niedziela, 24 kwietnia 2016

Odkryto nową rafę koralową

15
W piątek, 22 kwietnia, obchodziliśmy dzień Ziemi. Na pewno wielu z Was pamięta czasy szkoły podstawowej, gimnazjum czy szkoły średniej. Tego dnia wszystkie klasy wychodziły z nauczycielami sprzątać okolice budynku z porozrzucanych gęsto na trawnikach śmieci. Dziś niestety jest to wciąż standardowy widok w wielu miejscach, zwłaszcza na obrzeżach miast czy przy ogródkach działkowych. Warto zastanowić się, co można zrobić dla Ziemi, a dokładniej rzecz biorąc dla ochrony przyrody i środowiska. W tym tekście chciałem jednak napisać o czymś innym. Tego roku w dzień Ziemi poinformowano o odkryciu nowej rafy koralowej.

rafa koralowa
Rafa koralowa, Pixabay.
Czytaj dalej »

środa, 13 kwietnia 2016

Mutacja genetyczna, czyli dzięki czemu istniejesz

3
DNA
Mutacja to takie fajne słowo. Intuicyjnie ten, kto miał do czynienia z biologią zgadnie, że dosłownie oznacza zmianę. O ile wcześniej już tego nie wiedział. Nastolatkom kojarzy się ono zapewne najczęściej z modyfikacją głosu, wyraźną szczególnie u chłopców. Jeżeli czytacie fantastykę, to prawdopodobnie zwróciliście uwagę na wykorzystywanie motywu mutanta. Kto grał w pierwszą część polskiej gry Wiedźmin (The Witcher)? Od pewnego momentu fabuły zmutowani stanowią ważniejszych przeciwników. Temat mutacji genetycznych w kontekście naszego zdrowia i rozumienia świata, tak rzeczywistego, jak i w ramach szeroko pojętej kultury i sztuki jest tak istotny, że zdecydowanie warto, a może wręcz należy orientować się w jego podstawach. Czym więc jest mutacja i jakie to ma dla nas znaczenie?
Czytaj dalej »

środa, 6 kwietnia 2016

Głupota turystów

9
Czasem spotykamy się z tak absurdalnie głupimi i bezmyślnymi zachowaniami, że nie pojmujemy, jak ktoś w ogóle może w ten sposób postępować. Niektórzy mogą się zdenerwować, podnosząc sobie ciśnienie, inni tracą nadzieję na lepszą przyszłość i wiarę w ludzkość. Dzisiaj chciałem napisać krótko o poczynaniach ludzi, którzy zdecydowali się obcować z morską przyrodą. 

zabity delfin
www.gazeta.pl
Czytaj dalej »