Tym razem artykuł o psychologii tabletki, napisany przez farmaceutkę z bloga Pogromcy Reklam Farmaceutycznych. Zapraszam.

Istnieje takie zjawisko jak psychologia tabletki. Kolor i kształt tabletki ma znaczenie. Na tyle duże, że może to wpłynąć na powodzenie terapii. Co więcej, już przed zażyciem leku jest pierwszy efekt – wizualny - i nie należy go ignorować.

psychologia tabletki
(źródło: http://flavorwire.com/504288/the-delicious-irony-of-mras-appropriation-of-the-matrixs-red-pill)

O zjawisku można znaleźć wiele informacji, zazwyczaj dotyczą leków przepisywanych na receptę. Ja przeniosę to na także na leki OTC oraz suplementy diety. Wynika to z tego, że sprzedaż tych grup wzrasta w Polsce z roku na rok. Może akurat psychologia koloru tabletki ma tu też znaczenie?

Jeśli chodzi o kolor leku, według badań częściej i chętniej sięgamy po preparat w kolorach ciepłych. Osoby zażywające wiele leków w ciągu dnia, chętniej sięgają po leki w barwach jasnych. Również kształt leku ma znaczenie. W połączeniu z kolorem, tworzy bardzo charakterystyczną i kojarzoną formę. Na przykład Viagra – kolor niebieski + kształt „diamentu”.

Kolory i kształty leków są potrzebne. Ułatwiają prawidłowe przyjmowanie. Jeśli i starsza osoba ma wszystkie preparaty umieszczone w kasetce tygodniowej, często już na pierwszy rzut oka rozpoznaje leki (te charakterystyczne). Zatem bardzo dobrze, że nie wszystkie leki to „białe, okrągłe tabletki”. Choć znaczna większość niestety, ku ubolewaniu farmaceutów taka jest.

W psychiatrii, niektórzy lekarze wykorzystują czasami leki, które mają charakterystyczne kolory (np. dwukolorowe kapsułki). Łatwo wtedy sprawdzić, czy pacjent bierze lek. Wystarczy na kolejnej wizycie zapytać jakiego koloru jest jego lek. Jeśli pacjent nie wie, od razu wiadomo, że recepty nie zrealizował.

Przejdźmy do kolorów oraz ich znaczenia:
•             Kolor żółty – większość preparatów z witaminą C. I od razu kojarzą nam się cytrusy, czyli naturalne źródło tego związku.

•             Kolor czerwony – wybierany najchętniej przy stanach ostrych, przy bólu. Kolor kojarzy się z szybkim działaniem i z dużą siłą działania. Przykłady: leki przeciwbólowe OTC w wersji max, ultra, forte, extra...a czasami jak tabletka pozostaje biała, to opakowanie ma akcenty czerwone (np. Apap extra). Czerwone = silne. Dołączmy tutaj także wszelkie odcienie czerwonego i różowego. Na przykład preparaty z żurawina zazwyczaj mają albo bordowe tabletki albo kapsułki.

•             Kolor niebieski – preparaty uspokajające i ułatwiające zasypianie. Wizualnie kolor niebieski kojarzy nam się ze spokojem i takie przypisujemy właściwości takiemu lekowi. Pacjent lepiej będzie spał po zażyciu niebieskiej tabletki niż np. pomarańczowej (badanie z 1978) . Nawet w filmie „Matrix” wykorzystano zjawisko koloru tabletki. Neo miał do wyboru dwie tabletki. Po niebieskiej sen i zapomnienie. Po czerwonej... wiadomo. Co ciekawe najbardziej znana niebieska tabletka raczej ze spokojem się nie kojarzy. Tutaj wybrano skojarzenie tzw. koloru męskiego, czyli niebieskiego.

•             Kolor czarny – dla większości kojarzony z węglem leczniczym. Jako ciekawostkę dodam, że jeden z producentów suplementu na ostrość widzenia (Zuma) ma czarne kapsułki. Usłyszałam już kilka opinii od pacjentów, że ten kolor troszkę ich niepokoi...


Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

19 komentarze :

 1. Nie dziwię się, że czerń niepokoi. Myślę, że przyjmowanie produktów, które mają kolory w ogóle lub rzadko występujące w produktach spożywczych z naszej diety budzi zrozumiały niepokój :] Np. taki czarny właśnie. Czarna potrafi być kawa, ale nie jest to taka smolista czerń. Jest jeszcze czarnuszka, ale to raczej wyjątki. Niebieski też dziwny, ale kojarzy się onirycznie, z kolorem nieba. A ziołowe suplementy często mają pastelowe kolory, tylko właśnie rzadko zielone :) Dziękujemy za gościnny artykuł

  OdpowiedzUsuń
 2. u mnie to bez znacznie i tak większość moich suplementów jest zielona, ziołowa lub bura

  OdpowiedzUsuń
 3. szczerze mowiac nigdy nie zwracalam uwagi na te kolory ;o

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak się nad tym zastanowić, to rzeczywiście te opisane kolory "pasują" do schorzeń na jakie działają dane tabletki. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wolę kolorowe tabletki niż białe, bo,, są jak cukierki,, ;) co nie znaczy, że ich nadużywam.
  Kształt tabletek ( jak również ich wielkość...) też nie jest bez znaczenia, bywają takie których nie umiem połknąć lub mam dziwaczne wrażenie, że się nimi zadławię....

  OdpowiedzUsuń
 6. Tutaj mnie zaskoczyłeś, nie sadziłam, że kolor w przypadku leków ma znaczenie...a jednak :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie łykam tabletek w ogóle, nawet suplementów. Z tymi kolorami racja, jak się tak zastanowić:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo to ciekawe :) Jednak ja najczęściej widuję leki w kolorze białym :P Suplementów, poza witaminą D nie biorę, a pewnie wśród nich jest większe zróżnicowanie kolorystyczne...

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy wpis, ja rzadko sięgam po tabletki, właściwie w ostateczności. :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama prawda :) Jesteśmy wzrokowcami, nie da się ukryć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ja jako żywieniowec zawsze się zastanawiam, jakiego barwnika spożywczego użyli tym razem, takie zboczenie zawodowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Większość to jednak białe. Taka drobna uwaga, lekarz nie zorientuje się co bierze pacjent, każdą tabletkę można obejrzeć w internecie. Moja rada, zanim wykupicie jakikolwiek nowy lek jaki zapisze Wam lekarz przeczytajcie ulotkę w internecie. Zdarzają im się takie pomyłki, że człowiek wątpi, by skończyli gimnazjum, a co dopiero studia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wcale nie. Nie wszystkie leki na receptę znajdziemy w grafice googla.

   Usuń
  2. Wygląd tabletki jest często opisany w ulotkach leków, dla bezpieczeństwa pacjenta. Uważam, że lepiej aby pacjent mógł szybko sprawdzić, czy biała tabletka w kasetce to ta na serce czy na nadciśnienie, niż aby te informacje były ukrywane.

   Usuń
 13. Bardzo ciekawy post :) Skoczę na blog autorki, chętnie poczytam więcej jej wpisów :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zgadzam się coś w tym jest, że takie z pozoru nieważne elementy są kluczowe :)

  OdpowiedzUsuń
 15. ciekawy blog zajrzę tam w wolnej chwili

  OdpowiedzUsuń
 16. Ibum jest zielone. Forte chyba też. Opakowanie ma niebieskawe, tylko Forte ma część czerwoną na opakowaniu.

  OdpowiedzUsuń