Często narzekam, że firmy naciągające nieświadomych, zdesperowanych i chorych ludzi mają się dobrze. Potrafią zarabiać dziesiątki milionów złotych rocznie, choć niejednokrotnie są prowadzone przez kilka cwanych osób, a rzadko kiedy grożą im poważne kary. Tymczasem UOKiK poinformował o nałożeniu wysokiej kary na jedną firmę – VGET Polska – zajmującą się organizowaniem „zdrowotnych spotkań” i sprzedającą podejrzane rzeczy.

UOKiK brawo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o nałożeniu ponad 2,7 miliona złotych kary na firmę VGET Polska, która organizuje spotkania dotyczące zdrowia, gdzie prezentowane są różnego rodzaju dziwne sprzęty, na przykład nawiązujące do biorezonansu (będącego niedziałającą metodą pseudomedyczną), a goście są nakłaniani do ich kupowania. Urzędnicy UOKiKu, aby zebrać dowody, udali się incognito na jeden z pokazów. Tego rodzaju wydarzenia to często cyrk mający za zadanie skłonić nieświadomych ludzi do kupna podejrzanych produktów. W tym przypadku było to urządzenie AM SCAN, opisywane na jednej ze stron jako „Elektroniczne urządzenie AM Scan Express łączy w sobie zarówno metodę szybkiego testowania segmentów ciała w celu określenia przyczyn nadmiarów, niedoborów energetycznych jak i możliwość przeprowadzenia sesji biorezonansem pasywnym” (za ensoel.pl), za pomocą którego uczestnicy byli „diagnozowani”, zaś do zakupienia proponowano im „maszynę” VitronMed.


U osoby doświadczonej w temacie medycznych oszustw albo mającej wiedzę z biologii czy medycyny od razu pojawia się czerwona lampka mówiąca „OSZUSTWO!”, jednak wiele zwykłych, często szukających pomocy ludzi nie jest w stanie rozpoznać takiego bełkotu. „Na pokazy handlowe organizowane pod pozorem bezpłatnych badań przychodzą często osoby starsze. Łatwo takich ludzi przestraszyć złym stanem zdrowia i namówić do zakupu drogich produktów, które rzekomo miałyby im pomóc” – powiedział prezes UOKiK (cytuję za Polską Agencją Prasową).

Oprócz samego wciskania uczestnikom pokazów nieprawdziwych informacji na temat rzekomo diagnozujących czy leczących maszyn, organizatorzy kłamali też mówiąc, że są one obecnie w promocji, by nakłonić gości do kupna. Oczywiście, jak się nie trudno domyślić, produkty w promocji wcale nie były. Kara jest zatem w pełni zasłużona, a jej łączna wartość wyniosła 2 723 917 złotych i ma charakter natychmiastowego wykonania. Właściciel firmy VGET Polska jest również zobowiązany do listownego poinformowania klientów o decyzji UOKiKu. Takie działanie Urzędu bardzo cieszy i daje nadzieję. Brawo.

Przeczytaj także: Kim jest Jerzy Zięba?

Prowadzenie bloga naukowego wymaga ponoszenia kosztów. Merytoryczne przygotowanie do napisania artykułu to często (choć nie zawsze, jak widać po tym jednym, konkretnym artykule) godziny czytania podręczników i publikacji. Zdecydowałem się więc stworzyć profil na Patronite, gdzie w prosty sposób można ustawić comiesięczne wpłaty na rozwój bloga. Dzięki temu może on funkcjonować i będzie lepiej się rozwijać. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą, ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga, dzięki któremu mogę poświęcać więcej czasu na pisanie artykułów.

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

3 komentarze :

 1. niedziałającą pisze się razem

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz tylko czekać aż nałożą odpowiednio wysoką karę na społeczność obierających jajka ze skorupki od tego grubszego końca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Upsi, to czeka mnie za to sowita kara...

   Usuń