Dziwne i fascynujące bezkręgowce morskie

Wiele osób zachwyca się niezwykle wyglądającymi płazińcami, mięczakami, owadami czy pajęczakami bytującymi na lądzie, zwłaszcza w egzotycznych krajach. Chciałbym tymczasem przedstawić kilka ciekawych bezkręgowych zwierząt morskich, które mogą budzić zaintrygowanie, wstręt, poruszenie lub obrzydzenie. Nie można im jednak odmówić fascynujących, osobliwych cech biologicznych.

Pierścienica Eulagisca gigantea
Eulagisca gigantea, za JC Mendoza, National Museum of Natural History

Wampirzyca piekielna

Niech pierwszym gatunkiem w tym zestawieniu będzie morski mięczak, płaszczoobrosły głowonóg – wampirzyca piekielna (Vampyroteuthis infernalis). Z wyglądu przypomina zarówno ośmiornicę, jak i dziesięciornicę (do grupy tej należą kałamarnice, mątwy i mątewki). W przeszłości była klasyfikowana jako ośmiornica, ale ze względu na cechy pośrednie, m.in. w ultrastrukturze plemników wampirzycy w porównaniu do plemników ośmiornic i dziesięciornic, przyznano jej odrębny rząd w systematyce: wampirzyce. Jest jedynym współcześnie występującym gatunkiem tej grupy. Wampirzyce nie posiadają woreczków atramentowych. Mają zdolność bioluminescencji. Żywią się detrytusem, czyli drobną, martwą materią organiczną. Same natomiast padają ofiarami ryb (w tym rekinów) oraz waleni. 
wampirzyca piekielna
Wampirzyca piekielna, za Brad Seibel

Wampirzycę po raz pierwszy opisano w roku 1903. Dokonał tego Carl Chun, który był niemieckim biologiem morskim zajmującym się głowonogami. Nie jest to gatunek łatwy do zaobserwowania, ponieważ jego siedliskiem są morskie głębiny, do około kilometra głębokości. Są to często strefy afotyczne, czyli z niewielką ilością światła słonecznego, a nawet bez, a także z niskim stężeniem tlenu. Wampirzyce są do takich sytuacji doskonale przystosowane. Na przykład dzięki bardzo niskiemu, podstawowemu tempu metabolizmu (BMR), które opisywane jest jako najniższe wśród głowonogów; dzięki hemocyjaninie o bardzo wysokim powinowactwie do tlenu; dzięki dużym skrzelom.

Płaskowiec Trichoplax adhaerens

Płaskowce to zwierzęta tajemnicze. Wyglądają jak płaski zlepek komórek wielkości mniej więcej 1 milimetra, bez regularnego kształtu. Od dolnej strony są lekko wklęsłe, od górnej – płaskie. Składają się z prymitywnych komórek nabłonkowych z rzęskami do poruszania się oraz z komórek gwieździstych. Płaskowce żywią się detrytusem, a rozmnażają się bezpłciowo – za pomocą pączkowania – choć donoszono o cechach wskazujących na zachodzenie elementów rozmnażania płciowego. Wyznaczono jeden gatunek żyjącego współcześnie płaskowca – Trichoplax adhaerens – lecz debatuje się o wyróżnieniu kolejnych na podstawie różnic genetycznych.
Płaskowiec
Płaskowiec, za Oliver Voigt

Płaskowce uznawane są za najprostsze współczesne zwierzęta i jednocześnie wielokomórkowce, a ich miejsce w systematyce tego królestwa ustawiane jest zwykle pomiędzy gąbkami, a zwierzętami tkankowymi. Często wskazuje się na nie, jako przykład tego jak mogły wyglądać pierwsze stadia ewolucji zwierząt wielokomórkowych, a niektórzy naukowcy sądzą nawet że jest to grupa zwierząt, z której przodków wielokomórkowce wyewoluowały.

Pierścienica Riftia pachyptila

To pierwsza pierścienica (z gromady wieloszczetów) niniejszym zestawieniu. Żyje na dnie Oceanu Pacyficznego w okolicach kominów hydrotermalnych. Sięga nawet do 2 metrów długości, choć nie jest to jej wyjątkową (z naszej perspektywy) cechą.

Przeczytaj także: Fascynujące przykłady symbiozy w przyrodzie

Riftia pachyptila
Riftia pachyptila, za National Undersea Research Program/NOAA

Jako młody osobnik larwalny Riftia pachyptila dryfuje w otwartych, oceanicznych wodach pelagicznych. Dojrzewając staje się zwierzęciem osiadłym, niezdolnym do samodzielnego ruchu. Wówczas przez jej skórę przenikają bakterie, potrafiące na drodze chemosyntezy przekształcać związki siarki, pochodzące z kominów hydrotermalnych, w przyswajalne odżywcze związki organiczne. Mogą one stanowić nawet około 50% masy tej głębinowej pierścienicy.

Niezwykłe jest, że dorosłe osobniki Riftia pachyptila nie posiadają zwykłego przewodu pokarmowego ani nawet otworu gębowego. Ich życie polega na osiedleniu się przy hydrotermalnych kominach podwodnych emitujących związki siarki i czerpaniu pożywienia z produkcji ich bakterii symbiotycznych.

Astropyton

Astropyton, wbrew nazwie, wężem nie jest (jest to zresztą artykuł o bezkręgowcach), lecz szkarłupniem z gromady wężowideł. Do typu tego (szkarłupni) zaliczane są też znane wszystkim rozgwiazdy, będące bliskimi krewnymi astropytonów. Informacja ta pozwala nakierować myśli o ewolucyjno-genetycznym powinowactwie na właściwe tory.

Przeczytaj także: Co powinniśmy wiedzieć o pasożytach?

astropyton
Astropyton, za Jessica Rosenkrantz

Czym szczególnym wyróżnia się astropyton? Przede wszystkim swoim wyglądem. Osobom nie znającym się na biologii mórz i oceanów czy też na zoologii i systematyce szkarłupni, może kojarzyć się z istotą pozaziemską – z pewnością ma w sobie coś z mniej lub bardziej kiczowatych potworków z różnych horronów. Do tego astropyton osiąga niezwykle duże rozmiary – do metra na jedno ramię. Jest zwierzęciem nocnym – po zmroku wspina się na wyższy poziom i stamtąd wyłapuje swoje ofiary: drobne zwierzęta morskie, plankton itp.

Świnka morska Scotoplanes globosa 

Do niedawna za świnkę morską brano niedużego gryzonia, często trzymanego w europejskich domach w celach rozrywkowych. Jednak kilka lat temu jej nazwa została oficjalnie przemianowana na kawię domową. Czy słusznie? O tym pisałem w osobnym artykule, tutaj. Warto jednak wiedzieć, że jest jeszcze jedna grupa zwierząt, nazywana świnkami morskimi. Są to, jakżeby inaczej, bezkręgowce. Spokrewnione z astropytonem, bo także szkarłupnie, ale z gromady strzykw – nazywanych również ogórkami morskimi.
Świnka morska Scotoplanes globosa
Świnka morska Scotoplanes globosa, za NOAA

Świnka morska Scotoplanes globosa nieco odbiega od ogórkowego kanonu wśród strzykw, bo bardziej przypomina właśnie świnkę, a nie ogórek. Ma siedem par odnóży połączonych z około 15-20 centymetrowym ciałem. Za ich pomocą kroczy po dnie, grzebiąc w mule by znaleźć odżywczą materię organiczną. Świnki morskie są powolne i żyją w grupach.

Kikutnica czerwona

Kikutnice to morskie stawonogi. Krewne m.in. skorupiaków, pajęczaków (szczękoczułkowców), owadów czy wijów. Przypominają z wyglądu pająki i są często nazywane pająkami morskimi, choć klasyfikowane są jako odrębna gromada stawonogów. Zwierzęta te występują w praktycznie wszystkich wodach – od bieguna południowego do bieguna północnego. Dotychczas poznano ponad 1300 współcześnie występujących kikutnic. W Morzu Bałtyckim, w tym w jego polskiej części, występuje jedyny bałtycki gatunek kikutnic – kikutnica czerwona (Nymphon brevirostre).

Przeczytaj także: Co czyni nas ssakami? Czym różnią się ssaki od gadów?

Kikutnica czerwona
Kikutnica czerwona, za Klas Malmberg

Kikutnicę czerwoną opisano w roku 1863, a dokonał tego George Hodge. Ciężko ją dostrzec bez wiedzy czego szukać, ponieważ jest bardzo mała – sięga do około 5 milimetrów długości. Ma za to znacznie dłuższe odnóża. Jej siedliskiem są wodorosty na głębokości do około 50-60 metrów. Żywi się stułbiopławami, czyli parzydełkowcami.

Pierścienica Eulagisca gigantea

Na koniec chciałbym przedstawić pierścienicę z gromady wieloszczetów, która przypomina obce stworzenie z kosmosu z horrorów science fiction drugiej połowy XX wieku. Przerażający otwór gębowy (z gardzielą wysuniętą na zewnątrz na zdjęciu) i kiczowate, złote, frędzle. Oto Eulagisca gigantea, widoczna na pierwszym zdjęciu do tego artykułu.

Przeczytaj także: Teoria hologenomu. Co to takiego?

Pierścienica ta żyje w Oceanie Południowym. Dorasta do około 20 centymetrów długości. Nie wiadomo czym żywi się Eulagisca gigantea, ale najprawdopodobniej jest zwierzęciem drapieżnym i mięsożernym.

Stworzenia z głębin

Fascynujących, dziwnych, uroczych, przerażających zwierząt żyjących w oceanach jest zdecydowanie więcej. Wiele innych gatunków gąbek, parzydełkowców, szkarłupni, pierścienic, mięczaków czy stawonogów mogłoby trafić do niniejszego zestawienia. Dobrze jest też wiedzieć, że nie tylko bezkręgowce potrafią przybierać takie kształty. Również śluzice czy ryby mogą nas zaskakiwać swoimi niezwykłymi cechami.

Przeczytaj także: Embriologia dla zabieganych, czyli jak zrozumieć podstawy embriologii?

bezkręgowce morskie
Benthothuria, za NOAA

Interpretując i oceniając wygląd tych wyjątkowych stworzeń, należy pamiętać o fundamentalnym kontekście, czyli o ich historii ewolucyjnej. Z naszej perspektywy zwierzęta te mogą być dziwne czy straszne, ale my patrzymy na nie jako zwierzęta, których przodkowie zakończyli wodny tryb życia (i nigdy do niego nie wrócili) setki milionów lat temu. Mam dla Was ciekawą propozycję: zastanówcie się przed chwilę co pomyślałyby o nas istoty tak inteligentne, jak człowiek, które jednak wyewoluowałyby w oceanach. Tego typu „gry” myślowe pozwalają dostrzec i zrozumieć znacznie więcej, niż normalnie widzimy na co dzień.

Prowadzenie bloga naukowego wymaga ponoszenia kosztów. Merytoryczne przygotowanie do napisania artykułu to często godziny czytania podręczników i publikacji. Zdecydowałem się więc stworzyć profil na Patronite, gdzie w prosty sposób możecie ustawić comiesięczne wpłaty na rozwój bloga. Dzięki temu może on funkcjonować i będzie lepiej się rozwijać. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą, ale przy wsparciu wielu z Was staje się realnym, finansowym patronatem bloga, dzięki któremu mogę poświęcać więcej czasu na pisanie artykułów.

Przeczytaj także: Chodzące ryby i kolejny problem kreacjonistów


Literatura
Czesław Jura. Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 2007.
Healy, J. M. "Spermatozoa of the deep-sea cephalopod Vampyroteuthis infernalis Chun: ultrastructure and possible phylogenetic significance." Phil. Trans. R. Soc. Lond. B. (1989).
Hodge, G. Descriptions of two new species of Pycnogonoidea. Ann. Mag. Nat. Hist. (1863).
Hoving, Hendrik JT, and Bruce H. Robison. "Vampire squid: detritivores in the oxygen minimum zone." Proceedings of the Royal Society of London B: Biological Sciences (2012).
https://darchive.mblwhoilibrary.org/bitstream/handle/1912/5160/25-1_adams.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Robison, Bruce H., et al. "Light production by the arm tips of the deep-sea cephalopod Vampyroteuthis infernalis." The Biological Bulletin (2003).
Seibel, Brad A., et al. "Vampire blood: respiratory physiology of the vampire squid (Cephalopoda: Vampyromorpha) in relation to the oxygen minimum layer." Experimental Biology Online (1999).
Signorovitch, Ana Y., Stephen L. Dellaporta, and Leo W. Buss. "Molecular signatures for sex in the Placozoa." Proceedings of the National Academy of Sciences (2005).
Srivastava, Mansi, et al. "The Trichoplax genome and the nature of placozoans." Nature (2008).
Voigt, Oliver, et al. "Placozoa–no longer a phylum of one." Current Biology (2004).
Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

6 komentarze :

 1. Eulagisca gigantea wyglada jak wlosy Donalda Trumpa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha hi hi... Ale się bystrzak wypisał!
   Gratuluję autorowi bloga takich yntelygentnych komentatorów...

   Usuń
  2. Ha ha 😜 dla wierzących w TEORIĘ ewolucji takie podobieństwo nie powinno dziwić 😜

   Usuń
 2. Ciekawe. Część z żyjątek przypomina faunę ediakarańską sprzed 600 milionów lat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam, czytam i trochę się denerwuję. Ten blog ma bardzo dobre opinie natomiast w opisie Eulagisca gigantea autor popełnił tyle błędów (zaledwie w kilku linijkach, że zacząłem się zastanawiać nad sensem takiego popularyzowania nauki. Warto byłoby napisać, że to co widzimy na zdjęciu to wynicowana na zewnątrz ciała gardziel tego wieloszczeta. On normalnie nie lata sobie po dnie z gardzielą na wierzchu. Te tajemnicze frędzle to są szczeciny (zgodnie z nazwą całej grupy - wieloszczety, bo mają wiele szczecin). Szczeciny nie są na górnej stronie ciała, tylko na bokach ciała, a wystają z parapodiów (czyli takich nóg wieloszczetów). W dodatku zdjęcie, która miało pokazywać tego wieloszczeta z frędzlami na grzbiecie tak naprawdę jest zrobione od strony brzusznej. Jakie jeszcze mamy tu błędy? Ano chociażby informację, że szczeciny zawierają truciznę. Nie zawierają, i nie są wykorzystywane do obrony. Nie służą też do pływania. Eulagisca jest zresztą gatunkiem żyjącym na morskim dnie, po którym łazi - nie pływa w toni wodnej. Wielkości teraz z głowy nie pamiętam, ale to jednak jest trochę mniejsze zwierzę (kilkanaście centymetrów). Unikałbym też na takim blogu określenia mięsożerny bo można sobie zbyt wiele wyobrazić. Najprawdopodobniej gatunek ten poluje na drobne skorupiaki, może na inne wieloszczety oraz inne przydenne bezkręgowce. A na koniec jeszcze moja ogólna wątpliwość. Nie jestem przekonany, że na tym zdjęciu jest Eulagisca gigantea, ale bez lepszych ujęć nie da się tego stwierdzić. Moja podpowiedź na przyszłość jest taka - lepiej nie pisać o czymś o czym mało się wie, bo efekt może być opłakany.

  OdpowiedzUsuń