środa, 29 marca 2017

Czy wegetarianizm jest korzystny dla zdrowia? Co z weganizmem?

Musimy zacząć od wyjaśnienia kwestii czym jest wegetarianizm. Termin ten obejmuje diety, które zakładają wykluczenie mięsa. Oznacza to, że jest wiele różnych sposobów żywienia, które się w to wpasowują. Zgodnie z tą definicją wegetarianinem będzie ktoś kto je jajka i nabiał, ale też ktoś kto z nich również rezygnuje i kogoś takiego nazywamy weganinem. Wegetarianinem jest też osoba, która odżywia się wyłącznie owocami i warzywami. Takie osoby nazywamy witarianami i od razu zaznaczam, że tak ekstremalne rozwiązania budzą poważne obawy co do długoterminowego bezpieczeństwa. Istnieje jeszcze kilka innych odmian diet zbliżonych do wegetariańskich. Przykładem może być pescowegetarianizm dopuszczający spożycie ryb.

wegetarianizm

Zapraszam na tekst gościnny o wegetarianizmie Damiana Parola, doktoryzującego się obecnie dietetyka z powołaniem, autora bloga www.damianparol.com, regularnego prelegenta na wielu ważnych konferencjach żywieniowych, współautora podręczników dla studentów dietetyki.

W obrębie wegetarianizmu można też podejmować lepsze i gorsze decyzje odnośnie jakości i stopnia przetworzenia produktów. Wegetarianinem będzie osoba, która odżywia się colą i przecukrzonymi deserami mlecznymi, a z warzyw je tylko chipsy ziemniaczane. Jednocześnie wegetarianinem będzie też ktoś kto przestrzega dobrze zbilansowanej diety opartej o produkty roślinne uwzględniającej niskoprzetworzone zboża, strączki, warzywa, owoce i nabiał. Na potrzeby tego tekstu przyjmijmy, że naszym wegetarianinem (lub weganinem) jest ktoś kto wprowadził zdrową, rozsądną dietę, bez skrajnych pomysłów, jak jedzenie samych owoców lub warzyw.

No więc jak ma się zdrowie przeciętnego wegetarianina? Wegetarianie są szczuplejsi niż reszta populacji o kilka punktów BMI1,2. Mają około 13% mniejsze ryzyko rozwoju chorób serca i naczyń krwionośnych3, w tym nadciśnienia tętniczego4,5. Już po uwzględnieniu różnic w masie ciała ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 jest znacznie mniejsze u wegetarian, a u wegan jest ponad połowę mniejsze6. Również chorobami nowotworowymi wegetarianie są mniej zagrożeni o około 18%7. Mogą jednak częściej doświadczać złamań, co wynika z mniejszej gęstości mineralnej kości. Szczególnie duży problem obserwuje się u wegan, ponieważ ich dieta nie uwzględnia produktów mlecznych, które są najbardziej oczywistym (choć nie jedynym) źródłem wapnia8.

wegetarianizm

Podczas dyskusji w tym miejscu pada argument, że wegetarianie maja mniejsze ryzyko chorób cywilizacyjnych ponieważ są populacją, która bardziej dba o siebie i przestrzega zdrowszej diety niż inni. Nie jest to całkowicie chybione, jednak nie jest też do końca prawdziwy argument. Wiele badań porównujących zdrowie wegetarian i wszystkożerców zostało przeprowadzonych w populacji Adwentystów Dnia Siódmego, którzy w związku z przekonaniami religijnymi są grupą, która bardzo troszczy się o swoje zdrowie. Z drugiej strony dieta wegetariańska ma wdrukowane w swoje założenia to co z aktualnym stanem wiedzy postrzegamy jako zdrową dietę – wysoka podaż błonnika, warzywa strączkowe, tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych, ograniczenie mięsa itd.

A co z niedoborami? Czy dieta wegetariańska jest niedoborowa? Nie musi, ale może być. Dieta wegetariańska wymaga zwrócenia uwagi na niektóre składniki takie jak cynk, jod, kwasy tłuszczowe omega 3, selen i żelazo9. A u wegan jeszcze dodatkowo wapń i witamina B12. Żaden z tych problemów nie jest z gatunku tych nie do przeskoczenia i przyzwoicie zbilansowana dieta wegetariańska pokrywa te składniki, choć czasem potrzebna jest suplementacja np. witaminą B12. Przydatna jest też suplementacja witaminą D, ale dotyczy to wszystkich osób żyjących w Polsce.

Czy każdy może przejść na wegetarianizm? W zasadzie każdy kto chce. Jeden z największych autorytetów instytucjonalnych w kwestiach żywienia - Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki w swoim dokumencie o dietach wegetariańskich stwierdza, że „odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym wegańskie, są zdrowe, adekwatne odżywczo i mogą przynieść korzyści zdrowotne dotyczące zapobiegania i leczenia niektórych chorób”9. Możemy przeczytać też, że diety wegetariańskie są odpowiednie na każdym etapie życia – łącznie z dzieciństwem i ciążą. Osobiście odradzałbym drastyczną zmianę diety kobiecie, która spodziewa się dziecka, aczkolwiek problem widzę w samej drastycznej zmianie, a nie diecie wegetariańskiej czy wegańskiej.

wegetarianizm w ciąży

Jeśli chcę być zdrowy to muszę przejść na wegetarianizm? Niekoniecznie. Zacytowanie wyżej badania świadczą, że wegetarianie rzadziej cierpią na wiele chorób, ale to jeszcze nie znaczy, że jedyny prawidłowy sposób żywienia to ten wegetariański. W dużym skrócie – o ile ograniczenie produktów odzwierzęcych w diecie i włączenie niektórych produktów roślinnych (np. strączków, orzechów, zielonolistnych warzyw) przynosi duże korzyści zdrowotne to nie jest tak, że zdrowa dieta musi być w 100% wegańska czy wegetariańska. Jeśli chcesz więcej  o tym poczytać to zapraszam do odwiedzenia mojego tekstu, który porusza tę kwestię.

Zbierzmy to razem. Dieta wegetariańska jest korzystna dla zdrowia i bezpieczna także dla dzieci, kobiet w ciąży czy sportowców – pod warunkiem, że będzie dobrze zbilansowana. Nie jest to szczególnie trudne, ale istnieje kilka składników odżywczych, które wymagają zwrócenia większej uwagi. Należy też podkreślić, że ekstremalne odmiany diety wegetariańskiej (np. witarianizm) są potencjalnie niebezpieczne oraz, że diety niewegetariańskie również mogą być bardzo zdrowe.

Damian Parol, autor bloga www.damianparol.com

Źródła:

1.           Tonstad S, Butler T, Yan R, Fraser GE. Type of vegetarian diet, body weight, and prevalence of type 2 diabetes. Diabetes Care. 2009;32(5):791–796. d
2.           Spencer EA, Appleby PN, Davey GK, Key TJ. Diet and body mass index in 38000 EPIC-Oxford meat-eaters, fish-eaters, vegetarians and vegans. Int J Obes Relat Metab Disord. 2003;27(6):728–734.
3.           Orlich MJ, Singh PN, Sabaté J, i in. Vegetarian dietary patterns and mortality in Adventist Health Study 2. JAMA Intern Med. 2013;173(13):1230–1238.
4.           Appleby PN, Davey GK, Key TJ. Hypertension and blood pressure among meat eaters, fish eaters, vegetarians and vegans in EPIC-Oxford. Public Health Nutr. 2002;5(5):645–654.
5.           Pettersen BJ, Anousheh R, Fan J, Jaceldo-Siegl K, Fraser GE. Vegetarian diets and blood pressure among white subjects: results from the Adventist Health Study-2 (AHS-2). Public Health Nutr. 2012;15(10):1909–1916.
6.           Tonstad S, Stewart K, Oda K. Vegetarian diets and incidence of diabetes in the Adventist Health Study-2. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2013;23(4):292–299.
7.           Huang T, Yang B, Zheng J, Li G, Wahlqvist ML, Li D. Cardiovascular disease mortality and cancer incidence in vegetarians: a meta-analysis and systematic review. Ann Nutr Metab. 2012;60(4):233–240.
8.           Ho-Pham LT, Nguyen PLT, Le TTT, i in. Veganism, bone mineral density, and body composition: a study in Buddhist nuns. Osteoporos Int. 2009;20(12):2087–2093.
9.           Melina V, Craig W, Levin S, i in. Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets. J Acad Nutr Diet. 2016;116(12):1970–1980.

18 komentarzy:

 1. Podkreśla Pan konieczność zbilansowania diety wgetariańskiej, ale to tyczy się każdej diety. To, że jest się "wszystkożernym" nie sprawia od razu, że dieta jest zbilansowana. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, każda dieta wymaga zbilansowania

   Usuń
 2. Olaboga, dietetycy lekarze i naukowcy uważają dietę wegetariańską za dobrą, i uznają fakt że wegetarianie są zdrowsi? Noo, to musi być pewnie lewacki spisek, wystarczy wejść na wykop i poczytać komentarze jaka to musi być propaganda i oszustwo (jak z efektem cieplarnianym, ewolucją, czy okrągłą ziemią). W końcu co znaczą opinie głównych organizacji medycznych, w obliczu "faktów" wykopowicza którego wiedza medyczna pochodzi z memów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam wypowiedź badaczki, która robiła doktorat na wydziale żywienia w Warszawie, porównując parametry zdrowotne polskich kobiet weganek, wegetarianek i "tradycyjnodietetycznych".
   Wniosek był taki: w najlepszym zdrowiu ( w tym i wadze) były weganki. Wegetarianki i tradycyjnodietetyczne niewiele się różniły. Zdziwiło ją to i zaczęła dokładnie sprawdzać co te kobiety jedzą. Okazało się że jedynie weganki dokładnie bilansują dietę - bojąc się zapewne niedoborów. Pozostałe grupy jadły niewłaściwie - u wegetarianek większość białka była z żółtego sera, a tradycyjna dieta w Polsce, wiadomo jaka jest.
   Pozdrawiam Nika

   Usuń
 3. Z badań wynika, ze wegetarianie żyją krócej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, ja (Tomasz) nie jadam mięsa od wielu lat. Co ciekawe zaraz po około 3 miesiącach gdy zaprzestałem zauważyłem że lepiej się czuję i bardziej witalnie a także jak chorowałem zawsze kilka razy na rok to teraz praktycznie ani razu do lekarza. Przeciętnienia owszem ale jakoś organizm zaczął je zwalczać. A wcale nie odżywiam się zdrowo bo za wiele słodkiego niestety jeszcze i za rzadko robię obiady. Ale nie ma w nich nigdy niczego mięsnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, ja od trzech lat jestem wege i ani jednego przeziębienia :) Mówię to znajomym mięsożercom i nawet to do nich nie trafia bo... Bekon. Serio, taki poziom dyskusji z niektórymi, że nie ma co strzępić nerwów. Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Hej, ja jestem od prawie 2 lat wegetarianką, staram się żeby dieta była zbilansowana (chociaż czasem pozwalam sobie na grzechy w postaci czekolady np.), i jak chorowałam tak choruję nadal, co więcej od pół roku choruję średnio co dwa miesiące. Mój chłopak jest natomiast zdeklarowanym mięsożercą i choruje raz na rok, nie więcej. Także jak widzicie, podawanie swojego przykładu jako argumentu w dyskusji która dieta jest zdrowsza jest bez sensu, od tego są badania.

   Usuń
  3. „znajomym mięsożercom” – człowiek jest wszystkożerny.

   Usuń
  4. Ja nie odczułam różnicy po przejściu na wegetarianizm. Mam tak samo dobre samopoczucie, tryskam energią i mam dobre wyniki krwi. Produktów mlecznych nie spożywam, jajka owszem.
   Myślę, że jest to kwestiach cech osobniczych. Znam weganina, który ma nadwagę i nie wygląda zdrowo. Taki ma organizm - gromadzi co się da i spala powoli.

   Usuń
 5. Idea piękna, ale co zrobić, jeśli organizm nie toleruje dużej ilości warzyw i owoców? Lubię, jadam, próbowałam diety wegetariańskiej, ale pokarmy roślinne na okrągło i na dłuższą metę wywołują u mnie notoryczne wzdęcia, bóle brzucha i biegunki. Niezależnie od formy przyrządzenia. Tragedia jest po warzywach strączkowych, nie jestem w stanie po nich normalnie funkcjonować... Najlepiej czuję się po nabiale z dodatkiem warzyw, natomiast dieta warzywna kojarzy mi się tylko z kłopotami gastrycznymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pewnie wynika z tego jaką masz obecnie florę bakteryjną w jelitach. Za mało bakterii zywiacych się błonnikiem i roślinami, a za dużo trawiacych produkty zwierzęce. Im więcej będziesz jadła roślin, tym lepiej będą dokarmione te roślinne bakterie :) U mnie wzdęcia trwały 3 tygodnie zanim organizm przystosowal się do nowej diety. Natomiast samo odstawienie nabiału i mięsa od razu zniwelowalo inne objawy: refluks, zgagę, ból brzucha, biegunki,nieprzyjemny oddech i jeszcze parę innych. Więc moim zdaniem lepiej jest spróbować od razu diety roślinnej a nie wegetariańskiej. Poza tym jedząc tyle błonnika, trzeba pić dużo wody.
   Zostawiam dla chętnych linki do filmów na temat bakterii jelitowych:
   https://youtu.be/pxgxXMwSomA
   https://youtu.be/6JIy3q-8MQE

   Usuń
  2. Polecam dla zdrowia kurację kapustą kiszoną (nie ze sklepu, przyrządzoną samodzielnie), po troszkę i w miarę często. Kłopoty gastryczne to niepokojący objaw i nie powinny mieć miejsca. Strączki należy też przygotować w odpowiedni sposób, by zlikwidować kwas fitynowy. Istnieje też możliwość, że organizm się oczyszcza przy przejściu na dietę warzywną i dużo błonnika przełącza go na wysokie obroty. Wiele osób doświadcza tego zjawiska. W każdym razie, dla zdrowia radziłabym się zająć tym problemem, a nabiał odstawić zupełnie, ponieważ nie opłaca się go jeść (za dużo szkodliwych, prozapalnych składników vs potrzebnych) i można go zastąpić innymi źródłami.

   Usuń
  3. Jam mam tak samo ze strączkowymi i nadmiarem owoców (oprócz bananów). I nie ma to nic wspólnego z błonnikiem, bo tego spozywam dużo w postaci nasion i orzechów. Problem prawdopodobnie lezy w obecności niektórych węglowodanów - tzw. FODMAPs, choć laktoza do nich należy, to podobnie jak Ty nie mam z nabiałem problemów.

   Usuń
 6. Każdy z nas jest trochę inaczej zbudowany. Dla większości picie mleka jest zdrowe, ale niektórzy nie tolerują laktozy. Orzechy są dobrą przekąską, o ile nie ma się na nie uczulenia. Ostatecznie każdy z nas powinien indywidualnie szukać tego, co jest dla niego dobre.

  OdpowiedzUsuń
 7. szkoda, bo po prostu nie masz dobrej ksiazki kucharskiej, w ktorej znalesc mozna posilki z kuchni hinduskiej, meksykanskiej, chinskiej, tajskiej, japonskiej i innych. Prosze mi wierzyc, ze nie opieraja sie one na surowej marchewce i kapuscie czy na fasoli w ilosci 100%. Jestem weganka 4 lata i pieke, gotuje weganskie dania czy ciasta i nic mnie po nich nie boli:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że taka książka wyjdzie już za nieco ponad miesiąc :)

   http://www.jadlonomia.com/przepisy/nowa-jadlonomia/

   Usuń