Trzecią odsłonę Biologicznej Bzdury Roku 2016 poświęcę tematowi mikroorganizmów. W zeszłym roku napisałem artykuł obalający mit promowany przez wyznawców medycyny alternatywnej, według których wirusy wcale nie istnieją, a zostały wymyślone po to, by usprawiedliwić obowiązek szczepień. Do tego ostatniego tematu jeszcze tutaj, w ramach BBR2016 powrócę (w kolejnej części), tymczasem chciałem napisać szerzej o drobnoustrojach, wyjaśniając kolejne dwie kandydujące wypowiedzi na Biologiczną Bzdurę Roku 2016.

Biologiczna Bzdura Roku 2016 Fronda

Pierwszy cytat pochodzący z Frondy, dla której recenzowałem już dwie książki kreacjonistyczne (tutaj i tutaj), jest tak absurdalny, że ciężko tutaj cokolwiek debunkować. Mówiąc wprost, nieprawdą jest, że wykonanie znaku krzyża zabija zarazki, czy że tylko ten rzymskokatolicki jest skuteczny, a forma wykonywana przez inne odmiany chrześcijaństwa już nie. Na portalu Fronda.pl pojawia się mnóstwo tego typu sensacji, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i szczerze muszę przyznać, że zdecydowałem się na ten jeden cytat bardziej w celach rozrywkowych, niż merytorycznych, czyniąc dla niego wyjątek. Dodać też trzeba, że ta odnowiona przez Frondę wersja newsa o zabijaniu zarazków krzyżem krąży w innych formach po sieci już od jakiegoś czasu (klik).

Przechodząc do konkretów, spójrzmy na słowa napisane przez Pepsi Eliot, popularną blogerkę alternatywną, sprzedającą „zdrową żywność” i promującą wszelkiego rodzaju teorie spiskowe (w tym wspomnianą wyżej, mówiącą, że wirusy nie istnieją, a z której się potem wycofała). Grzyby, bakterie i wszelkiego rodzaju mikroorganizmy… Zacznijmy od tego, że mikroorganizmów jest całe mnóstwo. Pełno jednostek systematycznych. Wiele z nich nie zasiedla naszych ciał, a bytują np. w glebie, drewnie, ptasich piórach, w wodzie czy  w przypadku archeanów – w ekstremalnie niesprzyjających warunkach, np. w kraterach wulkanów. Nie jest tak, że mikroorganizmy patogenne, które nas atakują, to wszystkie istniejące. To byłby absurd. Cykl biomasy w biosferze byłby zupełnie inny, świat nie byłby takim, jakim go widzimy i znamy. Wiele drobnoustrojów ma się do organizmu człowieka zupełnie nijak. Wpływają za to na gospodarkę czy ochronę środowiska.

Biologiczna Bzdura Roku 2016 Pepsi Eliot

Załóżmy, że Pepsi Eliot chodzi wyłącznie o mikroorganizmy chorobotwórcze. Tak czy siak absurdem jest twierdzenie, że wywodzą się one z naszych organizmów, stworzone po to by je wzmacniać. Ja wiem, że tłumaczenie tego wygląda niczym przekonywanie, że Ziemia to nie gra planszowa, ale chciałbym mimo wszystko wspomnieć o kilku ważnych rzeczach, które dotyczą świata mikroorganizmów. Poza tym, co już wyżej napisałem, warto wiedzieć, iż one jako pierwsze powstały w toku ewolucji. Z prostszych związków organicznych w sprzyjających warunkach wyewoluowały błony komórkowe, cząsteczki białkowe mogące spełniać funkcje regulatorowe i wreszcie fundament, czyli replikatory, przodkowie DNA.

mitochondrium endosymbioza
Mitochondrium, endosymbiont
eukariontów, https://www.nih.gov
Z czasem wyewoluowały eukarionty, czyli komórki posiadające jądro, weszły one w endosmybiozę z mitochondriami (a w przypadku roślin także z chloroplastami) i zaczęły się rozmnażać nierozdzielnie w skali organizmu. Dalsza specjalizacja obejmowała powstanie wielokomórkowców, które następnie wyodrębniały się w poszczególne typy tkanek. Powstało rozmnażanie płciowe i wiele innych, bardzo ważnych zjawisk. Wszystkie te nowe organizmy, najpierw skali mikro, potem makro, zasiedlały nisze wcześniej nieznane, ponieważ w toku ewolucji zyskiwały cechy pozwalające im na to. Bakterie natomiast, a także grzyby czy niezależnie od tych obu – wirusy – wciąż miały swoje miejsce w przyrodzie, to samo, nieprzerwanie.

Gdy pojawiały się na Ziemi nowe organizmy, które mogły być dobrymi do pasożytowania ofiarami, bakterie, grzyby i wirusy atakowały je, przystosowywały się do tego, wytwarzając mechanizmy obronne np. przed przeciwciałami czy związkami wydzielanymi przez komórki obronne systemu pierwotnego, a w ostatnich wiekach także przed antybiotykami. Tak samo w odniesieniu do roślin, które również mają swój system obronny na wypadek ataku patogenów. Wszystkie te chorobotwórcze drobnoustroje żyją tak do dzisiaj, świat ożywiony jest bowiem całą siecią zależności, powstających i umierających organizmów.

Choć faktem jest, że wielokomórkowe ciało, w tym ludzkie, jest swego rodzaju zbiorowiskiem, kolonią zależnych od siebie eukariontów, trochę metaforycznie i z uproszczeniem rzecz ujmując, to nieprawdą jest, że nasze organizmy wytwarzają bakterie czy grzyby. Pochodzą one z szeroko pojętego środowiska, a nas traktują jako niszę. Taką samą, jaką dla nas jest nasze miejsce życia. Kwestia ta może być dyskutowana jedynie w przypadku prionów i wirusów – istnieją hipotezy wyjaśniające w ten sposób ich pochodzenie, ale nie ma na to twardych dowodów. Bakterie i grzyby zdecydowanie w ten sposób nie powstają. Żyją bez celu, zaprogramowane przez dobór naturalny tak, by jak najliczniej kopiować swoje DNA. Tak wygląda rzeczywistość.

Źródła bzdur:
Fronda
Pepsi Eliot

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

10 komentarze :

 1. Wow! Skoro znam krzyża zabija zarazki to po co nam mydło...! Czegoś takiego jeszcze nie czytałam...
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mydło jest potrzebne dla tych co nie noszą krzyża.

   Usuń
 2. Niektórzy głoszą dziwne rzeczy, ale wymyślanie bzdur w temacie medycyny jest chore, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto w nie uwierzy i do nieszczęścia blisko...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ech katotaliban. Nie zebym się śmiał z katolików, ale jak takie brednie mozna komuś wciskać.

  OdpowiedzUsuń
 4. O tym znaku krzyża to nawet swego czasu pisałem u siebie ;) Natomiast bzdury jak ta Pepsi Eliot, powoli przestają mnie szokować. Ich autorzy albo coś biorą, albo czują się niedowartościowani, albo są debilami, przy czym te wszystkie przyczyny można dowolnie mieszać.
  Nie dalej jak dziś natknąłem się na prawdziwą perełkę. Zajrzyj: http://pesymizm.salon24.pl/739420,jak-dlugo-istniejemy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pepsi pisze to, na co jest zapotrzebowanie. Prości ludzie chcą prostych teorii i rozwiązań. Tylko tyle.

   Usuń
 5. O matko kochana....
  Na trzeźwo tego nie zrozumiesz ~~
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystko wymyślone po to, żeby stosować szczepionki. Same choroby też!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuję...
   Ale to doskonale wymyślili! Niedziałające szczepionki zmniejszają zachorowalność i śmiertelność nieistniejących chorób...! Mmmm... Za to działająca mikstura Słoneckiego leczy istniejące...!
   Nie, kurde, słabo... To jest aż nietrolowalne.

   Usuń
 7. No nie wierzę... Portal fronda.pl SŁUŻY do opowiadania głupot, oni robią to specjalnie, dla żartu...

  OdpowiedzUsuń