sobota, 24 października 2015

Bezsensowne suplementy z reklam

85
W telewizji, radiu, Internecie czy gazetach regularnie widujecie masę reklam różnych suplementów diety. Podobno Polacy kupują tego naprawdę dużo, często też nie mając świadomości czym właściwie suplementy diety są. Przypomnę więc, nie po raz ostatni zapewne, że nie ma nad nimi prawie żadnej kontroli, nie ma obowiązku udowodnienia przez producenta, że działają czy że w ogóle zawierają deklarowane dawki oznaczonych na etykiecie składników (w przeciwieństwie do leku wydawanego bez recepty – OTC – co do którego oba kryteria muszą być spełnione (z wyjątkiem leków homeopatycznych, którym nie trzeba udowadniać, że działają, zresztą gdyby był taki wymóg, to żaden preparat homeopatyczny nie zostałby lekiem) oraz w przeciwieństwie do środków dietetycznych specjalnego przeznaczenia medycznego, które muszą mieć deklarowaną dawkę składników aktywnych).

Jeśli chodzi o reklamy różnych suplementów, co jedna, to bardziej manipulująca widzem i ogłupiająca, od drugiej (polecam przy okazji zajrzeć na zaprzyjaźnionego bloga prowadzonego przez farmaceutkę – Pogromcy Reklam Farmaceutycznych - która krytycznie odnosi się do farmaceutycznego marketingu). Czasem słuchając czy oglądając, można się nieźle zirytować, zwłaszcza gdy jest się w temacie. I niestety rzadko zdarza się, że odpowiednia jednostka państwowa nakłada kary za wprowadzające w błąd reklamy. A jakie suplementy na polskim rynku są moim (subiektywnym, podkreślę) zdaniem kompletnie niepotrzebne, absurdalne i na siłę? Niektórzy z Was nie mieli pewnie pojęcia, jakie cuda wymyślają czasem producenci...

suplementy
(Pixabay)
Czytaj dalej »

piątek, 9 października 2015

Czy zielona herbata chroni przed nowotworami?

48
Zielona herbata zdobywa coraz większą popularność w Europie. W niektórych krajach azjatyckich picie jej, codziennie, parokrotnie, to norma. Naukowcy od lat dostrzegają potencjalne działanie prewencyjne zielonej herbaty w stosunku do wielu różnych chorób. Powstało niemało metaanaliz, publikacji przeglądowych itd. Większość opiera się o ludność Japonii z uwagi na tamtejszą tradycję kulinarną, w którą picie zielonej herbaty jak najbardziej się wpisuje. O czym więc tym razem? O tym, jakie korzyści w dłuższej perspektywie czasu przynieść może regularne picie zielonej herbaty.

zielona herbata
(Pixabay)
Czytaj dalej »

sobota, 3 października 2015

Prawda leży pośrodku

45
Wpis ten prędzej czy później musiał chyba nadejść. Komentarze pod ostatnimi artykułami o teoriach spiskowych czy o recenzji książki z Frondy, a także uogólniając, pod wieloma innymi, tylko przyspieszyły to, co nieuniknione. W gruncie rzeczy stanąć by mogło na słoniu, którego fakt istnienia jest jedynie moją opinią, ale istnieje potrzeba aby rozszerzyć ten temat. A więc o czym? Morderca wiadomo, że zabił, ale jednak nie wiadomo czy zabił, czyli prawdopośrodkizm.

prawdopośrodkizm
(Pixabay)
Czytaj dalej »