Od niedawna, w różnych miastach [1], [2], [3], regularnie pojawiają się wystawy dotyczące homoseksualności, które propagują poglądy niezgodne z wiedzą naukową. Głoszone są m.in. idee, że homoseksualizm jest dewiacją, czy że występuje zależność między homoseksualnością, a pedofilią. Obie te informacje są oczywiście nieprawdziwe. Wystawiają je skompromitowane organizacje, zyskując wcześniej odpowiednie zgody władz miast. Dodatkowo, w ostatnim czasie, wyrzucony z wielu organizacji naukowych Paul Cameron, wygłaszał w Polsce wykłady, próbując umocnić powyższy przekaz dotyczący homoseksualizmu, a organizacja Ordo Iuris na konferencję o „tożsamości małżeństwa” zaprosiła Marka Regnerusa, autora niepoprawnego metodologicznie badania o wychowywaniu dzieci przez pary jednopłciowe.

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne

W reakcji na wymienione wydarzenia, postanowiłem zgłosić to do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa  Socjologicznego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, z prośbą o wydanie oświadczenia w sprawie powielanych w przestrzeni publicznej kłamstw na temat homoseksualności. To samo zrobiło wiele innych osób, zwracając uwagę na ów problem przed polskimi towarzystwami naukowymi. Po dwóch miesiącach doczekaliśmy się reakcji Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, a oświadczenie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, według podanych mi przezeń informacji, jest obecnie w przygotowaniu. Warszawski oddział PTP swoje oświadczenie w tej sprawie, również krytykujące wykłady Paula Camerona, opublikował już jakiś czas temu.

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne przypomina, że homoseksualność, wraz z biseksualnością i heteroseksualnością, są normalnymi, prawidłowymi, niepatologicznymi stanami, będącymi efektem właściwego rozwoju psychoseksualnego człowieka. Wszystkie te orientacje psychoseksualne nie wykazują żadnych cech patologii same z siebie, nie można więc uznać ich za choroby. Nie istnieje też żadna metoda leczenia homoseksualizmu czy biseksualizmu (z heteroseksualizmem nikt nie próbował, ale tutaj oczywiście tak samo), pomimo podejmowanych od dekad prób, będących złamaniem zasad etyki lekarskiej. Ponadto kolejne kraje zakazują szarlatańskich terapii reparatywnych lub konwersyjnych, traktując je słusznie jako prześladowanie (uczyniono to np. w Kanadzie), bo opartych o wzbudzanie lęku czy elektrowstrząsy, a w przeszłości także o lobotomię lub przymusową zmianę płci u gejów. Warto dodać, że homoseksualność nie jest uznawana za dewiację seksualną, ponieważ nie ma charakteru autodestrukcyjnego, kryminalnego ani nie posiada cech typowych dla dewiacji [klik].

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne wzywa jednocześnie inne organizacje naukowe do podobnych działań, wymieniając negatywne efekty obecności pseudonaukowej propagandy dotyczącej homoseksualności w przestrzeni publicznej, takie jak podziały społeczne, szerzenie fałszywych stereotypów czy pogorszenie zdrowia psychospołecznego osób homoseksualnych. Za merytoryczne i odpowiedzialne społecznie działania Polskiemu Towarzystwu Seksuologicznemu należy się duży plus. Mam nadzieję, że pozostałe wymienione towarzystwa naukowe nie zignorują tego tematu i również podejmą się wydania oświadczeń.


Aktualizacja
Stanowisko PTS poparło już Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Chcesz wesprzeć rozwój mojego bloga? Możesz to zrobić zostając jego patronem tutaj

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

10 komentarze :

 1. No i bardzo dobrze. Niezależnie od czyichkolwiek poglądów powinno się propagować prawdę na dany temat.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najgorsze jest to, że jak to jakiś niedouczony człowiek zobaczy to w to uwierzy i zacznie jeszcze powtarzać takie głupoty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brawo ! Cieszę się że jest ktoś kto walczy o mówienie prawdy ! Przykro mi, że kościół ciągle w tak podły sposób traktuje innych sexualnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie powinno się mówić na temat homoseksualizmu, gdyż ludzie nie wiedzą, czym jest homoseksualizm. Smutne jest to, jak ludzie potrafią źle traktować drugiego człowieka. Każdego człowieka należy szanować z szacunkiem. Niestety, większość osób zapomina o tym, że nie ważnie, czy ktoś ma inną orientację seksualną, czy ktoś jest ma inny kolor skóry etc. Każdego człowieka należy szanować i traktować z szacunkiem. Należy pamiętać, że każdy człowieka ma prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowej Wolności, natomiast nikogo nie wolno dyskryminować, o czym mowa jest w art. 15 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowej Wolności.
  Pozdrawiam,
  Patryk

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że wypowiedziała się organizacja, której charakter jest pronaukowy. I żal mi tych, którzy sobie uroją w głowie jakieś niestworzone rzeczy i jeszcze znajdują siłę, aby głosić głupoty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam wrażenie, że część osób ze swoimi poglądami zatrzymało się chyba gdzieś w "średniowieczu". To dla mnie nie zrozumiałe i dziwne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ach... ludzie maja wszczepiony rasizm i beda negować wszystko co jest inne zamiast starać sie doszukiwać pozytywnych cech w człowieku. Juz na starcie krytykują brzydzą sie i wszystkich wrzucają w jeden worek. Mowi sie ze homoseksualizm to rozwiązłość seksualna ale ja sie pytam co z tymi wszystkimi programami które propagują sex na każdym rogu? Takie programy jak Warsaw shore czy jak on sie zwie! Nie ma tam homoseksualizmu a rozwiązłość seksualna jest mile widziana Okropne czasy nastały ...

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta "wystawka" była i w moim w mieście... Wsytd po prostu. Ale obawiam się, że nawet naukowa argumentacja nie trafi do tych, co mają klapki na oczach i wychodzą z założenia, że wszystko wiedzą najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 9. sex i prokreacja nieeeeeeeee... natura to bzdura.........biały nieeeeeeeee......

  OdpowiedzUsuń
 10. Zmiany w interpretacji Biologii
  Od ?…roku do 1973 roku
  plemnik+plemnik=0
  jajo+jajo=0
  plemnik+jajo=1

  Od 1973 do…? roku
  plemnik+plemnik=1
  jajo+jajo=1
  plemnik+jajo=0

  OdpowiedzUsuń