Czym jest biorezonans, czy działa i czy ma sens?

Od dawna regularnie dostaję od Czytelników prośby o napisanie artykułu na temat biorezonansu. Dotychczas traktowałem go jako niegroźną, altmedową ciekawostkę i patrzyłem na niego z politowaniem. Jednak mam odczucie, że staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Może to wrażenie mylne, ale i tak postanowiłem napisać artykuł o tym czym jest biorezonans, na czym polega i czy jest skuteczny.

biorezonans opinie
Źródło: Altermed, https://www.youtube.com/watch?v=jGzdbzPgr6c

Biorezonans – co to jest? Fakty i opinie

Biorezonans to technika zaliczająca się do medycyny niekonwencjonalnej, zwanej też medycyną alternatywną (altmedem) lub po prostu pseudomedycyną. Opiera się na „wibracjach” mających mieć jakieś szczególne właściwości, zaś samą pseudonaukową teorię wyjaśniającą działanie biorezonansu wywiedziono z parareligijnego ruchu scjentologów, który warto dodać, że w niektórych krajach UE traktowany jest jako organizacja przestępcza i regularnie wzbudza różnego rodzaju, często uzasadnione, kontrowersje. Twórcami maszyn do biorezonansu (pierwsza nazywała się „MORA-Therapie”, nowsza jest np. „BICOM”) byli Franz Morell i Erich Rasche, którzy swój pomysł próbowali spieniężyć w latach 70. XX wieku w Niemczech. Mieli oni powiązania ze wspomnianą sektą.

Przeczytaj także: Czym jest Biologia Totalna?

Biorezonans ma w założeniu wykrywać choroby oraz je leczyć. Rekomendowany jest dla całego spektrum zaburzeń. Począwszy od wszelkich dolegliwości układu ruchu (kości, stawy, złamania, urazy), układu krążenia (serce, tętnice, żyły, zawał serca, żylaki) czy układu immunologicznego (odporność), przez problemy z mózgiem (pamięć, koncentracja, zaburzenia neurodegeneracyjne) i oczami (widzenie) czy uszami (słuch), aż po choroby z wątrobą czy stres. Biorezonans polecany jest też np. w celu rzucenia palenia (dowód anegdotyczny: wszystkie osoby jakie znam, które próbowały biorezonansu nadal palą) i leczenia alkoholizmu. Jak to często bywa w przypadku tego rodzaju środków, które mają leczyć mnóstwo przeróżnych chorób oraz zaburzeń i być uniwersalnym remedium na wszystko, także tutaj już sam ten fakt wzbudza podejrzenia.

Urządzenia do biorezonansu: MORA, BICOM i inne

Maszyna do biorezonansu jest ciężka do rozgryzienia w tym sensie, że trudno stwierdzić co to właściwie jest. Producenci takich urządzeń deklarują, że emitują one fale elektromagnetyczne, które mają właściwości lecznicze. Nieznany jest mechanizm działania tego urządzenia ani w przypadku leczenia ani tym bardziej diagnozy. Rzekomy odczyt stanu biorezonansowego komórek dla diagnozy i modyfikacja tego stanu w celach terapeutycznych, nie zostały dowiedzione i trudno w ogóle traktować tę argumentację terapeutów biorezonansowych poważnie.


Nie ma też dowodów na to, że urządzenia do biorezonansu w ogóle są w stanie jakkolwiek mierzyć fale elektromagnetyczne i tym bardziej jakoś to potem wykorzystywać. Mimo to naukowcy sprawdzali czy biorezonans działa i okazuje się – bez zaskoczenia – że nie jest to skuteczne np. w przypadku chorób autoimmunologicznych, alergii, atopowego zapalenia skóry. Badania pokazują, że skuteczność biorezonansu jest nie wyższa niż placebo. Pomijając też cały aparat współczesnej nauki, nie istnieje również żadne wiarygodne świadectwo oparte na opinii lekarza, które sugerowałoby skuteczność biorezonansu.

Czy biorezonans to oszustwo?

Wyszedłem od niejasnych mechanizmów, które w przypadku biorezonansu są nie tylko niewyjaśnione, ale też dostępna wiedza wręcz przeczy ich idei. Wspomniałem też o badaniach naukowych i chciałbym dodać, że przeszukując Internet można napotkać również publikacje, których autorzy potwierdzają skuteczność biorezonansu. Nie są to jednak w mojej opinii wiarygodne badania, przeprowadzone z odpowiednią starannością i metodologiczną dokładnością wymaganą przez naukę. Ukazują się w czasopismach, które trudno uznać za naprawdę wiarygodne i z międzynarodową renomą, uznane przez naukowe i medyczne środowisko. Niestety, pacjenci korzystający z biorezonansu często nie mają świadomości, że metoda ta nie jest skuteczna, nieprzebadana albo w ogóle nie wiedzą co to za metoda – informacja ta jest o tyle przejmująca, że pochodzi z badań przeprowadzonych w Polsce.


W USA w roku 2002 toczyła się sprawa przeciwko terapeucie od biorezonansu, który ją przegrał i musiał zapłacić ponad 200 tysięcy dolarów. Gdyby w Polsce Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i inne adekwatne instytucje, takie jak Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, zajęły się klinikami od biorezonansu i innymi przybytkami pseudomedycyny, uwzględniając odpowiednie kary finansowe, z pewnością można by, może nie spektakularnie, ale zauważalnie dofinansować budżet przeznaczony na ochronę zdrowia. Obawiam się jednak, że to nie nastąpi m.in. ze względu na ograniczenia finansów i kompetencji odpowiednich organów, których celem jest ochrona konsumentów.

Odpowiadając wprost na wytłuszczone pytanie: tak, metody oparte na biorezonansie to oszustwo. Nie jest znany mechanizm rzekomego działania tej techniki, nie ma żadnych dowodów świadczących o skuteczności tej metody (prawdę powiedziawszy sądzę, że wydawanie pieniędzy na badania biorezonansu to wyrzucanie ich w błoto, skoro wiadomo na podstawie już potwierdzonych informacji i współczesnej wiedzy, że biorezonans to nie leczenie). Jest za to jasne, że nie działa lepiej od placebo. Inaczej mówiąc, lepiej pieniądze przeznaczone na leczenie wydać na szybszą, prywatną wizytę u lekarza, na leki czy na fizjoterapeutę, niż na biorezonans.


Prowadzenie bloga naukowego wymaga ponoszenia kosztów. Merytoryczne przygotowanie do napisania artykułu to często godziny czytania podręczników i publikacji. Zdecydowałem się więc stworzyć profil na Patronite, gdzie w prosty sposób można ustawić comiesięczne wpłaty na rozwój bloga. Dzięki temu może on funkcjonować i będzie lepiej się rozwijać. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą, ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga, dzięki któremu mogę poświęcać więcej czasu na pisanie artykułów.


Literatura
Feliks Jaroszyk. "Biofizyka". PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Warszawa (2009).
https://www.consumeraffairs.com/news02/biores.html
https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/bioresonance-therapy
Schöni, Martin H., Wilfried H. Nikolaizik, and Franziska Schöni-Affolter. "Efficacy trial of bioresonance in children with atopic dermatitis." International archives of allergy and immunology (1997).
Wolański, L., A. Stanisławek, and H. Kachaniuk. "Knowledge of the term and methods of alternative medicine in the example of the patients of one bioresonance practice." Polski merkuriusz lekarski: organ Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (2007).
Wüthrich, B. "Unproven techniques in allergy diagnosis." J. Investig. Allergol. Clin. Immunol. (2005).
Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

8 komentarze :

 1. O zasadzie działania (i oszustwa) biorezonansu dobrze napisano tutaj https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=177153323106696&id=164590604362968&__tn__=-R
  a tu 2 część: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=508325696656122&id=164590604362968&__tn__=-R

  OdpowiedzUsuń
 2. mam kilka osób w najbliższej rodzinie, która próbowała "wyleczyć się" z palenia. Było to jakieś 10 lat temu. Mają się świetnie, palą do dziś.

  OdpowiedzUsuń
 3. bzdury, moje dzieci z alergia na nikiel wyleczone,a lekarze przepisywali tylko sterydy i masci ,ktore absolutnie nie pomagaly...dalej wierzcie lekarzom,trakuja was jak mieso z ktorego moze byc zysk ze sprzedazy okreslonych lekow.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i lekarze zachowali się tak jak powinni, z tej znikomej dawki informacji wnoszę że podawali kortykosteroidy czyli leki przeciwzapalne. Miały one łagodzić reakcję alergiczną, ale nie wyleczyć z alergii bo to nie ich rola. One jedynie mogą łagodzić objawy które występują w przypadku kontaktu z alergenem. Jedyną pewną metodą aby zapobiec wystąpieniu reakcji alergicznej jest wyeliminować alergenu z otoczenia i diety (nikiel występuje w niektórych produktach np. czarnej herbacie czy kakale które jednak dzieci lubią). Czasem zamiast leczyć objawowo lepiej poczytać o danej przypadłości i wyeliminować to co ja powoduje, przynajmniej pozwoli to uniknąć takich wypowiedzi które nic nie wnoszą.

   Usuń
 4. Nie wierzę w biorezonans, nie mam zamiaru stosować, ale kiepsko wygląda gdy autor "naukowego" bloga piszący m.in. o błędach poznawczych przytacza "dowód anegdotyczny". Ciekawe ile jest tych osób po biorezonansie które autor zna a nadal palą ? Dwie czy pięćdziesiąt ? A chciały rzucić palenie, jak bardzo ? Dla mnie takie informacje obniżają wiarygodność autora i mogą wskazywać na jego uprzedzenia do tematu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dowodzie anegdotycznym nie ma nic złego, jeśli podkreśli się, że to anegdota i nie próbuje na jej podstawie wyciągać wniosków na ogół ludzkości. A ja wnioski na ogół ludzkości wyprowadziłem tutaj z publikacji naukowych i z teorii naukowej, nie z tej anegdotki.

   Usuń
  2. Uderz w stół, nożyce się odezwą.

   Usuń
 5. Witam wszystkich, jestem jednym z tych, którzy nigdy nie wierzą, że HIV / AIDS nigdy nie da się wyleczyć, ponieważ większość wyspecjalizowanych lekarzy na świecie potwierdziła, że ​​HIV nie ma lekarstwa, żyłem z HIV przez 9 lat i byłem stabilny (ARV ) kontrolować to, chociaż byłem zmęczony tym, ponieważ sprawia, że ​​jestem oszołomiony i leniwy w każdej chwili, utrzymałem swoją wiarę silną przez dziewięć lat, aż natknąłem się na doktora Joe online, który był utalentowany i był również obdarzony zdolnościami ziołowymi leczyć wszelkiego rodzaju śmiertelne wirusy / choroby przy pomocy preparatów ziołowych przygotowanych przez niego, widziałem wiele osób o nim także świadczących i jak aktywny był jego lek,
  Nie miałam innego wyboru, niż dać mu trop po wszystkim, że jestem z HIV od 9 lat i ku mojemu największemu zdziwieniu, dr Joe musiał spłukać wirusa HIV z organizmu przez miesiąc, ponieważ powiedział, że HIV jest uleczalny tylko dzięki medycyna naturalna i ziołowa, większość ludzi nigdy nie słyszała o tym niesamowitym i cudownym sposobie pozbycia się jakiegokolwiek wirusa lub choroby z ich organizmu, ale dla tych, którzy są zainteresowani, tak jak ja wtedy, zanim mój Doktor potwierdził, że HIV jest negatywny, powinien skontaktować się z Dr . Joe bez wahania na swojej osobistej poczcie za pośrednictwem (dr.joeblessed@gmail.com) lub dr.joeblessed@outlook.com.
  Zadzwoń do niego lub Whats-app na (+1) 4146229522 w celu wyleczenia każdego z wymienionych poniżej rodzajów leczenia
  WIRUS OPRYSZCZKI POSPOLITEJ
  CUKRZYCA
  WART / COLD SORE
  WĄTROBA A, B
  FIBROID
  SŁABA ERECTION
  ITP

  OdpowiedzUsuń