Postanowiłem stworzyć krótki wpis z poleceniami książek, które w całości lub częściowo są poświęcone tematowi wirusów, bakterii, szczepień, mikrobiologii, wirusologii czy epidemiologii. Są to ciekawe pozycje niezależnie od okoliczności, w jakich przyszło nam żyć, ale niewątpliwie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 (powodującego chorobę płuc COVID-19) czyni je dodatkowo bardziej atrakcyjnymi, ciekawszymi. Książki podzieliłem na trzy poziomy trudności – dla początkujących, dla znających podstawy oraz dla zaawansowanych.

książki popularnonaukowe

Poziom 1: dla początkujących

Dla laików zupełnych polecam trzy dobre i ciekawe książki popularnonaukowe. Pierwsza – „Człowiek na bakterie” – jest autorstwa dziennikarki naukowej i mikrobiolożki środowiskowej, Margit Kossobudzkiej. Ma formę wywiadu, jest przejrzysta i łatwa w odbiorze. Druga – „Fakt, nie mit” – autorstwa małżeństwa Piotra i Aleksandry Stanisławskich, dziennikarzy naukowych, jest szersza tematycznie (są tam np. rozdziały poświęcone GMO), ale i tak (a może nawet tym bardziej) warta uwagi. „Poznaj swoje bakterie” to z kolei książka z wieloma obrazkami, zdjęciami, schematami, która trochę przypomina szkolny podręcznik, ale ma zdecydowanie popularnonaukową, przyjemną formułę.

„Człowiek na bakterie” można kupić tutaj.
„Fakt, nie mit” można kupić tutaj.
„Poznaj swoje bakterie” można kupić tutaj.

książki o wirusach bakteriach epidemii

Poziom 2: dla znających podstawy

Dla osób, które miały już wcześniej jakąś styczność z literaturą popularnonaukową na tematy dotyczące wirusów, bakterii czy szczepień, polecam nieco bardziej zaawansowane książki (ale wciąż proste dla odbiorcy). Należą do nich „Wirus paniki” (obalająca antyszczepionkowe mity), „Rzeźnicy i lekarze” (o historii antyseptyki), „Nigdy osobno” (o symbiozie organizmów wielokomórkowych z bakteriami czy grzybami), „Co nas (nie) zabije” (o plagach, głównie zarazków, nękających ludzkość od wieków), „Grypa. Sto lat walki” (o grypie) oraz „Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po Ebolę” (o epidemiach).

„Wirus paniki” można kupić tutaj.
„Rzeźnicy i lekarze” można kupić tutaj.
„Nigdy osobno” można kupić tutaj.
„Co nas (nie) zabije” można kupić tutaj.
„Grypa. Sto lat walki” można kupić tutaj.
„Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po Ebolę” można kupić tutaj.

wirusy bakterie szczepienia epidemia

Poziom 3: dla zaawansowanych

Na trzecim poziomie, czyli dla zaawansowanych, postanowiłem polecić kilka podręczników, kierowanych głównie do studentów i absolwentów studiów z nauk medycznych i przyrodniczych, choć będą też dobre dla samouków, którym niestraszne są trudne pojęcia czy nieco bardziej skomplikowane schematy i wykresy. „Mikrobiologia” to podręcznik do mikrobiologii, „Wirusologia” do wirusologii, „Ewolucja” do biologii ewolucyjnej, „Algologia” do algologii (nauka o glonach), „Diagnostyka bakteriologiczna” to podręcznik do bakteriologii i diagnostyki.

„Mikrobiologię” można kupić tutaj.
„Wirusologię” można kupić tutaj.
„Ewolucję” można kupić tutaj.
„Algologię” można kupić tutaj.
„Diagnostykę bakteriologiczną” można kupić tutaj.
Krótkie wykłady z mikrobiologii można kupić tutaj.  


wirusologia bakteriologia algologia mikrobiologia

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
    Skomentuj na blogu
    Skomentuj na Facebooku

0 komentarze :

Publikowanie komentarza