Tradycyjnie już prezentuję warte obserwowania blogi popularnonaukowe, jak również kanały z Youtube i podcasty, które osiągnęły lub utrzymały dobry poziom w roku 2020. Postanowiłem nie rozdrabniać się na kategorie i opublikować wszystkie na jednej liście. Nie traktujcie jej jako ranking, jak również nie przyjmujcie, że nieobecne na niej strony nie są dobre i rzetelne.

blogi popularnonaukowe 2020

Godzina filozofów i kwadrans filozofa

Prowadzony w radiu TOK FM podcast (audycja) publicystyczny autorstwa Tomasza Stawiszyńskiego, o szeroko pojętej tematyce popularnonaukowej i filozoficznej.

Czytamy naturę

Łukasz Lamża nagrywa regularnie filmy pt. „Czytamy naturę”, w których opowiada o najnowszych publikacjach naukowych i przedstawionych w nich wynikach badań.

Wulkany Świata

Blog o wulkanach prowadzony przez pasjonata wulkanologii, Bartka Krawczyka, który zamieszcza tam aktualne informacje dotyczące wulkanów i ich aktywności.

Kasia Gandor

Popularyzatorka nauki, Kasia Gandor, prowadzi kanał na YT pod nazwą swojego imienia i nazwiska, na którym publikuje różnorodnej tematyki filmy popularnonaukowe.

Nauka o klimacie

Prowadzony przez kilku naukowców i dziennikarzy portal „Nauka o klimacie” traktuje o globalnym ociepleniu, klimatologii i mitach oraz półprawdach wokół tych tematów. 

Nauka. To lubię

Kanał na YT, prowadzony przez doświadczonego także w tradycyjnych mediach Tomasza Rożka, poruszającego różnorodne tematy popularnonaukowe, od fizyki, przez chemię, po biologię.

Damian Parol

Blog dietetyka Damiana Parola, pod nazwą własnego imienia i nazwiska, o dietetyce, żywności i żywieniu, w sposób fachowy i profesjonalny oraz rzetelny przedstawiający wyniki badań z powyższych dziedzin.

Profesorskie gadanie

Profesor Stanisław Czachorowski, entomolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, regularnie dzieli się obserwacjami i przemyśleniami dotyczącymi nauki i edukacji.

Uwaga! Naukowy bełkot

Popularnonaukowy kanał na Youtube z chemikiem Dawidem Myśliwcem w roli głównej, który opowiada w swoich filmach o fizyce, chemii, biologii, medycynie czy psychologii, socjologii, historii.

Mitologia Współczesna

Bloga „Mitologię Współczesną” pisze Marcin Napiórkowski, pogodny kulturoznawca i semiotyk, który omawia i analizuje teorie spiskowe, obecne mity pop- czy subkulturowe, zjawiska i mechanizmy związane ze społeczeństwem.

Motyl i globus

Geograficzny kanał na Youtube, prowadzony przez geografa, Marcina Nowaka, z materiałami o geografii, podróżach, mapach czy historii.

Crazy Nauka

Ogólnotematyczny portal popularnonaukowy, założony i prowadzony głównie przez Aleksandrę i Piotra Stanisławskich, z informacjami ze świata nauki, przyrody czy techniki.

Raport o Stanie Świata

Choć „Raport o Stanie Świata” Dariusza Rosiaka nie jest podcastem popularnonaukowym, to ze względu na jego rzetelne przygotowanie, wypowiedzi specjalistów, faktografię oraz przeplatające się w nim wątki naukowe pozwoliłem sobie umieścić go na tej liście.

Poza tym na początku roku 2021 wystartowało Radio Naukowe dziennikarki naukowej, Karoliny Głowackiej, które zapowiada się bardzo obiecująco. 

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

7 komentarze :

 1. W tytule zabrakło słowa "MOJE" - bo obiektywny to ten ranking jest niczym Wiadomości w TVN.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To że dla ciebie obiektywna jest jedynie pseudonauka (altmed, turbolechizm, płaska ziemia itp.) nie oznacza, że normalna nauka nie jest obiektywna. Może zaproponuj sam swoje najlepsze blogi (pseudo)naukowe.

   Usuń
  2. Ranking jest obiektywny, a nie treści przekazywane przez te blogi/ podcasty

   Usuń
 2. Moje typy, których tu nie ma (kolejność losowa, tylko po polsku):
  Kwantowo.pl
  NaukowoTV
  Smartgasm
  Gupia Nauka
  SciFun
  Okiem Chemika

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba warto wspomnieć Nie Wiem Ale Się Dowiem

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeżeli chodzi o TOK FM to polecam następujące audycje: https://audycje.tokfm.pl/audycja/95,Homo-Science https://audycje.tokfm.pl/audycja/24,Czlowiek-2-0
  To jest bardzo ciekawy podkast: Nauka XXI wieku http://nauka.podkasty.info
  Warto też oglądać Emce: https://www.youtube.com/c/emce2/about

  OdpowiedzUsuń
 5. To jest niezły kanał na Youtube: Zapytaj fizyka
  https://www.youtube.com/channel/UCqgR4W-8l9e_UG8URXuoP7g

  OdpowiedzUsuń