niedziela, 27 grudnia 2015

5 mitów na temat ewolucji biologicznej

12
W powszechnej „świadomości społecznej” istnieją różne, często powielane błędy w odniesieniu do rozumienia procesu ewolucji biologicznej, jak i teorii naukowej, która owo zjawisko opisuje. We wpisie tym kilka z nich chciałbym w jasny, zrozumiały sposób zdementować i wyjaśnić na czym to właściwie polega.

ewolucja
Pixabay
Czytaj dalej »

środa, 23 grudnia 2015

Wybiórczy racjonalizm

28
Poznajcie kilka historii wybiórczych racjonalistów. Myślę, że dodatkowy komentarz będzie tutaj zbędny.

Pixabay
Czytaj dalej »

sobota, 19 grudnia 2015

GMO które warto znać

62
GMO

National Institute of Mental Health
Mam wrażenie, że w Polsce w mediach dominuje promowanie postaw sprzeciwiających się stosowaniu GMO. Do dyskusji dopuszcza się zwykle osoby nie mające pojęcia w temacie, a naukowców, którzy wiedzą o czym mówią spycha się na margines. Organizacje antyGMO straszą rzekomym działaniem nowotworowym produktów stworzonych w ten sposób. W rzeczywistości zagrożenia takiego mimo kilkudziesięcioletnich badań nie stwierdzono. W tym wpisie chciałem przedstawić Wam różne ciekawe przykłady organizmów modyfikowanych genetycznie. Po co je stworzono, dlaczego i jakie modyfikacje poczyniono.
Czytaj dalej »

niedziela, 6 grudnia 2015

Pomysły na prezent dla pasjonatów nauki

19
Tym razem krótki wpis z pomysłami na prezent świąteczny (i nie tylko z resztą) dla osób pasjonujących się nauką. Propozycje niektórym pewnie wydadzą się oczywiste albo nudne, ale część osób powinny zainteresować. 

Czytaj dalej »