Tradycyjnie już, bo trzeci rok z rzędu, przedstawiam mój ranking polskich blogów naukowych. Ranking ma na celu podkreślenie jak ważna jest popularyzacja nauki, wskazania najlepszych blogerów i podziękowania im za ich edukacyjną pracę oraz pokazania Czytelnikom innych wartościowych miejsc w sieci w tematach naukowych. Ranking dotyczy blogów pisanych w języku polskim i opiera się o punktację następujących kryteriów: jakość merytoryczna treści, długość treści, regularność publikacji, innowacyjność treści, wygląd strony, popularność, zasięgi. Kolejność odpowiada ważności każdej kategorii oceny, a maksymalna liczba punktów wynosi 30. W rankingu nie uwzględniam „To tylko teorii”, ponieważ jestem jej autorem.

blogi naukowe 2018

Nauka o klimacie: 29
Blog-portal Nauka o klimacie zajął pierwsze miejsce. Jest poświęcony klimatologii, w ty przede wszystkim zmianom klimatycznym, globalnemu ociepleniu, efektowi cieplarnianemu i mitom na te tematy, które są popularne w przestrzeni publicznej. 

Mitologia Współczesna: 27
Mitologia współczesna to blog Marcina Napiórkowskiego, semiotyka kultury, na którym pisze o różnych mitach, zarówno tych naukowych jak i tzw. legendach miejskich, obalając je i wyjaśniając mechanizmy ich powstawania czy rozprzestrzeniania. 

GMObiektywnie: 26
Blog biologa molekularnego, Wojciecha Zalewskiego, o genetycznie zmodyfikowanych organizmach i biotechnologii rolniczej, w kontekście biologii, rolnictwa, medycyny i badań naukowych zajął trzecie miejsce. Autor rzetelnie przytacza nowe informacje na temat GMO. 

Patolodzy na klatce: 25
Autorką czwartej pozycji w rankingu jest Paulina Łopatniuk. Lekarka i patomorfolożka pisząca o histologii, histopatologii, patomorfologii, a szerzej: o medycynie, chorobach i różnych ciekawych przypadkach, z jakimi spotykają się lekarze.

Profesorskie gadanie: 23
Blog profesora Czachorowskiego, będącego biologiem. Autor pisze przede wszystkim o biologii terenowej, ekologii, zoologii, ochronie przyrody i środowiska. Przekazuje swoje przemyślenia i obserwacje z zakresu nauki.

Damian Parol: 23
Damian Parol to dietetyk prowadzący naukowego bloga o nazwie swojego imienia i nazwiska. Pisze o odżywianiu, wartościach odżywczych i prozdrowotnych różnych produktów oraz obala dietetyczne mity.

Nic prostszego: 23
Prowadzony przez chemika Rafała Marszałka blog Nic prostszego jest ogólnotematyczny, jednak krążący głównie wokół tematów związanych z chemią, biologią i medycyną. 

Kwantowo: 22
Adam Adamczyk to autor bloga Kwantowo. Jest on poświęcony przede wszystkim fizyce, astronomii i kosmologii i ma angażującą formę ciekawostkowo-publicystyczną. 

Crazy nauka: 21
Blog Crazy Nauka prowadzi małżeństwo dziennikarzy naukowych: Aleksandra i Piotr Stanisławscy. Piszą oni o przeróżnych zagadnieniach ze świata nauki. Znajdziemy tam teksty zarówno ciekawostkowe, newsowe, jak i analizy.

Nowa Alchemia: 20
Nową Alchemię prowadzi chemik Jakub Grom, gdzie opisuje szeroko pojętą tematykę chemiczną: od chemii nieorganicznej do chemii żywności i żywienia.

Wulkany Świata: 20
Autorem Wulkanów Świata jest Bart Krawczyk, pasjonat wulkanów i wycieczek na wulkany. Na swoim blogu pisze o wulkanach i erupcjach wulkanicznych.

Statystyczny: 19
Blog Statystyczny pisze statystyczka Krystyna Piątkowska. Tłumaczy i te podstawowe zagadnienia statystyki, jak np. korelacja, jak i te bardziej skomplikowane. 

Puls Kosmosu: 18
Prowadzony przez Radka Kosarzyckiego Puls Kosmosu prezentuje przede wszystkim nowe informacje z zakresu astronomii i kosmologii.

Węglowy Szowinista: 17
Prowadzony przez Mateusza Wielgosza blog o nazwie Węglowy Szowinista dotyczy głównie zagadnień na temat kosmosu, Ziemi i technologii.

Maszyny okiemdziewczyny: 16
Blog Weroniki Olimpii Cieślak, która opowiada swoim czytelnikom o maszynach, transporcie,  technologiach czy katastrofach lotniczych.

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

24 komentarze :

 1. Ciekawe, ile punktów byś sobie przyznał :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś dziwnie zabrakło choćby http://www.polskiastrobloger.pl/
  Spory ideologiczne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, po prostu nigdy wcześniej o tym blogu nie słyszałem.

   Usuń
  2. Ja też wcześniej nie słyszałem o tym blogu, wygląda ok, dzięki za info :).

   Usuń
 3. Dzięki za to zestawienie, nie wszystkie znałem. Chociaż raczej traktuję je jako listę niż ranking bo np. Kryteria takie jak popularność uważam za zupeknie nieistotne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Naukowy Bełkot?

  OdpowiedzUsuń
 5. ja ostatnio trafiłem na taki: https://zagadkiwszechswiata.weebly.com/ chyba dopiero startuje ale można ciekawe rzeczy poczytac plus ma fajny cykl na facebooku codziennie cos ciekawego. moze w przyszlym roku w zestawieniu

  OdpowiedzUsuń
 6. Spory wysiłek (prowadzenie rankingu), ale na pewno bardzo przydatny w popularyzacji dobrego upowszechniania wiedzy. Proszę się nie przejmować pieniactwem i agresją. Świadczy tylko o ważności Pana działań. Każdy ranking jest w jakimś stopniu subiektywny. Nie szkodzi. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w pisaniu i upowszechnianiu innych blogów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda, że tylko blogi, a nie vlogi również :) Ja oglądam Pod Mikroskopem - baardzo dużo wiedzy! Może kiedyś vlogi tez wciągniesz na tę listę? :)
  Niemniej, na pewno skorzystam z rankingu i kilka blogów dodam do obserwowanych! Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten kanał i go nie polecam. Wiele razy natknąłem się tam na manipulowanie oraz ideologizowanie nauki, a autor tego kanału oszukiwał przez jakiś czas, że jest lekarzem ze specjalizacją patomorfologii i do tego ze stopniem doktora. Okazało się, że jest diagnostą laboratoryjnym. Osobom, które wykryły jego kłamstwa (autorom profilu "Nauka, głupcze" wygrażał się w prywatnych wiadomościach, mi zresztą też co nieco napisał). Zdecydowanie odradzam, bo pomiędzy tymi niektórymi sensownymi materiałami jest tam też po prostu dużo nieprawdy i manipulacji.

   Usuń
  2. To bardzo ciekawe. Są gdzieś jakieś dowody? Mi też coś w tym nie grało, ale nie wiedziałem, że to aż taka manipulacja.

   Usuń
 8. W sumie ranking autorskich kanałów YT czy podkastów też by się przydał, jest Naukowy Bełkot, ale zaglądam też na Astrofazę i Emce, Radek Kotarski też robi nowe odcinki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny artykuł. Bardzo się przydał. Dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 10. Pozmieniało się... Szkoda że tyle świetnych naukowych blogów przestało być aktywnych.

  OdpowiedzUsuń
 11. W jaki sposób Kasia Gandor zdobyła 19 punktów, skoro od dwóch lat nic tam nie napisała? :) Jeśli jest to ranking za 2018, to wstawianie od lat martwych blogow jest dziwne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasia Gandor przeniosła się na YT, to prawda, mój błąd. Początkowo chciałem też zawrzeć tutaj wideo-blogerów, ale uznałem, że za słabo znam tę część Internetu.

   Usuń
 12. http://naukowka.pl/
  https://wduch.wordpress.com/
  https://tomwitkow.wordpress.com/
  https://czajniczek-pana-russella.blogspot.com/
  https://www.kwantowo.pl/
  https://biokompost.wordpress.com/
  http://smarterpoland.pl/

  OdpowiedzUsuń
 13. Mowa tu tylko o blogach. A gdzie jest miejsce na coś takiego jak chociażby http://weirdscience.eu/ lub inne podobne strony naukowców-popularyzatorow. Jest regularność nowych wrzutek bo średnio jak w miesiącu się coś pojawia, a merytoryczność jest duża imho.

  OdpowiedzUsuń
 14. Brakuje Okiem Przyrodnika...
  https://www.facebook.com/okiemprzyrodnika/
  https://okiemprzyrodnika.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Dawajcie brawl stars a nie

  OdpowiedzUsuń
 16. Dawaj brawl stars

  OdpowiedzUsuń
 17. Brakuje łączy do blogów. Poza tym to całkiem niezły wybór, w większości przypadków się zgadzam.

  OdpowiedzUsuń