Obejrzałem wczoraj podesłany przez jednego z czytelników materiał z portalu Świat Rolnika. Chodzi o program dotyczący branży futer i hodowli zwierząt futerkowych, w którym gościem dziennikarki (o której napiszę jeszcze później kilka słów) był Rafał Ziemkiewicz. Rozmowa wbrew głównemu wątkowi schodziła na wiele tematów pobocznych, kilkakrotnie dotykając spraw ściśle naukowych. Spodziewałem się, że nie usłyszę nic więcej, jak kilka zmanipulowanych informacji, zwłaszcza że w tym też kontekście przesłano mi filmik, sugerując nominację do Biologicznej Bzdury Roku 2017. I słusznie, bo co najmniej trzy wypowiedzi gościa programu wzbudziły we mnie zażenowanie, połączone czasem z innymi jeszcze odczuciami. I wcale nie o prawa zwierząt tutaj chodzi.

https://www.youtube.com/watch?v=MCe4HfFUWL8

Sam program cały czas przeplatany jest różnymi mniej lub bardziej zmanipulowanymi informacjami na tematy obyczajowe, historyczne i polityczne, ale je zostawmy. Nam będzie tutaj chodzić o biologiczne bzdury powiedziane przez pana Ziemkiewicza, dotyczące produkcji metanu w przewodzie pokarmowym i jego wpływu na środowisko, dotyczące biologii płci i seksualności oraz dotyczące zmian klimatu. Ziemkiewicz wszystko to przytacza w tle toczącej się debaty politycznej, co nadaje temu swego rodzaju kontrowersji.

Omawiany program był kręcony pod tezę, że wycofanie hodowli zwierząt futerkowych na futra jest złe. Dziennikarka prowadząca dyskusję ani nie próbowała być choć odrobinę obiektywna, ani razu też nie sprostowała zmanipulowanych informacji, jakie opowiadał jej gość. Być może sama nie miała pojęcia o czym on mówi, a że popierała jego podejście (na to wyglądało), to pozostawało przytakiwać uśmiechem. Czy to był faktyczny powód – pewnie się nie dowiemy, ale to i tak bez znaczenia.

Nie będę pisał na temat tego, czy należy zakazać hodowli zwierząt na futra, bo to debata odrębna, w dużej mierze bioetyczna i gospodarcza. W każdym razie jednym z głównych argumentów Rafała Ziemkiewicza w dyskusji o zakazie hodowli zwierząt futerkowych na futra było ogólnie opisywane zło ruchów obrońców przyrody, „ekologów”, Zielonych. Czasami trafnie, jak choćby przytaczana niechęć tychże środowisk do energii atomowej czy niszczenia eksperymentalnych upraw (w domyśle zapewne GMO) o czym kiedyś pisałem, czasami w oparciu o teorie spiskowe czy opowieści bazujące na wrogości Sowietów do Niemców. Warto zaznaczyć tutaj, że to czy ktoś był wyznawcą takiej czy innej ideologii nijak nie wpływa na to, czy merytorycznie miał w czymś rację. Można być populistycznym eurosceptykiem albo szalonym przeciwnikiem GMO i energii atomowej, a jednocześnie rację mieć w temacie globalnego ocieplenia czy leczenia jakiegoś nowotworu. Jest to rzecz oczywista, ale trzeba ją ciągle przypominać. Ziemkiewicz zdaje się oceniać według takich właśnie, a nie merytorycznych kryteriów. Przejdźmy jednak w końcu do konkretów. Co pseudonaukowego i szczególnie kompromitującego powiedział Ziemkiewicz?

ekoterroryzm
Eksperymentalna uprawa ryżu GMO zniszczona przez ekoterrorystów, https://www.newscientist.com/article/dn24021-militant-filipino-farmers-destroy-golden-rice-gm-crop

„Wydaje mi się, że to jest najbardziej parszywy przekręt jaki we współczesnym świecie istnieje na miliardy, już po prostu na miliardy, gdzie się kroi na pieniądze całe narody pod pretekstem walki ze zmianami klimatycznymi.” Napisano o tym bardzo wiele. Ja także omawiałem temat m.in. tutaj czy tutaj (jako tekst gościnny), a wiele szczegółowych, popartych fachową literaturą artykułów znajdziecie na niezawodnej Nauce o klimacie.

Panuje wśród wyznawców teorii spiskowych pogląd, że globalne ocieplenie wymyślono by zbijać kupę pieniędzy na narodach świata. Nie ma on żadnego sensu. Wzrost średnich temperatur, nietypowe zjawiska pogodowe, susze, zakwaszanie oceanów, malejące pokrywy lodowe na biegunach – wszystko to zostało udokumentowane wielokrotnie. Wiemy też, że tempo tych zjawisk jest nienaturalnie szybkie, co dodatkowo wskazuje na winę człowieka. Nie ma innych czynników działających obecnie, które byłyby w stanie do tego doprowadzić. Nawet niektóre wielkie koncerny paliwowe (Shell czy BP) przyznały, że problem globalnego ocieplenia istnieje i że jest on spowodowany działalnością człowieka. Ponad 90% klimatologów, w tym niemal 100% aktywnie prowadzących badania i publikujących je w recenzowanych czasopismach naukowych przyznaje, że globalne ocieplenie istnieje i że za zjawisko to i jego szybkie tempo odpowiada nasza ludzka działalność. W obliczu tego wszystkiego mówienie, że globalne ocieplenie to spisek jest niesamowicie żenujące i kompromitujące. Co więcej, za wojnę w Syrii, która dała początek masowej migracji i kryzysowi migracyjnemu w Unii Europejskiej, odpowiadała także tamtejsza susza spowodowana globalnym ociepleniem

globalne ocieplenie
Wzrost temperatury na przestrzeni ponad wieku, NASA

Kolejna bzdura jest w tak oczywisty sposób absurdalna, że może budzić rozbawienie. Ziemkiewicz dalej wymieniając zło świata i wrogów ludzkości, zaraz po klimatologach mówi o „Tęczowe jakieś rozmaite ruchy i homoseksualne i biseksualne, właściwie nie wiem, bo już tamtych płci nawymyślano tyle, że ja się w tym gubię.” Nie wiem co mają ruchy LGBT jako takie do ochrony środowiska czy praw zwierząt, bo zajmują się prawami człowieka, nie ochroną przyrody, środowiska i zwierząt, ale nie to w pierwszej kolejności czyni tę wypowiedź niemądrą. Ziemkiewicz mówi o orientacjach seksualnych, po czym stwierdza, że chodzi mu o płcie. No nie wiem jak dorosły obywatel Polski, mający za sobą lata edukacji i dostęp do Internetu i będący przede wszystkim osobą publiczną może nie wiedzieć, że płeć i orientacja to nie to samo. Homoseksualizm, heteroseksualizm i biseksualizm są czymś całkowicie niezależnym od płci. Szkoda, że nie zasugerował, że tym samym są też płeć i kolor włosów. Wyszło by tak samo absurdalnie, ale bardziej obrazowo.

Na koniec zostawiłem najlepsze. „Działają grupy, właśnie takie ekoterrorystyczne, które atakują rolników hodujących zwierzęta, tak, mówią, że bydła nie należy hodować, bo bydło gazów dużo wypuszcza w atmosferę i w ten sposób niszczy warstwę ozonową, prawda. W takiej sytuacji należałoby eksterminować wegetarian, ponieważ człowiek, który się żywi warzywami na pewno wypuszcza więcej gazów z siebie, niż taki, który je mięso. To każdy lekarz potwierdzi.” To nie o warstwę ozonową głównie tutaj chodzi, a przede wszystkim o gazy cieplarniane. Metan jest bardzo silnym tego rodzaju gazem, wielokrotnie mocniejszym od dwutlenku węgla, a jego produkcja przez fermy bydła jest znacząca. Krowy wydalają metan, bo ich bardzo długi przewód pokarmowy z czterema komorami żołądkowymi zasiedla mnóstwo mikroorganizmów, w tym archeany – prokarionty podobne do bakterii, a zarazem mocno się różniące m.in. w podstawowej organizacji genetycznej. Nazywane są też metanogenami, ponieważ są w stanie produkować metan z materii organicznej. W ludzkim przewodzie pokarmowym jest ich niewiele, co czyni cały dalszy wywód Ziemkiewicza bezsensownym. 

metanogen
Methanobacterium formicicum, metanogen żyjący w żwaczu, https://microbewiki.kenyon.edu

Niedawno Polskie Radio 24 donosiło, że Rafał Ziemkiewicz powiedział „Po raz pierwszy od czasów Reagana w USA prezydentem jest mężczyzna z chromosomami.” Mogę się domyślać o co mu chodziło, nie zmienia to jednak faktu, jak bardzo Ziemkiewicz po raz kolejny się skompromitował. Nie muszę, mam nadzieję, wyjaśniać, że nie tylko mężczyźni posiadają chromosomy. Niewiele czasu, jak widać, trzeba było, by Rafał Ziemkiewicz ponownie przebił samego siebie.

Rafał Ziemkiewicz Polskie Radio
https://twitter.com/PolskieRadio24/status/823220117567840256

Nim zostanę w kontrze przez Ziemkiewicza lub jego zwolenników nazwany skrajnym lewakiem na usługach naukowców knujących spisek przeciwko prawdziwym Polakom, me konserwatywne serce i racjonalny umysł zapewne zdążą napotkać kolejne pseudonaukowe mity głoszone przez jego środowisko. Bardziej jednak boli mnie gdy ktoś mający na swoim koncie takie wystąpienia, próbuje swoje poglądy uzasadniać zdrowym rozsądkiem. To jak nienawistny i zawładnięty chęcią wojny militarysta mówiący o pacyfizmie i pokoju.

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

19 komentarze :

 1. Mnie Ziemkiewicz przekonał. Po prostu płeć po angielsku to 'sex'. I w wymyśleniu na temat seksu chodzi o orientacje seksualne i płcie. On robi risercz po angielsku, dlatego trochę to traci w tłumaczeniu na polski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo wątpię, by to wytłumaczenie było prawdziwe. :-D

   Usuń
  2. To ja przypomnę, że kiedyś na twitterze Ziemkiwicz stwierdził, że prof. Jaworowski był fizykiem (gdyż znalazł w anglojęzycznej encykolopedii "Zbigniew Jaworowski was a Polish physician") i zwyzywał od kretynów osoby twierdzące, że Jaworowski był lekarzem, vide:
   http://meteomodel.pl/BLOG/?p=8544
   ... z resztą każdy może sam sprawdzić, bo tego twit-a nie usunął:
   https://twitter.com/R_A_Ziemkiewicz/status/525272054560747520?ref_src=twsrc%5Etfw

   Usuń
  3. Od lat już przecież funkcjonuje pojęcie riserczu ziemkiewiczowskiego. Sformułowanie ukute na cześć jego niebywałej zdolności wysysania z brudnego palucha dowolnej głupotki.

   Usuń
 2. Dobrze, że ten serwis nazywa się "totylkoteoria", bo pokazaliście temperaturę na przestrzeni tylko 40-stu lat i jesteście przekonani, że na tej podstawie można wyciągnąć wniosek jak się ona zmienia od początku dziejów. Beczunia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. XIX wiek był zaledwie 40 lat temu? Zaiste - "beczunia".

   Czasem, kiedy mam zbyt dobry humor, wchodzę sobie na totylkoteoria, oglądam wypociny tych wszystkich... inteligentnych inaczej (ze szczególnym uwzględnieniem panów na "Z") i już mogę położyć się spać w złym nastroju i pełen pogardy dla ludzkości.
   Destrukcyjnie działa na mnie ten portal...

   Usuń
 3. Świat Rolnika to portal założony przez hodowcę norek, a prowadząca to była "polityczka" wywalona z partii Korwin za poziom intelektualny - więc można domniemać, że z tematu rozumie tyle, że jej płacą za gadanie głupot. Szkoda w ogóle poświęcać uwagę tej części Internetu - mam nadzieję, że Ziemkiewicz już w niej zostanie i przestanie psuć debatę w bardziej przyzwoitych mediach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli wynika, że portal Rolniczy jest w końcu prowadzony jest przez osoby związane z rolnictwem i hodowlą. I dobrze.

   Usuń
 4. Ja nie wiem co z tym ziemkiewiczem jest. Raz pisze że niemiecki profesor który został pobity w autobusie był zdziwiony bo dotychczas to Niemcy bili, raz rozpowiada i seksualnych kłusownicach która naciągają "porządnych mężczyzn na dziecko, innym razem pokazuje kobitę w wyuzdanej pozie jako komentarz do czarnego protestu pielęgniarek...
  Ogólnie gość logicznie nieogarnięty, poglądy ze średniowiecza bańdzioch saski, co z tego że inteligentny jak mądrości szukać ze świecą.
  Taak, gada jak Trump. Gdyby choć miał tyle pieniędzy co Trump, to przynajmniej ta (kolejna) żona miałaby z tego jakiś pożytek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ehm, no i to z tego, że skoro to działalność ludzka do tego doprowadziła to wiemy doskonale co zrobić, by globalne ocieplenie spowolnić. A dlaczego jest to ważne? Bo bez tego w ciągu nawet niespełna wieku mogą się zacząć na świecie toczyć wojny o wodę. Już teraz na świecie są miliony uchodźców klimatycznych. Jeśli to dla kogoś nie jest powód, to ja nie wiem czego chce na tym świecie. Chyba apokalipsy.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Mosze, naprawdę nie wiesz dlaczego mówimy o "winie człowieka"? Wskazanie, że to my jesteśmy odpowiedzialni za zmiany klimatyczne służy jedynie uświadomieniu, że jesteśmy w stanie coś zmienić. Nie chodzi o winę tylko konstruktywne działanie i jest sens mówić o "człowieku" ponieważ żaden kraj czy organizacja indywidualnie tego problemu nie rozwiąże – trzeba szukać płaszczyzny porozumienia na skalę globalną. Nie ma tu żadnej ideologii tylko pragmatyzm.

   Usuń
  4. Mosze Cymerman, chyba nie masz za bardzo pojęcia o czym piszesz, po co to piszesz i na co w ogóle odpisujesz. No, ale przynajmniej nie twierdzisz, że Twoje stanowisko jest racjonalne - słusznie. :-)

   Usuń
  5. @łukasz - pięknie podsumowane :)

   Usuń
 6. >człowiek, który się żywi warzywami na pewno wypuszcza więcej gazów z siebie, niż taki, który je mięso
  A mięso rośnie na drzewach i wcale, a wcale nie trzeba zużyć do jego produkcji x razy więcej zielska, niż wystarczyłoby wprost do nakarmienia człowieka. XD Eh te prawicowe anegdotki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasem się zastanawiam, jak to jest z ludźmi wygłaszającymi podobne mądrości. Ziemkiewicz, Pawłowicz, Cejrowski, redakcja Frondy... że wymienię tylko tych z "prawej" strony światopoglądowej. Skąd oni biorą swoją pseudowiedzę? Jeszcze rozumiem, żeby byli fanami jakichś konkretnych teorii spiskowych, wtedy wiadomo, jaki mechanizm wybierania faktów zachodzi. Ale żeby wypowiadać takie głupoty na prawie każdy temat? Co do redakcji Frondy już dawno nabrałam podejrzeń, że to szajka ateistycznych trolli próbujących obrzydzić katolicyzm i konserwatyzm przeciętnemu Polakowi (chociaż kiedy się dowiedziałam, że Terlikowski jest redaktorem naczelnym, musiałam się rozstać z tą hipotezą). Może Ziemkiewicz to naprawdę troll?
  BTW wspaniale, że człowiek o "konserwatywnym sercu" rzetelnie i obiektywnie odnosi się do spraw kojarzonych zwykle z "lewackością" (jak zmiany klimatu czy homoseksualizm). Me lewackie serce raduje się bardzo i czuje wdzięczność oraz szacunek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaje mi się, że druga wypowiedź nie jest jakąś bzdurą. Nie musi być wprost myleniem płci z orientacją. Ja rozumiem to tak: heteroseksualizm to preferowanie partnera odmiennej płci a homoseksualizm tej samej. Jeśli jednak uznajemy, że płci jest znacznie więcej, siłą rzeczy muszą powstawać nazwy dla nowych preferencji w oparciu kolejne płcie. Trzecia wypowiedź to raczej nieśmieszny żart, oparty jednak na prawdzie. Przecież dieta wegetariańska jest znacznie bogatsza w błonnik, którego niestrawione resztki ulegają fermentacji w jelicie grubym.

  OdpowiedzUsuń