Homoseksualizm już od dłuższego czasu nie witał na moim blogu. Czas to zmienić. Być może jest to oklepany temat, ale nie dla wszystkich, a postaram się też przedstawić trochę informacji, które nie istnieją w powszechnej, społecznej świadomości dotyczącej wiedzy o homoseksualizmie. Nie zabraknie paru truizmów, które ze względu na obecną sytuację trzeba powtarzać, ale będą jedynie dopełnieniem, nie grającym głównej roli.

homoseksualizm


Homoseksualiści mają takie same mózgi jak heteroseksualiści

Różnice w budowie mózgu pomiędzy mężczyznami i kobietami są niewielkie i jedynie ilościowe. Z tego możemy się domyślać, że różnice pomiędzy mózgiem homoseksualisty i heteroseksualisty będą jeszcze mniejsze. I choć to prawda, to nadal mogą występować. Ciekawostką jest, że z tego powodu geje prawdopodobnie trochę inaczej mogą metabolizować przeciwdepresyjny lek – fluoksetynę. Oczywiście to, że homoseksualiści mają nieco inne mózgi od heteroseksualistów nie jest żadnym kryterium w klasyfikacji chorób. W ten sposób mężczyzn w odniesieniu do kobiet można by uznać za chorych i vice versa.

Homoseksualizm wykreślono z listy chorób przez głosowanie i naciski aktywistów LGBT

Jest to tylko częściowo prawdą. Kiedy zbadano i porównano zdrowych homoseksualistów do zdrowych heteroseksualistów (badanie robiono na mężczyznach) zauważono, że nie ma między nimi istotnych różnic. Wcześniej porównywano więźniów o skłonnościach homoseksualnych (wykazujących np. homoseksualizm zastępczy) do zdrowych heteroseksualistów – trudno więc wyciągać z tego logiczne wnioski. To i dalsze badania dały powód zarządowi Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA) do wykreślenia homoseksualizmu z listy chorób. Decydował tylko zarząd, mała grupa naukowców-ekspertów.

Tak się jednak złożyło, że niektórzy członkowie APA byli przeciwni takiemu postanowieniu i zorganizowali kampanię, a następnie wymusili przeprowadzenie referendum w organizacji w tej sprawie. Zliczając głosy wszystkich członków, tu także okazało się, że w dużej przewadze psychiatrzy są za wykreśleniem homoseksualizmu z listy chorób. Tak więc wynik referendum de facto nie zmienił decyzji zarządu, opartej o badania naukowe. Nie można zatem powiedzieć, że homoseksualizm wykreślono z listy chorób poprzez głosowanie, lecz że nie pozostawiono go wbrew decyzji zarządu APA na tej liście dzięki głosowaniu.

Przeczytaj także: Coraz bliżej odkrycia źródeł męskiego homoseksualizmu

Samo usunięcie homoseksualizmu z listy chorób przez APA miało miejsce w 1973 roku (WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, zrobiła to w 1990). Co do nacisków działaczy homoseksualnych, prawdą jest, że takowe miały miejsce i nie ma co tuszować, że nie. Zastanawiam się tylko czy krytykowanie tego nie byłoby tym samym, co wypominanie kobietom protestów, jakie przeprowadzały na rzecz równouprawnienia albo abolicjonistom walczącym o zniesienie niewolnictwa. 

Homoseksualizm nie występuje u zwierząt

Homoseksualizm występuje u zwierząt i to bardzo często, ale jego charakter może być różny. U niektórych ptaków czy ssaków wygląda mniej więcej tak, jak u ludzi, tj. wszystko wskazuje na łączenie się w pary, również monogamiczne, a nawet próby odchowywania potomstwa (robiono eksperymenty z podkładaniem jaj, które pary gejów-pingwinów wysiadywały, a następnie wychowywały młode, jak swoje). U innych zachowania homoseksualne są sposobem na ustalenie hierarchii lub łagodzenia agresji w grupie, czego przykład stanowi szympans bonobo. W grupach tych zwierząt stosunki homoseksualne są częstsze od heteroseksualnych. U muszek owocowych natomiast samce najpierw odbywają stosunki jednopłciowe, prawdopodobnie by odebrać nasienie konkurentowi, po czym szukają samic do zapłodnienia – homoseksualizm u owadów jest najwyraźniej strategią uzyskania dostępu do rozmnażania.

Przeczytaj także: Jakie choroby zagrażają nam przez globalne ocieplenie?

Homoseksualizm to choroba

Jest to nieprawda, powtarzana często przez osoby, które ideologizują naukę. Homoseksualizm nie jest zaburzeniem z bardzo prostej przyczyny – nie powoduje psychopatologii, czyli zaburzeń psychicznych, a także fizjopatologii, czyli zaburzeń fizjologicznych. Kiedy homoseksualizm uznano w XX wieku za chorobę, badania na ten temat były przeprowadzane wyłącznie na więźniach, którzy wykazywali tzw. homoseksualizm zastępczy i często przejawiali objawy chorób psychicznych. Stąd na długie lata zapanował błędny wniosek, że homoseksualizm to choroba. Dopiero gdy wykonano badania, w których porównywano zdrowych homoseksualistów z środowiska poza więziennego do zdrowych heteroseksualistów funkcjonujących normalnie w społeczeństwie, zauważono że nie ma między nimi istotnych różnic i że psychopatologii ani fizjopatologii homoseksualizmowi przypisywać nie wolno.

Homoseksualizm to dewiacja seksualna (parafilia)

Parafilia seksualna (inaczej dewiacja seksualna, choć jest to termin przestarzały), w którym dotknięta nim osoba stymuluje się seksualnie w taki sposób, że medycznie lub społecznie może krzywdzić siebie bądź innych. Do dewiacji seksualnych należą np. ekshibicjonizm, sadyzm, masochizm, pedofilia, zoofilia, transwestytyzm fetyszystyczny i inne. Wszystkie one mają powyższy charakter. Homoseksualizm natomiast nie – jest normalną, zdrową orientacją seksualną, tak samo jak biseksualizm i heteroseksualizm. Faktem jest z kolei to, że homoseksualista, tak samo jak biseksualista i heteroseksualista, może mieć dewiacje seksualne, np. gej może być jednocześnie ekshibicjonistą, tak samo jak mężczyzna heteroseksualny. Orientacja seksualna jest po prostu niezależna od dewiacji seksualnych.

Przeczytaj także: Jak czytać więcej książek? Proste sposoby na motywację do czytania

Homoseksualizm jest determinowany wychowaniem

Takie oficjalne stanowisko wystosowały różne międzynarodowe i krajowe towarzystwa i organizacje naukowe, ale podkreślając w przyczynie fundamentalny czynnik biologiczny. Wszystko wskazuje jednak na to, że to czy ktoś będzie gejem wynika wyłącznie lub przede wszystkim ze zdarzeń biologicznych w czasie prenatalnym. Wiadomo na przykład, że silniej metylowany gen receptora dla androgenów, leżący na chromosomie X, będzie wykazywał niższą ekspresję, czyli będzie po prostu mniej aktywny i tym samym androgeny, takie jak testosteron będą na płód oddziaływały słabiej. To może zmienić nieco rozwój mózgu w tym plastycznym dlań okresie. Poza tym odkryto wersje sekwencji DNA, które prawdopodobnie zwiększają szansę, że dana osoba będzie homoseksualna, a także zidentyfikowano immunogenetyczny mechanizm mający wpływ na rozwój orientacji seksualnej. Podsumowując, czynników prowadzących do wykształcenia się orientacji seksualnej jest najprawdopodobniej co najmniej kilka i większość z nich jest biologiczno-genetyczna.

Homoseksualizm można wyleczyć terapią konwersyjną

Nie można, u podstawy z bardzo prostej przyczyny. Jak już wiemy, homoseksualność jest determinowana głównie biologicznie na etapie wczesnej i późniejszej embriogenezy. Aby „wyleczyć” kogoś z homoseksualizmu, musielibyśmy cofnąć się w czasie do okresu, kiedy otrzymywaliśmy od rodziców molekularne cegiełki i ich chemiczne znaczniki oraz do warunków, które wtedy panowały (i ewentualnie trochę później). Sama terapia konwersyjna jest szkodliwa, bo polega na wzbudzaniu u osoby homoseksualnej lęku, zmuszaniu do masturbacji i w ostateczności prowadzić może do zaburzeń lękowych. Żaden szanujący się lekarz czy psycholog, ani jakikolwiek specjalista nie podejmie się czegoś takiego z tak oczywistego powodu, jakim jest fundamentalne „Nie szkodzić!”.

Przeczytaj także: Co łączy liczbę starszych braci i homoseksualizm?

Homoseksualizmem można się zarazić

Nie ma żadnych dowodów na to, że homoseksualizm jest zaraźliwy, ale zabawmy się. Orientacja seksualna siedzi w głowie. Mózg rozwija się i dojrzewa do około dwudziestego piątego roku życia, ale fundamentalna neurogeneza ma miejsce w okresie prenatalnym (przed narodzinami). Gdyby homoseksualizm był determinowany bardzo konkretną sekwencją genetyczną, to potencjalnie mógłby ją przenosić np. jakiś wirus i zarażać homoseksualizmem nienarodzonych, gdyby wbudował się w odpowiednim miejscu i czasie. Jest to oczywiście nieprawdopodobne, zwłaszcza dlatego, że wiele wskazuje na to, iż homoseksualizm jest determinowany wieloma czynnikami, a nie jedną sekwencją DNA.

Badania na bliźniakach jednojajowych dowodzą, że homoseksualizm nie jest wrodzony

Niektórzy tłumaczą, że skoro zdarzają się bliźniacy jednojajowi, gdzie jeden jest homoseksualny, a drugi nie, to znaczy, że homoseksualizm nie może być wrodzony. Osoby rozumujące w ten sposób nie mogą się bardziej mylić. Dlaczego badania na bliźniakach jednojajowych jednoznacznie wskazują na wrodzony charakter homoseksualizmu? Otóż zgodność orientacji homoseksualnej u bliźniaków jednojajowych na ogół jest duża. To znaczy, że bardzo często para bliźniaków jednojajowych jest homoseksualna (u bliźniaków dwujajowych zdarza się to rzadziej, choć zgodność jest nadal wysoka, a u zwykłego rodzeństwa i tego adopcyjnego jest niska i wynosi, zależnie od badania, około 10%).

Przeczytaj także: Klonowanie, zapłodnienie in vitro i inne embriologiczne „zabawy”

Gdyby czynnik biologiczny nie był dominujący w determinacji orientacji seksualnej, to zarówno u bliźniaków jednojajowych, dwujajowych, zwykłego rodzeństwa oraz rodzeństwa adopcyjnego poziom zgodności byłby mniej więcej taki sam. Trzeba też wiedzieć jak w ogóle powstają bliźniacy jednojajowi. Jest to nic innego, jak naturalny rodzaj klonowania. Zarodek zostaje w jakiś sposób podzielony, a na wczesnym etapie rozwoju jego komórki są tak totipotentne, czyli zdolne do różnicowania się w każdy inny rodzaj komórek, że z jednego zarodka może powstać wiele nowych zarodków, a dalej płodów.

Na to, że homoseksualizm jest w dużej mierze wrodzony wskazują także fakty, takie jak: silna korelacja określonych sekwencji DNA z występowaniem homoseksualizmu, skrajnie nierówna inaktywacja chromosomu X u matek gejów w porównaniu do matek heteroseksualnych mężczyzn, wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia homoseksualizmu u młodszych synów, czy badania epigenetyczne dotyczące receptorów dla androgenów na komórkach macierzystych, a także badania immunogenetyczne.

Dzieci wychowywane przez pary gejów lub lesbijek źle się rozwijają

To kolejny, powtarzany do znudzenia mit. Pary jednopłciowe wychowują dzieci już od dekad – pierwsze związki partnerskie dla homoseksualistów ustanowiono jeszcze w latach 80. w Europie, w Danii, a pierwsze małżeństwa jednopłciowe w 2001. roku w Holandii. Różne grupy badawcze sprawdzały jak rozwijają się dzieci wychowywane przez takie pary i nie wykazano jakichkolwiek odchyłów od normy czy zaburzonego rozwoju. Istnieją nawet badania, w których okazywało się, że dzieci par jednopłciowych rozwijają się lepiej, co tłumaczono tym, że ojcowie-geje i matki-lesbijki (zwłaszcza te drugie) rzadziej zmuszają dzieci do robienia czegoś, czego nie chcą, a zgodnego z normami kulturowymi. Na przykład rzadsze jest w takich rodzinach zmuszanie dziewczynek do noszenia spódnic, a chłopców do gry w piłkę nożną. 

Od czasu do czasu można usłyszeć, że jakieś dziecko gejów lub lesbijek udzieliło w gazecie wywiadu i stwierdziło, że to, że miało rodziców tej samej płci, źle na niego wpłynęło. Są to rzadkie przypadki i każdy należałoby analizować z osobna. Może są po prostu ludźmi z jakichś przyczyn mocno zagubionymi, a może podstawionymi, może faktycznie coś w ich rodzinie było nie tak. Nie będę oceniał tego rodzaju doniesień w kontekście uczuć samych takich osób, ale z pewnością trzeba przyznać, że wykorzystywanie ich tragedii do propagandy antyspołecznej jest nieetyczne oraz niemoralne. No i pomyślcie, ile na takich pojedynczych osób przypadłoby tych szczęśliwych, którzy wychowywali się w tego rodzaju rodzinach? Rodzice heteroseksuali też z pewnością niejedno nieszczęśliwe dziecko oddali światu. To nie argument.

Przeczytaj także: Czy Kazimierz Pułaski był kobietą?

Badanie Regnerusa udowodniło, że dzieci gejów i lesbijek mają gorzej

Regnerus badał dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe i różnopłciowe. Jednak do tej pierwszej grupy wrzucał dzieci z rozbitych rodzin, gdzie jeden z rodziców był homoseksualny. Czyli na przykład, stereotypowa sytuacja – gej udaje heteroseksualistę, zakłada rodzinę, by się nad nim społecznie nie znęcano. Przychodzą lepsze czasy, świat jest bardziej tolerancyjny. Gej się rozwodzi. Takie przypadki klasyfikowano do grupy rodzicielstwa homoseksualistów, przez co znalazło się w niej sporo dzieci z rozbitych rodzin. A porównywanie takowych, do dzieci z udanych rodzin różnopłciowych jest niepoprawne metodologicznie. Badanie Regnerusa zostało skrytykowane za metodologię, do błędu przyznał się sam autor. Jego badanie ostatecznie dowiodło jedynie, że małżeństwa jednopłciowe – jeśli chcemy zadbać o dobro dzieci – powinny zostać zalegalizowane, bo wówczas mniej będzie rozbitych przez tego rodzaju historie rodzin.

Homoseksualizm jest niekorzystny ewolucyjnie, bo nie pozwala na przedłużenie gatunku

Przekonaliśmy się już na przykładzie szympansów bonobo czy muszek owocowych, że to nieprawda i że jest wręcz przeciwnie. Istnieje wątpliwa hipoteza, według której homoseksualizm u ludzi utrwalił się dlatego, że heteroseksualni mężczyźni ufali tym homoseksualnym, co ci wykorzystywali do zapładniania ich kobiet, pod ich nieobecność. Bardziej prawdopodobna (u ssaków i ptaków) jest hipoteza homoseksualizmu wynikającego z doboru altruistycznego. Homoseksualne osobniki pomagając rodzeństwu w odchowywaniu potomstwa, które w około 25% dzieli z nimi DNA, pośrednio zwiększa szansę na rozprzestrzenianie się dalej w populacji w kolejnych pokoleniach ich własnych sekwencji genetycznych, w tym najpewniej odpowiadających właśnie za zachowania altruistyczne. Wyjaśnienie ewolucyjne jest jednak wciąż niepewne, bo może być tak, że homoseksualizm powstaje podczas wczesnej embriogenezy de novo, albo że istnieją różne typy homoseksualności: od powstającej de novo, do tej utrwalonej genetycznie-ewolucyjnie.

Geje nie potrafią być monogamiczni

Obiło mi się o uszy, że w Polsce ponad 80% gejów deklaruje, że docelowo chce żyć w monogamicznym, poważnym związku. Nie wiem na ile jest to prawdą, ale osobiście też znam tylko takie osoby. Dobra, to tylko anegdotka, ale warto zaznaczyć tutaj, czym w ogóle jest monogamia, bo jest ona często pojęciem kompletnie niezrozumiałym. Jeżeli w danym czasie para ludzi czy zwierząt tworzy związek i w tym okresie nie dopuszczają się kontaktów seksualnych z innymi osobami, to mamy do czynienia z relacją monogamiczną. Zwróćcie tylko uwagę na fakt, że można być w związku monogamicznym, zakończyć go, a potem spróbować z kolejnym. Na tym polega monogamia seryjna, czyli zjawisko, które, uogólniając, występuje u człowieka (wbrew populistycznym opiniom, że jesteśmy poligamistami). Pisanie więc, że geje są rozwiąźli, bo mają przeciętnie więcej partnerów, niż heteroseksualiści (hipotetyzując, bo nie znam takich badań) nie jest argumentem na to, że geje nie są monogamiczni. Możesz mieć nawet 100 partnerów, ale z każdym być w monogamicznym związku. W mediach naprawdę ciężko o rzetelne informowanie o monogamii, niezależnie już od kontekstu, bo jest to temat bardzo ideologizowany zarówno przez tradycjonalistycznych konserwatystów jak i seksualnych liberałów.

Występuje zależność pomiędzy homoseksualizmem, a pedofilią

Wyjaśniłem już wyżej, że dewiacje seksualne są niezależne od orientacji seksualnych, tak więc nawet jeśli występuje tutaj jakaś korelacja, to nie ma związku przyczynowo-skutkowego. To, że liczba piratów zmalała, nijak ma się do tego, że globalne ocieplenie nabrało rozpędu. To tylko korelacja, przypadek.

Przeczytaj także: Czy ekologiczna żywność powoduje autyzm? Czy korelacja oznacza zależność?

Religie nie akceptują homoseksualizmu, gdyż jest on grzechem

Ten punkt jest akurat mało naukowy, ale postanowiłem go zawrzeć, bo też istnieje na ten temat jedno wielkie nieporozumienie w opinii publicznej. Przyszło mi to do głowy, gdy na Światowych Dniach Młodzieży pojawiła się także przystań dla osób i sojuszników LGBT, a w mediach wysypały się komentarze, że to prowokacja, obraza religii i papieża itp. zarzuty. Skoro homoseksualizm to grzech, to jak gej, lesbijka, biseksualista czy osoba transpłciowa mogą chcieć uczestniczyć w takim wydarzeniu? W rzeczywistości osoby LGBT wcale nie są z automatu nastawione antyreligijnie – wiele z nich jest wierząca i praktykująca.

Coraz więcej religii otwiera się na homoseksualizm przy stwierdzeniu, że zapisy ze świętych ksiąg sprzed setek i tysięcy lat są nieadekwatne do obecnego stanu wiedzy, więc nie należy ich brać dosłownie. To tak samo, jak z ewolucją. Kościoły większości krajów Europy udzielają już małżeństw lub błogosławieństw gejom i lesbijkom (parom jednopłciowym) i choć nam w Polsce może się to wydawać niesłychane, na świecie jest to normą. Na naszym kontynencie oraz w Ameryce Północnej istnieją nawet meczety i synagogi błogosławiące takie małżeństwa. Obecny papież (Franciszek) stwierdził w tym roku, że chrześcijanie powinni prosić homoseksualistów o wybaczenie za lata dyskryminacji i przestać marginalizować tę grupę osób.

Przeczytaj także: Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po Ebolę

Homoseksualizm wynika z nierozwiązanych problemów z dzieciństwa

Istnieje takie wyjaśnienie genezy homoseksualizmu, ale z badań naukowych wiemy już, że determinacja orientacji pierwotnie zachodzi w dużej mierze w okresie prenatalnym. Sam zaś pomysł, że homoseksualizm wynika z problemów z dzieciństwa, złych relacji z matką lub ojcem i innych tego typu to pomysł z nurtu pierwotnej psychoanalizy, która choć zapoczątkowała rozwój psychologii, to sama w sobie nie jest nauką (co nie oznacza, że nie jest nauce przydatna) z bardzo oczywistej przyczyny. Jest niefalsyfikowalna – nie jesteśmy w stanie sprawdzić tego, czy jest prawdziwa, bo nie ma hipotetycznych dowodów świadczących przeciwko niej.

Niniejsza lista mitów i półprawd na temat homoseksualizmu mogłaby być zdecydowanie dłuższa, ale i tak rozrosła się bardziej niż myślałem i planowałem. Choć tytuł „X faktów o Y” nasuwa na myśl krótki i łatwy tekst, starałem się uczynić go bardziej konkretnym i merytorycznym. Mam nadzieję, że się udało.

Przeczytaj także: Czym jest totalna biologia?

Prowadzenie bloga naukowego wymaga ponoszenia kosztów. Merytoryczne przygotowanie do napisania artykułu to często godziny czytania podręczników i publikacji. Zdecydowałem się więc stworzyć profil na Patronite, gdzie w prosty sposób można ustawić comiesięczne wpłaty na rozwój bloga. Dzięki temu może on funkcjonować i będzie lepiej się rozwijać. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą, ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga, dzięki któremu mogę poświęcać więcej czasu na pisanie artykułów.


Literatura

Allen, Laura S., and Roger A. Gorski. "Sexual orientation and the size of the anterior commissure in the human brain." Proceedings of the National Academy of Sciences (1992).
Bocklandt, Sven, et al. "Extreme skewing of X chromosome inactivation in mothers of homosexual men." Human Genetics (2006).
Burri, Andrea, Tim Spector, and Qazi Rahman. "Common Genetic Factors among Sexual Orientation, Gender Nonconformity, and Number of Sex Partners in Female Twins: Implications for the Evolution of Homosexuality." The journal of sexual medicine (2015).
Cantor, James M. "Is homosexuality a paraphilia? The evidence for and against." Archives of Sexual Behavior (2012).
Habr-Alencar, Soraya F., et al. "The effect of hetero-and homosexual experience and long-term treatment with fluoxetine on homosexual behavior in male rats." Psychopharmacology (2006).
Hieronim Bartel. Embriologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2012.
Hoskins, Jessica L., Michael G. Ritchie, and Nathan W. Bailey. "A test of genetic models for the evolutionary maintenance of same-sex sexual behaviour." Proceedings of the Royal Society of London B: Biological Sciences (2015).
http://news.nationalgeographic.com/news/2004/07/0722_040722_gayanimal_2.html
http://rodzinyzwyboru.pl/wp-content/uploads/2014/10/Raport_Rodziny-z-wyboru-w-Polsce.-%C5%BBycie-rodzinne-os%C3%B3b-nieheteroseksualnych.pdf
http://williamsinstitute.law.ucla.ed...s-sep-2014.pdf
http://williamsinstitute.law.ucla.edu/wp-content/uploads/LGBT-Parenting.pdf
http://www.abs.gov.au/AUSSTATS/abs@.nsf/Lookup/4102.0Main+Features10July+2013
http://www.apa.org/helpcenter/sexual-orientation.aspx
http://www.apa.org/pi/lgbt/resources/biblarz-stacey.pdf
http://www.apa.org/pi/lgbt/resources/parenting-full.pdf
http://www.insee.fr/fr/ffc/ipweb/ip1435/ip1435.pdf
http://www.ons.gov.uk/ons/dcp171778_422175.pdf
http://www.primates.com/bonobos/bonobosexsoc.html
http://www.psychology.org.au/Assets/Files/LGBT-Families-Lit-Review.pdf
http://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2011/as-sa/98-312-x/98-312-x2011001-eng.pdf
https://www.aclu.org/files/assets/windsor_-_lamb_5.19.pdf
Joel, Daphna, et al. "Sex beyond the genitalia: The human brain mosaic."Proceedings of the National Academy of Sciences (2015).
Kinnunen, Leann H., et al. "Differential brain activation in exclusively homosexual and heterosexual men produced by the selective serotonin reuptake inhibitor, fluoxetine." Brain research (2004).
Krueger, Richard B., et al. "Proposals for paraphilic disorders in the International Classification of Diseases and Related Health Problems, eleventh revision (ICD-11)." Archives of sexual behavior 46.5 (2017): 1529-1545.
Manning WD, Fettro MN, Lamidi E. Child Well-Being in Same-Sex Parent Families: Review of Research Prepared for American Sociological Association Amicus Brief. Population Research and Policy Review, 2014.
Miller, Edward M. "Homosexuality, birth order, and evolution: Toward an equilibrium reproductive economics of homosexuality." Archives of sexual behavior (2000).
Moore MR, Stambolis-Ruhstorfer M. LGBT Sexuality and Families at the Start of the Twenty-First Century. Annual Review of Sociology, 2013.
Napolitano, Lisa M., and Laurie Tompkins. "Neural control of homosexual courtship in Drosophila melanogaster." Journal of neurogenetics (1989).
Patterson CJ. Children of Lesbian and Gay Parents: Psychology, Law, and Policy. American Psychologist, 2009.
Perrin EC, Siegel BS; Committee on Psychosocial Aspects of Child and Family. Promoting the Well-Being of Children Whose Parents Are Gay or Lesbian. Pediatrics, 2013.
Regnerus, Mark. "How different are the adult children of parents who have same-sex relationships? Findings from the New Family Structures Study."Social Science Research (2012).
Rice, William R., Urban Friberg, and Sergey Gavrilets. "Homosexuality as a consequence of epigenetically canalized sexual development." The Quarterly review of biology (2012).
Rice, William R., Urban Friberg, and Sergey Gavrilets. "Homosexuality via canalized sexual development: a testing protocol for a new epigenetic model." Bioessays (2013).
Swaab, Dick F., and Michel A. Hofman. "An enlarged suprachiasmatic nucleus in homosexual men." Brain research (1990).
www.sfgate.com/news/article/Central-Park-Zoo-s-gay-penguins-ignite-debate-2825165.php
Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

116 komentarze :

 1. Czy w takim razie, już odstawiając względy moralne i prawne, pedofilia też nie jest chorobą, ani dewiacją?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dewiacją jest jak najbardziej, co wyjaśnia w dosyć oczywisty sposób punkt o dewiacjach.

   Usuń
  2. Ile razy można tłumaczyć... Pedofile KRZYWDZĄ dzieci, geje nikogo nie krzywdzą!

   Usuń
  3. Jak dla mnie trochę pokrętna logika, w świecie zwierząt też występuje pedofilia i najwyraźniej nie jest tam krzywdzeniem nikogo, występuje również w niektórych krajach (śluby z małymi dziewczynkami) i nie jest uznawana za nic niemoralnego, z kolei w tych samych krajach homo jest bardzo niemoralny. Wychodzi na to, że to ludzie według swojej moralności uznają co jest dewiacją, a co nie jest. Inne przykłady to seks sado-maso, albo gerontofilia, czy choćby zoofilia (skąd wiecie że zwierzę czuje się krzywdzone?), mamy też dendrofilie (krzywdzenie drzew?). Naprawdę nie wydaje mi się aby wyznacznikiem dewiacji było to czy ktoś krzywdzi siebie lub innych, ale może się mylę.

   Usuń
  4. W klasyfikacji ma, bo dlaczego miałoby być zaburzeniem, gdyby nie prowadziło do problemów klinicznych czy społecznych? Gdyby cukrzyca wydłużała życie i nie powodowała żadnych problemów zdrowotnych, to pewnie nie byłaby uznawana za chorobę :-P. A komentarz wyżej raczej odnosił się do kwestii etycznej, niż medycznej, tak przynajmniej się domyślam.

   Usuń
  5. @Anonimowy - dokładnie! Dlatego argument, że legalizacja związków homoseksualnych doprowadzi do legalizacji seksu z dziećmi jest niedorozwinięty umysłowo (jeśli można powiedzieć tak o jakimś argumencie).

   Usuń
  6. Równie dobrze można by powiedzieć, że legalizacja związków hetero doprowadziłaby do legalizacji pedofilii. Argument tak samo głupi przeciwko czemukolwiek.

   Usuń
  7. @Mr. Rose

   Nie chcę pani obrażać, dlatego zadam po prostu pytanie - czy zastanowiła się pani nad tym, co pani napisała? Proszę przeczytać swój komentarz tak, jakby ktoś inny go napisał - czy uważa pani, że to ma jakiś sens?

   W pewnych krajach/kulturach uznaje się za coś normalnego/moralnego śluby z małymi dziewczynkami, więc wszystko (tam) jest ok? Naprawdę myśli pani, że to co dzieje się tym dziewczynkom to nie jest krzywda, bo tam jest to coś "normalnego"?

   I jakie znaczenie ma normalność/moralność przy próbie oceny tego, czy komuś dzieje się krzywda?

   Taka hipotetyczna sytuacja: jest sobie pewna kultura, w której za chociażby publiczne odezwanie się zostałaby pani ukamienowana (taki tam sobie przykład, niespecjalnie oderwany od rzeczywistości niestety). Tam nikt nie uważałby, że stało się coś złego - wręcz przeciwnie. Nakazy moralne zostałyby zachowane. Przykład drastyczny nie po to, żeby pani dopiec, ale żeby zmusić do myślenia. Niech mi pani powie - czy uważa pani, że pani stałaby się tam krzywda?

   Proszę trochę pomyśleć zanim coś pani napiszę. Mogę dać pani pewną poradę - ja sam, zanim opublikuję komentarz, najpierw kilkukrotnie go czytam. Jeśli nadal uważam, że ma sens - dopiero wtedy go wysyłam.

   I jeszcze jedno - jakie znaczenie ma to, co dzieje się w "świecie zwierząt" dla próby określenia jak najbardziej etycznych norm zachowań wśród ludzi? Nie wiem, czy małym zwierzaczkom szkodzi odbycie stosunku płciowego z dorosłymi przedstawicielami ich gatunku - ale też nie muszę tego wiedzieć, bo mówimy o ludzkich dzieciach. I wiemy doskonale że to je krzywdzi.

   Usuń
  8. Chodzi o kryteria oceniania czegoś jako dewiacji. Jeżeli są kraje, gdzie pedofilia jest czymś normalnym, a są takie (w Brazylii np sąd orzekł, że współżycie z nieletnimi to nic złego, co wywołało protest UNICEFu), to na takiej samej zasadzie uznano, że homoseksualizm nie jest dewiacją.
   W Europie już działają organizacje promujące tzw. "pozytywną pedofilię", więc może za kilka lat naukowcy wykażą, że jednak nieletnim nie dzieje się krzywda?

   Usuń
  9. Twój argument jest w tej chwili ad absurdum w kontekście homoseksualizmu, bo równie dobrze można by argumentować, że trzeba zakazać heteroseksualizmu, bo inaczej zalegalizują w przyszłości pedofilię.

   Legalność związków homo/heteroseksualnych osób dorosłych ma się nijak do pedofilii. To, że istnieją sobie jakieś tam grupy ludzi, też ma się nijak. No bo, proszę państwa, trzeba zdelegalizować chodzenie pieszo, bo gdzieś tam w kraju X parę osób lubi kopać w mur - tak mniej więcej wygląda Twoja wypowiedź.

   Usuń
  10. A czy ja coś napisałem o zakazaniu homoseksualizmu, czy legalności związków homoseksualnych? Chodzi mi o kryterium oceny, wedle której coś się uznaje za dewiacje, bo chcę się upewnić, czy bariera, która oddziela normalność homoseksualizmu od normalności pedofilii tkwi jedynie w przyjętej obyczajowości. Jeśli tak, to ta ulega ciągłej ewolucji. wspomniałeś o kryterium krzywdy, natomiast ja przytoczyłem przykład na to, że są kraje i kultury, gdzie współżycie z nieletnim nie jest rozpatrywane jako czynienie mu krzywdy. Czy w związku z tym przestaje być dewiacją?

   Załóżmy jeszcze, że zbadamy ten mózg pedofila, który też nie będzie się różnił od normalnego mężczyzny. O ile mi wiadomo pedofile nie wykazują też zaburzeń psychicznych - przecież latami tkwią w związkach na pozór normalnych i nikt nie jest w stanie zauważyć ich upodobań.

   Usuń
  11. Są kraje, w których uważa się oficjalnie, że przykładanie baniek chińskich do skóry leczy raka. Czy to znaczy, że one zaczną leczyć raka? W Korei Południowej wycofano ze szkół publicznych dział o ewolucji biologicznej. Czy to znaczy, że ewolucja przestaje być faktem? Dzieci wykorzystywane przez pedofilów są krzywdzone i nie jest to kwestia kulturowa, co do samej pedofilii, czy wykazuje jakieś patologie wobec samego pedofila - nie zagłębiałem się. Co do homoseksualizmu w kontekście parafilii: Cantor, James M. "Is homosexuality a paraphilia? The evidence for and against." Archives of Sexual Behavior (2012): 237-247.

   Usuń
  12. No właśnie zbliżamy się do sedna. Minęło ileś tam lat, żeby w przypadku homoseksualizmu przejść od choroby i społecznego odium do normalności. Być może nie będzie trzeba nawet tyle czekać, by jacyś naukowcy stwierdzili, że właściwa stymulacja erotyczna dziecka nie tylko nie czyni mu krzywdy, ale np, wspomaga rozwój.

   Na razie Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne ukuło sobie termin "pedofilna orientacja seksualna". Jak myślisz, w jakim celu?
   Można też prześledzić ewolucję w Europie, dotycząca obniżania się dozwolonego wieku inicjacji seksualnej (Dania - 12 lat) i przyzwolenie dla uchodźców na małżeństwa z dziećmi ze względu na ich dobro (bodajże Szwecja).
   Na koniec dodam, że holenderscy pedofile chcą zalegalizowania swojej organizacji o nazwie MARTIJN i zwrócili się właśnie z tym do Trybunału Praw Człowieka.
   Nie weryfikowałem tych źródeł, ale obawiam się że to się właśnie dzieje. I nie w Chinach ani Korei.


   Usuń
  13. Bodajże Szwecja? Właśnie się zwrócili? No właśnie, nie weryfikowałeś i głupoty opowiadasz. Wspomniana organizacja pedofilska owszem, złożyła apelację w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, gdyż holenderskie sądownictwo odrzuciło ich żądania, ale Trybunał Europejski również je odrzucił. W latach 90 grupa ta (MARTIJN) została wyrzucona z międzynarodowego stowarzyszenia gejów i lesbijek.

   Przede wszystkim minęło ileś tam niepoprawnych metodologicznie badań, że homoseksualizm w ogóle za chorobę uznano. To jest kluczowe pytanie - dlaczego stwierdzono, że homoseksualizm to choroba? Bo wykreślono go z tej listy całkowicie naturalnie i w oparciu o dowody.

   Nadal nie rozumiem czemu cała ta kuśtykająca retoryka dotycząca pedofilii krąży wokół homoseksualizmu, przecież równie dobrze można by odwrócić rolę i wrzucić zamiast homoseksualności, heteroseksualność. Bardzo nie lubię gdy ktoś dyskusję sprowadza do absurdu, robiąc niepotrzebny chaos w komentarzach.

   Usuń
  14. Włożyłeś w ten artykuł sporo pracy, powołując się na różne publikacje, na pewno temat znając lepiej ode mnie i ja nic z niego nie zakwestionowałem. Natomiast kwestia porównania drogi, jaką odbył homoseksualizm, z drogą jaką może odbyć pedofilia wyprowadziła Cię z równowagi. Podałem Ci przykłady, może faktycznie nie wszystkie fortunne, że takie działania się podejmuje i że następuję liberalizacja w tej dziedzinie. Ja nie mam nic przeciwko homoseksualistom, co cały czas sugerujesz w odpowiedziach. Zarzucasz mi opowiadanie głupot, podczas gdy sam porównujesz legalizację związków homoseksualnych do heteroseksualnych, choć podstawową różnicą między nimi jest to, że te drugie nigdy nie budziły sprzeciwu ani kontrowersji i nie trzeba było nic legalizować. Może jednak warto bardziej refleksyjnie podchodzić do tematu, nawet w dyskusji, a nie walić komuś że sprowadza ją do absurdu i pisze głupoty?
   Pozdrawiam i przepraszam za niepotrzebny chaos w komentarzach.

   Usuń
  15. Panie Arku, dziękuję za porady, ale jestem odpowiedzialna za to co mówię, a nie za to co Pan rozumie. Swoją wypowiedź odniosłam do stwierdzenia "Pedofile krzywdzą dzieci" co miałoby wskazywać tutaj iż jest to wyznacznik dewiacji, zresztą w poście autor również o tym wspomina. Chodzi mi o same kryteria uznania czegoś za dewiację, bądź nie. Podałam też przykłady parafilii, gdzie nikomu nie dzieje się krzywda (sado-maso jest dobrowolny), a mimo to uznane jest to za dewiację. Takie kryteria oceny wydały mi się dziwne, bo jak widać w innych kulturach pedofilia nie jest dewiacją, a z kolei homo jest. Myślałam, że są jakieś inne wyznaczniki medyczne. Można rzec ja o niebie, Pan o chlebie :).
   Nawiązanie do świata zwierząt jest częstym argumentem zwolenników homo, ma świadczyć o naturalności tego zjawiska w przyrodzie i jest odnoszone również do świata ludzi.
   A co do samego tematu krzywdy można tu filozofować, bo na jakiej podstawie to oceniamy? Swojego widzimisię, wrażliwości, aktualnych zasad moralnych, które wcale nie są uniwersalne i są zależne od czasu i miejsca. Przykładowo jakiś Buddysta nas uzna za morderców i zwyrodnialców, bo z uśmiechem na ustach pożeramy zwierzęta, zabijamy je i krzywdzimy, mimo że jedzenia jest w bród. Mało kto się rozczula nad tymi istotami żywymi, bo u nas jedzenie mięsa jest normalne, a gdzie indziej nie jest. Nie zastanawiało to Pana nigdy?

   Usuń
  16. Natomiast kwestia porównania drogi, jaką odbył homoseksualizm, z drogą jaką może odbyć pedofilia wyprowadziła Cię z równowagi.
   Z drogą jaką może odbyć? Czyli porównujesz coś, co zaszło z czymś, co nie miało miejsca i nic nie wskazuje na to, że będzie mieć i na tej podstawie wysuwasz takie wnioski?

   Podałem Ci przykłady, może faktycznie nie wszystkie fortunne
   Ja bym nieprawdziwych informacji nie nazwał przykładami.

   Ja nie mam nic przeciwko homoseksualistom, co cały czas sugerujesz w odpowiedziach
   Sugeruje wyłącznie to, co już napisałem. Że podajesz absurdalne argumenty i wyjaśniłem już dlaczego.

   choć podstawową różnicą między nimi jest to, że te drugie nigdy nie budziły sprzeciwu ani kontrowersji i nie trzeba było nic legalizować
   Ale wśród osób analizujących poprawne metodologicznie badania uznanie, że homoseksualizm nie jest chorobą też nie budziło kontrowersji.

   że sprowadza ją do absurdu
   Ale tym dokładnie jest to, co zrobiłeś. Dałem Ci porównanie. Ktoś mógłby argumentować, że w Polsce należy zakazać pieszych spacerów, bo np. gdzieś w Argentynie ktoś kopie w mur. Tak zwane "co ma piernik do wiatraka".

   Przypomnę też, że podałem w komentarzu konkretną publikację naukową, do której warto się odnieść przed pisaniem mniej lub bardziej nietrafnych komentarzy :-).

   Usuń
  17. @Mrs. Rose

   Nie odnosiłem się do kwestii tego, co jest/może być dewiacją, a co nie (jak to pani powiedziała? ja o niebie, Pan o chlebie? ale mniejsza o to) tylko do kwestii tego, co i na jakiej podstawie można uznać za krzywdę (za zło).

   Tak jak (niemalże) wszystko, co istnieje w naszej rzeczywistości, ta kwestia jest skomplikowana i nie ma ścisłych kryteriów, które by wyznaczały jakąś ostrą granicę między tym, co jest, a co nie jest krzywdą. Nie znaczy to jednak, że nie ma żadnych kryteriów, które mogłyby z w miarę dużą pewnością określać, co jest krzywdą w przypadkach trochę bardziej skrajnych. Zabijanie, zadawanie bólu (zarówno tego fizycznego jak i psychicznego) można praktycznie rzecz biorąc bez żadnych zastrzeżeń uznać za złe(*). Pani próbuje poddawać w wątpliwość właśnie takie bliskie skrajności przypadki odwołując się do norm moralnych panujących w różnych kulturach.

   (*) - Można tu się spierać o takie przypadki jak zabójstwo w (samo)obronie. Osobiście powiedziałbym, że to też jest złe - tylko że po prostu jest konieczne i jako takie nie sprawia, że osoba, która taki czyn popełniła staje się zła. Ale nie chcę się tu o to spierać, gdyż nie to jest głównym tematem mojego komentarza.

   Postawa taka zahacza mocno o jakiś rodzaj postmodernizmu lub coś podobnego i jako taka "względna" osobiście budzi we mnie silną niechęć (żeby nie powiedzieć dosadniej). Nie twierdzę, że pani postawa taka właśnie jest, ale mocno ją przypomina lub w jakiś sposób o nią zahacza, dlatego może lepiej na wszelki wypadek, żeby nie wdawać się w bezproduktywne polemiki pożegnam się z panią - gdyż z osobą żywiącą takie "względne" przekonania nie można racjonalnie dyskutować (osoba taka zawsze będzie miała rację w swoim mniemaniu - z definicji niejako).

   Usuń
  18. Panie Arku wtrącę jeszcze swoje trzy gorsze jeśli autor pozwoli :). Żebyśmy się zrozumieli, ja nie twierdzę że według mnie takie zachowania są ok, jednak dla ludzi tam żyjących tak jest i w przyszłości te dziewczynki będą zachęcać do tego swoje córki, to samo dotyczy innych kultur np.w niektórych miejscach w Indiach jest zwyczaj topienia starych rodziców, albo występuje tam system kastowy, który jest krzywdzący dla tych najbiedniejszych, mogłabym tak wymieniać jeszcze sporo tego typu przypadków, tak samo jak w naszej kulturze morduje się zwierzęta i do tego Pan się nie odniósł. Jeżeli zatem tak bardzo potępia Pan moje odnoszenie się do norm moralnych panujących w danych regionach, to z czego zatem pochodzą Pana uniwersalne kryteria? Czyżby z naszych norm europejskich, chrześcijańskich? Jedynie słusznych? Chciałam zwrócić uwagę na taki szczegół, że normalnie to na świecie panuje prawo dżungli, prawo silniejszego i my ludzie również do tego świata należymy, w tym świecie na początku nie było żadnych norm. Potem zaczęliśmy ewoluować i ustalać sobie jakieś normy, często w oparciu o religie aktualnie panujące w danym regionie i tak właśnie są społeczeństwa, których normy moralne są dla nas nie do przyjęcia i odwrotnie, a Pan pokazując to swoje oburzenie, zachowuje się jakby się z choinki urwał i tego nie był w stanie zrozumieć. Czy ja poddaję w wątpliwość takie skrajności? Nie, bo żyję w Europie i kieruję się w swoim myśleniu zasadami tu panującymi, jednocześnie będąc świadomą tego, że są miejsca gdzie to myślenie jest inne i podejście do takich skrajności jest inne, co wpływa również na ustalanie pewnych ogólnie panujących tam zasad. A więc jak Pan widzi same normy w danym regionie mają wpływ choćby na to czy coś będzie dewiacją, czy nie i racja będzie po każdej stronie. Być może porównywanie pedofilii do homo jest złym przykładem, ale o tym akurat pisali przedmówcy więc się odniosłam. Jako przykład, który według mnie jest bardziej trafny w temacie homo, może być ekshibicjonizm, czy ogólnie chodzenie nago, co jak wiemy narusza normy i jest zakazane, mimo że w sensie fizycznym nikomu się krzywda nie dzieje. Jak słusznie wspomniał przedmówca Rademenes, nawet w naszym kraju homo budzi wiele kontrowersji, co w odniesieniu do obyczajowości ma duże znaczenie.

   Usuń
  19. Osobiście sądzę, że da się obiektywnie wykazać, iż stosunki pedofilskie są szkodliwe dla dziecka, więc zasłanianie się kulturowością mnie by tutaj nie przekonało. To trochę jak ze sławną corridą - kogo, kto nie ideologizuje, a po prostu trzyma się faktów, przekona argument "bo to tradycja i w naszym regionie to normalne"? Obiektywnie rzecz biorąc jest to znęcanie się nad zwierzęciem. Wiem, że to nie do końca trafione porównanie, ale na szybko nie znalazłem lepszego. To tak odnośnie jednej części Twojej wypowiedzi, bo ogólnie rozumiem o co chodzi i faktycznie są też takie kwestie, które będą zależały głównie czy wyłącznie od kultury. Jednak te przez nas poruszane do nich nie należą.

   Usuń
  20. Nie wiem, czy używane przez mnie kryteria są uniwersalne. Wyprowadzam je z naszej biologi przy użyciu naprawdę nieskomplikowanej logiki - można więc uznać, że w odniesieniu do naszej biologii są one właśnie takie. Nie są one oparte na żadnych arbitralnych założeniach, na niczyim widzimisię ani na żadnej kulturze. I jak zapewne zdążyła pani zauważyć, nie tylko ja doszedłem do tych wniosków - cała nasza zachodnia cywilizacja opiera się (w większości) na tych wartościach. Jest tak dzięki wielkim myślicielom przeszłości - chyba nie sądzi pani, że nasze europejskie, chrześcijańskie normy moralne zawsze były takie humanitarne?

   Proszę też sobie darować tę "jedyniesłyszność" - jeśli się mylę, co jest możliwe, to można to wykazać, ponieważ - powtarzam - opieram się nie na własnej/czyjejś opini, ale na naszej biologii, która jest mniej lub bardziej wynikiem rządzących naszym światem "praw natury", przez co jest niezależna od naszych poglądów.

   A jeśli chodzi o "prawo dżungli" - proszę sobie pooglądać trochę programów przyrodniczych, a przekona się pani, że wśród zwierząt (ssaków i ptaków, które mają dosyć rozwinięty centralny układ nerwowy) panuje dosyć powszechnie empatia i więzi społeczne. "Prawo dżungli" o którym pani wspomina to tylko slogan. Tak naprawdę nic nie znaczy, tylko że świetnie brzmi, szczególnie w książkach opisujących heroiczne zmagania białego człowieka z "prymitywnym" światem zwierząt, tudzież tubylców (jak np. w "Tarzanie").

   "...a Pan pokazując to swoje oburzenie, zachowuje się jakby się z choinki urwał i tego nie był w stanie zrozumieć."

   Rozumiem to, o czym teraz pani pisze doskonale. Oburzam się natomiast na _panią_, ponieważ najwyraźniej to pani nie jest w stanie pojąć, dlaczego kwestia dobra/zła nie może zależeć od czyichś osobistych poglądów, kultury itp. Mówiąc, że oburzam się z innego powodu niż rzeczywiśćie (przypominam, że nie poddawałem w wątpliwość tego, że w innych kulturach panują inne normy a jedynie pani podejście do kwestii dobra/zła - i jeszcze raz powtarzam, że nie mówię o żadnych dewiacjach) najzwyczajniej w świecie kłamie pani. Być może nieświadomie, ale jeśli, jak pani pisze, kieruje się pani zasadami panującymi w naszym w miarę cywilizowanym zakątku świata, to tym bardziej powinna to pani uznać za coś złego i nie powtarzać tego więcej.

   Usuń
  21. @ Rademnes
   "są kraje, gdzie pedofilia jest czymś normalnym, a są takie (w Brazylii np sąd orzekł, że współżycie z nieletnimi to nic złego" - oj to chyba nie doczytałeś o tej sprawie. Chodziło o jeden wyrok sądu, który stwierdził że w pewnej sprawie o pedofilie wykorzystywane dzieci były nieletnimi prostytutkami, co zmienia kwalifikację. Ale to nie oznacza że pedofilia nie jest w Brazylii penalizowana i że "w tym kraju to normalne".

   "Na razie Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne ukuło sobie termin "pedofilna orientacja seksualna" " - po raz drugi posługujesz się mitem bez sprawdzania o co chodzi. APA w nowym wydaniu podręcznika zmieniła nazwę z "pedofilia" na "zaburzenia pedofilne", a w opisie stwierdziła że polegają one na niewłaściwym "zorientowaniu" preferencji. Ktoś źle zrozumiał i rzecz poszła w świat w formie "usunęli z podręcznika pedofilię i napisali że jest ona orientacją".
   Jak to mówią, nim prawda włoży buty, kłamstwo cały świat obiegnie.

   "Nie weryfikowałem tych źródeł, ale" - ale się na nie powołujesz bo pasują do tezy.

   Usuń
  22. Panie Arku, dziękuję zatem za rozmowę i poświęcony mi czas, widzę, że nie dojdziemy do porozumienia, ponieważ w kwestii tej "uniwersalności" zasad moralnych się zwyczajnie z Panem nie zgadzam. Pańskie poglądy kojarzą mi się tutaj trochę z poglądami Świadków Jehowy, którzy twierdzą że wszystkie prawa, w tym moralne stworzył Bóg i są one nam odgórnie narzucone, co niestety nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości, choć kiedyś sama w pełni zgadzałam się z tym poglądem. Znaczna część ludzi (również w Europie) dostosowuje się do narzuconych im praw, bo w przeciwnym razie grozi kara, a nie dlatego że są pełni empatii i rozróżniają dobro od zła. Owszem zgodzę się że ogólny rozwój empatii i inteligencji prowadzi do pojawiania się różnych zbieżnych praw, które mają ułatwiać ogólne współżycie, ale nie zawsze i wszędzie jest to stosowane. Według mnie przykładem na to że nie ma Pan racji są choćby nazistowskie Niemcy, co pokazuje jak to rozróżnianie dobra i zła wygląda gdy w grę wkracza jakaś ideologia i samowolka. Zresztą już same te różnice, jeśli chodzi o normy panujące w innych kulturach pokazują, że nie ma Pan racji, bo gdyby takie uniwersalne zasady panowały, to byłyby wszędzie jednakowe.
   Jeżeli, jak Pan pisze oburza się Pan na moje podejście do kwestii dobra i zła, to wyjaśniłam już Panu jakie jest moje stanowisko, ale tak na marginesie w ogóle nie powinno ono Pana obchodzić, jest to moja indywidualna sprawa, zależna od mojej empatii czy sumienia.
   Co do prawda dżungli to niech Pan powie myszom, ptakom, konikom polnym i innym ofiarom mojej kotki, że to tylko wymysł producentów Tarzana, niech Pan to też powie świniom, które co niedzielę lądują u Polaków na talerzu w postaci schabowych ;).
   Może się mylę, ale mam wrażenie, że żyje Pan w jakimś wyidealizowanym świecie.
   Dziękuję jeszcze raz za rozmowę, a Łukasza przepraszam za zejście z tematu :).

   Usuń
  23. Mrs.Rose, gwałt na dziecku prowadzi do rozpadu osobowości, nieodwracalnego. I to, czy osoby dorosłe to akceptują, czy nie nie ma tu większego znaczenia. Polecam książkę "Wewnętrzny świat traumy" Donalda Kalscheda.
   A tak na marginesie jestem zszokowana, że kobieta może pisać takie rzeczy.
   Agnieszka

   Usuń
  24. Rademenes II. W Danii dozwolony wiek stosunków płciowych wynosi 15 lat, tak samo jest w Szwecji. Więc informacja, którą podajesz to bzdury, niezgodne z prawdą.

   Usuń
  25. Kto tu tak powiedział, z czyją opinią chcesz polemizować?

   Usuń
  26. "Współżycie z nieletnimi to" jeszcze nie pedofilia. PS Podaj link do wyroku.

   Usuń
  27. Nie rozumiem
   Pedofilia jest dewiacją z prostych powodów
   Dziecko które jest zmuszane do stosunku seksualnego ( bo często jest za młode żeby świadomie podjąć decyzje np w przypadku ślubów w krajach gdzie pedofila jest normalna) odczuwa szkody nie tylko psychiczne ale i fizyczne
   Np dziewczynka nie jest na tyle wykształcona żeby „przyjąć” członka dorosłego mężczyzny
   Jest zwyczajnie za duży i powoduje szkody w postaci pęknięć i ran
   Niekiedy później Kiedy ma te 13 lat jest zapładnia
   I urodzenie dziecka to już w ogóle takie dziecko fizycznie niszczy
   Natomiast homoseksualizm to łączenie się w związek dwóch w pełni świadomych ludzi ;)

   Usuń
  28. "Łukasz18 sierpnia 2016 21:09

   Osobiście sądzę, że da się obiektywnie wykazać, iż stosunki pedofilskie są szkodliwe dla dziecka"
   i to zdanie wystarczy. zwykły wykształciuch mielący przyswojoną wiedzę, napisaną przez kogoś innego
   siadaj pała

   Usuń
 2. Bardzo dobry artykuł ;). Idealnie nadaje się do pokazywania nietolerancyjnym znajomym, dzięki :D!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano, rzadko kiedy widuję tak wyważone i merytorycznie poprawne notki z bibliografią na blogspocie! Brawo! ;)

   Usuń
 3. Mógłbyś poprawić niektóre linki, zwłaszcza te z kropkami w środku? Nie działają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, skróciło mi roboczo i nie zauważyłem, już są okej :-).

   Usuń
 4. No jak można pisać takie bezeceństwa! xD

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie rozumiem dlaczego homoseksualizm budzi tak skrajne emocje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo dużo jest na świecie niespełnionych kryptogejów. Tak mi się wydaje ;-).

   Usuń
  2. Podejrzewam, ze w dużej mierze wiąże się to z opresją seksualną. Swoje opresyjne zachowania, część mężczyzn przypisuje gejom, stąd obawa, że mogłoby to ich dotknąć.
   Tak jak piszę, CZĘŚĆ MĘŻCZYZN. Nie wszyscy są opresyjnymi świniami. Co ciekawe, ci, którzy nimi nie są, rzadko potępiają homoseksualizm, a ci, którzy są, nie mają nic przeciwko homoseksulanym kobietom.

   Usuń
  3. Też nie mogę zrozumieć, dlaczego niektóre osoby tak bardzo nienawidzą osób homoseksualnych i czemu im one przeszkadzają.

   Usuń
 6. Fajne te propagandowe obrazki ;-)

  Mnie najbardziej wkurza hipokryzja homofobów - większość argumentów, których używają przeciwko legalizacji związków jednopłciowych i adopcji przez homoseksualistów dzieci można z równym powodzeniem zastosować do "normalnych" związków (z "oczywistym" wnioskiem, że związki takie powinny zostać natychmiastowo zdelegalizowane ;-) ).

  OdpowiedzUsuń
 7. "Domniemając" jest poprawną formą - proszę o wybaczenie, musiałem. >_<
  A tak na poważnie to zajefajny i zwięzły kawałek rzetelnej informacji, linka do którego już wysłałem edukacyjnie do krewnych i znajomych Królika.
  Bardzo dziękuję, pozdrawiam, kłaniam się z dygnięciem. ♡

  OdpowiedzUsuń
 8. hey, fajnie napisany artykul.
  Nie znam jeszcze Twojego bloga, ale go poznam ;)

  Mnie pary homoseksualne ani nie raza ani dziwia. Tak, turaj w USA mam cudakow do bolu. Mam tez serdecznego kumpka z dziecinstwa, ktory jest gejem i jest juz 18l w zwiazku, szczesliwym, ze swion partnerem.

  Nie ma mnie w Polsce, nie wiem, co sie tam wyczynia i w tej kwestii( nie, nie czytam portali, nie ogladam wiadomosci, nie czytam gazet z wyjatkiem "Polityki" i "Twojego stylu" ) nie zabieram wiec zdania w kwestii homoseksualisci a sprawa Polska;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polityka chyba czasem porusza wątki LGBT w kontekście tego, co dzieje się w kraju. Nie czytam jakoś specjalnie, ale mam na wallu i co jakiś czas coś jest.

   Usuń
 9. "Jeżeli w danym czasie para ludzi czy zwierząt(...)". Od kiedy gatunek homo sapiens przestał być zwierzęciem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wiesz, w kontekście np. wydania świadomej zgody na związek rozróżnienie mentalno-kulturowe tego typu jest niezbędne ;-).

   Usuń
  2. Oj wchodzimy na grząski grunt. To już nie da się wydawać świadomej zgody niewerbalnie? Bo o ile wiem, nie jest wymagany formalny dokument ...
   Zabawne jest tutaj to, że wpadamy w pułapkę, którą wspaniale opisuje nazwa tego portalu ... zwierzę naukowo to wszystkie "zwierzęta" + człowiek, a tylko potocznie zwierzęta to właśnie "nieludzie". Także to, że człowiek jest zwierzęciem, to tylko teoria ....

   Usuń
 10. Gratuluję dociekliwości, świetny artykuł i blog przypomina mi trochę polską wersję Wait But Why :) jeśli miałabym się przyczepić, to można odnieść wrażenie że dostrzegasz tylko homoseksualizm i tylko u mężczyzn... z jednej strony uwzględnienie biseksualizmu i homoseksualizmu kobiet jeszcze by skomplikowało sprawę, ale z drugiej - przypomina to mocno wypowiedzi tzw większości, która potrafi w całym haśle "LGBT" dostrzegać tylko homoseksualnych mężczyzn. Z trzeciej strony - wyjaśnienie homoseksualizmu, a na pewno biseksualizmu kobiet wydaje się znacznie łatwiejsze, niż wyjaśnienie homoseksualizmu mężczyzn (znam nawet teorię, że na wyspie Lesbos homoseksualizm kobiet, w formie opisanej przez Safonę, mógł prowadzić do zwiększenia ich płodności).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo wiele badań, zwłaszcza tych biologicznych, przeprowadzano głównie na gejach. Ma to też uzasadnienie m.in. w tym, że kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna jeden, zawsze od matki, przez co pod względem badań molekularnych potencjalnie łatwiej jest weryfikować hipotezy w odniesieniu do homoseksualizmu męskiego :-).

   Usuń
  2. No i jest jeszcze jeden ważny powód - homoseksualizm u mężczyzn występuje kilkakrotnie częściej.

   Usuń
  3. Homoseksualizm tak, ale biseksualizm już częściej u kobiet, tylko w formie zawoalowanej kulturowo. Chociaż patrząc na tzw "męską przyjaźń" we współczesnej Grecji łatwo dojrzeć analogię do starożytnej wersji męskiego biseksualizmu tamże, więc niewykluczone że męski biseksualizm też jest zawoalowany kulturowo (na własne oczy widziałam jak jeden grecki homofob klepnął drugiego w tyłek, po czym wyszli z restauracji trzymając się za ręce - a skądinąd wiem że każdy, kto nazwałby ich gejami, dostałby w pysk).

   Usuń
  4. Czytałem, że w niektórych krajach arabskich, np. w Maroko normą jest, że koledzy chodzą ze sobą za ręce i zachowują się jak para. A sam homoseksualizm wiadomo jak jest tam traktowany - jak zbrodnia. Ale nie wiem, czy faktycznie taka norma kulturowa tam panuje, bo raptem bodajże na jakimś blogu tak czytałem.

   Usuń
  5. Jeszcze jest sprawa samoświadomości respondentów i tego, czy ich własne rozumienie orientacji seksualnej w ogóle (i swojej własnej) pokrywa się z oczekiwaniami badaczy, a także sposobu zadawania pytań, i tak dalej. Teoretycznie takie badanie należałoby przeprowadzić na grupie od urodzenia wychowanej w przekonaniu o równości płci i orientacji seksualnej, a takie społeczeństwo jeszcze się nie urodziło (nawet jeśli w swoim kraju jacyś ludzie nie doświadczają dyskryminacji, to wiedzą że istnieje w innych krajach i kulturach). Uwarunkowania kulturowe też są ważne - widać to np po tym jak różne kultury traktują osoby transseksualne i transpłciowe, np w Indiach osoby transpłciowe uznano za trzecią płeć, co jest głęboko zakorzenione w kulturze.

   Usuń
  6. Oczywiście, chyba wspominałem o tym w tekście :-). Duże znaczenie w tym czy dana osoba się przyzna, ma to, czy żyje w tolerancyjnej społeczności.

   Usuń
  7. Przyzna a jeszcze wcześniej - sobie uświadomi :) ciekawą opinię wczoraj przeczytałam: "Nie ma czegoś takiego jak stuprocentowa orientacja seksualna. Osobiście - podobnie jak wielu innych ekspertów - uważam nawet, że orientacja seksualna nie istnieje. Wychodzę z założenia, że ludzie dobierają swoich partnerów, partnerki na podstawie zakochania, pożądania czy fascynacji. Płeć stanowi drugorzędną kategorię. To znaczy, że kiedy czujemy coś do kogoś, to nie ze względu na to, że jesteśmy homo czy hetero. Czujemy coś do konkretnej osoby i przy okazji może mieć ona jakąś płeć. Z doświadczenia zawodowego wiem, że to nie jest dla ludzi oczywiste." - dr Agata Loewe dla GW. Trochę idealistyczna IMHO, tak może by było właśnie w społeczeństwie od urodzenia wychowanym w przekonaniu o równości płci i orientacji. Ale teoria ciekawa, też w kontekście tzw "lawendowych małżeństw" (gejów z lesbijkami) - które bywały całkiem udane i zdarzały się w nich dzieci. Albo prostytutek które często bywają lesbijkami, bo mężczyzn traktują instrumentalnie, a z kobietami tworzą głębsze, emocjonalne i romantyczne relacje. Ale odbiegam od tematu ;-) myślę że to trochę jak z psychologią behawioralną - zasada jest niby prosta, ale w praktyce, u człowieka, sprawa okazuje się bardzo skomplikowana, bo człowiek jest zasadniczo istotą skomplikowaną (poza pewnymi wyjątkami :-P).

   Usuń
  8. Jeśli mamy dowody naukowe na różnice pomiędzy orientacjami, to nie szukałbym na siłę opinii, że nie ma czegoś takiego jak orientacja. Opisywany przypadek to po prostu biseksualizm ;-).

   Usuń
 11. Lektura tego tekstu przydałaby się wielu osobom, chociaż jak podejrzewam, są tacy, którym i tak by nic nie dała, bo mają klapki na oczach i boją się wszystkiego, co odbiega od ich standardów.
  Ja osobiście nie pojmuję, jak można oceniać innych na podstawie seksualnej orientacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w dużej mierze kwestia łamania stereotypów i walki z dezinformacją na ten temat.

   Usuń
  2. Dodam,że badania wykazały, że próba naukowego zbijania anty-naukowych tez wywołuje okopanie się stron, a nie łamanie stereotypów. Ma to jednak jeden pozytywny efekt - są mianowicie osoby niezdecydowane, niepewne, na które dobra przystępna wiedza wsparta odnośnikami i bibliografią (nawet jeśli jej nie sprawdzą) może mieć zbawienny wpływ. I taki artykuł dobrze spełnia takie zadanie.

   Usuń
 12. Mógłbyś napisać artykuł o aseksualiźmie jako orientacji?
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zajmowałem się wcześniej tematem aseksualizmu, więc trudno mi cokolwiek napisać, ale nie jest to wykluczone.

   Usuń
 13. Od wielu lat w gronie przyjaciół (w tym licznych homoseksualistów) zastanawiamy się nad czymś takim - czy może istnieć i homoseksualizm wrodzony i nabyty? Tak jak depresja może być endogenna (osobowość depresyjna - "ten typ tak ma") i sytuacyjna, związana z jakąś traumą. Nie chcę sugerować tym przykładem że homoseksualizm jest czymś smutnym :) Ale czy możemy wyobrazić sobie homoseksualizm wtórny, wynikający z jakiejś traumy albo sublimacji, istniejący niezależnie od normalnego wrodzonego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia. Na pewno istnieje coś takiego, jak homoseksualizm zastępczy. Patrząc jednak na to, że orientacja seksualna przynajmniej w niemałym stopniu jest determinowana czynnikami biologicznymi przed narodzeniem, to subiektywnie oceniając, wątpię w taką możliwość.

   Usuń
 14. Mamy tylko jedno ale. 99% pedofili - to mezczyzni (30% - zorientowani na chlopcow, 30% na dziewczynki, 30% - na oboje). Pedofile to ok. 1% społeczeństwa. Tyle samo - co homoseksualisci; nie wynika z tego oczywiscie, ze homoseksualista= pedofil, chociaż już - efebofilia - jest wśród homoseksualistow powszechna i niejako "uznana".
  Ale wynika z tego co innego. Dwoch pedofilnych mezczyzn- niekoniecznie homoseksualnych - moze zawrzec zwiazek homoseksualny, w celu adopcji dzieci.
  I to ma miejsce.
  Australia np. zdelegalizowala zwiazki homoseksualne.
  http://www.newsweek.pl/swiat/malzenstwa-homoseksualne-w-australii-zdelegalizowane-newsweek-pl,artykuly,276817,1.html


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pary hetero też robią różne złe rzeczy dzieciom, czy to argument za delegalizacją małżeństw różnopłciowych?

   Usuń
  2. Może nie delegalizacją, ale na pewno zakazem wychowywania dzieci. Żeby wykluczyć domową pedofilię parze gejów można przyznać dziewczynkę, a parze lesbijek chłopca - natomiast u heteroseksualistów żadne dziecko nie jest bezpieczne.

   Usuń
  3. Em wiem, że odpisuję strasznie późno, ale zdajecie sobie sprawę, że wśród małżeństw heteroseksualnych, również może się zdarzyć, że mężczyzna to pedofil? Zdarza się, że ojcowie (biologiczni ojcowie!!!) molestują swoje dzieci. Przecież była nawet ta głośna sprawa o gościu, który trzymał swoją córkę w piwnicy przez wiele lat i ją gwałcił!
   Większość pedofilów to jednak osoby hetero (chodzi mi o zainteresowanie dorosłymi osobami), więc nie rozumiem dlaczego ludzie dalej uznają, że homo=pedofil. W rodzinach hetero częściej dochodzi do zachowań patologicznych!

   Usuń
 15. Witam setdecznie. Artykuł dobry jednak naprawdę jak się poczyta o wiele więcej to też teorie można podważyć. Wg mnie nikt nie jest w stanie powiedzieć jaka jest prawda dotycząca homoseksualizmu biseksualizmu u ludzi. Nawet najwięksi psychologowie mówią obecnie teoria jest taka że czynniki biologiczne determinują ale... Czas pokażę. Ja osobiście znam jedną osobę która po długich sesjach u psychiatry z czydtego homoseksualizmu stała sie biseksualna z przewagą hetero. Oczywiście każda osobę trzeba rozpatrywać indywidualnie dlatego ja życzę powodzenia każdej osobie homosekdualnej która jest szczęśliwa w związku homo i równie mocno będę kibicować odobie która złe się czuję ze swoją orientacją. Jefnym i drugim prawa do szczęścia odmawiać nie można.

  Dodatkowo z uwagą przeczytalam Pana rozmowę na temat pedofili. Niestety już pojawiają się takie zakus aby pefofilja była uznana za orientacje. Oczywiście APA mówi teraz że to błąd ale skoro taka orgaxizacja popełnia w takiej sprawie błąd to jak im wierzyć w inne rzeczy ? http://www.charismanews.com/us/41571-pedophilia-officially-classified-as-sexual-orientation-by-american-psychology-association


  Oczywiście każdy ma prawo do wlasnejj opini ale ja uważam że nie każdy homoseksualista jest gejem. I tak jak w świecie hetero tak i w homo jest czasem dobrzr czasem źle czyli jedna jaskółka wiosny nie czyni. Oczywiście mówię tutaj w obie strony zarówno czy da się zmienic orientacje czy jest to tylko biologia. Czy homoseksulisci są bardziej rozwiązli czy nie? Czy chcą próbować terapi z psychologiem czy nie. To tylko tej jednej jednostki sprawa. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie pedofilii jako orientacji, to jest to bzdura i plotka, zobacz komentarz Kuby Groma pod tym tekstem, on już to wyjaśniał. Co do zmiany orientacji u psychiatry, to "psychiatra", który zamiast leczyć brak samoakceptacji swojej orientacji, zwiększeniem samoakceptacji, zamiast jej zmniejszaniem i skłanianiem ku biseksualizmowi, powinien mieć zakaz wykonywania zawodu. Co do meritum, jeśli ktoś "zmienił" orientację, obojętnie w którą stronę, jest po prostu, jak sądzę, biseksualny.

   Usuń
 16. Dobry, potrzebny post, ale jeśli chodzi o osoby uprzedzone to jest orka na ugorze.

  Z innej beczki: znasz/ czytałeś jakie badania nt. tego jakoby geje mieli być bardziej kobiecy niż heteroseksualiści i - analogicznie - lesbijki bardziej męskie niż heteroseksualne kobiety?

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeżeli 2 dorosłe i w pełni świadome osobniki wyrażają wolę bycia ze sobą, to nikomu nic do tego, bez względu na to, czy to są osobniki hetero, czy homoseksualne, żeńskie, czy męskie. Natomiast żadne nawet od wieków kulturowe czynniki nie usprawiedliwiają wydawania za mąż małych dziewczynek (czy one mają świadomość co się z nimi dzieje i czy są w stanie wyrazić świadomie swoją wolę za lub przeciw?), zoofilii - przysłowiowej kozy też nikt o zdanie nie pyta itp. Dla mnie kluczowym jest możliwość świadomego wyrażenia zgody na taki związek przez obie strony. Ekshibicjonizm też niby nikomu niczego złego w sensie fizycznym nie czyni (tu odnoszę się do jednego z wpisów), ale nikt mnie nie pyta, czy mam ochotę oglądać obnażonego faceta np na przystanku tramwajowym - nie ma tu zatem wyrażenia woli obu stron, a może przynieść złe skutki w sensie psychicznym, szczególnie, gdy trafi się na wrażliwą osobę pełnoletnią bądź nieletnią. Nie zgadzam się zatem z poglądem, że takie zachowanie nikomu nic złego nie czyni.
  Świadome wyrażenie woli obu stron będących w pełni władz umysłowych jest tu moim zdaniem kluczowe i wszelka inna argumentacja za czy przeciw wydaje się mi być tu zbędna.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Dobry wpis, bo jest opatrzony rzetelnymi źródłami. Takich artykułów właśnie trzeba. Nie jednokrotnie można trafić na artykuł, który albo źródeł nie posiada, albo źródła są nierzetelne. Dobra robota, Łukaszu!

  OdpowiedzUsuń
 19. „X faktów o X” zmieniłbym to na „X faktów o Y”, bo mój matematyczny mózg cierpi, gdy 2 rzeczy oznacza się tą samą niewiadomą ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. "Dewiacja seksualna, czyli inaczej parafilia seksualna to stan, w którym dotknięta nim osoba stymuluje się seksualnie w taki sposób, że medycznie lub społecznie krzywdzi siebie bądź innych." To dlaczego gerontofilia jest na liście dewiacji?

  OdpowiedzUsuń
 21. "Dewiacja seksualna, czyli inaczej parafilia seksualna to stan, w którym dotknięta nim osoba stymuluje się seksualnie w taki sposób, że medycznie lub społecznie krzywdzi siebie bądź innych."
  No nie bardzo. Fetysze istnieją i jako takie nie są zaburzeniem; co innego, kiedy nie można osiągnąć podniecenia seksualnego w tradycyjny sposób, to już bardziej podpada pod zaburzenie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jeszcze parę lat temu, miałam wrażenie, że głównym argumentem homofobów było hasło "To jest wbrew naturze!". Teraz, kiedy zrobiło się głośniej o tym, że homoseksualizm nie jest nienaturalny, zrobiły się trochę "dwa obozy". Jedni dalej idą w zaparte, że jest nienaturalny (człowiek to nie pingwin, człowieka to nie dotyczy etc) drudzy uważają, że naturalność homoseksualizmu nie jest żadnym argumentem na jego poparcie, bo naturalne =/= dobre (bo przecież pedofilia też występuje w naturze, a niektóre gatunki to swoje potomstwo zjadają itp. itd.).

  Smutne jest to, że nadal poruszamy się w świecie schematów, zarówno krytycy homoseksualizmu jak i często "zwolennicy". Mam nadzieję, że w naszym kraju kiedyś coś się ruszy, osoby niehetoronormatywne będą mogły swobodniej "wychodzić z szafy". Może wtedy więcej ludzi przestanie patrzeć na nich przez pryzmat uprzedzeń i kreowanego w mediach wizerunku i zrozumieją, że każdy gej, lesbijka, trans jest indywidualną jednostką, bo po prostu są ludźmi.

  OdpowiedzUsuń
 23. Dziękuję za ten artykuł, ponieważ od wczoraj miałam mętlik w głowie. Bardzo łatwo jest mnie pomylić- dosłownie chłonę opinie jak gąbka, często mija wiele czasu zanim ustabilizuję co sama myślę na dany temat. Rekordem jest moja religijność, którą wpajała mi babcia od dzieciństwa, a dopiero w wieku 13 lat stwierdziłam, że to nie dla mnie. Zaś z homoseksualizmem nigdy nie miałam problemu, gdyż od zawsze uczono mnie tolerancji i akceptacji innych ludzi. Jak tylko dotarła do mnie ta cała awantura i wszystko inne o akceptowaniu gejów, rozpoczął się mój proces budowania opinii i szybko stwierdziłam, że nie ma nic złego w byciu homo. (Po sprawdzeniu paru źródeł i popytaniu osób, które wiem, że mnie celowo nie oszukają.) Ale kiedy wczoraj chciałam sprawdzić pewną kwestię, trafiłam na stronę https://www.homoseksualizm.edu.pl na której znalazłam artykuł, który mocno namieszał mi w głowie i zaczęłam wątpić w inne rzeczy, które do tej pory budowały moją opinię. Więc zerknęłam na inne artykuły... Nie do końca poprawiła się moja sytuacja. Byłam już zbyt zmęczona żeby szukać na telefonie innych źródeł informacji i zostawiłam to na później. Teraz przeczytałam ten post i moje opinie wróciły do poprzedniego stanu. Bardzo dziękuję.
  Artykuł, o którym mówiłam: https://www.homoseksualizm.edu.pl/co-mowi-nauka/34-psychologia/185-ryzykowne-zachowania-seksualne-u-homoseksualistow
  Sama strona jest pełna anty-homo artykułów, o dziwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam tę stronę, to pseudonaukowa strona środowisk religijnych, udająca naukową, która robi dużo szkody ludziom i pewnie nie jedna osoba homoseksualna już popełniła przez jej autorów i pomysłodawców samobójstwo.

   Usuń
  2. Śmiałe słowa, ma Pan dowody na to samobójstwo? Bo jeśli żadna osoba homoseksualna nie popełniła takowego przez "autorów i pomysłodawców " wzmiankowanej strony, to znaczy. ,że jest Pan niewiarygodny. Niewiarygodny w szczególe= niewiarygodny w ogóle.
   Czy słowa zmieniają znaczenie w zależności od dyscypliny? Ja z pojęciami "norma" i "dewiacja" spotkałem się na statystyce i gdyby homoseksualizm był normalny, jak Pan twierdzi, to dawno wyginęlibyśmy jako gatunek.
   Nie wiem czy homoseksualizm jest wrodzony czy nie, ale jakiś czas temu czytałem wywiad z K.Legierskim, który genezy swojego homoseksualizmu doszukiwał się w byciu molestowanym w dzieciństwie...

   Usuń
  3. "Ja z pojęciami "norma" i "dewiacja" spotkałem się na statystyce i gdyby homoseksualizm był normalny, jak Pan twierdzi, to dawno wyginęlibyśmy jako gatunek." Skąd ten argument ?Niby dlaczego mielibyśmy stać się wszyscy homoseksualni ?Co oznacza bycie normalnym? Pary hetero które nie chcą albo nie mogą mieć dzieci są normalne czy nie?

   Usuń
  4. @ANONIMOWY "Niewiarygodny w szczególe= niewiarygodny w ogóle" - to jest klasyczna erystyka. Potknij się raz, a już ci wmówią, że chodzić nie umiesz.
   Faktycznie norma i dewiacja to pojęcia statystyczne i do statystyki przynależą. Nie do biologii. Używanie tych terminów gdziekolwiek poza statystyką jest z dużym prawdopodobieństwem nienaukowe. Tak samo jak naturalność.
   Takie tezy, że gdyby homoseksualizm był naturalny, to dawno wyginęlibyśmy jako gatunek" jest wybitnym nonsensem, przywodzi na myśl słynną i równie błędną tezę, jakoby blondyni mieliby już wyginąć, bo gen za słaby. W sumie to nie powinni w ogóle się pojawić, jeśli już, ale co tam.. Kilka procent homoseksualizmu jest kompensowane dodatnim przyrostem naturalnym.

   Usuń
 24. A co z kobietami? Jakie są podstawy homoseksualizmu u kobiet?

  OdpowiedzUsuń
 25. Wy tutaj rozważacie różne sprawy, a co jeśli jakaś młoda homoseksualna osoba zajrzy na stronę i zobaczy wpisy Mr. Rose lub Rademenesa załamie się. Ignorancja i brak empatii to przyczyna większości zła na świecie. Uprzedzenia do homoseksualizmu są właśnie jaskrawym przykładem tego zła.
  Kiedy przyszli po homoseksualistów nie protestowałem nie jestem homoseksualistą.

  OdpowiedzUsuń
 26. Panie Łukaszu, Twój artykuł rozłożył mníe na łopatki. Twoja wiedza połączona z genialną strukturą wypowiedzi jest nieprawdopodobna.
  Gdy zobaczyłem tyle tych atakujących komentarzy aż chciałem jakoś też odeprzeć te strzały, bo jestem poglądu, że homoseksualizm, jak i uduchowienie i parę innych wartości, są po prostu kolejną cechą naszego gatunku HOMO sapiens ;D
  Jesteśmy ludźmi i się różnimy, to nas czyni ludźmi i to nie powinno nam być obce. Można owszem powiedzieć, że tak, ale zboczenie czy skłonności przestępcze to też odróżnia od wielu ludzi.. kij mníeto obchodzi. Ta różnica jest, ale wyrządza krzywdę. Wyrządzanie krzywdy, dehumamizuje. Czyli przestaje nas utrzymywać na lini z ludźmi, bo pozbawiamy ich czegoś co sami mamy, na przykład życia.
  W interakcjach wewnątrzgatunkowych bardzo rzadko się to zdarza i zazwyczaj niesie okropne skutki dla gatunku (biorąc pod uwagę całą zawartość królestwa zwierząt). Jednym słowem, takie zachowanie prowadzi do wykluczenia z gatunku, bo szkodzi to gatunkowi, jak pasożyt czy drapieżnik który ogranicza jego populację. W populacji ludzkiej, takimi wykluczeniami są kryminaliści.
  Nie mam czasu na długie rozmyślenia i twierdzenia bo jestem w trakcie przygotowań, do kolejnego etapu olimpiady ( x( ).
  Tak czy siak, dziękuję że ten artykuł powstał. Wiele z tego co napisałeś, byłem już świadomy, ale jednak wsparcie tego kobaltową argumentacją, ostatecznie mníe w tym upewniło.
  Mogłem popełnić liczne i kardynalne błędy w pisowni, lub urwać jakąś myśl, ale jak mówiłem czas mníe nagli ;D
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 27. Badania badaniami a życie,byt nie ulega badaniom.
  Nauka istnieje w świadomości! Znowu ta sama nauka podważa rolę świadomości w życiu człowieka,powstaje błędne koło.
  Homoseksualizm jak i cała reszta to wymysł szalonych psychiatrów ! Badania mózgów nic nie wnoszą bo plamy w Fmri to przecież nie myśli,więc takie skany to spekulacja naukowca który ignoruje własne odkrycia w których sam ignoruje rolę świadomości.Inny badacz z fizyki kwant. obala Realizm.
  Wszystko to prowadzi na manowce całą tzw. naukę i stawia ich w roli oszustów.
  Seksuologia nauką ? To magia umysłu,folklor szalonych psychiatrów.
  Czy jakiekolwiek zachowanie wynikające ze świadomości może być chorobą?
  Poglądy tkwią w świadomości,nauka tkwi w świadomości,kwantowcy obalają realizm rzeczywistości a wy forumowi wyznawcy dalej bujacie w oparach 20-st wiecznej nauki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ piękny bełkot!

   Zdania bez żadnego sensu, niepoparte niczym oświadczenia, wymyślne a równające z ziemią (płaską zapewne) oskarżenia.

   Aż chciałoby się uśmiechnąć, gdyby nie to, że to takie smutne.

   Usuń
 28. chłopak w spódnicy3 marca 2018 17:43

  Nareszcie udało mi się znaleźć w sieci rzetelny artykuł na ten temat. Od dłuższego czasu interesuje się problematyką środowiska LGBT, próbuję zrozumieć, lecz nie potrafię. W jakim celu odbywają się parady równości? Do czego to wszystko zmierza? Dlaczego ci ludzie nie mogą zadowolić się panującą rzeczywistością, lecz sięgają po "równe prawa". Przecież oczywiste jest, że nie istnieje coś takiego, jak równość. To wszystko jest zastanawiające i chciałbym zrozumieć ten problem.

  OdpowiedzUsuń
 29. Nie zgodzę się ze sporą częścią tekstu. Ale po kolei:

  #1. Rozumiem. Nie znam na czym polegają te różnice, także nie skomentuję.

  #2. 1970 posiedzenie APA w San Francisco zostało uniemożliwione przez działaczy LGBT. 1971 i 1972 również działacze LGBT przeszkadzali krzykami i gwizdami w obradach. 1973 wykreślono z listy zaburzeń (nie wiem czy 58% to „duża przewaga”). W dokumencie (spisanym przez zarząd o którym autor wspomina) wtedy zatwierdzonym znajdują się takie wzmianki jak:
  a) "współczesne metody leczenia dają możliwość zmiany orientacji seksualnej znaczącej części homoseksualistom, którzy pragną to uczynić"
  b) "Niewątpliwie aktywiści grup homoseksualnych będą twierdzić, że psychiatria wreszcie uznała, iż homoseksualizm jest tak samo "normalny" jako heteroseksualizm. Będą oni w błędzie. Usuwając homoseksualizm z listy zaburzeń uznajemy tylko, że nie spełnia on kryteriów, aby być traktowany jako zaburzenie psychiczne"
  c) "ta zmiana nie powinna w żaden sposób przeszkadzać lub stawiać w trudnym położeniu tych zaangażowanych psychiatrów i psychoanalityków, którzy poświęcili się zrozumieniu i leczeniu tych homoseksualistów, którzy nie są zadowoleni ze swojego losu"
  d) "poprzez nie umieszczanie więcej homoseksualizmu na liście zaburzeń psychicznych, nie twierdzimy, że jest on "normalny" czy też tak samo wartościowy jak heteroseksualizm". Ogólnie polecam o tym poczytać.
  Homoseksualizm został wtedy uznany przez APA (DSM II) za „zaburzenie seksualne”. Alfred Freedman, prezes APA, podkreślał ograniczone znaczenie naukowe decyzji o depatologizacji homoseksualizmu.

  #3. Owszem zwierzęta mają zachowania seksualne po to by wyrazić strach, dominację, agresję itp. Mają po prostu mniejszą możliwość ukazywania emocji niż my. Są to zachowania, które mają swój koniec. Jedynym sensownym argumentem są pingwiny.

  #4. Subiektywne stwierdzenie autora. Prosty test – wikipedia → psychopatologia → kryteria służące wyodrębnieniu zjawisk psychopatologicznych. 7 punktów z czego obiektywnie 5 znajdziemy w homoseksualizmie. Pozostałe dwa przypuszczam przez przeciwników zaliczania homoseksualizmu do zaburzeń, będą odrzucać, a zwolennicy zaliczać.

  #5. Seks analny nie jest naturalny (bez względu na orientację). O obrażeniach z nim związanych myślę nie warto się rozpisywać. Jak ktoś ciekawy, niech zasięgnie wiedzy wśród lekarzy. Są to medyczne krzywdy w linii najprostszej, czyli według tego co autor napisał, jest to jak najbardziej dewiacja.

  #6. Rozmawiałem z doktorem psychologii. Mówił mi, że wszystkie osoby z problemem homoseksualnym (postawa homoseksualna, nie pojedyncze akty), które się zgłaszały do psychoterapii, miały problem z ojcem w przypadku gejów i matką w przypadku lesbijek. Dlatego bardzo ważne jest by w przypadku tych osób rany zaleczyć rany z przeszłości. Jest to jeden z trzech niezbędnych punktów by być osobą homoseksualną. Pozostałe dwa to: wspomniany przez autora problem z testosteronem (dokładniej w 6 miesiącu ciąży) i brak akceptacji w grupie w którymś momencie wieku nastoletniego. Zawsze występują te trzy czynniki. Bardzo często można spotkać zniewieściałych gejów. Poniżani przez ojców, nie potrafią odnaleźć poczucia bycia mężczyzną u siebie. Jeśli się mylę proszę to obalić, nie mam zamiaru przekonywać ludzi do teorii, która jest błędna. Jeśli argumenty będą sensowne, po prostu zmieniam punkt widzenia, bez względu na to z której strony się pojawią.

  #7. Nie słyszałem o tej terapii. Pewnie jak sam autor stwierdził szanujący się psycholodzy jej nie stosują.

  #8. Nie słyszałem nigdy tego argumentu. Też uważam, że to mit.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Czytałem. :-) Uznanie homoseksualizmu za zaburzenie, chorobę czy dewiację miało w przeszłości charakter ideologiczny i pseudonaukowy, co wyjaśniałem w tym i w innych tekstach na blogu.

   2. Co to znaczy, ze pozostałe cechy psychopatologii znajdziemy w homoseksualizmie? Charakteryzuje się on pociągiem seksualnym i emocjonalnym do osób tej samej płci i nie jest to w żadnym stopniu psychopatologia.

   3. Doświadczenie doktora psychologii to dowód anegdotyczny, dotyczący pojedynczych przykładów i subiektywny. Badania na setkach tysięcy ludzi mówią co innego.

   Usuń
  2. Niestety nie pojawiła się reszta mojego komentarza, także wklejam ją teraz.
   #9. Zwiększone prawdopodobieństwo homoseksualizmu u bliźniaków jednojajowych bardzo pasuje do 3 przyczyn homoseksualizmu, które wymieniłem w punkcie 6. To, że nie jest wrodzony to potwierdza „Czy urodziłem się gejem? Szczerze? Wątpię w to. Dużo ludzi chcących pomóc takim jak ja stwierdza, że tacy się urodziliśmy. Nie wiem, może niektórzy tak, ale w moim przypadku tak nie było.” http://joemonster.org/art/41117

   #10. Nie czytałem wyników badań, nie znam żadnych takich dzieci, nie wypowiadam się. Zdanie „zmuszanie dziewczynek do noszenia sukienek”... pierwszy raz opadły mi ręce podczas czytania tego artykuły, bo reszta jest poważna. Druga część argumentu mocno subiektywna.

   #11. To działa też w drugą stronę. Samotna matka, której mąż był gejem to zupełnie analogiczna sytuacja. Myślę, że mimo wszystko wypadałoby uczciwie podać liczby.

   #12. Kurczę no trochę jak z tymi sukienkami. Jeśli autor tak usilnie przyrównuje nas do muszek owocówek, które zbierają tym sposobem więcej nasienia, czy przyrównuje do szympansów bonobo, które tym sposobem okazują agresję, dominację, czy strach to trochę znowu brak mi słów. Motywy zawarte w tym argumencie są obraźliwe dla homoseksualistów.

   #13. Argument sam w sobie nienaukowy, nie ma w nim też niczego z czym szczególnie bym się nie zgadzał, także po prostu go pomijam.

   #14. Nie dodanie żadnych wyników badań z tym związanych wydaje mi się nieuczciwe ze strony autora. Jeśli co trzeci (to nie moje zdanie tylko statystyki) pedofil to homoseksualista to jest to bardzo mocny argument.

   #15. Słowa Franciszka popieram całym sercem.

   #16. Psychoanalityka jak wróżenie z fusów... Kurczę naprawdę w zdecydowanej większości artykuł jest poważny. Czy trzeba tłumaczyć, że podstawą nauki i wszelkich badań jest interpretacja faktów przez naukowców??? A szczególnie w psychologii jak można odrzucać interpretację faktów?

   Wstyd mi za każdym razem gdy homoseksualistów spotyka przykrość od jakiejkolwiek grupy społecznej. Problem jest bardzo delikatny i zakładając, że mam rację w punkcie 6, należy go bardzo delikatnie rozwiązywać. Nie czuję, żebym stał po przeciwnej stronie barykady. Jest problem, który trzeba rozwiązać i musimy w tym współpracować. Co zresztą dotyczy tak samo religii, polityki, gospodarki i wszystkich innych dziedzin życia. Mój wpis ma na celu tylko krytyczne spojrzenie na tekst, ponieważ z wieloma rzeczami się nie zgadzam. Jeśli ktoś poczuł się dotknięty, nie było to moim celem. Zdrowa dyskusja prowadzi do odkrycia prawdy (nie jestem naukowcem, ale ostatnio czytam o problemie i sięgam do źródeł obu stron jak zresztą widać po mojej obecności tutaj). Pozdrawiam autora i wszystkie osoby (bez względu na orientację).

   Usuń
  3. #5 seks analny nie jest naturalny" A jaki seks jest naturalny? Tylko ten wykonywany w celach prokreacyjnych(są tacy co właśnie tak uważają)?Ten uprawiany dla przyjemności jest czy nie jest naturalny czy może jest już dewiacją?
   #6 Ja natomiast sam będąc gejem i znając kilku i rozmawiając z nimi mogę stwierdzić że żaden z nas nie został gejem bo go nie akceptował ojciec czy matka.Jeżeli następowała akceptacja czy też jej brak to dopiero w momencie kiedy się ujawnialiśmy.Większość z nas miała poprawne albo wręcz bardzo dobre relacje z ojcami i dopiero wyjście z szafy potrafiło je zniszczyć.Większość z nas nie jest też zniewieściała.
   #3 co do zwierząt to istnieją dowody na to że na przykład wśród delfinów seks homoseksualny odbywa sie dla przyjemności
   https://www.pinknews.co.uk/2017/08/03/dolphins-caught-having-gay-orgy-in-australia/
   #14 "Jeśli co trzeci (to nie moje zdanie tylko statystyki) pedofil to homoseksualista to jest to bardzo mocny argument." Mylisz pojęcia to że co trzeci pedofil jest homoseksualny w tym przypadku oznacza że jest ukierunkowany na wykorzystywanie chłopców ale UWAGA to nie oznacza że jest gejem i że go interesują kontakty z dorosłymi mężczyznami !!Chociaż oczywiście są i geje pedofile.
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8008535

   Usuń
  4. #5. Seks analny nie jest naturalny ponieważ z biologicznego punktu widzenia odbyt służy do oddalania kału. Nie oceniam czy seks analny jest to dobry, czy zły, przyjemne, czy nie. Mówię tylko, że jest nienaturalny. To samo dotyczy seksu oralnego. Też jest nienaturalny, co nie oznacza, że moim zdaniem powinien być zakazany.
   #3. Nie dowody, tylko hipoteza (do tego bardzo luźna). To duża różnica.
   #14. Różne są badania. Dziękuję oczywiście za Twój link - im więcej poznanych badań tym większa szansa na zbliżenie się do prawdy. Z drugiej strony widziałem kompletnie inne wyniki badań.
   86% pedofilów wykorzystujących chłopców określa się jako homoseksualiści (W. D. Erickson, ?Behavior Patterns of Child Mo- lesters,? Archives of Sexual Behavior 17 (1988))
   1/3 aktów pedofilii popełniania jest przez homoseksualistów (Kurt Freund, Robin Watson, and Douglas Rienzo, ?Heterosexuality, Homosexuality, and Erotic Age Preference,? The Journal of Sex Research 26, No. 1 (February, 1989))
   Z resztą wielu z czołowych działaczy gejowskich mniej lub bardziej otwarcie stara się o wykreślenie pedofilii z listy zaburzeń (np. Charles Silverstein, David Thorstad).
   #6. Nie rozmawiałem z osobami homoseksualnymi na ten temat. Relacje rodzinne znam tylko w przypadku jednej osoby homoseksualnej (w tamtym przypadku relacje z rodzicami były mocno niewłaściwe). To co napisałem mówię na podstawie tego co usłyszałem m.in. od psychoterapeuty (doktora psychologii), który również ma pacjentów homoseksualnych, oraz niektórych historycznych przypadków (np. najsłynniejszy gej naukowiec Alan Turing - ojciec zostawił go w wieku 2 lat, brak akceptacji ze strony kadry nauczycielskiej w wieku nastoletnim).
   Po pierwsze dziękuję, że moje komentarze nie zostały usunięte, co bardzo dobrze świadczy o administratorze strony.
   Po drugie powtarzam - w żadnym wypadku nie uważam się za kogoś lepszego od osób homoseksualnych. Bycie homoseksualistą to nie jest powód do wstydu. Sugeruję tylko i wyłącznie, że warto zastanowić się czy nie wynika to ze zranień psychicznych.

   Usuń
  5. 1/3 aktów pedofilii popełniania jest przez homoseksualistów (Kurt Freund, Robin Watson, and Douglas Rienzo, ?Heterosexuality, Homosexuality, and Erotic Age Preference,? The Journal of Sex Research 26, No. 1 (February, 1989))
   Abstract
   Heterosexual and homosexual males who erotically preferred physically mature partners were compared with respect to the erotic impact of the nonpreferred age groups (of the preferred gender) and the nonpreferred gender. Erotic impact was assessed by phallometric test of erotic gender and age preferences. This measures penile volume changes during the presentation of potentially erotic stimuli. Homosexual males who preferred physically mature partners responded no more to male children than heterosexual males who preferred physically mature partners responded to female children. Although heterosexual males showed a (slight) erotic aversion to the male stimuli, and homosexual males did not show an aversion to the female stimuli, this difference was minimal. Wycinek z tych badań. a tutaj kolejny cytat z tych badań :These studies show that only rarely are sex offenders against male children diagnosed as androphiles
   and that the phailometric diagnosis of gynephilic and androphilic volunteers almost always corresponds
   to their claimed erotic preference.Co można przetłumaczyć mniej więcej tak :Badania te pokazują, że rzadko zdarzają się przestępcy seksualni przeciwko dzieciom płci męskiej zdiagnozowani jako androfile(czyli geje), diagnoza felelometryczna wolontariuszy gynofilnych i androfilnych prawie zawsze odpowiadała ich deklarowanej preferencji erotycznej(czyli preferowali osoby dorosłe).Po drugie powoływanie się w tych badaniach na prace Camerona budzi duże wątpliwości(jest on delikatnie mówiąc kontrowersyjnym naukowcem)I to właśnie na jego badania powołują się autorzy a nie ze jest to ich wniosek bo jak można przeczytać w zacytowanym fragmencie w sumie go obalają.

   Usuń
  6. "#5. Seks analny nie jest naturalny (bez względu na orientację). O obrażeniach z nim związanych myślę nie warto się rozpisywać. Jak ktoś ciekawy, niech zasięgnie wiedzy wśród lekarzy. Są to medyczne krzywdy w linii najprostszej, czyli według tego co autor napisał, jest to jak najbardziej dewiacja."

   Co ma homoseksualizm do seksu analnego. Jeżeli by iść twoją logiką, to seks analny jest rodzajem parafilii. Nie homoseksualność. Heteroseksualność i homoseksualność w twoim modelu powinny być oddzielne od seksu analnego, tak samo jak są oddzielne od innych parafilii.

   Sam nawet piszesz "Seks analny (...) (bez względu na orientację)" - dokładnie. Seks analny zgodnie z resztą twoich rozważań tak samo dotyczy orientacji homo jak i hetero, czyli wcale.

   Ten fragment brzmi tak, jakbyś chciał, żeby homoseksualność była parafilią, ale sam przed sobą nie mógł tego stwierdzenia logicznie uzasadnić, więc piszesz tylko o rodzaju praktyki seksualnej i jej zagrożeniach, chcąc nimi zabarwić samą homoseksualność.

   Usuń
  7. "#5. Seks analny nie jest naturalny (bez względu na orientację). O obrażeniach z nim związanych myślę nie warto się rozpisywać. Jak ktoś ciekawy, niech zasięgnie wiedzy wśród lekarzy. Są to medyczne krzywdy w linii najprostszej, czyli według tego co autor napisał, jest to jak najbardziej dewiacja."

   Co ma homoseksualizm do seksu analnego. Jeżeli by iść twoją logiką, to seks analny jest rodzajem parafilii. Nie homoseksualność. Heteroseksualność i homoseksualność w twoim modelu powinny być oddzielne od seksu analnego, tak samo jak są oddzielne od innych parafilii.

   Sam nawet piszesz "Seks analny (...) (bez względu na orientację)" - dokładnie. Seks analny zgodnie z resztą twoich rozważań tak samo dotyczy orientacji homo jak i hetero, czyli wcale.

   Ten fragment brzmi tak, jakbyś chciał, żeby homoseksualność była parafilią, ale sam przed sobą nie mógł tego stwierdzenia logicznie uzasadnić, więc piszesz tylko o rodzaju praktyki seksualnej i jej zagrożeniach, chcąc nimi zabarwić samą homoseksualność.

   Usuń
 30. Zastanawiam się, jak to wgl możliwe, że wykształcony terapeuta może wpaść na pomysł, żeby leczyć zdrowe osoby. Długo szukałam, zanim znalazłam wsparcie dla siebie i swojej partnerki. Na terapię dla par udało nam się zapisać do super ośrodka w Warszawie Psychologgia Plus. Polecam do miejsce, jeżeli macie problemy ze znalezieniem dobrego terapeuty. Podrzucam link do strony https://www.psychologgia-plus.pl/

  OdpowiedzUsuń
 31. Świetny artykuł iwogle, ale mam uwagę krytyczną: co to niby za link do statystyczny.pl, próbujący nieudolnie obalić jedną z najświętszych prawd pastafariańskich? Jako wyznawca wiary w Potwora muszę się z tym szaleńczym bełkotem upstrzonym wzorami matematycznymi stanowczo nie zgodzić.

  Nie mam zamiaru nawet zniżać się do analizy merytorycznej, przedstawię innego rodzaju dowód na realność Stwórcy i jego wielkie poczucie humoru: proszę spojrzeć, jak święte ciało Latającego Potwora Spaghetti - makaronowate, z klopsikiem tu i tam - zostało pięknie odwzorowane w grafice na samej górze i u dołu strony.

  Ha, touche!

  OdpowiedzUsuń
 32. Co do argumentu nawiązującego do monogami:
  (Mam wrażenie, że kobiety są bardziej predysponowane do chęci pozostawania w jednym związku przez jeden czas-stąd może więcej kobiet samotnie wychowujących dzieci).
  Osoby homoseksualne częściej zmieniają swoich partnerów, co wg mnie jest swojego rodzaju rozwiązłością lub raczej brakiem stałości emocjonalnej, ok kiedy nie krzywdzą innych (trudno w to uwierzyć), ale co z teorią braku szkodliwości w wychowaniu, skoro mogliby teoretycznie, nawet i monogamicznie (jak wskazano w tekście) mieć nawet 100 partnerów? I co z poczuciem stabilności dzieci wychowywanych przez takich rodziców?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mogę prosić o jakieś źródło informacji, że osoby homoseksualne częściej zmieniają swoich partnerów? :)

   Usuń
  2. Gusiu akurat ja znam najwięcej puszczalskich wśród hetero mężczyzn.Homoseksualiści zmieniają partnerów z powodu dyskryminacji, niedojrzałości psychicznej i braku legalizacji małżeństw. Zarówno homofobi, jak i ludzie tolerancyjni powinni poprzeć małżeństwa homoseksualne, jako jedyny sposób na stabilizację związków homoseksualnych.
   P.S. Jeśli chcesz znaleźć patologię to u nałogowców pijaków, narkomanów, czy palaczy - rzeczywiście krzywdzą ludzi wokół.

   Usuń
 33. "Swoją drogą sam znam wielu mężczyzn, którzy w dzieciństwie lalkami się bawili. Gejem jest tylko jeden spośród nich." - ten argument jest wybitnie nienaukowy, proponuję go pominąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, z moich kilkunastu kolegów nikt się nie bawił lalkami, dziwne to było towarzystwo autora.

   Usuń
 34. Autor demaskuje kłamstwa i półprawdy. To znaczy według niego są to półprawdy. Bo do prawdy dopisuje swój komentarz żeby go obalić. Vide punkt pierwszy, że mają inne mózgi. Podaje przykład kobiet, że różnice są niewielkie. Oczywiście że są niewielkie, ale skutki są olbrzymie, to chyba widzi każdy kto spotkał płeć przeciwną. Więc jeśli płeć warunkuje przy niewielkich zmianach mózgu wielkie zmiany w osobowości, charakterze itp to nawet drobna zmiana przy tej samej biologicznie płci może robić wielkie zmiany u tego rodzaju osobach. Nie chodzi o wartościowanie tych zachowań, chodzi o zauważenie faktów. Fakt jest taki że różnią się mózgi homo i hetero, co autor przyznaje - nie jest to więc półprawda. Ale autor próbuje udowodnić za wszelką cenę swoją rację nie odnosząc się do żadnych badań, podając tylko ogólnie bibliografię. Wkrada się tu ideologia która niszczy cały wykład. Jeśli w pierwszym punkcie autor robi sobie żarty z czytelnika to nie warto czytać nic więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może przeczytaj te zalinkowane badania bo to raczej ty próbujesz wepchać tu ideologię

   Usuń
  2. Proszę nie głosić przestarzałych opinii o mózgach kobiet i mężczyzn, hetero i homo. Obecnie funkcjonuje model mozaiki. Statystycznie kobiety mogą mieć częściej w dany sposób wyglądającą daną strukturę w mózgu niż mężczyźni.
   Tylko, że tyle to oznacza, że pan może mieć (a nawet na pewno ma) struktury w mózgu o wymiarach takich, jakie statystyczne częściej występują u kobiet.
   Prawdą jest, że istnieją prawdopodobnie jeden czy dwa małe rejony w mózgach, które w sposób istotny statystycznie różnią się u kobiet hetero, mężczyzn hetero, mężczyzn homo.
   Skoro mózgi homo i hetero tak w cholerę się niby różnią, to czemu jest niekończąca się dyskusja, czy te malutkie rejony w podwzgórzu faktycznie się różnią między tymi grupami w istotny statystycznie sposób? I wciąż, jeżeli jasno się na ten temat nie wyraziłem jeszcze, można mieć hetero faceta z tym rejonem mózgu idącym mocno w stronę "homo", nawet bardziej niż u jakiegoś innego faceta, który faktycznie jest homo. Statystycznie to wszystko jest.

   Usuń
 35. Dobry artykuł, prosiłabym tylko nie wypowiadać się w imieniu kościołów. Jest też rozróżnienie pomiędzy akceptacją osób homoseksualnych a błogosławieniem takich związków. Proszę nie wypowiadać się na temat teologii, to że jakieś kościoły się wyłamują, nie oznacza, że jest to ogólnie obowiązująca zasada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Równie dobrze mogé Pani napisac, ze prosze o nie zwracanie uwag dotyczacych czyichs, roznych od Pani pogladow. To, ze ma Pani wlasne, nie oznacza, ze sa one zbiezne z ogolna tendencja..

   Usuń
 36. Wybacz podam tylko jedna tezę zasadniczą. Jeśli coś potrzebuje do swojego zaistnienia genów i matki i ojca i tego nie jest w stanie zmienić twoja pseudoargumentacja i pseudonauka, a swojego pełnego człowieczeństwa nie jest inaczej zdobyć jak poprzez wychowanie i to immanentnie i adekwatnie do swoich najgłębszych potrzeb to potrzebuje kobiety i mężczyzny jako rodzinnego domu i ciepła

  OdpowiedzUsuń
 37. Poprzedni mój wpis: Moje twierdzenie jest podstawą wszystkich podstaw, jak ktoś to zrozumie
  zrozumie czym jest homoseksualizm. Do indywidualnej dyskusji gorąco zachęcam Panie Łukaszu

  OdpowiedzUsuń
 38. Homoseksualiści są napewno wrażliwsi i mają znacznie więcej empatii od hetero mężczyzn, ale statystycznie. Z milionów hetero mężczyzn można wypatrzeć iluś równie wrażliwych i empatycnzych jak homoseksualiści. Mnie nie przeszkadza małżeństwo dwóch kobiet, czy mężczyzn, nienawidzę natomiast zła - homofobii, rasizmu, nałogów, przemocy. Wnerwia mnie widok pary palącej tytoń przy dziecku - to dopiero patologia którą powinno się ZAKAZAĆ w onoć KATOLICKIM kraju. Tytoń degeneruje i to na własne życzenie. Homoseksualizm jest naturalny i nie można go oceniać w kategoriach moralnych, chyba, że ktoś uważa się za mądrzejszego od Boga.

  OdpowiedzUsuń
 39. Mam problem z tym zdaniem "Kościoły większości krajów Europy udzielają już małżeństw lub błogosławieństw gejom i lesbijkom (parom jednopłciowym) i choć nam w Polsce może się to wydawać niesłychane, na świecie jest to normą."

  w linkach nie widzę źródła to bardzo ciekawe - "kościoły większości krajów Europy..."
  oraz meczety udzielające błogłosławieństw
  z tego co wiem nawet w Europejskich krajach łatwiej zostać ukamienowaną lesbijką niż zaakceptowaną przez wspólnotę, zakładając nawet utrzymywanie czystości (niestety dowód z angedoty kumpla - najpierw mieszkała w Holandii później Szwecji, wszędzie z grzeczności kazano jej wybierać religia, albo bycie tęczową), stąd ciekowość moja gdzie takie postępowe meczety znalazłeś :P

  OdpowiedzUsuń
 40. Słusznie zauważa pan błędy metodologiczne badania Regnerusa, a równocześnie cytuje pan badania o tym, że w rodzinach homoseksualnych dzieci bywa, że osiągają lepszych wyników, bez przypomnienia błędów metodologicznych bardzo podobnych: te badania były oparte często na parach zgłaszających się dobrowolnie, często lepiej wykształconych i lepiej sytuowanych, a porównywanych do dzieci par heteroseksualnych ogółem - tak samo więc porównywano nieporównywalne (self-selecting sample, próbki niereprezentatywne z próbkami reprezentatywnymi).

  Tak samo pisząc o ewolucyjnym uzasadnieniu homoseksualizmu zapomina pan, że wuj (rezygnujący z posiadania dzieci) spokrewniony z bratankami w 25% musiałby naprawdę w gigantyczny sposób wpływać na ich szanse przeżycia, by zrównoważyło to fakt, że sam dzieci nie posiada. Biorąc pod uwagę badania pokazujące, że homoseksualiści rzadko się interesują bratankami w większym stopniu niż zwykli wujowie, teoria ta jest więc mało prawdopodobna.

  I jeszcze, czepiając się na koniec już - jeżeli dewiacja oznacza szkodzenie sobie, to przypominam, ze homoseksualiści (męscy) mają o rząd wielkości więcej zachorowań na choroby weneryczne. Czy więc angażowania się w zachowania ryzykowne nie oznacza szkodzenia samemu sobie?

  Aaa i jeszcze fragment o wirusach i DNA; to wcale nie jest jedyna możliwość. Jeżeli homoseksualizm byłby, teoretycznie, wywoływany przez jakiś patogen, to wtedy niektóre osoby genetycznie mogłyby być bardziej podatne na wpływ tego patogenu. W takim wypadku oczywiście wykryto by, że osoby homoseksualne częściej posiadają określone odmiany niektórych genów. Ten sam argument tyczy się... hmmm przepraszam, nie posiadam właściwego aparatu pojęciowego, więc proszę wybaczyć niezręczność: ten sam argument tyczy się środowiska prenatalnego, tzn pewne czynniki występujące w takim środowisku u homoseksualistów mogłyby po prostu obniżać odporność na patogen.

  Mam nadzieję, biorąc pod uwagę ostatni Pana wpis, że nie muszę dodawać oczywistego: kwestia tego, czy homoseksualizm jest wywoływany przez patogen, wychowanie itd nie wpływa i nie może wpływać na ocenę moralną; i nie oznacza także, że da się homoseksualizm wyleczyć.

  OdpowiedzUsuń