Czy nowe technologie zagrażają ludzkości? Recenzja książki „Anatomia pęknięcia”

Nowoczesne technologie, a właściwie zaaplikowanie ich społecznej i indywidualnej codzienności, drastycznie zmieniły nawyki i postawy wielu ludzi. Czy oprócz widocznych zalet niosą też realne zagrożenia?
social media algorytmy
Smartfony, media społecznościowe, algorytmy 

Nowoczesne technologie, sztuczna inteligencja i jej algorytmy w książce „Anatomia pęknięcia”

Książka „Anatomia pęknięcia”, której autorem jest Michał Protasiuk, zawiera sześć opowiadań ukazujących zagrożenia wynikające z upowszechniania się nowoczesnych technologii. Ich recenzję w wersji wideo, jaką nagrałem, możecie wysłuchać poniżej.


Prowadzenie bloga naukowego wymaga ponoszenia kosztów, czasu, przygotowania. Zdecydowałem się więc stworzyć profil na Patronite, gdzie w prosty sposób można ustawić comiesięczne wpłaty na rozwój bloga. Dzięki temu może on funkcjonować i się rozwijać. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą, ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga.

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

6 komentarze :

 1. Czy nowe technologie zagrażają ludzkości? - to pytanie brzmi jak denializm technologiczny i wrogość wobec postępu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Denializmem technologicznym byłoby negowanie istnienia nowych technologii albo negowanie zjawisk skupionych czy wynikających z ich stosowania. Zarówno zaprzeczanie istnieniu korzyści, jak i wad związanych z nimi jest więc denializmem. Tutaj autor książki po prostu skupił się na wadach i zagrożeniach, ale nigdzie nie ma sygnału w książce, że odrzuca zalety.

   Usuń
  2. Zwracanie uwagi na wady i zagrożenia nowej technologii hamuje rozwój nauki.

   Usuń
  3. Rozwój nauki też musi uwzględniać dobro człowieka i analizować wady stosowanych technologii. Rozwój dla samego rozwoju kończy się wojnami i eksperymentami na ludziach, jak w Auschwitz.

   Usuń
  4. Najbardziej pronaukowym rozwiązaniem jest rozwijanie nauki i rozpowszechnianie nowych technologii, niezależnie czy ta technologia szkodzi czy pomaga człowiekowi.

   Usuń
 2. Liczę na to, że jednak będą się również pojawiać wersje dla wzrokowców Twoich recenzji :)

  OdpowiedzUsuń