Dzień Dobry TVN zaprosił w środę do swojego studia dr n. med. Danutę Myłek, która dostarczyła tak wielu naukowych bzdur w ciągu kilku minut rozmowy, że pobiła na łeb na szyję wszelką konkurencję.

strukturyzacja wody TVN
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/woda-wodzie-nierowna,248595.html

Niestety programy śniadaniowe w Polsce są znane ze swojego na ogół nie najwyższego poziomu. Jakiś czas temu krytykowałem Pytanie na Śniadanie za żenujący poziom debaty o żywej kropli krwi. Teraz przyszło mi napisać o legendach struktury wody w DDTVN. Chociaż dziennikarze prowadzący zachowali pewien sceptycyzm, to i tak jestem zdania, że pseudonauki w telewizji promować nie należy, a już szczególnie nie w formie autorytetu. Problem polegał też na braku eksperta w omawianej dziedzinie (chemika, fizyka), przez co zaproszona lekarka bez pohamowania mogła wygłaszać dziwne tezy.

Przejdźmy od razu do rzeczy. Pani dr n. med. Danuta Myłek mówiła w programie m.in. że:
- jeśli woda jest przepompowywana do mieszkań, to traci strukturę heksagonalną;
- tylko woda o strukturze sześcianu przechodzi do naszych komórek;
- ludzie mają ściany komórkowe;
- chlorofil to zielona krew i w związku z tym „zielone musimy jeść”;
- zamrażanie i rozmrażanie wody strukturyzuje ją, sprawia że woda staje się „lodopodobna”;
- woda w sokach warzywnych jest żywa i niepoddana żadnym wpływom;
- istnieją dwie kategorie wody: różna i pierwotna.

Bez owijania w bawełnę wyjaśnijmy sobie więc, że:
- nie ma czegoś takiego jak struktura heksagonalna wody,
- a co za tym idzie, nie można mówić, że tylko taka woda przechodzi do naszych komórek;
- komórki zwierzęce, w tym ludzkie, są otoczone błoną komórkową, ściany komórkowe posiadają rośliny, grzyby i bakterie;
- chlorofil służy do gromadzenia energii świetlnej, dla przekształcenia ją w materię organiczną, nie jest odpowiednikiem krwi w roślinie ani nie spełnia takich funkcji w ludzkim organizmie (mitem jest, że chlorofil dotlenia nasz organizm, czego szersze wyjaśnienie znajdziecie tutaj);
- nie istnieje coś takiego jak strukturyzacja wody, a więc nie można mówić o tym, że woda po zamrożeniu staje się lepsza, „lodopodobna”;
- woda w sokach warzywnych została poddana wpływom mnóstwa organizmów i procesów niebiologicznych przez miliony lat (przypominam obieg wody w przyrodzie);
- nie ma kategorii wody różnej i pierwotnej ani też żywej (cokolwiek by to miało oznaczać).

Danuta Myłek woda

Opowiadanie takich pseudonaukowych poglądów neguje podstawy naszej wiedzy z fizyki, chemii i biologii, tak fundamentalnej, że przyswojenie jej wymagane jest zwykle na poziomie szkoły średniej. Pani Danuta Myłek zdecydowanie zasłużyła na nominację do Biologicznej Bzdury Roku 2017. Natomiast co do programu, liczę na to, że jego organizatorzy przeprowadzą w przyszłości bardziej rzetelną rozmowę na temat wody czy szerzej – pseudonauki. 

Ponieważ prowadzenie bloga wymaga ponoszenia kosztów, zdecydowałem się stworzyć profil na Patronite, gdzie możecie ustawić w prosty sposób comiesięczne wpłaty na rozwój bloga. Dzięki temu blog może funkcjonować i będzie lepiej się rozwijać. 5 czy 10 złotych nie jest dużą kwotą, ale przy wsparciu wielu osób staje się realnym, finansowym patronatem bloga. Dziękuję też wszystkim dotychczasowym Patronom i Patronkom.

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

30 komentarze :

 1. To w końcu struktura ma być sześcienna, czy heksagonalna? ;) Bo też z artykułu mam wrażenie, że albo pani "ekspert", albo autor (podejrzewam jednak panią "ekspert"...) myli te dwa pojęcia. Heksagon to sześciokąt, nie sześcian.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobacz podlinkowane nagranie. ;-)

   Usuń
  2. Tak jak się obawiałem, teraz będę potrzebował onkologa ;) No ale moje podejrzenia się sprawdziły - pani doktor nie odróżnia sześcianu od sześciokąta.

   Usuń
  3. Tu jest artykół o tym że pani się nie pomyliła :
   http://www.eioba.pl/a/1snl/pamiec-wody-fakt-czy-bzdura

   Usuń
 2. Kto tej pani dał tytuł naukowy? Nie jest to aby może dietetyczka, którą podpisali dr?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to, że to dr n. med.

   Usuń
  2. to prawdziwa pani dr n.med od lat zajmowala sie alergia i u kazdego potrafila znalezc dziesiatki problemow - widze ze jej lokalny rozglos nie wystarcza i nie tylko tefałeny a le i ksiazki pisze
   http://www.danutamylek.pl/ksiazka.html

   Usuń
  3. pewnie profesor Pawlowicz

   Usuń
 3. Właśnie po tym programie musiałam tłumaczyć mojej babci te bzdury. Stoczyłam batalię żeby ją przekonać aby nie mroziła wody do picia. Jestem wściekła że takie rzeczy i takich ludzi pokazują w tv. Zwlaszcza że tacy jak moja babcia wierzą temu co jest w tv, bo przecież nie to pani doktór - to musi być prawda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mrożona woda nie szkodzi. Moja mama miała taką fazę kilkanaście lat temu i do dzisiaj wierzy, że jej pomogła po operacji. A ja dostawałam taką firmowo butelkowaną jako gratis na treningu (łotewską czy litewską). Woda jak woda, po rozmrożeniu robi się w niej lekki osad po wytrąceniu jakichś składników i tyle.

   Usuń
  2. LaMa - pewnie cię ochrzcili jak mniemam. Cy wiesz co ten rytuał oznacza i dlaczego jest robiony wodą? Pewnie nie masz pojęcia że woda to istota a nie substancja chemiczna.

   Usuń
 4. zgłosić do izby lekarskiej

  OdpowiedzUsuń
 5. http://allegro.pl/kubek-mythos-happy-strukturyzacja-wody-i4837284946.html
  A tu coś w temacie - może pomysł na prezent pod choinkę dla jakiegoś amatora teorii?
  Cyt. z opisu: "Stabilność kryształów płynów po wlaniu do kubka jest bardzo wysoka, bez oddziaływań obcych utrzymuje się ok. jeden tydzień"
  >kryształy płynów - jprdl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli śnieg w takim kubku nie topnieje przez tydzień?

   Usuń
 6. Już pomijając bzdury, jakie ta pani wygaduje pod względem merytorycznym, to jej odpowiedzi są po prostu bełkotem. Duka coś pod nosem, łączy wyrazy w taki sposób, że powstają pseudo-zdania, ciężko się tego słucha, doprawdy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Woda (związek chemiczny) posiada strukturę krystaliczną heksagonalną ale w stanie stałym! Niech autor artykułu nie wprowadza ludzi w błąd ludzi tylko doprecyzuje o co chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Stalowa Wola się wstydzi :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyżbyś był moim krajanem? Dobrze że się nie podpisujesz bo bym się za ciebie wstydził człowieku!

   Usuń
 9. Akurat pośród lekarzy wiara i kolportaż nonsensów są dość powszechne.
  Moi znajomi lekarze sąsiedzi wierza w "promienie wysylane przez orzech (drzewo)" a to swiatli zaczytani w Wyborczej i Polityce ludzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja. Znam świeżo upieczonego absolwenta medycyny, który jest fanem teorii spiskowych o Iluminatach itd... i wielkim przeciwnikiem szczepień. Na szczęście chce zostać chirurgiem, a nie lekarzem chorób zakaźnych. Chociaż może ta druga specjalizacja otworzyłaby mu oczy.

   Usuń
 10. Witam. Od paru dni przeglądam bloga i jestem pod wrażeniem szczególnie, jeśli chodzi o artykuły nt wpływu różnych związków chemicznych na człowieka, np. w produktach spożywczych. Czy mógłbym zatem zasugerować podjęcie tematu ftalanów i ich wpływu na organizm? Pojawiły się bowiem badanie, które wskazują na związek m. in. z jakością nasienia u mężczyzn.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę pomyślnego rozwoju bloga :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. na chorobę Noblistów to trzeba być najpierw Noblistą, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 12. walczę z mamą i przyjaciółką, które wierzą w te bzdury (i wiele innych teorii). byłoby dobrze, by artykuł został wsparty odnośnikami do źródeł naukowych. ja sama nie mogę znaleźć wielu informacji naukowych na ten temat a fundamentalna wiedza zebrana w podstawówce i na studiach nie przekonuje, bo "jestem zamknięta, żaden ze mnie naukowiec, kopernikowi też kiedyś nie wierzyli, badania są sprzedane" XD :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kopernik to typowy teoretyk którego teoria heliocentryczna NIGDY nie została udowodniona a uwazana jest za paradygmat naukowy i uczy się dzieci że zyjemy na obracajacej sie wodnej (z kilkoma lądami) kuli obracajacej sie 1600 km/godz zawieszonej w pustce, która jednak nie jest w stanie wessać do próżni ziemskiej atmosfery (czasteczek gazów których nie dotyczy (nie istniejąca zresztą) grawitacja

   Usuń
 13. Tak z ciekawości - czy są jakieś prawne instrumenty umożliwiające pozbawienie stopnia naukowego osobę głoszącą takie bzdury? A może jest (lub powinna być) instytucja,która zajmowałaby się takimi sprawami z urzędu?

  OdpowiedzUsuń
 14. Wydaje mi się, że w wyjaśnieniu pominąłeś jeden aspekt, z którego jak przypuszczam wzięła się ta bzdura - akwaporyny. Są to białka transbłonowe, przez które przedostaje się do komórki woda i mimo, że składają się z 6 transbłonowych segmentów alfa-helikalnych, to właśnie jak wspomniałeś woda nie ma uporządkowanej struktury.

  OdpowiedzUsuń
 15. Amerykańscy uczeni odkryli a następnie zbadali i potwierdzili fakt, że woda jest potrzebna żeby zaoszczędzić trochę grosza na napojach chłodzących.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam !!! Biorę stały udział w tych badaniach. Od kiedy poprawiła się jakość kranówki na warszawskij Pradze.

   Usuń
 16. Rozmrożona woda smakuje lepiej niż woda tylko schłodzona. Nie mam potrzeby uczestniczyć w tym sporze. Nie wiem, czy ta woda strukturyowana to bzdura. Nie obchodzi mnie to. Smakuje inaczej i dlatego jestem skłonny wierzyć, że coś w tym jest.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja po rozmrożonej wodzie czuję się lepiej.Spece mówią , że kranówka jest najlepsza.
  Jednak przed zamrożeniem czekam aż chlor odparuje.

  OdpowiedzUsuń