Od wczoraj media na całym świecie podają sensacyjną wiadomość o tym, że według amerykańskich naukowców z Georgia Southern University Kazimierz Pułaski – Polak i niepodległościowy bohater wojenny Amerykanów – był kobietą. Postanowiłem przyjrzeć się sprawie by odsiać medialne plotki i opisać to, co wiemy.  


Kazimierz Pułaski kobieta
Autor: Jan Styka z późn. zm.

Kazimierz Pułaski zginął w roku 1779 w Savannah w stanie Georgia w USA w walce o niepodległość USA z siłami brytyjskimi. Po śmierci z jego ciałem wiązały się kontrowersje, gdyż przez wiele lat nie wiedziano gdzie został pochowany. Dopiero pod koniec lat 90. XX wieku antropolodzy, archeolodzy i biolodzy kryminalni ekshumowali szczątki znalezione na plantacji Greenwich w okolicy wspomnianej miejscowości Savannah, które uznawano za należące do Pułaskiego i zidentyfikowali je – nie bez wątpliwości – jako kości Kazimierza Pułaskiego.

Załóżmy, że na pewno są to szczątki Kazimierza Pułaskiego, co jest prawdopodobne. Już w poprzednich latach trwała dyskusja co do płci Pułaskiego ze względu na żeńskie cechy szkieletu. Możliwość, że Kazimierz Pułaski był z biologicznego punktu widzenia kobietą, nie jest wcale taka absurdalna, jak wybrzmiewa to z nagłówków prasy. Naukowcy spekulują, że Kazimierz Pułaski mógł mieć zaburzenia w funkcjonowaniu nadnerczy, co mogło doprowadzić do nieprawidłowego stężenia hormonów (odpowiedzialnych za rozwój cech płciowych) i w efekcie sprawiło, że niektóre fenotypowe cechy płciowe mogły przypominać męskie. W tym przykładzie najczęściej mowa o przeroście nadnerczy. Jego posiadacz miałby mieć dwa chromosomy X, czyli chromosomalnie być kobietą (co nie znaczy, że byłby nią genetycznie w 100%, ponieważ gen SRY odpowiedzialny za rozwój w kierunku płci męskiej może zostać podczas mejozy przeniesiony z chromosomu Y na inny chromosom, ale póki co nie mówimy o tym w odniesieniu do Kazimierza Pułaskiego) oraz mieć jajniki, ale przez zaburzenie nadnerczy i problemy hormonalne posiadać sporo męskich cech, w tym nawet przerost żeńskich narządów płciowych, które wówczas mogą przypominać męskie. Gdyby hipoteza ta się potwierdziła, to można uznać Kazimierza Pułaskiego za interpłciowego (hermafrodytycznego) mężczyznę, będącego biologiczną-genetyczną kobietą.

Wyniki badań naukowców z Georgia Southern University nie zostały jednak jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym. Są dopiero w trakcie weryfikacji przez pismo Forensic Anthropology, co sprawia że do medialnych przekazów powinniśmy podchodzić z rezerwą. Zwłaszcza, że zbiega się to z promocją dokumentalnego filmu Smithsonian Channel (który finansował też badania szczątków Pułaskiego) na temat Pułaskiego, a zatem chodzi o wywołanie jak największej sensacji i zrobienie dalekozasięgowej reklamy – co już się udało. Nie ma powszechnego dostępu do wyników badań w publikacji naukowej, więc tak naprawdę nie ma jeszcze czemu dokładnie się przyglądać i należy po prostu poczekać na więcej informacji.

Prowadzenie bloga naukowego wymaga ponoszenia kosztów. Zdecydowałem się więc stworzyć profil na Patronite, gdzie w prosty sposób można ustawić comiesięczne wpłaty na rozwój bloga. Dzięki temu może on funkcjonować i będzie lepiej się rozwijać. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą, ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga, dzięki któremu mogę poświęcać więcej czasu na pisanie artykułów.

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

10 komentarze :

 1. „Puławski wodził za sobą Moskwę po Krakowskiem i Podgórzu i nic go bardziej nie bawiło, jak utarczki z Moskalami. Był wielce wstrzemięźliwy tak od pijaństwa jak i od kobiet. Zabawy jego najmilsze były w czasie od nieprzyjaciela wolnym ćwiczyć się w strzelaniu z ręcznej broni, pasować się z kim tęgim, na koniu różnych sztuk dokazywać, a w karty grać po całych nocach. Był statury niskej, chudorlawy, szczupły w sobie, mowy prędkiej i chodu takiegoż”. Jędrzej Kitowicz, Pamiętniki…

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie chodzi aby o "Forensic Anthropology"? Nie znalazłem czasopisma "Journal of Forensic Anthropology".

  OdpowiedzUsuń
 3. Płci identyfikuje się obecnie bodajże 63, na jakiej podstawie twierdzenie, ze Pułaski miałby być akurat kobieta? Badanie szkieletu niczego nie udowadnia. To każdy z nas decyduje jakiej jest płci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Eeeee tam. Też mi nowiny. Kopernik i Einstein też były kobietą. Nawet Skłodowska - Curie!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dochodzi jeszcze kwestia patriarchalnego społeczeństwa w którym kobiecie pozostawalo haftowanie, gra na fortepianie, i konwersacje po francusku, a brak możliwości samorozwoju, jedynym sposobem na osiągnięcie samozadowolenia i zrobienie kariery bylo "udawanie" mężczyzny, czyż kobiety nie przebierały się za mężczyzn by móc studiować bo szkoły były dla mężczyzn tylko?

  Czasy XVIII wieku sprowadzały rolę kobiet do roli żony i matki a nie pełnoprawnego członka społeczeństwa. Wiele kobiet miało z tym problem, wspomnieć tu, Emilie Plater której jednak udało się bez zmiany imienia samozrealizować.

  To czy była taka możliwość też zależało od wychowania, rodziny czy powiązań społecznych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś radzieccy naukowcy dali nam szkielet Witkacego i okazało się że Witkacy była kobietą...

  Zaczyna się od potwierdzenia autentyczności szczątek a dopiero potem można iść dalej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy to możliwe, że człowiek z przerostem nadnerczy mógł wtedy normalnie funkcjonować, do tego jeździć konno, walczyć itp.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mógł - ale tu chodzi o sensację, nie o prawdę.

   Usuń
  2. Ta forma przerostu nadnerczy o którą się go podejrzewa (jest kilka) nie powoduje żadnych poważnych objawów poza męskim wyglądem
   źródło: mam przerost nadnerczy xD

   Usuń