Czym jest biorezonans, czy działa i czy ma sens?

Od dawna regularnie dostaję od Czytelników prośby o napisanie artykułu na temat biorezonansu. Dotychczas traktowałem go jako niegroźną, altmedową ciekawostkę i patrzyłem na niego z politowaniem. Jednak mam odczucie, że staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Może to wrażenie mylne, ale i tak postanowiłem napisać artykuł o tym czym jest biorezonans, na czym polega i czy jest skuteczny.

biorezonans opinie
Źródło: Altermed, https://www.youtube.com/watch?v=jGzdbzPgr6c

Biorezonans – co to jest? Fakty i opinie

Biorezonans to technika zaliczająca się do medycyny niekonwencjonalnej, zwanej też medycyną alternatywną (altmedem) lub po prostu pseudomedycyną. Opiera się na „wibracjach” mających mieć jakieś szczególne właściwości, zaś samą pseudonaukową teorię wyjaśniającą działanie biorezonansu wywiedziono z parareligijnego ruchu scjentologów, który warto dodać, że w niektórych krajach UE traktowany jest jako organizacja przestępcza i regularnie wzbudza różnego rodzaju, często uzasadnione, kontrowersje. Twórcami maszyn do biorezonansu (pierwsza nazywała się „MORA-Therapie”, nowsza jest np. „BICOM”) byli Franz Morell i Erich Rasche, którzy swój pomysł próbowali spieniężyć w latach 70. XX wieku w Niemczech. Mieli oni powiązania ze wspomnianą sektą.

Przeczytaj także: Czym jest Biologia Totalna?

Biorezonans ma w założeniu wykrywać choroby oraz je leczyć. Rekomendowany jest dla całego spektrum zaburzeń. Począwszy od wszelkich dolegliwości układu ruchu (kości, stawy, złamania, urazy), układu krążenia (serce, tętnice, żyły, zawał serca, żylaki) czy układu immunologicznego (odporność), przez problemy z mózgiem (pamięć, koncentracja, zaburzenia neurodegeneracyjne) i oczami (widzenie) czy uszami (słuch), aż po choroby z wątrobą czy stres. Biorezonans polecany jest też np. w celu rzucenia palenia (dowód anegdotyczny: wszystkie osoby jakie znam, które próbowały biorezonansu nadal palą) i leczenia alkoholizmu. Jak to często bywa w przypadku tego rodzaju środków, które mają leczyć mnóstwo przeróżnych chorób oraz zaburzeń i być uniwersalnym remedium na wszystko, także tutaj już sam ten fakt wzbudza podejrzenia.

Urządzenia do biorezonansu: MORA, BICOM i inne

Maszyna do biorezonansu jest ciężka do rozgryzienia w tym sensie, że trudno stwierdzić co to właściwie jest. Producenci takich urządzeń deklarują, że emitują one fale elektromagnetyczne, które mają właściwości lecznicze. Nieznany jest mechanizm działania tego urządzenia ani w przypadku leczenia ani tym bardziej diagnozy. Rzekomy odczyt stanu biorezonansowego komórek dla diagnozy i modyfikacja tego stanu w celach terapeutycznych, nie zostały dowiedzione i trudno w ogóle traktować tę argumentację terapeutów biorezonansowych poważnie. Po rozebraniu takiej maszyny okazuje się, że jest to po prostu miernik rezystancji, czyli oporu stawianego przez tkanki do przepływu prądu. 


Nie ma też dowodów na to, że urządzenia do biorezonansu w ogóle są w stanie jakkolwiek mierzyć fale elektromagnetyczne i tym bardziej jakoś to potem wykorzystywać. Mimo to naukowcy sprawdzali czy biorezonans działa i okazuje się – bez zaskoczenia – że nie jest to skuteczne np. w przypadku chorób autoimmunologicznych, alergii, atopowego zapalenia skóry. Badania pokazują, że skuteczność biorezonansu jest nie wyższa niż placebo. Pomijając też cały aparat współczesnej nauki, nie istnieje również żadne wiarygodne świadectwo oparte na opinii lekarza, które sugerowałoby skuteczność biorezonansu.

Czy biorezonans to oszustwo?

Wyszedłem od niejasnych mechanizmów, które w przypadku biorezonansu są nie tylko niewyjaśnione, ale też dostępna wiedza wręcz przeczy ich idei. Wspomniałem też o badaniach naukowych i chciałbym dodać, że przeszukując Internet można napotkać również publikacje, których autorzy potwierdzają skuteczność biorezonansu. Nie są to jednak w mojej opinii wiarygodne badania, przeprowadzone z odpowiednią starannością i metodologiczną dokładnością wymaganą przez naukę. Ukazują się w czasopismach, które trudno uznać za naprawdę wiarygodne i z międzynarodową renomą, uznane przez naukowe i medyczne środowisko. Niestety, pacjenci korzystający z biorezonansu często nie mają świadomości, że metoda ta nie jest skuteczna, nieprzebadana albo w ogóle nie wiedzą co to za metoda – informacja ta jest o tyle przejmująca, że pochodzi z badań przeprowadzonych w Polsce.


W USA w roku 2002 toczyła się sprawa przeciwko terapeucie od biorezonansu, który ją przegrał i musiał zapłacić ponad 200 tysięcy dolarów. Gdyby w Polsce Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i inne adekwatne instytucje, takie jak Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, zajęły się klinikami od biorezonansu i innymi przybytkami pseudomedycyny, uwzględniając odpowiednie kary finansowe, z pewnością można by, może nie spektakularnie, ale zauważalnie dofinansować budżet przeznaczony na ochronę zdrowia. Obawiam się jednak, że to nie nastąpi m.in. ze względu na ograniczenia finansów i kompetencji odpowiednich organów, których celem jest ochrona konsumentów.

Odpowiadając wprost na wytłuszczone pytanie: tak, metody oparte na biorezonansie to oszustwo. Nie jest znany mechanizm rzekomego działania tej techniki, nie ma żadnych dowodów świadczących o skuteczności tej metody (prawdę powiedziawszy sądzę, że wydawanie pieniędzy na badania biorezonansu to wyrzucanie ich w błoto, skoro wiadomo na podstawie już potwierdzonych informacji i współczesnej wiedzy, że biorezonans to nie leczenie). Jest za to jasne, że nie działa lepiej od placebo. Inaczej mówiąc, lepiej pieniądze przeznaczone na leczenie wydać na szybszą, prywatną wizytę u lekarza, na leki czy na fizjoterapeutę, niż na biorezonans.


Prowadzenie bloga naukowego wymaga ponoszenia kosztów. Merytoryczne przygotowanie do napisania artykułu to często godziny czytania podręczników i publikacji. Zdecydowałem się więc stworzyć profil na Patronite, gdzie w prosty sposób można ustawić comiesięczne wpłaty na rozwój bloga. Dzięki temu może on funkcjonować i będzie lepiej się rozwijać. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą, ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga, dzięki któremu mogę poświęcać więcej czasu na pisanie artykułów.


Literatura
Feliks Jaroszyk. "Biofizyka". PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Warszawa (2009).
https://www.consumeraffairs.com/news02/biores.html
https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/bioresonance-therapy
Schöni, Martin H., Wilfried H. Nikolaizik, and Franziska Schöni-Affolter. "Efficacy trial of bioresonance in children with atopic dermatitis." International archives of allergy and immunology (1997).
Wolański, L., A. Stanisławek, and H. Kachaniuk. "Knowledge of the term and methods of alternative medicine in the example of the patients of one bioresonance practice." Polski merkuriusz lekarski: organ Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (2007).
Wüthrich, B. "Unproven techniques in allergy diagnosis." J. Investig. Allergol. Clin. Immunol. (2005).
Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

68 komentarze :

 1. O zasadzie działania (i oszustwa) biorezonansu dobrze napisano tutaj https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=177153323106696&id=164590604362968&__tn__=-R
  a tu 2 część: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=508325696656122&id=164590604362968&__tn__=-R

  OdpowiedzUsuń
 2. mam kilka osób w najbliższej rodzinie, która próbowała "wyleczyć się" z palenia. Było to jakieś 10 lat temu. Mają się świetnie, palą do dziś.

  OdpowiedzUsuń
 3. bzdury, moje dzieci z alergia na nikiel wyleczone,a lekarze przepisywali tylko sterydy i masci ,ktore absolutnie nie pomagaly...dalej wierzcie lekarzom,trakuja was jak mieso z ktorego moze byc zysk ze sprzedazy okreslonych lekow.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i lekarze zachowali się tak jak powinni, z tej znikomej dawki informacji wnoszę że podawali kortykosteroidy czyli leki przeciwzapalne. Miały one łagodzić reakcję alergiczną, ale nie wyleczyć z alergii bo to nie ich rola. One jedynie mogą łagodzić objawy które występują w przypadku kontaktu z alergenem. Jedyną pewną metodą aby zapobiec wystąpieniu reakcji alergicznej jest wyeliminować alergenu z otoczenia i diety (nikiel występuje w niektórych produktach np. czarnej herbacie czy kakale które jednak dzieci lubią). Czasem zamiast leczyć objawowo lepiej poczytać o danej przypadłości i wyeliminować to co ja powoduje, przynajmniej pozwoli to uniknąć takich wypowiedzi które nic nie wnoszą.

   Usuń
  2. A czy lekarze nie powinni dociekać przy okazji co jest przyczyną alergii ?

   Usuń
  3. Po co maja dociekac? Oni sa oplacani za leczenie, a nie za zapobieganie. Tez jestem sceptycznie nastawiony do bicomu. Wiem tylko tyle ze mojej siostrze pomoglo, a moja Zona ma uczulenie na kurz i kroliki (sprawdzone niejednokrotnie), byly robione testy alergiczne wiele razy i tzw gowno wykazaly. nie interesuje mnie czy bicom to efekt placebo czy nie. Jak nie pomoze to trudno, a jak pomoze to super.

   Usuń
  4. "Miały one łagodzić reakcję alergiczną, ale nie wyleczyć z alergii bo to nie ich rola" - jak by powiedział dr Jaśkowski - to jest właśnie kwintesencja medycyny Rockefellerowskiej.

   Usuń
  5. Jaka jest przyczyna alergii, naprawdę oczekiwałabyś od lekarza żeby zbadał jaka jest przyczyna alergii? Czy Ty w ogóle wiesz na czym polega alergia? Nadwrażliwość może mieć SETKI przyczyn, z czego do części nawet nie jest się w stanie dotrzeć (np. wydarzenie z okresu niemowlęctwa, podczas kształtowania się ukł. immunologicznego). Myślicie że jesteście pępkiem świata, to wydajcie sobie kilkadziesiąt tysięcy na badania antygenów i wykluczanie wszystkich chorób które mogą powodować alergię po kolei. Nawet altmedowe sposoby nie LECZĄ alergii tylko wygłuszają odpowiedzi immunologiczne. Leczenie to głównie odczulanie i inne podobne metody, nie zawsze możliwe.

   Usuń
  6. lekarze robi a z ludzi maszynki to trzepania kasy a biorezonanas robiła paniusia za darmoszkę?

   Usuń
 4. Nie wierzę w biorezonans, nie mam zamiaru stosować, ale kiepsko wygląda gdy autor "naukowego" bloga piszący m.in. o błędach poznawczych przytacza "dowód anegdotyczny". Ciekawe ile jest tych osób po biorezonansie które autor zna a nadal palą ? Dwie czy pięćdziesiąt ? A chciały rzucić palenie, jak bardzo ? Dla mnie takie informacje obniżają wiarygodność autora i mogą wskazywać na jego uprzedzenia do tematu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dowodzie anegdotycznym nie ma nic złego, jeśli podkreśli się, że to anegdota i nie próbuje na jej podstawie wyciągać wniosków na ogół ludzkości. A ja wnioski na ogół ludzkości wyprowadziłem tutaj z publikacji naukowych i z teorii naukowej, nie z tej anegdotki.

   Usuń
  2. Uderz w stół, nożyce się odezwą.

   Usuń
  3. To co moim zdaniem jest złego w tym dowodzie anegdotycznym jest rozmycie merytorycznego wywodu i wrażenie, że autor może być osobiście uprzedzony do tematu. A jednocześnie nie wnosi nic dobrego. Oczywiście autor ma prawo do takiej formy bloga ale ja osobiście jestem zawiedziony bo czasem tu zaglądam szukając wiedzy ciekawej dla siebie. Pozdrawiam.

   Usuń
  4. Lukasz, popieram, bo lubie logike myslenia i kulture dyskusji. Chcialam cos podobnego napisac, ale mnie uprzedziles, dzieki. A swoja droga niektórym przydalo sie co nieco poczucia humoru. Kwerulanctwo jest wprawdzie powszechne, ale total uncool...

   Usuń
 5. Proszę . Niech ktoś usunie ostatni post który jest nic nie wnosząca reklamą pisaną google translatorem . Co do HIV są potwierdzone przypadki wyleczenia w przebiegu obecnych terapii antywirusowych . Obecnie gorzej zwykle rokuje WZW niż HIV .

  A co do odczulenia biorezonansem. Po pierwsze i najważniejsze. U dzieci układ odpornościowy "dojrzewa". Często jego reakcje są zbyt silne. Mam wielu znajomych w wieku dziecięcym z alergiami, astmą , zapaleniami skóry pochodzenia autoimmunologicznego. Zwykle z wiekiem alergie się uspokajają.

  A sam biorezonans :
  - nie ma jakichkolwiek podstaw fizycznych , naukowych itp
  -powstal na zasadzie maszynki sekciarskiej
  -ludzie na forum elektroda kilkukrotnie obśmiali to coś ( np konektory czy kable które nawet z EKG by nie zadziałały )
  - jedyne co może robić to urządzenie to mierzyc prąd , opór itp (coś jak pomiar składu ciała mięśnie tłuszcz woda na zasadzie oporu , wieku badanego , wzrostu oraz jakiejś statystyki aby pomiary można było przerzucić na wynik
  -mysle że "biorezonans" działa podobnie wprowadzamy płeć wiek i może jakieś dane z wywiadu. po przepusZxzeniu prądu i analizie masy ciała można stwierdzić poziom tłuszczu danej osoby a z niego wywnioskować ( oczywiście błędnie ) stan tarczycy , układu sercowo naczyniowego , wątroby itp a następnie dać namiar na drogie suplementy.
  Jeśli ktoś myśli że mąkę pudełko może wpłynąć na jakąś częstotliwość drgania komórek to jest w błędzie . Rezonans magnetyczny który potrafi wpływać na atomy wodoru i bawić się ich spinem to drogie urządzenie od dużego pudła po ogromny pierścień elektromagnes chłodzony helem .

  Znam dwa przypadki . Osoby regularnie uczęszczające na biorezonans i zażywające suplementy " przez niego zapisane " i u tych dwóch osób 2x rak .
  Czy można anegdotycznie przyjąć, iż biorezonans + szemrana terapia przyczyniły się do powstania nowotworu ??

  OdpowiedzUsuń
 6. Tzw biorezonans działa na zasadzie wykrywacza prawdy.
  Na ekranie pokazywane są różne obrazki, pacjent trzyma w rękach elektrody
  (zwróćcie uwagę że w przypadku badania małego dziecka ma ono siedzieć na kolanach rodzica trzymającego elektrody) - w ten sposób urządzenie wykrywa te choroby, o których wie/myśli że wie, pacjent.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem jak się ma biorezonas do metody dr. Volla, która to metoda w niemczech służy do wstepnej diagnozy a także do leczenia. ale moich trzech znajomych mających zdiagnozowaną boleriozę, dzięki moim namową skorzystali z takiego leczenia. przed leczeniem jedna z nich wręcz miała już problemy z chodzeniem a dzisiaj razem chodzimy na siłownię. Leczenia trwało 2 miesiace ale przynosło pozytywne skutki u wszystkich 3 osób. Nie ma co negowac róznych form leczenia tylko dlatego , że się ich nie rozumie. Współczesna medycyna nie jest nastawiona na wyleczenia ale na długotrwałe leczenia a zatem tylko i wyłącznie na zyski i tylko zyski. Choroby które kiedyś leczono teraz sa nieuleczalne. Moum zdaniem postęp w medycynie osiagnieto tylko w chirurgii i diagnostyce, reszta to masakra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoi znajomi leczyli się metodą dr. Volla czy biorezonansem?

   Też poznałam osobę z wieloletnią boreliozą i nieskutecznym leczeniem antybiotykowym, która wyleczyła się biorezonansem ( ale nowszym typem maszyny który leci falami wybiórczo , BICOM )

   Może jednak nie każdy typ urządzenia jest tak samo skuteczny, poza tym kwestia też doświadczenia terapeuty ale ludzie się wyleczają i to jest najlepszy dowód i rekomendacja.

   Usuń
  2. "Moum zdaniem postęp w medycynie osiagnieto tylko w chirurgii i diagnostyce"

   Niestety ale tylko postęp techniczny, bo jeśli chodzi o wiedzę diagnostów i lekarzy ( którzy osłuchowo nawet już nie potrafią rozpoznać zapalenia płuc i zbytnio polegają na urządzeniach diagnostycznych ) a zwłaszcza ich moralność i etykę zawodową, to cofnęliśmy się w rozwoju, no chyba że ....zabijają ludzi celowo.

   Bo jak wytłumaczyć, że pacjent chodzi z zapaleniem płuc na które w końcu umiera mimo, że miał robione RTG i ktoś tam nic nie widział.... albo że lekarz chirurg onkolog, z tytułami naukowymi, wykładowca na uczelni, kierownik oddziału w szpitalu, dysponujący najnowocześniejszym sprzętem chirurgicznym ( cięcie na plasterki i od razu badanie wycinków ) zostawia komórki rakowe na granicy cięcia ( pewnie celowo by mieć powód jako wskazanie do radioterapii i znowu kasa dla szpitala ) .....

   Usuń
 8. Drogi Autorze bloga czy pofatygowałeś się osobiście na badanie Biorezonansem czy tylko znajomych wysyłasz? Powołujesz się na badania poczytnych i renomowanych naukowców które co jakiś czas robią badanie zaprzeczających sobie, jaja powodują podwyższenie cholesterolu a tera już nie, kawa tak samo raz niezdrowa a raz lekarstwo. Informuję że w Szwajcarii Biorezonans jest refundowany w Niemczech i Austrii zależy od posiadanego ubezpieczenia. Ja byłem z dwója swoich dzieci i efekt jest niesamowity w porównaniu do leków. Leczyłem dzieci od pasożytów u różnych lekarzy ( p. Ozimek występujący w telewizji jako ekspert od pasożytów) a efekt był nijaki przez okres leczenia 1,5 roku po Biorezonanie efekty już po 3tyg. Natomiast Biorezonans nie jest bez wad dla mnie główną wadą jest naciąganie wyników dla pieniędzy przez diagnostów. Wykonałem terapie dzieci u jednego specjalisty z natychmiastową poprawą (spanie, jedzenie i zachowanie ) bardzo się zainteresowałem tym bio... nawet z myślą o odtworzeniu własnego gabinetu widzą efekty na swojej rodzinie. Żeby zobaczyć jak pracują inni terapeuci wybrałem się z dziećmi na diagnozę i ku mojemu zaskoczeniu po leczeniu diagnoza była podobna jak przed leczeniu plus parę jeszcze innych patogenów. To zachwiało moją wiarą w bio.. ale przecież widzę naoczne efekty, na dzieci (2 i 4 lata ) nie działa placebo. Wróciłem do pierwszego terapeuty z prośbą o zbadanie dodatkowych patogenów które wykrył ten drugi, badanie zostało wykonane z wynikiem negatywnym czyli brak. Podsumowują według mnie Bio... dział, niestety jest wykorzystywany nie tylko do leczenia ale też do zarabiania w sposób nie koniecznie etyczny. Dzisiejszy świat jest zakłamany i fałszywy ja też mogę pisać prawdę lub fałsz kto to zweryfikuję. Powodzenia dla tych którzy szukają pomocy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biorezonans dziala. Kazdy kto siedzi w tym temacie dluzej widzi martwe pasozyty usuniete przez okreslone czestotliwisci. Po 4 latach wiem, ze dziala. Usuwa bakterie, pasozyty i grzyby. Jestem na etapie wirusow. O nich bede mogla sie wypowiedziec jak je usunę i objawy znikna. A to czy dziala czy nie. Przeciez mamy setki zdjec tego co wydalamy w toalecie. A inni niech sobie zyja z wlosoglowkami, przywrami, tasiemcami, glistami, paciorkowcami, gronkowcami czy z chlamydia. Im wiecej się tych patogenow usunie z organizmu tym lepiej czlowiek sie czuje. Energia jest do poznych godzin wieczornych. Brak zmeczenia zupelny. Brak stanow zapalnych.Bole mijaja. Trawienie i wyproznienie sie poprawia. To nie placebo. To ciezka praca przywrocenia homeostazy. To lewatywy, irygacje, czyszczenie zatok, limfy, nerek. Jesli ktos nie stosowal tej techniki niech sie po prostu nie wypowiada bo jest to jego porazka. A juz na pewno niech bloga nie pisze bo sie osmiesza. BIOREZONANS DZIALA. POLECAM KSIAZKE BIOREZONANS DR RASTOCNY. NIEMIECKI LEKARZ NAPISAL JA PO 17 LATACH UZYWANIA BIOREZONANSU.

   Usuń
  2. dzien dobry rozumiem ze korzystałas i sa to twoje wnioski .bo ja chciałabym zkorzystac ale nie wiem gdzie sie udac jest to dla mnie mega wazne bo mam mase przypadłosci a lekarze nic nie widza .prosze o jakies namiary na kogos kompetentnego

   Usuń
  3. Jeśli ktoś jest niedowiarkiem niech zrobi sobie badania laboratoryjne potwierdzające np. boreliozę, potem podejmie się leczenia biorezonansem, a po wyleczeniu zrobi ponownie badanie. Wtedy się przekona. Oczywiście polecam kliniki specjalistyczne, nie osoby, które kupiły urządzenie i leczą w domu nie mając wiedzy o chorobach.

   Usuń
  4. "Wróciłem do pierwszego terapeuty z prośbą o zbadanie dodatkowych patogenów które wykrył ten drugi, badanie zostało wykonane z wynikiem negatywnym czyli brak. Podsumowują według mnie Bio... dział, niestety jest wykorzystywany nie tylko do leczenia ale też do zarabiania w sposób nie koniecznie etyczny. Dzisiejszy świat jest zakłamany i fałszywy ja też mogę pisać prawdę lub fałsz kto to zweryfikuję. Powodzenia dla tych którzy szukają pomocy"


   To, że jeden aparat wykrył więcej patogenów, a inny mniej to zależy od aparatu. Nie każdy jest czuły i wykrywa wszystko. Są aparaty za 6 tysięcy, są i za 100 tys. Osobiście polecam Bicom.

   Usuń
 9. Czemu nie publikujesz mojego wpisu

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem ile w tym prawdy, ale w przypadku mojego dziecka pomogło. Bylam u dwóch lekarzy puerwszego kontaktu, ktorzy mieli dwie różne opinie na temat wysypki. Po skierowaniu do dermatologa, jego opinia roznila sie id deoch poprzednich i zdiagnozowal AZS, poszlam prywatnie i tam okazalo sie ze jest wiosna i wszystko pyli ( 150 zlotych- 5 minut wizyty). Trafilam na leczenie do takiego gabinetu. Wyszly grzyby i pasożyty. Dodatkowo testy na jedzenie. Po 3 tygodniach bez uzycia masci wszystko zeszlo. Po masciach przepisanych przez lekarzy bylo gorzej i wiecej. Teraz mamy znowu wysypke i aaden z lekarzy w dalszym ciagu nie może nam pomoc bo maja rozne diagnozy. Wiec widocznie biorezonabs nie jest taki zly jak o nim pisza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest taki zły pod warunkiem że ślepo wierzysz w tą metodę.

   Usuń
  2. czy ośmieszanie i dyskredytowanie to obecnie argumenty stosowane w nauce? Bardzo to obecnie powszechne. A może jednak zrobić porządne statystyki i wtedy wyciągać wnioski? Dodam, że do tego typu gabinetów udają się zwykle osoby, którym medycyna konwencjonalna NIE pomogła. Ludzie w takiej sytuacji szukają różnych rozwiązań. Nie mają klapek na oczach i pychy jako dominującej cechy osobowości. Punkt widzenia zmienia się w zależności od punktu siedzenia. Taka Teoria względności w życiu społecznym.

   Usuń
 11. zgadza sie lekrze leczą objawy - nie szukaja przyczyn ,nawet nie lecza tylko na jakis czas zaleczą.
  Ja skorzystałam z biorezonansu i musze powiedziec ,że w kilka minut potwierdzono mi moje dolegliwosci na ktore sie juz długo leczę ,i straciłam sporo czasu,pieniędzy żeby dowiedziec sie co mi jest.A tu bez zadnego wywiadu tylko poprzez krótkie badanie potwierdzono mi to ,co diagnozowano kilka lat.Mało tego po kilku wizytach dolegliwości mineły.Profilakycznie raz na 1,5 roku odwiedzam gabinet biorezonansu bo widze efekty.

  OdpowiedzUsuń
 12. Hm też byłem sceptyczny co do biorezonansu pojechałem na diagnostykę i wyszła borelioza, o której wiedziałem diagnosta nic nie wiedział

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja też byłem na tym 60 minut siedziałem żeby pani doktor zdiagnozowała co mi jest i po godzinie nic się nie dowiedziałem zapisała mi jakieś witaminy i tyle strata czasu i pieniędzy jutro jadę do normalnego lekarza

  OdpowiedzUsuń
 14. Cóż wypowiem się i ja. Biorezonans nie stanowi żadnej diagnostyki jesli chodzi o medycynę. W Polsce nie uznawany itp itd a juz 600 km dalej bo w Niemczech stanowi on podloze do diagnostyki. Osobiscie Uwazam ze mozna wykryc choroby ale dotyczace ukladów np ukladu nerwowego czy krwionosnego. Znam osoby ktore to robią nie biorą oplat i sa etyczne biorezonans sprawdzil sie w blisko 8/10 badanych. Polecam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli polecasz to poleć konkretnie te osoby które są etyczne. Pozdrawiam.

   Usuń
 15. Panie Łukaszu - stosowanie anegdoty w tym kontekście jest jak najbardziej błędem poznawczym. Palenie, alkoholizm itp. to są zaburzenia psychiczne, a nie fizyczne. Zatem biorezonans może jedynie poradzić sobie ze skutkami np. głodu nikotynowego - nie z samym nałogiem. Może wspomóc w oczyszczaniu organizmu, ale problem leży zupełnie gdzie indziej.

  Mam koleżankę, która miała ciężką astmę - wyleczona biorezonansem. Jestem świadkiem co najmniej kilku wyleczeń i twierdzę, że biorezonans działa. Na co należy jednak zwrócić szczególną uwagę to miejsce do którego się człowiek na leczenie udaje. Warto np. wybierać placówkę, która prowadzi szkolenia i sympozja dla innych placówek.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeśli chodzi o biorezonans to znam co najmniej dwie osoby które na czymś takim były i twierdzą że zostały wyleczone, problem polega na tym że to urządzenie wykryło u nich coś czego lekarze nie wykryli i magicznie ich z tego wyleczyło, oczywiście każda wizyta odpowiednio kosztowała no i nie dało się wszystkiego zrobić w czasie jednej wizyty, no i teraz czują się o wile lepiej :), kolejną ciekawostka było to że w obu przypadkach wykryte problemy były bardzo podobne, jakiś dziwny zbieg okoliczności.

  OdpowiedzUsuń
 17. A co sądzicie o polskim urządzeniu BRT stymulator homeostazy, ma ktos jakies doświadczenia?

  OdpowiedzUsuń
 18. Meteor 1 czy coś takiego. Byłem na czymś takim ale za wcześnie by coś powiedzieć
  Troszkę lepiej

  OdpowiedzUsuń
 19. Myślę że to osobista sprawa kto korzysta z biorezonansu.Nie wierzysz że działa-nie korzystaj.Mi pomógł w rzuceniu palenia i zdiagnozowaniu alergii które potwierdziłem konwencjonalnymi metodami.A do tego jak on działa jest masa artykułów o tym.

  OdpowiedzUsuń
 20. Wypowiem się i ja. "Bilet" na rzucenie palenia z bio wykupiłam na Gruponie. Będąc w gabinecie śmiałam się prosto w oczy Pani, która podała mi te pałeczki. Paliłam 1,5 paczki dziennie. Dziś - nie palę już 8 miesięcy. Możecie się śmiać i zaprzeczać- ale 50 zł za "zabieg" zwrócił mi się już wielokrotnie. A poszłam tam myśląc, że to naprawdę nie działa. Trzeba uważać na miejsce, i myśleć, by nie zostać naciagnietym, tak jak piszą wyżej. - Zaraz po zabiegu papierosy mi zaczęły smierdziec. Zaczelam czuc zapachy i smaki. Tydzien po zabiegu ugielam sie pod presja w pracy i zapalilam cieniasa. Jeden buch i tak zle sie poczulam (bol glowy, zbieranie sie na wymioty), ze wiecej papierosa do ust nie wzielam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się nazywa koincydencją. Inny czynnik, który wpłynął na rzucenie palenia zbiegł się z czasem z zabiegiem biorezonansu.

   Usuń
  2. A wiesz jak sie nazywa negowanie dobrych rezultatow, ktore ktos dzieki biorezonansowi osiagnal?

   Usuń
 21. Czy aparat Mora to to samo co Zapper? Wie ktoś? Bo Zapper raz kupujesz za około 100 zł (z książką) i masz na zawsze do domowego użytku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aparaty za grosze można sobie w buty wsadzić, szkoda pieniędzy. Wykrywają za mało patogenów, a patogeny to nie wszystko. Jest jeszcze temat toksyn, alergii, zakwaszenia organizmu, niedobór witamin, poziom stresu i promieniowania rtg. Ja miałem nawet skanowanie wykrywające nowotwory w narządach. Lepiej zapisać się na terapie z dobrym sprzętem niż kupować g#wno.

   Usuń
  2. Pada magiczne hasło "zakwaszenie organizmu" i już wiadomo, że kompletnie nie masz pojęcia o czym pierdolisz

   Usuń
 22. A mi pomogl a leczylem sie wiele lat konwencjonalnie u kilku lekarzy i w końcu zdesperowany poszedlem na bicom .nie wierzylem w to wcale ale jak wspomnialem bylem zdesperowany i zaden lekarz nie umial mi pomóc a bicom m ie wyleczyl. Potem wozilem na zabiegi bicom moje dzieci bo mialy alergie i taz pomoglo do dzisiaj a minelo 20lat nie mają zadnych alergii.polecam bo mi pomogło.

  OdpowiedzUsuń
 23. Są różne biorenozansy i różni ludzie to badanie wykonuja.mysle że ten bicom optima jest lepszy nowoczesny i niemiecki

  OdpowiedzUsuń
 24. No hejty zawsze się znajdą.Jak ktoś wyżej ładnie napisał - nie wierzysz - nie korzystaj. Każdy z nas ma swoją drogę do radzenia sobie z problemami zdrowotnymi i tego się trzymajmy. Ja całe dzieciństwo jadłam antybiotyki, mam (miałam) masę przewlekłych chorób, jestem totalnie głucha. Mama prowadzała mnie po "znachorach" i bicomach, ale niewiele pomagało, nie ten czas był. Poszłam sama z własnej woli 5 lat temu, spotykałam różne osoby obsługujące maszyny i tak samo poznawałam rodzaje maszyn. Od 3 lat chodzę do jednego gabinetu, który za 100zł daje godzinę holistycznej konsultacji. I dopiero teraz mogę powiedzieć, że metodami prób i błędów z OBU stron stanęłam w końcu na zdrowych nogach.Biorezonans wykrył mi z miejsca niedoczynność tarczycy - ani myślałam brać leki, bo wykrył również braki rzeczy odpowiedzialnych za tarczycę. Wystarcza ciągła suplementacja, słuchanie ciała i tarczyca jest w normie. Nie jestem aż tak głupia - leczenie na wirusa HCV wzięłam konwencjonalne, z kliniki, bo szybciej i powiedzmy, że "wierzę". Dzięki Pani za maszyną i jej wiedzy wyszłam z dołującego weganizmu i postawiłam na domieszkę polskiej kuchni z Tradycyjną Medycyną Chińską. Suple (jod, wodorosty, B12) jem kiedy ciało potrzebuje. Nie jem laktozy, piekę sama chleb. Nie wierzę w "wiarę", bo wiara nie istnieje. Nie namawiam nikogo z rodziny do korzystania z biorezonansu, widzę i "czuję", ze to nie ich sposób ani droga do wyzdrowienia. Jak ktoś chce i gotowy to daję adres holistycznego gabinetu, wola ręka. Bez hejtów a więcej szacunku. Biorezonans działa tylko wtedy jeśli jesteś na niego gotowy, tak samo jak jesteś gotowa na sukces i szczęście. A nie jesteś, bo się boisz i blokujesz chęć na zmiany. To jest w porządku i tak. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, możesz podać namiar na gabinet z którego korzystasz?:)

   Usuń
  2. Mogę zapytać, dlaczego to był "dołujący weganizm"? I dlaczego trzeba było z niego aż "wychodzić" - niczym z uzależnienia? Przecież i wegańskie potrawy mogą być smaczne, kolorowe i pożywne; do tego dodałabym pozytywne emocje mające swoje źródło w wymiarze etycznym tej "diety". Czy Pani ówczesny nastrój nie był związany z ogólną kondycją organizmu (czy raczej jej brakiem)? Co do antybiotyków w dzieciństwie - może jest Pani z mojego pokolenia, kiedy to lekarze przepisywali je na wszystko niemal. Miałam szczęście: akurat moja lekarka rodzinna wiedziała, do leczenia których chorób one służą i przyjęłam je w dzieciństwie chyba tylko raz (nie byłam tzw. chorowitym dzieckiem, za to mój brat już tak). Z rezonansu nie korzystałam nigdy, więc nie opiszę osobistych doświadczeń z nim związanych. Zazwyczaj słucham tego, co nauka ma do powiedzenia na dany temat. :-)

   Usuń
 25. Prowadzenie bloga, mającego być rzetelnym wymagałoby od prowadzącego odrobinę zaangażowania intelektualnego wychodzącego poza analizę treści polskojęzycznej Wikipedii.
  Badania kliniczne z wykorzystaniem biorezonansu są przeprowadzane w Rosji (tam biorezonans jest dopuszczony do wykorzystania medycznego przez ministra zdrowia od wielu lat, ale jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego, ponadto w wykorzystaniu tylko przez osoby o wykształceniu medycznym).
  Poniżej linki (abstrakt-ang, całość-ros.) do publikacji wyników badań wykorzystania biorezonansu przy leczeniu:
  cukrzycy t.2
  https://kazanmedjournal.ru/kazanmedj/article/view/6478

  "Aim. To evaluate the effectiveness of bioresonance therapy use in complex treatment of patients with diabetes mellitus type 2.

  Methods. The treatment scheme including bioresonance therapy is offered for patients with diabetes mellitus type 2. All 413 patients were assigned to 3 comparable groups: the study group included 198 patients, control group - 72 patients, placebo group - 143 patients. Duration of diabetes in the study group was 5.47±0.37 years, in control group - 4.03±0.46 years, in placebo group - 4.97±0.39 years. All patients were treated according to the traditional scheme of treatment of type 2 diabetes. The study group in addition to pharmacotherapy received bioresonance therapy. Control group received only drug treatment and placebo group received drug therapy and bioresonance simulation procedures. All patients were checked for glycated hemoglobin, fasting plasma glucose, blood glucose 2 hours after a meal, urine glucose, and body mass index on admission and 3 months after treatment.

  Results. Results of glycated hemoglobin, fasting plasma glucose, blood glucose 2 hours after a meal, urine glucose, and body mass index revealed that initially studied parameters in all three groups were high. After the bioresonance therapy in complex treatment of patients with diabetes type 2 in the study group all studied parameters were statistically significantly lower compared to control and placebo groups.

  Conclusion. The obtained results indicate the effectiveness of bioresonance therapy use in complex treatment of patients with diabetes mellitus type 2.'

  nadczynność tarczycy
  https://kazanmedjournal.ru/kazanmedj/article/view/5601

  "Aim. To evaluate the effectiveness of using bioresonance therapy in the treatment of patients with hypothyroidism.
  ...
  Conclusion. The obtained results give the evidence of the effectiveness of using bioresonance therapy in combined treatment of patients with hypothyroidism and in achieving stable remission of hypothyroidism."

  OdpowiedzUsuń
 26. "W USA w roku 2002 toczyła się sprawa przeciwko terapeucie od biorezonansu, który ją przegrał i musiał zapłacić ponad 200 tysięcy dolarów"

  czy autor tego bloga przestudiował też to?
  https://diagnozujmy.pl/wyrok-sadu-biorezonans/


  poniżej również PRAWDZIWE badania:

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30499486

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16582548

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28031951

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25231565

  pozdrawiam i życzę mniejszej krytyki a większej otwartości

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam. Z tego co wiem, początek biorezonansu wiąże się że znakomitymi wynikami leczenia u chorych nowotworowych w takim stadium gdzie medycyna nie m8ała im nic do zaproponowania. Grupa została dobrana przez zespół lekarski. Nic takiego nie znalazłam w Pana artykule A są to podwaliny tej metody. Wnioskuje z tego iż nie zgłebił Pan tego tematu, a czytelnikom przedstawił jedynie własne opinie na podstawie zasłyszanych obiegowych pseudo teorii. Przykro mi, Pana wypowiedź ma niewiele wspólnego z prawdą. Pozdrawiam i życzę większego szacunku dla czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 28. bylem na antynikotynowym. z czystej ciekawosci. okazalo sie ze po 15 latach przestalem palic. ktos powie ze placebo. wiec poszedlem ponownie. byla promocja na testy alergiczne. nie mowilem na co jestem uczulony, gdy podlaczono mnie do tej maszyny, okazalo sie ze wykryla uczulenie na dokladnie te substancje na ktore od lat mam uczulenie. mozna podchodzic sceptycznie do zagadnienia tej metody. ale jak ktos juz powiedzial. jesli nie działa to nie dziala, jesli dziala to super. w moim przypadku zadziałało. nie pale, odczulilem sie po 3 wizytach na siersc kota. wczesniej przez 3 lata co tydzien jezdzilem do nfz na odczulanie, ktore nic nie dalo.

  wg mnie metoda dziala. i nie ma nic wspolnego z placebo. bo jak inaczej wyjasnic ze urzadzenie najpierw wykrylo na bylem od zawsze uczulony, i co najlepsze - odczuliło mnie w ciagu kilku wizyt.

  OdpowiedzUsuń
 29. Trudno jest uwierzyć w to co nasz mózg nie pojmuje....
  Autor artykułu -ŻENADA!
  Też byłem sceptyczny na początku ale w ten sposób się nie wypowiadałem o czymś o czym nie mam zielonego pojęcia.
  Moja żona uczulona na cebule od urodzenia (wysypka albo wymioty po spożyciu)po zabiegu zajada się nią.
  Po tym jak żona pozbyła się alergii byłem już mniej sceptyczny i zdecydowaliśmy się na rzucenie palenia. Nie palimy oboje po 1.5 roku.
  Chciałbym również wspomnieć że 10min test na biorezonansie zdjagnozował schorzenie, którego wykrycie lekarzom zajęło kilka miesięcy i to dopiero po prywatnej wizycie
  I  OdpowiedzUsuń
 30. Mam biorezonans, wszystkie badania zostały potwierdzone klinicznie. Sam w sobie nie leczy, może wspomóc walkę, ale nie wyleczy. Pozwala natomiast określić w którą stronę się diagnozować. Sam sprowadziłem to urządzenie i dzięki niemu udało się wyleczyć rodziców. Jeśli ktoś ma wiedzę na temat funkcjonowania organizmu bez problemu znajdzie przyczynę dolegliwości, a nie będzie leczył skutków. Całą swoją rodzinę wyleczyłem ziołami z pasożytów i innych chorób. Powtarzam biorezonans służy bardziej do diagnozy, ja leczyłem się ziołami i wspomagałem zapperem kupionym w Polsce od Polskiego naukowca. Wyleczyłem przywrę psa, owsiki, lamblie, glisty ludzkie itd. Zapper też sam w sobie nie poradzi sobie ze wszystkim bez ziół. Ale razem z nimi szybko stawia na nogi np. przy grypie. 1-2 dni. Autor nie ma pojęcia, ale pisze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor zdecydowanie nie ma pojecia.
   Natomiast biorezonans sam w sobie rowniez leczy poprzez prywrocenie komunikacji miedzykomorkowej. Moze nie tyle leczy, co usuwa przeszkody by cialo samo sie wyleczylo.

   Usuń
 31. Według mnie dziala... Lekarze leczyli mnie na SM. BardZo źle się czułam W nocy nie miałam czucia w nogach.Nie potrafiłam w dzień funkcjonować. Okazało się że mam Bartonelle. I pełno przywr... Jak ktoś nie chcę wierzy to niech nie wierzy....

  OdpowiedzUsuń
 32. Mozesz sie pocic zawistny pismaku i krytykowac cos, o czym nie masz pojecia, a zeby sie o tym przekonac wystarczy isc do gabinetu biotezonansu, gdzie maja doswiadczenie i mozna wyleczyc sie z dolegliwosci, przy ktorych big farma jest bezradna. Nie potrzeba tu tytulow doktorskich.
  Ja uporalem sie z kilkoma problemami zdrowotnymi, rodzina i znajomi rowniez.
  Nie pomoze na wszystko, ale na wiele rzeczy tak, a podczas jednej wizyty mozna naprawiac kilka organow.
  Problemy ukladu pokarmowego, wydalniczego, nerki, watroba itp.
  Jesli ktos to czyta, to niech temu posmakowi nie wierzy, lecz sprobuje i sam sie przekona.

  OdpowiedzUsuń
 33. Oczywoscie ze lakarze zachowywwali sie tak, jak powimni, a scislej tak, jak ich big farma na studiach wyuczyla, co by pacjentow przybywalo.

  OdpowiedzUsuń
 34. Moja koleżanka nigdy nie paliła, zaczęła używać biorezonansu i... dalej nie pali. Czyli działa.

  OdpowiedzUsuń
 35. Co ja mogę powiedzieć. Nie wierzę.
  Ale autosugestia moze pomoc.
  Moi oboje rodzice poszli na to i jednego dnia po chyba 20 latach przestali. Ciach. Od tej pory minęło że 20 lat. Nigdy nie zapalili.Dziwne ale tam było...

  OdpowiedzUsuń
 36. Czytam ten artykuł z politowaniem. Osoba, która go pisała to albo niedouczony lekarz albo zagorzały przeciwnik medycyny alternatywnej. W Chinach, aparatura biorezonansu stoi w każdym państwowym szpitalu a u nas w Polsce się z niej śmieją. Sam osobiście korzystałem wiele razy i wiele razy zostałem wyleczony nie tylko z wirusów czy bakterii, ale również z covida i bardziej zaawansowanych chorób. Warunek jest tylko jeden. Musicie trafić do wykwalifikowanego operatora - terapeuty, który wie co robi, bo aby ten aparat zadziałał, potrzebny jest program, który trafi dokładnie w to co Wam dolega. Biorezonans nie działa jak antybiotyk wybijając wszystkie bakterie a przy okazji niszcząc jelita. Biorezonans działa na konkretnie jeden patogen i musi być on zdiagnozowany. W przeciwnym razie terapia nie zadziała i potem mamy takie artykuły niedouczonych redaktorów lub lekarzy, którzy opierają swoją wiedzę wyłącznie na tym, czego się nauczyli na studiach 20 lat temu. Świat idzie do przodu, nawet komputery ewaluowały. Dinozaurów już nie ma :) Znam osobiście wiele osób (łącznie ze mną), które dzięki biorezonansowi stanęły na nogi. Mówię tu o przypadkach, w których medycyna konwencjonalna lub nazywana inaczej: systemowa przegrywa walkę z chorobą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. autor to zwykly poczciwy doktorek sluzacy grzecznie NFZ-towi jak wiekszosc lekarzy.
   biorezonans wykazal mi szereg pasozytow, alergii pokarmowych a nawet zapalenie sluzowki zoladka, (badania laboratoryjne i gastroscopia to potwierdzily), dzieki terapii biorezonansem wyleczylam niemal wszystkie schorzenia lacznie z 'nieusuwalnym' wirusem HPV high risk 16 z ktorego jeden pan ginekolog chcial mnie wyleczyc szczepionka...rozumiecie?! na wirus ktory juz mialam chcial zalecil mi szczepionke. oni musza eleminowac metody ktore dzialaja i pomagaja ludziom, w przeciwnym razie ludzie przestana kupowac leki! co pan doktorek na to? na kowidek juz zaszcepiony? mozdzek wyprany do czystosci?

   Usuń
  2. A czy biorezonans pomógł Pani na zapalenie śluzówki żołądka? Czy może też pomoc przy refluksie, przepuklinie rozwodu przełykowego i na problemy ze stresem i bezsennością?

   Usuń
 37. Czy ma ktoś zdanie na temat biorezonansu MORA ???

  OdpowiedzUsuń