poniedziałek, 28 marca 2016

Skąd się wzięły włosy?

33
włos ludzki
Jan Homann, Wikimedia
Ciekawe ile osób spośród tych, które tak bardzo dbają o swoje włosy, traktują specjalnymi szamponami, odżywkami, suszarkami i innymi, zastanawiało się choćby raz nad tym, skąd w ogóle te nasze skórne przydatki się wzięły? Jak powstały i co stymulowało ten proces? Historia ich sięga odległej przeszłości. Tak dalekiej, że aż trudnej do wyobrażenia, bo wynoszącej co najmniej 164 miliony lat. Choć w skali czasu naszej planety, która trwa od około 4,6 miliarda lat to bardzo niewiele, naszym mózgom przyzwyczajonym do funkcjonowania w kilkudziesięcioletnich okresach trudno jest wyobrazić sobie taki dystans. Określone lata temu nasze włosy miały swe początki w gadzich łuskach lub czymś, z czego te powstały. Takich, jakie posiadali odlegli przodkowie współczesnych ssaków, którzy potrzebowali ochrony przed nocnym chłodem.
Czytaj dalej »

niedziela, 20 marca 2016

Witamina C

53
Biorąc pod uwagę wszystkie witaminy jakie znamy, witamina C jest tą, którą potrzebujemy spożywać w największej dawce. Normalnie od około 70 mg na dzień i potencjalnie więcej w stanach chorobowych, choć – o czym napiszę niżej – nie jest to ilość nielimitowana. Dlaczego nasz organizm potrzebuje tak dużo kwasu askorbinowego? Nietrudno wpaść na to, że tak nas stworzyła ewolucja, ale nie zawsze tak było. Wiele zwierząt syntetyzuje witaminę C z glukozy. U ssaków naczelnych kilkadziesiąt milionów lat temu zaszła mutacja w pewnym genie, uniemożliwiająca produkcję tego związku, a która zachowała się i uczyniła nas bardziej roślinożernymi.

pomarańcze
Pixabay
Czytaj dalej »

poniedziałek, 14 marca 2016

Maciej Giertych. Ewolucja dewolucja nauka.

23
ewolucja dewolucja nauka
www.lubimyczytac.pl
Dziwne rzeczy się dzieją. Ja tu o nauce: o biologii, genetyce, ewolucji czy embriologii, a Fronda po raz drugi prosi o recenzję książki przezeń wydanej. Napisanej przez profesora Macieja Giertcha, dendrologa-kreacjonistę. Tytuł jej to „Ewolucja dewolucja nauka”. I już z niego wiemy czego pan profesor nie rozumie, a co rozwinę później. Niedawno zrobiło się głośno o całej sytuacji, ponieważ zdecydowano się rozsyłać tę książkę do szkół. W czym więc problem? Jest ona pseudonaukowa, antynaukowa nawet. Zawiera mnóstwo manipulacji, nieprawdziwych danych i niepoprawnych merytorycznie definicji ścisłych pojęć. Ma na celu wprowadzenie młodych, niedoświadczonych i nienauczonych jeszcze biologii czytelników w błąd. Po co? Nie wiem, ale dzieje się tak, gdy ktoś ideologizuje naukę, co dla kreacjonistów i wyznawców inteligentnego projektu jest właściwie codziennością.
Czytaj dalej »

piątek, 4 marca 2016

Inteligentne życie - wyjątek czy rutyna?

25
Przed rozpoczęciem pisania zastanawiałem się czy nie lepiej wpisowi temu nadać inny tytuł: „Cud inteligentnego życia na Ziemi”. Uznałem jednak, że może to zostać niewłaściwie odebrane, ale chyba rozumiecie już w czym rzecz. Na pewno wielu z Was za szalenie intrygujące i fascynujące uważa poszukiwania życia poza Ziemią (i spoza tejże planety). Moment odkrycia obcych mikroorganizmów byłby przełomem. Z chwilą natknięcia się na jakiś ślad wyżej uorganizowanych gatunków mówilibyśmy zapewne o największej rewolucji w historii ludzkości – a już na pewno w nauce. A jak określilibyście  nawiązanie kontaktu z obcą, inteligentną cywilizacją albo chociaż znalezienie po niej śladów?

szympans
Pixabay
Czytaj dalej »

wtorek, 1 marca 2016

Polaryzacja zarodka

0
zarodek
Wylęgająca blastocysta, Klimanskaya, Irina, 
et al.,  Nature (2006), embryology.med.unsw.edu.au
Na bardzo wczesnym etapie rozwoju zarodkowego ustalany jest podział komórek na te, które będą tworzyły trofoblast (trofoektodermę), czyli przyszłe łożysko oraz na te, które dadzą początek embrioblastowi (węzłowi zarodkowemu), z którego rozwinie się właściwy zarodek – nowy osobnik. Co sprawia, że te, a nie inne komórki na początku embriogenezy (rozwoju zarodka) stworzą takie, a nie inne komórki? Ssaki łożyskowe to najnowszy wynalazek ewolucji biologicznej i to one (w tym my sami) będą nas tutaj interesować, bo pamiętać trzeba, że rozwój zarodkowy, różne kluczowe momenty w embriogenezie przebiegają inaczej, zależnie od grupy systematycznej zwierząt, czyli „poziomu” rozwoju ewolucyjnego.
Czytaj dalej »