O tym, że cyjanek jest trujący niemal każdy wie. To, że powstaje w organizmie po spożyciu amigdaliny z pestek moreli jest wiedzą rzadziej spotykaną, ale też nie jest to nic nowego. Efekt toksyczny potęguje witamina C, a na tym właśnie polega jedna z bardziej znanych terapii medycyny alternatywnej przeciwko nowotworom – na spożywaniu amigdaliny (tzw. Letril czy witamina B17) w formie pestek lub ekstraktów razem z witaminą C. Jak to się może skończyć pokazuje przykład 67-letniego mężczyzny, którego historię niedawno opisano w naukowej prasie.

amigdalina

W Internecie spotkamy mnóstwo stron pseudonaukowych i paramedycznych, polecających różnego typu terapie alternatywne, których autorzy obiecują szybkie wyleczenie z nowotworu czy innej choroby i długie życie w zdrowiu. Zwykle na portalach promujących takie działania znajdują się też poddziały ze sklepikami internetowymi, gdzie zakupić można polecane związki chemiczne w postaci drogich suplementów diety, na ogół w ogóle nie przebadanych i bez jakiejkolwiek skuteczności. Ludzie starsi albo bardzo młodzi, a przede wszystkim osoby chore i zdesperowane lub rodziny poważnie chorujących, często padają ofiarami biznesu medycyny alternatywnej, nakręcanego przez szeroko rozumianych szarlatanów.

Kilka dni temu czasopismo naukowe British Medical Journal opublikowało pracę opisującą przypadek 67-latka, który chorował na raka prostaty i był w trakcie remisji choroby. Kiedy zgłosił się na badanie cystoskopii (endoskopia pęcherza przez cewkę moczową), przeprowadzono u niego różnego rodzaju badania. Okazało się między innymi, że miał bardzo niski poziom tlenu we krwi, nawet pomimo dostarczania go sztucznie do organizmu, za to poziom związków cyjanku był wielokrotnie wyższy od akceptowalnych norm. Lekarze dowiedzieli się później, że pacjent spożywał suplementy z pestek z moreli, zawierające amigdalinę, którym zgodnie z promowanymi przez szarlatanów ideami przypisywał lecznicze właściwości. Po kilku dniach niespożywania specyfików z amigdaliną stężenie tlenu we krwi pacjenta wróciło do normy, choć później na nowo zaczął on stosować pseudoterapię witaminą B17 wierząc, że pomoże to w utrzymaniu remisji choroby.

Przykład ten jest jednym z wielu ukazujących jak szkodliwa może być medycyna alternatywna, która opiera się o anegdotyczne doniesienia, a nie porządne badania. Promowanie jej często motywowane jest wyłącznie zarobkiem szarlatanów i ich firm. By można było uczciwie stwierdzić, że jakiś związek działa jako lek, trzeba go przetestować w badaniach na hodowlach komórkowych, w eksperymentach na zwierzętach, a następnie w próbach klinicznych na ludziach. Polecane przez znachorów metody zostały przebadane albo wyłącznie na hodowlach in vitro bądź też ewentualnie na zwierzętach. Jeżeli sprawdzano terapie alternatywne na ludziach, okazały się nieskuteczne. Tak też było z amigdaliną, której pożądanego działania nie odnotowano. 

Warto przypomnieć, że według badań osoby leczące się alternatywnie mają dwa i pół razy większe szanse na szybszą śmierć z powodu choroby. W przestrzeni internetowej znajdziemy wiele doniesień o tym, że chemioterapia zabiła pacjenta. W rzeczywistości rokowania takich osób tak czy inaczej są nie najlepsze, ale rozżalonym łatwiej jest zrzucić winę na leczenie, niż pogodzić się z sytuacją.  Co również jest ciekawe, to sposób oceniania skutków terapii: często ludzie korzystający z medycyny alternatywnej jednocześnie leczą się metodami naukowymi. Jeżeli wyzdrowieją, niejednokrotnie pozytywne skutki przypisują paramedycznym suplementom diety, natomiast kiedy umrą, ich rodzina obwinia lekarzy i medycynę. Myślenie takie opiera się na oczywistym błędzie poznawczym, tak trudnym niestety do wyeliminowania.

Udostępnij na Google Plus

O autorze

Jestem zainteresowany biologią ewolucyjną, genetyką, w mniejszym stopniu biologią medyczną, zoologią, embriologią i żywieniem. Skończyłem studia licencjackie i magisterskie z biologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Obecnie jestem na studiach doktoranckich z tej samej dziedziny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Czytaj więcej
  Blogger Comment
  Facebook Comment

12 komentarze :

 1. Którym błędzie poznawczym?

  OdpowiedzUsuń
 2. taaa naukowcy i jeden przypadek ... no rzesz ku... wa
  medyczna marihuana też szkodzi w Polsce ...

  OdpowiedzUsuń
 3. No, pamiętam, że sam kiedyś jarałem się tymi bzdurami. Naczytałem się o amigdalinie i pestkach z moreli i zjadłem trzy. Po godzinie czy dwóch tak mnie głowa rozbolała, że nigdy więcej tego nie powtórzyłem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Te wszystkie specyfiki testujcie na sobie, nie na zwierzętach.

  OdpowiedzUsuń
 5. problem polega na tym , że wszelkie badania poziomu czy to witamin czy pierwiastków ważnych dla zdrowia nie są przez lekarzy zlecane! ludzie czytają że potrzebujemy wit B17 lub selenu czy wit D ae mało kto idzie i oznaczy sobie te poziomy we krwi. U nas zbadanie wit D ( której lekarz nie zleca ) to kwota ok 60-90 pln , zbadanie selenu graniczy z cudem !! aby zbadać w stolicy trzeba jechać do centrali laboratorium bo żadne enelmedy, luxmedy czy tym podobne nie badają. Jak ze wszystkim tak i z witaminami oraz pierwiastkami nie można przesadzić .

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale że co? Że migdały są trujące?

  OdpowiedzUsuń
 7. 160tys. ludzi choruje rocznie na nowotwory w Polsce a 100tys. umiera. Więc skuteczność medycyny oficjalnej to 1/3. Tak więc oficjalna medycyna zabija 2 na 3 pacjentów chorych na raka w Polsce. To jest prawdziwa szarlataneria!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy, według tego co napisałeś oczywiste jest, że 2 na 3 pacjentów chorych na raka w Polsce zabija RAK, nie "oficjalna medycyna".

   Usuń
  2. Jeśli ta statystyka jest prawdziwa, to "oficjalna medycyna", a skoro sam ją podałeś to wg ciebie jest, to ratuje 60 tysięcy ludzi rocznie. Tymczasem ilu ludzi uratowała "medycyna" alternatywna ? Pokaż mi jedno rzetelne badanie które pokaże że choć tysiąc. No ale, jesteś anonimem, nie bez powodu. Badania nie podasz bo nie ma takich, ale nikt za rączkę nie złapie, bo nie miałeś odwagi się zidentyfikować, choćby i nickiem.

   Miałem nowotwór, leczylem się chemią i naświetlaniami. Żyję. W przeciwieństwie do wielu którzy olali leczenie i łykali pestki czy sok z buraków. Więc nie wycieraj sobie gęby prawdziwą medycyną, jak nie masz o niej pojęcia.

   Usuń
 8. To tylko teoria!

  OdpowiedzUsuń
 9. Skuteczność leczenia zależy od stadium w jakim zdiagnozowano chorobę!

  OdpowiedzUsuń