piątek, 27 listopada 2015

Strony po które lepiej nie sięgać

87
Przyszedł w końcu czas na opublikowanie listy stron, portali i blogów, które jako źródła informacji są kompletnie dla mnie niewiarygodne. Pisząc artykuły na bloga bądź też przygotowując cokolwiek innego w nurcie naukowym, poza blogiem, natykam się na całą masę różnych materiałów. Najczęściej korzystam ze stron anglojęzycznych (co, trzeba przyznać, znacznie pomaga w nauce i doszlifowywaniu tego języka!), ale chcąc nie chcąc mam też do czynienia z polskim Internetem. Istnieje w nim sporo stron podających informacje zmanipulowane, przekoloryzowane, nadinterpretowane czy po prostu nieprawdziwe. W angielskim Internecie oczywiście też takowe istnieją, jednak blog ten jest po polsku, w polskim Internecie i trafia do czytelników korzystających z polskiego języka. Rzecz oczywista, ale chcąc uniknąć zarzutów o dyskryminację polskiego Internetu wolałem na początku już, z góry się usprawiedliwić. 

Pixabay
Czytaj dalej »

niedziela, 22 listopada 2015

Biolodzy których warto znać

24
Na całym świecie żyło i żyje nadal wielu ważnych i wybitnych naukowców. W ujęciu historycznym wyszczególniamy jednak tych najistotniejszych dla rozwoju biologii, najbardziej znanych, o szczególnych zasługach lub odkryciach. Chciałbym przedstawić Wam subiektywnie przeze mnie wybranych badaczy, których warto (blisko mi też do napisania, że powinno się) znać. Sprawdźcie, o kim słyszeliście lub czytaliście już wcześniej, a kto jest dla Was postacią ,,nową’’ i zapoznajcie się.

najwybitniejsi naukowcy biolodzy
Pixabay
Czytaj dalej »

poniedziałek, 9 listopada 2015

Sztuczna macica i pozaustrojowa ciąża

63
Od lat na różne sposoby straszeni jesteśmy okropną wizją świata, w której nauka i medycyna pozwalają na korzystanie ze sztucznych macic i prowadzenie ciąż pozaustrojowych. W powieści antyutopijnej Huxleya ,,Nowy wspaniały świat’’ (ang. Brave New World), filmie ,,Wyspa’’ z 2005 roku i wielu, wielu innych, choćby nawet w grze Baldur’s Gate II, w Lochach Irenicusa… Tylko czy kryje się za tym coś konstruktywnego czy jest to wykorzystywanie tajemniczego, niezrozumiałego tematu do budowania świata w danym dziele, ideologicznej walki, urozmaicania fabuły czy wzbudzenia konkretnych emocji w odbiorcach? Jakie zastosowanie mogłyby mieć sztuczne macice i na jak zaawansowanym poziomie są obecnie prowadzone badania w tym temacie? W artykule o potencjalnych rewolucyjnych odkryciach w biologii i medycynie liznąłem temat, tym razem cały wpis będzie temu poświęcony. Ektogeneza, sztuczna macica, ciąża pozaustrojowa.

ciąża in vitro
(http://iamnotthebabysitter.com/)
Czytaj dalej »