niedziela, 24 stycznia 2016

Jak zrobić klona?

26
Pojęcie klona rozumiane jest często w sposób fantastyczny czy fantastycznonaukowy, wykreowany przez różne filmy, książki i gry komputerowe. Dobrze jest rozumieć czym (lub kim) są klony naprawdę, jak i po co powstają. Czy sklonować można tylko dorosłego osobnika czy zarodek? Czy klony występują także naturalnie, powstając bez udziału człowieka czy jedynie nasza współczesna biotechnologia może stworzyć czyjąś kopię? I czy klony faktycznie są w stu procentach jednakowe? A może możliwe jest istnienie klona o zupełnie innym umaszczeniu czy cechach charakteru, niż u pierwowzoru? Czym szczególnym różni się klon męski od żeńskiego? No i co z klonowaniem wymarłych gatunków?

klon
www.theguardian.com
Czytaj dalej »

piątek, 22 stycznia 2016

Cytaty na piątek, część II

5Nadszedł piątek, kontynuuję więc serię cytatów na piątek. To dopiero druga część. Tym razem dominować będą słowa genetyka Tima Spectora z książki: Jednakowo odmienni. Dlaczego możemy zmieniać swoje geny. Niektórzy mogą się więc już domyślać, że będą one dotyczyły epigenetyki i regulacji ekspresji genów poprzez czynniki środowiskowe. I tak też wybrałem kawałek na przykład o medytacji oraz o przesadnym, nieuzasadnionym optymizmie. Na dokładkę zacytuję jedno zasłyszane w galerii handlowej zdanie, które część z Was zapewne rozbawi lub, mam nadzieję, zmotywuje do zastanowienia się nad kwestią ewolucji kulturowej
Czytaj dalej »

piątek, 8 stycznia 2016

"Rozmowy ze zwierzętami. Nawet ryby mają głos" - Konrad Lorenz

11

Dzisiaj wpis na temat ciekawej książki popularnonaukowej, dotyczącej zachowań zwierząt, tj. sięgającej do dziedziny biologii jaką jest etologia. Burzliwe losy tej recenzji znają Ci, którzy śledzą fanpage mojego bloga, chociaż w tym momencie są one nieszczególnie istotne. Za książkę muszę podziękować portalowi Mądre Książki, gdzie znajduje się wiele różnych recenzji popularnonaukowych pozycji, po które zastanawiając się czy warto coś przeczytać – dobrze sięgnąć.
Czytaj dalej »

sobota, 2 stycznia 2016

Co dobrego w jajkach?

41
Dawno nie było notki typowo w temacie dietetyki, więc postanowiłem przerwać ciszę w tym miejscu, pisząc o jajkach. Jak w tytule – co w nich dobrego i dlaczego? Na co warto zwrócić uwagę? Od razu dodam, to pytanie nie jest podpuchą, ale są pewne haczyki. Będzie to analiza bardziej wybiórcza, przeciwnie do tej np. o mleku.

jajko
Pixabay
Czytaj dalej »