Kategorie:

Jak lit wpływa na psychikę i czy chroni przed depresją?

Psychiatria od wielu lat zna lecznicze działanie wysokich dawek litu w chorobie afektywnej dwubiegunowej (cyklofrenii). Zna je też w przypadku zapobiegania próbom samobójczym. Obecnie rozpatrywane pytanie brzmi: czy lit w odpowiednich mikrodawkach środowiskowych chroni przed rozwojem depresji? I innych problemów zdrowia psychicznego? Chodzi o niewielkie ilości litu występujące głównie w wodzie pitnej.

 

Lit depresja zdrowie psychiczne

 

Wpływ litu na zdrowie psychiczne

Przygotowałem nagranie wideo, w którym opowiadam przede wszystkim o tym, jak lit w mikrodawkach oddziałuje na zdrowie psychiczne. Bazowałem głównie na wynikach naukowych badań obserwacyjnych i epidemiologicznych. Uzyskano je w różnych krajach i kontynentach: w Ameryce Północnej, w Europie i w Japonii. Dzięki dużej próbie oraz jej różnorodności, wyniki można uznać za w miarę uniwersalne. Są też one dosyć spójne między poszczególnymi testami, co wzmacnia ich moc dowodową. Oprócz tego przytaczam znane i potencjalne mechanizmy biologiczne, przez które lit oddziałuje. Jaki jest zatem wpływ litu na zdrowie psychiczne?

 

 

Jeżeli podoba Ci się film oraz doceniasz pracę, jaką wkładam w pisanie artykułów na tej stronie, zachęcam do dołączenia w serwisie Patronite. To przede wszystkim dzięki wsparciu Patronów mogę tworzyć treści, publikować je, jak również utrzymywać samą stronę. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą. Ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga.

 

 

Najnowsze wpisy

`

2 komentarze do “Jak lit wpływa na psychikę i czy chroni przed depresją?

  1. Jakie jeszcze pierwiastki/składniki mógłby by być dodawane do pożywienia lub wody? Aby poprawić zdrowie społeczeństwa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *