Kto czyta To tylko teorię?

Wraz z nowym rokiem postanowiłem zrobić podsumowanie statystyczno-demograficzne, dotyczące Czytelników i Czytelniczek (w pełni anonimowe). Kto czyta To tylko teorię? W którym mieście jest najwięcej odbiorców treści bloga? Jaki przedział wiekowy jest wśród Was dominujący? Jakie kierunki i branże są najliczniej reprezentowane przez Czytelników? Ile Patronów i Patronek na Patronite wspiera rozwój To tylko teorii? Jaki jest podział według płci? Ile odsłon miał blog w ciągu roku 2017? Jak wyglądały zasięgi na Facebooku i jaka jest średnia liczba wyświetleń jednego artykułu? Statystyki, jakie podam poniżej, będą odnosiły się do całego roku 2017 (z wyjątkiem statystyk FB i kierunków). Dane pochodzą z Google Analytics.


Podział ze względu na płeć wynosi wśród czytających To tylko teorię niemalże pół na pół: 54,2% mężczyzn i 45,8% kobiet. 


To tylko teorię najczęściej czytają osoby w wieku 25-34 lat (blisko 40% z całości) oraz 18-24 lat (blisko 30% z całości).


Najwięcej Czytelników czyta z Polski, co ze względu na język bloga jest oczywiste. Oprócz tego są też Polacy zaglądający tutaj zza granicy, przede wszystkim z UK, Niemiec, USA, Holandii, Irlandii, Norwegii, Francji i Szwajcarii. 


W skali miast najwięcej osób czyta z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Łodzi, Katowic, Lublina, Szczecina, Bydgoszczy (pierwsze miasto spoza Polski – Londyn – jest daleko w tyle z około 0,60% z całości). 


Najczęściej wyszukiwanymi hasłami w roku 2017, prowadzącymi do To tylko teorii, były: Liporedium, Jerzy Zięba i Lewoskrętna witamina C. 

Poniższy wykres pokazuje liczbę Patronów/Patronek wspierających rozwój To tylko teorii  na Patronite poszczególnymi kwotami w skali miesiąca oraz łączne wsparcie od wszystkich w skali miesiąca. 


Z ankiety przeprowadzonej na stronie FB bloga i grupie powiązanej z blogiem (na podstawie około 3 tysięcy głosów) wynika, że zdecydowana większość Czytelników jest związana z biologią i biotechnologią, medycyną, informatyką, językoznawstwem lub filologią, psychologią i mechaniką/elektroniką. Na grafice poniżej umieściłem opcje, które zyskały 1,1% lub więcej.


W roku 2017 bloga odwiedziło blisko 340 tys. osób, generując niespełna 467 tys. sesji i prawie 691 tys. odsłon. Biorąc pod uwagę wyświetlenia i liczbę artykułów z poprzedniego roku, wynika z tego, że jeden tekst miał średnio około 10 tys. odsłon. Wahające się zasięgi w poszczególnych miesiącach wynikają przede wszystkim z liczby opublikowanych artykułów (wyraźny spadek w czerwcu, lipcu i sierpniu to efekt opublikowania zaledwie 2-3 artykułów na miesiąc).


Przeciętny zasięg bloga na Facebooku (fanpage To tylko teorii) wynosił 1-1,5 miliona osób w ciągu 28 dni. Rekordowy w roku 2017 był sierpień-wrzesień z zasięgiem ponad 2 milionów osób.


Podobne podsumowanie mam zamiar przedstawić na podstawie statystyk za rok 2018, na początku roku 2019. 
Udostępnij na Google Plus

O autorze

Jestem zainteresowany biologią ewolucyjną, genetyką, w mniejszym stopniu biologią medyczną, zoologią, embriologią i żywieniem. Skończyłem studia licencjackie i magisterskie z biologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Obecnie jestem na studiach doktoranckich z tej samej dziedziny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Czytaj więcej
  Blogger Comment
  Facebook Comment

9 komentarze :

 1. Interesująca szczerość :) Fajnie wiedzieć, kim jesteśmy. Pozdrawiam Autora!

  OdpowiedzUsuń
 2. ech, jak zwykle jestem w absolutnie statystycznie nieistotnej mniejszości ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe... ale na ile te dane są wiarygodne z Google to inna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przede wszystkim rzuca się w oczy niespotykana na żadnym innym blogu ilość Anonimów pośród komentujących.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawodowo w większości, z wykształcenia w mniejszości :) Oczywiście totylkoteoretycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. jestem w statystycznej mniejszości i czemu nie uwzględniono w przedziale wiekowym osób niepełnoletnich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak działa Google Analytics, nie podaje statystyk dla osób poniżej 18stki.

   Usuń