Długo zastanawiałem się nad tym, czy zrobić ranking blogów (i vlogów!) naukowych i popularnonaukowych 2016. Na „nie” przemawiało to, że znam część blogerów z tej dziedziny, a trochę głupio jest wystawiać dobre noty kolegom i koleżankom. Z drugiej jednak strony ta część blogosfery jest mała, a równie nieuczciwe byłoby unikanie zrobienia rankingu na siłę, ze względu na to, o czym wyżej. Lista na pewno będzie częściowo subiektywna (dlatego brak jakiegoś bloga/vloga o niczym wielkim tutaj nie przesądza!), choć postaram się być jak najbardziej obiektywny. Nie obiecuję, ale powiem, że najprawdopodobniej tego typu rankingi będą się pojawiały także w kolejnych latach i mam nadzieję, że naukowa blogosfera będzie się tak rozrastać, że powstaną w przyszłości nowe kategorie. Z oczywistych względów całkowicie pominę tutaj swojego bloga. No to zaczynajmy!

blogi naukowe

TOP 3 najlepszych blogów naukowych

Trzy najlepsze blogi naukowe ogólnie (kolejność bez znaczenia)

Nauka o Klimacie – blog-portal o klimatologii, prowadzony przez Szymona Malinowskiego, profesora fizyki atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego, Marcina Popkiewicza – fizyka jądrowego oraz Aleksandrę Kardaś – fizyczkę atmosfery. Jest pełen fachowych źródeł do badań, którymi mierzy się z denialistami klimatycznymi, wygrywając każdą kolejną potyczkę bez problemu. Popularyzuje wiedzę o globalnym ociepleniu i sprzeciwia się antynaukowym populistom.

Patolodzy na klatce – blog medyczny, głównie o histopatologii, prowadzony przez histopatolożkę, Paulinę Łopatniuk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pomimo wąskiej tematyki, jej blog zdobył ogromną popularność w ciągu ostatniego roku, nie tylko wśród studentów medycyny, weterynarii czy biologii. Polecam sprawdzić skąd pochodzi nazwa bloga, a nie jest to takie oczywiste, jak może się wydawać, bo nie wywodzi się bezpośrednio z dziedziny, jaką jest patomorfologia czy histopatologia.

GMObiektywnie – blog o GMO, zdecydowanie najlepszy na ten temat w polskim Internecie, prowadzony przez biologa molekularnego. Merytorycznie wyjaśnia mity dotyczące GMO, tak powszechne w Polsce i Unii Europejskiej. Regularnie wrzuca też odsiane od fake newsów wiadomości na temat postępów w zakresie badań nad GMO czy wprowadzania GMO na rynki na świecie.

TOP 4-10 najlepszych blogów naukowych

Kolejne siedem najlepszych blogów naukowych ogólnie (kolejność bez znaczenia)

Nowa Alchemia – blog chemiczny i biochemiczny, którego autorem jest Kuba Grom, młody chemik. Pisze artykuły z szerokiego spektrum tematyki chemicznej. Te o chemii żywienia zdobywają zdecydowanie największą popularność, ale warto pochylić się także nad innymi.

Crazy Nauka – blog-portal popularnonaukowy o bardzo szerokiej tematyce, sięgającej niemal wszystkich dziedzin naukowych. Prowadzony przez małżeństwo – Aleksandrę i Piotra Stanisławskich, w formie zarówno tekstów, jak i filmików. Sporo artykułów ma charakter newsów ze świata nauki.

Damian Parol – blog nazywa się tak samo, jak jego autor, czyli Damian Parol, doktoryzujący się dietetyk, obalający mity żywieniowe. Zajmuje się dietami bezmięsnymi, dlatego pytających mnie o wegetarianizm zawsze odsyłam do niego. Bez obaw, jest merytoryczny i obiektywny, rezygnacji z mięsa narzucać nie próbuje, a jego wiedza sięga daleko poza żywienie bezmięsne.

Nic prostszego – blog biomedyczny o szerokiej tematyce, prowadzony przez chemika, Rafała Marszałka, zastępcę redaktora naczelnego Scientific Reports, a wcześniej redaktora Genome Biology. Wątki poruszane przez autora są bardzo różnorodne. Znajdziemy tam teksty o żywieniu, medycynie, a nawet kynologii. Co roku pojawiają się na Nic prostszego wartościowe wpisy o bieżących Nagrodach Nobla z dziedzin przyrodniczych oraz o Ig Noblach (żartobliwe odpowiedniki do prawdziwych nagród).

Sporothrix – blog biolożki medycznej i mikrobiolożki, Ewy Krawczyk, pracującej w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Nazwa oznacza rodzaj pewnego grzyba. Autorka zajmuje się szeroko pojętymi tematami biomedycznymi, ze szczególnym poświęceniem pisząc o szczepionkach.

Węglowy Szowinista – blog popularnonaukowy o naukach przyrodniczych i technice. Autorem jest Mateusz Wielgosz, a nazwa bloga wbrew temu, co mogłoby się wydawać (a przynajmniej ja na początku tak ją skojarzyłem) nie odnosi się do energetyki węglowej, lecz węgla jako podstawowego budulca materii organicznej.

Kwantowo – blog o kosmosie, astronomii, fizyce, biofizyce i racjonalizmie. Prowadzony przez Adama Adamczyka, historyka, prawnika oraz pasjonata fizyki. Od czasu do czasu autor podejmuje tematy niezwiązane z fizyką, stojąc jednak po stronie faktów naukowych.

Najpopularniejszy blog naukowy

Blog o największym ogólnym zasięgu oraz najbardziej wpływowy

Crazy Naukawspomniany już wyżej, najbardziej zasięgowy blog naukowy w Polsce.

Najpopularniejszy vlog naukowy

Vlogi o największym ogólnym zasięgu oraz najbardziej wpływowe

Uwaga! Naukowy Bełkot! – autorem jest Dawid Myśliwiec, doktorant na UMCS w Lublinie. Nagrywa filmiki o różnorodnej tematyce, dotyczącej głównie nauk ścisłych, choć nie tylko – czasem także dziedzin humanistycznych. Stosunkowo szybko zrobił karierę jako youtuber i ma obecnie bardzo dużo fanów oraz daleki zasięg w Internecie.

Polimaty – vlog znanego dziennikarza, Radosława Kotarskiego, o szerokiej tematyce, często wykraczającej poza ściśle rzecz biorąc naukę, a przedstawiającego różnego rodzaju ciekawostki. Ma charakter edukacyjny i pronaukowy.


Najpopularniejszy fanpage naukowy

Fanpage naukowy o dużym wpływie i zasięgu

Nauka, głupcze – ogólnotematyczny fanpage popularnonaukowy, gdzie udostępniane są różnego rodzaju artykuły popularnonaukowe w języku polskim i angielskim, a także edukacyjne czy śmieszne obrazki.

Najlepsze blogi naukowe o nietypowej tematyce

Wartościowe blogi naukowe o niszowej tematyce

Neurosocjologia – blog o neuronaukach w kontekście socjologii. Autor, Łukasz Remisiewicz, jest socjologiem i doktorantem na Uniwersytecie Gdańskim.

Małe rzeki – blog naukowy, przyrodniczy, ukazujący ekosystemy i ciekawostki dotyczące małych rzek, prowadzony przez Macieja Bonka.

Kreatury – blog o tym, co wielu z nas uznałoby za okropne kreatury, czyli o wzbudzających niechęć zwierzętach, takich jak owady czy pajęczaki. Autor, Krzysztof Pawlik, najczęściej opowiada o bezkręgowcach.

Najlepszy blog naukowy odpowiedzialny społecznie

Najlepszy blog o bardzo silnym charakterze edukacyjno-prospołecznym

Pogromcy Reklam Farmaceutycznych – blog farmaceutyczny o reklamach suplementów diety i leków wydawanych bez recepty oraz innych wyrobów medycznych, prowadzony przez farmaceutkę, Marię Pieńkowską. Edukuje w zakresie rozumienia czym są, a czym nie są suplementy diety, czym się różnią od leków, dlaczego nie należy traktować ich jak leki. Wyjaśnia kłamstwa z reklam farmaceutycznych.

Najlepszy artykuł na blogu naukowym

Czy epidemię wirusa Zika wywołały komary GMO?artykuł wyjaśnia mity krążące wokół epidemii wywołanej wirusem ZIKA i genetycznie modyfikowanych komarów, które wykorzystano przeciwko szerzącej się chorobie. Sam blog jest mieszanką tematów naukowych, politycznych i społecznych.

Najlepszy film na vlogu naukowym

Krótki film o prawdzie i fałszu – wbrew nazwie, film jest dosyć długi, ale zdecydowanie wart obejrzenia. Autorstwa popularnonaukowego youtubera, SciFuna. Sam vlog jest stosunkowo rzadko aktualizowany, a szkoda, mógłby konkurować o najlepszego vloga w ogóle, bo zawiera wiele wartościowych treści.

Blogi naukowe – nadzieje na 2017

Profesorskie gadanie – kultowy blog Stanisława Czachorowskiego, biologia, ekologa (a dokładniej rzecz biorąc entomologa i hydrobiologa) oraz nauczyciela, z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego o szeroko pojętej biologii, zwłaszcza ekologii i biologii ewolucyjnej.  

Statystyczny - blog Krystyny Piątkowskiej o statystyce. Pomaga w zrozumieniu statystyki i jej pułapek, które chętnie i świadomie są wykorzystywane przez populistów (np. celowe mylenie korelacji z przyczynowością). 

Wulkany Świata – blog Bartłomieja Krawczyka, podróżnika, o wulkanach. Opisuje także ciekawostki dotyczące wysp, odnajduje doniesienia historyczne o wybuchach wulkanów.

(nie)Zdrowy Biznes – blog młodego lekarza, Pawła Jarosza, który zasłynął z krytyki i zdemaskowania oszustw i naciągania antymedycznych szarlatanów.

Maszyny Okiem Dziewczyny – blog młodej dziewczyny, Weroniki Olimpii Cieślak, aktualnie w klasie maturalnej, która interesuje się fizyką. W swoich tekstach opisuje maszyny, sprzęty techniczne, kontrowersyjne wypadki transportu publicznego. 

Być matematykiem – blog matematyka z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Szymona Wąsowicza. Jak określa autor, misją bloga jest jest szeroko rozumiana popularyzacja matematyki oraz dzielenie się radością z jej uprawiania.

Oczywiście wszystkim blogerom i blogerkom naukowym, tym, którzy zostali tu wymienieni, jak i całej reszcie, która się stara czy dopiero zaczyna, życzę jak najwięcej sukcesów w popularyzacji nauki w roku 2017. Każda osoba w zwalczaniu dezinformacji, fake newsów i antynaukowej propagandy jest na wagę złota.

Chcesz wesprzeć rozwój mojego bloga? Możesz to zrobić zostając jego patronem tutaj.

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

54 komentarze :

 1. Dzięki za nazwanie statystycznego "nadzieją 2017". Będę musiała się zmobilizować, żeby nadzieje spełnić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo nie wszystkie blogi znam, będę musiał zajrzeć! :-)

  Co by nie było gratuluję! Myślę, że blogosfera *naukowa* to bardzo ważna i odpowiedzialna działka. Ktoś musi obalać mity i walczyć z *ciemnogrodem*.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna lista, ponad połowy nie znałam :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Ekstra są te blogi, a Naukowy Bełkot przypadł mi do gustu

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydała by się w sumie pełna lista blogów, które są może mniej popularne, ale nie mniej merytoryczne. Jak popatrzeć na listę tych blogów "po drugiej stronie rozumu", to tych wartościowych (naukowych) wydaje się bardzo bardzo mało... :(

  ps. mała uwaga wkradła się mała literówka przy "wulkanach" są jakieś tajemnicze "Wuklany" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mała literówka "Wuklany świata"

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja nie jestem matematykiem z Uniwersytetu Śląskiego, a z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Na UŚ pobierałem nauki, ale "od zawsze" pracuję w ATH.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja też nie znałem z połowy tych blogów. Niektóre już mnie zaciekawiły, innym będę się musiał przyjrzeć. Dzięki :-)

  (I znowu więcej do czytania, a czasu coraz mniej ;-) )

  OdpowiedzUsuń
 9. Wg mnie Dawid z "Uwaga naukowy bełkot" to jeden z najbardziej niedocenianych twórców na polskim youtubie. Kiedy widzę jak mało ma subskrypcji w porównaniu z jakimiś kanałami makijażowymi czy totalnymi bzdurami albo grami to aż mi się płakać chce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powiedziałbym, że niedoceniony - jest obecnie bardzo popularny w wielu mediach. I słusznie. ;-)

   Usuń
 10. Też nie znam sporej części, trzeba będzie się zapoznać!

  OdpowiedzUsuń
 11. A to dopiero niespodzianka! Dziękuję za wyróżnienie! Człowiek przegląda wieczorem FB, przypadkiem trafia na link do rankingu, z ciekawości zagląda, a tu proszę, mój skromny, mały blog, w tak znamienitym gronie. Kreatury tworzę z przymrużeniem oka i dla rozrywki, ale zawsze staram się o rzetelne informacje - ponieważ to, co Ty piszesz, jest mi niezwykle bliskie: "Każda osoba w zwalczaniu dezinformacji, fake newsów i antynaukowej propagandy jest na wagę złota." Więc staram się owej dezinformacji nie powiększać. Nauka jest wspaniałym osiągnięciem ludzkości. Ale, niestety, ciągle atakowanym i niezrozumianym. Dlatego cieszy mnie rosnące grono polskich bloggerów popularnonaukowych, z tobą na czele. Niestety, za mało czasu mam, aby czytać wszystko, na co mam ochotę. O 'To tylko teoria' dowiedziałem się dopiero z audycji Homo Science z twoim udziałem. Wyrazy szacunku, naraziłeś się paru osobom ;-) Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam, również wszystkich twórców z rankingu - dobrze, że jesteście.

  OdpowiedzUsuń
 12. Brakuje kanału prosta ekonomia. Fajne filmy edukacyjne robią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu są raczej blogi o naukach ścisłych, ekonomia jest nauką raczej społeczną

   Usuń
  2. Ekonomia nie jest prosta... Zresztą Może jest ale dla korwinistów

   Usuń
 13. Cześć Łukasz!
  Orientujesz się, czy kanał Neti Aneti(https://www.youtube.com/channel/UCnAX2kPJ32Kyvr-BfTnDjkQ/videos) jest wart uwagi ?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kojarzę. Niektóre filmiki wartościowe, ale w niektórych trochę pseudonauki spotkałem.

   Usuń
  2. No nie wiem czy się mogę zgodzić... Ten vloger akurat zawzięcie walczy z pseudonauka i wyznawcami znachorow:-). Ostatnio nawet za bardzo się na tym skupia, bo nagrywa praktycznie tylko "sprostowania" pseudo-wymyslow, ale cóż, takie czasy. Możesz podać jakiś pseudonaukowy pogląd który on tam ogłosił? Bo być może coś mi umknęło, albo się nie znam :-P. Jak dla mnie to jest to akurat najlepszy vlog. Pozdro, Wiktoria.

   Usuń
  3. O cholesterolu, dlatego brak tam źródeł. Chociaż może dodał.

   Usuń
  4. A co konkretnie jest tam "pseudo"? Ktore stwierdzenie? Czy tez wszystkie wiadomosci, ktore podal sa falszywe? Pytam jako totalny laik. Ten temet wydawal mi sie malo interesujacy, ale to co Patryk tam powiedzial, bardzo mnie zaciekawilo i nawet troche pozniej o tym poczytalam (fachowej literatury zaznaczam:) i wlasciwie to sie pokrywalo, dlatego tak sie dopytuje... A jesli akurat gdzies ktos zrodel nie podal, to chyba nie nalezy z gory zakladac, ze informacja prawdziwa nie jest. Zawsze mozna poprosic o podanie, lub samamu poszukac...
   Z drugiej strony zdaza sie, ze ktos promuje jakas teze podajac zrodlo badan naukowych, ktore istnieje jako jedyne (lub zle przeprowadzone), podczas gdy badan przeczacych tej tezie bedzie setki. Wiktoria.

   Usuń
  5. To co mi utkwiło w pamięci to filmik o oleju z wątroby rekina.

   Usuń
 14. Dodałbym meteomodel.pl Bardzo przydatna strona z często aktualizowanym blogiem na temat klimatu i pogody, zwłaszcza dobre są podsumowania miesięcy czy pór roku.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dość ciekawe zestawienie. Ale szkoda, że tak mało wideo. Nie wiem czy można to nazwać naukowym, ale świetny jest kanał o architekturze i urbanistyce Radosława Gajdy https://www.youtube.com/user/rgajda "nauka, to lubie" kanał Tomasza Rożka dziennikarza, prowadzącego Sondę https://www.youtube.com/user/naukatolubie oraz niedawno uruchomiony też dość ciekawy kanał geograficzny pana Marcina Nowaka https://www.youtube.com/channel/UCg-N1JmmkS2M8Kr03lI3nfA

  OdpowiedzUsuń
 16. Mi tu braku SCI FUNA https://www.youtube.com/user/SciTeraz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest i dziękuje za wyróżnienie. Zacne towarzystwo [rumieni się].
   d.

   Usuń
 17. Brakuje tutaj bardzo ciekawego bloga z drugiego bieguna nauk - nauk humanistycznych. Mam na myśli "Mitologię współczesną" http://mitologiawspolczesna.pl którą czyta się przyjemnie, nawet "ściślakom" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. koniecznie, Mitologia powinna zostać uhonorowana pomnikiem za bezpośrednie zwalczanie imperium lechickiego

   Usuń
 18. Świetne zestawienie! Wreszcie ktoś zatroszczył się o blogi naukowe! Chwali się.
  Chciałabym w tym miejscu polecić swojego bloga o tematyce bezpieczeństwa kosmetyków, gdzie staram się obalać powszechnie panujące mity na temat szkodliwości kosmetyków i ich składników.

  Polecam: cosmeticsafetyfacts.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. Brakuje mi tu kwantowo.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. Brakuje mi tu fanpaga naukowego Facebook.com/NaukaToLubie
  On ma prawie 80 tys lików

  OdpowiedzUsuń
 21. Gdyby ktoś z czytelników chciał zobaczyć inne blogi naukowe, to istnieje agregator:
  http://bloginaukowe2.blogspot.com/
  Zakres tematyczny jest dużo szerszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poza automatyczną aktualizacją jednej kolumny, to nie jest on już od dawna aktualizowany, zwyczajnie został porzucony.

   Usuń
 22. Nie przepadam za żadnymi rankingami, bo zawsze ktoś poczuje się pokrzywdzony lub niedoceniony, poza tym jest to subiektywne odczucie robiącego ranking.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 23. Wow, ile ciekawych linków w jednym miejscu! Przyznam, że znałam tylko 4 z w/w. Będzie co czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 24. brakuje o biochemi czy z czego czerpie medycyna i aby lekarze rozumieli dlaczego

  OdpowiedzUsuń
 25. Blog o naukometrii warsztat badacza E. Kulczyckiego:) nie tylko humanistyczny;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Dzięki za listę, kilka z nich się już przydało ;) A co myślisz o vlogu Pod Mikroskopem? Jestem noga z medycyny :P
  Anita

  OdpowiedzUsuń
 27. A gdzie blog kulczyckiego? W sumie to nr 1 jesli chodzi o nauke.

  OdpowiedzUsuń
 28. O! dzięki za zebranie tego w całość. Lepiej spędzać czas na czytaniu niż poszukiwaniu ciekawych treści :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Polecam też PulsKosmosu.pl - chyba nie muszę mówić jaka tematyka ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. A ja myślałam,że To tylko teoria i Uwaga!Naukowy Bełkot prowadzi jedna osoba. Tyle miesięcy w błędzie! :D

  OdpowiedzUsuń
 31. Zaledwie kilka dni temu powstało coś nowego, pozwolę sobie wkleić link.
  https://singularity.pl/

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie znałam żadnego dodaje do listy impolecam http://www.toysboard.pl/jakie-blogi-warto-czytac/

  OdpowiedzUsuń
 33. Czy będzie podobne zestawienie za rok 2017?

  OdpowiedzUsuń
 34. blog-erka.blogspot.com
  Zapraszam, nowy ciekawy blog.

  OdpowiedzUsuń
 35. Jestem redaktorem serwisu techpedia.pl, mam nadzieję, że uwzględni Pan ww. w zestawieniu. Brakuje również największego konkurenta serwisu techpedia - focusa.

  OdpowiedzUsuń
 36. Polecam spojrzeć również na https://www.medfile.pl/blog . Pojawiają się tam ciekawe, edukacyjne lecz połączone z humorem wpisy. Wiele ciekawostek o stomatologii, o fizjoterapii czy nawet o tym jak zwiększyć ilosć pacjentów i osiągnąć lepszy zysk!

  OdpowiedzUsuń
 37. Zgadzam się z komentarzem powyżej, z bloga medfile dowiedziałam się m.in., że nie tylko ja chciałabym zarejestrować się do lekarza za pomocą online (myślałam, że to takie moje "widzi mi się"). Wymaga tego coraz więcej osób. Taka czytanka socjologiczno-medyczna.

  OdpowiedzUsuń