigdaliny (amygdalina, amigdalina), zwanej także witaminą B17 (chociaż witaminą wcale nie jest). Miałaby ona według autorów zabijać komórki nowotworowe. Jak to jest z tym związkiem? Czy amigdalina faktycznie ma działanie przeciwnowotworowe, czy to tylko kolejna, dziwna i szkodliwa moda?

amigdalina
(źródło: Pixabay)
Czytaj dalej »

poniedziałek, 27 lipca 2015

Trans transowi nierówny

25
W komentarzach pod różnymi artykułami w Internecie można spotkać się z rażącym brakiem wiedzy na temat transpłciowości. Jakie są więc jej rodzaje, czym się różnią, jak je rozpoznać? Przeczytaj zanim zabierzesz głos w jakiejkolwiek dyskusji na ten temat.  Notka z okazji przegłosowania w sejmie ustawy o uzgodnieniu płci.

transseksualizm
(autor, Creator RU, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:TransGender_Symbol_Color.png)
Czytaj dalej »

sobota, 25 lipca 2015

Ogród Zoologiczny w Poznaniu

10
Ogrody zoologiczne często kojarzą się z ciasno upakowaną przestrzenią w centrum miasta, z małymi wybiegami dla zwierząt i tłoczącymi się między nimi turystami. Nie wszędzie tak jest. Nowe Zoo w Poznaniu ulokowane jest na terenie lasków, łąk i jezior. Zwierzęta mają duże wybiegi, a i między wybiegami mamy często laskowo-parkowe przestrzenie.

zoo poznań
(źródło: www.zoo.poznan.pl/)
Czytaj dalej »

czwartek, 23 lipca 2015

środa, 22 lipca 2015

Jak argumentować?

10
Ostatni wpis dotyczył absurdalnego argumentowania. Tym razem chciałbym przejść na drugą stronę i napisać o właściwym sposobie argumentacji. 

argument
(źródło: Pixabay)
Czytaj dalej »

wtorek, 21 lipca 2015

Gdy brak argumentów...

35
Niestety normą jest, że gdy ktoś nie ma merytorycznych argumentów, to zamiast odpuścić lub przyznać rację przeciwnej stronie, zaczyna wymyślać coraz to bardziej absurdalne uzasadnienia swoich poglądów. Normą jest też odwracanie wówczas kota ogonem, zmiana tematu czy personalne zaczepki. 

brak argumentów
(źródło: Pixabay)
Czytaj dalej »

niedziela, 19 lipca 2015

"Pij mleko, będziesz kaleką!" czy "Pij mleko, będziesz wielki!"?

122
Trudno nie znać swego czasu mocno popularyzowanych haseł ,,pij mleko, będziesz wielki!’’ i ,,pij mleko, będziesz kaleką!’’. Hasło pierwsze promowane przez przemysł mleczarski, hasło drugie przez wegan i zwolenników zdrowego odżywiania. Ile jest prawdy w tych stwierdzeniach? I czy mleko faktycznie jest szkodliwe? A może przeciwnie, bardzo zdrowe? 

mleko
(źródło: Pixabay)
Czytaj dalej »

sobota, 18 lipca 2015

Jurassic World czyli masa kiczu i absurdów

15
Chciałbym dzisiejszy wpis poświęcić nowej części filmowej Parku Jurajskiego – Jurassic World. Będzie to pierwsza recenzja na blogu, ale nie ostatnia. Nie martwcie się jednak, wszystko pozostanie we właściwej tematyce bloga. Dodam, że we wpisie znajdą się spoilery. 

Jurassic world
(źródło: Youtube)
Czytaj dalej »

środa, 15 lipca 2015

Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia - jakie to zdrowe!

44
Moda na zdrowe odżywianie trwa. Moda na zdrowy styl życia także. Tylko co to znaczy zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia?

zdrowe odżywianie
(źródło: Pixabay)
Czytaj dalej »

niedziela, 12 lipca 2015

Wierzę w duchy, nie wierzę w ewolucję

40
Zastanawia mnie, jak to jest, że są ludzie i jest ich całkiem sporo, w krajach powiedzmy, cywilizowanych, którzy twierdzą, że wierzą w duchy, a nie wierzą w ewolucję. Że są ludzie, którzy wierzą w lecznicze działanie czarów czy nieskutecznych ziół, a nie chcą przyjąć do wiadomości faktu, że istnieją prawdziwe lekarstwa. I osoby bez problemu spożywające owoce uprzednio w uprawie opryskiwane różnymi środkami, a sprzeciwiają się wprowadzeniu roślin transgenicznych, jako śmiercionośnych i trujących. 

(źródło: Pixabay)
Czytaj dalej »

wtorek, 7 lipca 2015

sobota, 4 lipca 2015

Powstanie wielokomórkowców

20
Zastanawialiście się kiedyś jak powstały organizmy wielokomórkowe? Jakie są najstarsze znane nam wielokomórkowce i z jakiego okresu pochodzą, jak wyglądały? Czy rośliny i zwierzęta ewoluowały z niezależnych grup wielokomórkowców? 

wielokomórkowce
(źródło: Wikipedia)
Czytaj dalej »

piątek, 3 lipca 2015

To tak, jakbyś powoływał się na Frondę

22
Czasem warto pobawić się w subiektywne porównania absurdalnych sytuacji. Czyli ,,to tak jakby…’’, jakby Terlikowski powiedział coś mądrego, jakby Komorowski zachował się światowo, tak jakby Doda ubrała się elegancko, nie wulgarnie, tak jakby pudelek przestał wrzucać niefortunne zdjęcia celebrytów i jakby demotywatory przestały być portalem upolitycznionym, a kolejki na badania obrazowania w NFZcie skróciły się do 2-3 tygodni czekania (marzenie!). Tyle, że tutaj chciałem pojakbykować odnośnie zagadnień biomedycznych ;-).


(źródło: www.livescience.com/)
Czytaj dalej »

środa, 1 lipca 2015

Zawłotnia śnieżna, foxo i klotho, a starzenie

14
Dzisiaj gościnny wpis od autorki bloga Arsenic, będącej kosmetologiem, zajmującej się biochemią kosmetyczną, na temat glonów Chlamydomonas nivalis i ich wpływu na starzenie skóry. Zapraszam :-).

(źródło: www.pinterest.com/pin/401383385513973737/)
Czytaj dalej »