Najlepsze polskie kanały popularnonaukowe w mediach [ranking]

W tym roku postanowiłem rozszerzyć mój ranking z blogów popularnonaukowych na wszelkie kanały o takiej tematyce. Niniejsza lista obejmuje więc nie tylko blogerów, ale także jutuberów czy podcasterów. Dzięki temu jest bardziej różnorodna i ciekawsza, a także bardziej uczciwa pod kątem docenienia dorobku różnych osób. Jeśli chodzi o kryteria, to oceniałem jakość merytoryczną i formę, częstotliwość publikacji, wkład i zaangażowanie, popularność i wzbudzenie zaciekawienia. Mój ranking prezentuje się następująco.

blogi naukowe

Nauka o klimacie poświęcona jest tematowi klimatologii, meteorologii, nauk o ziemi i zmianom klimatu. Prowadzona przez niewielką grupę naukowców, w tym prof. Szymona Malinowskiego i dr Aleksandrę Kardaś (fizyków atmosfery).

Jednym z najlepszych dietetyków udzielających się w polskich mediach jest Damian Parol. Jest wegetarianinem, ale nie prowadzi ideologicznej propagandy i jeżeli coś wegetariańskiego lub wegańskiego ma wady, to on na swoim blogu o tym napisze.

Kwantowo to blog popularnonaukowy o fizyce i astronomii, chociaż zdarzają się też ciekawe artykuły z innych dziedzin. Autorem jest historyk i prawnik, Adam Adamczyk, który od lat fascynuje się fizyką i opowiada o niej lepiej, niż niejeden fizyk z doktoratem.

We wtorki o godzinie 22 w radiu Tok Fm co tydzień odbywają się rozmowy dziennikarza Tomasza Stawiszyńskiego w różnymi, szeroko pojętymi naukowcami, a wszystko to pod szyldem „Godzina Filozofów”. Ciekawe i ważne tematy, polecane są też dobre książki, a forma przykuwa uwagę.

Marcin Napiórkowski, socjolog-semiotyk kultury, prowadzi ciekawego bloga o naukach społecznych. Trochę inaczej, bo mniej od strony treści, a bardziej formy, omawia różne mity, teorie spiskowe, uzasadnienia tego, czemu są popularne.

Kasia Gandor to młoda biolożka, która prowadzi ciekawy kanał na Youtube o takiej samej nazwie. Widać, że w realizację swoich filmów wkłada ogromną pracę i zaangażowanie. Ma kompetencje zarówno merytoryczne, jak i popularyzatorskie.

Blog przyrodniczy, w szczególności o ekologii, sozologii i ewolucjonizmie, prowadzony przez olsztyńskiego profesora, Stanisława Czachorowskiego. Regularnie pojawiają się na nim nowe wpisy, a sam blog prowadzony jest już bardzo długo.

Bartosz Krawczyk, który z wykształcenia jest dziennikarzem, prowadzi bloga o wulkanach, ich erupcjach, trzęsieniach ziemi i katastrofach, które im towarzyszą. W tej niszy świetnie się odnajduje. Bloga prowadzi bardzo regularnie, więc jeśli szukacie aktualnych informacji o wulkanach, tym bardziej polecam.

Crazy Naukę prowadzi małżeństwo dziennikarzy naukowych – Piotr Stanisławski i Aleksandra Stanisławska. Regularnie pojawiają się tam nowe wpisy, w tym sporo newsów naukowych i przyrodniczych.

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

13 komentarze :

 1. Aż szok, że nie ma tutaj Naukowego Bełkotu ;o

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego nie ma tu takich kanałów jak "Nie wiem ale się dowiem" czy "Wojna Idei"?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dlaczego nie można tutaj spotkać takiej strony jak http://weirdscience.eu/, gdzie autor-naukowiec wkłada bardzo dużo pracy w popularyzację nauk przyrodniczych tworząc chyba jeden z największych w Polsce zbiorów doświadczeń, z których wszystkie przeprowadził WŁASNORĘCZNIE, bez kopiowania z netu gotowych materiałów jak to większość popularyzatorów robi? Przynajmniej tak pisze na swojej stronie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przez konsekwencję ten ranking nabiera znaczenia :). Dziękuję za wyróżnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórym ludziom wystarczy pokazać palec i nim kiwnąć a już się śmieją do rozpuku. Pusty śmiech, z naciskiem na "pusty" :).

   Usuń
 5. Co najmniej cztery specjalizują się ideologi a nie w popularyzacji! Zestawienie do znudzenia sztampowe.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe, nie znam chyba żadnego z tych kanałów :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dlaczego nie ma naukowego bełkotu? Zasięgi tak wielkie jak sama merytoryka zawarta w każdym filmiku, więc niemożliwe przejść obok tego obojętnie,a już w ogóle niemożliwe jest nie znać będąc również popularyzatorem nauki, chętnie poznam powód.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ranking niby boiorący pod uwagę zarówno blogi jak i yt i zawierający dziewięć pozycji? Porażka. Rozumiem, że można jednych popularyzatorów nauki lubić innych nie, ale nie można udawać że ich nie ma: Uwaga Naukowy Bełkot, Nauka to lubię!, Emce2, SciFun, Węglowy Szowinista, Astrolife, Astrofaza, Puls Kosmosu, Urania, Okiem Chemika, Pod Mikroskopem, NaukowoTV

  OdpowiedzUsuń