Co celebryci mówią o pandemii COVID-19 i szczepieniach?

Pandemia COVID-19, spowodowana koronawirusem SARS-CoV-2, wyzwoliła w wielu znanych osobach chęć podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat zagrożenia, objawów choroby, obostrzeń związanych z powszechną kwarantanną, leczeniem itd. Niestety znaczna część znanych celebrytów i innego rodzaju osobowości medialnych nie przemyślała swoich wypowiedzi i zabłysnęła głoszeniem pseudonaukowych lub spiskowych teorii bądź też promowaniem spiskowego myślenia na temat pandemii, jej przyczyn czy towarzyszących jej okoliczności. Zamiast oddać głos chemikom, biologom, lekarzom, epidemiologom, wirusologom, postanowili wypowiedzieć się za nich. Kto dokładnie i co powiedział?

pandemia koronawirus covid-19
Doda podczas protestu. Źródło: AKPA Polska Press


Doda (Dorota Rabczewska) i pandemia COVID-19

Znana piosenkarka, Dorota Rabczewska, obserwowana przez wiele osób w mediach społecznościowych (ja z okresu gimnazjalnego, kiedy media społecznościowe dopiero raczkowały, pamiętam jej utwór „Znak pokoju”) od jakiegoś czasu promuje pseudonaukowe treści spiskowe na temat pandemii COVID-19, wtym filmik „Fałszywa pandemia” czy „Plandemia”. Doda błyskotliwie zwraca uwagę, że filmiki dezinformacyjne są szybko usuwane, sugerując jednak, że powodem kasacji jest nie sianie przez nie fałszywych wiadomości, lecz prawdziwego przekazu, który ktoś chce uciszyć. W innym poście Dorota Rabczewska przekonywała: „MIEJ NAWET MAŁY ROZUM ALE SWÓJ”, co wpisuje się w typowe działania polegające na podważaniu specjalistów na rzecz spiskowych teorii kierowanych do osób „samodzielnie myślących” (powtarzających bezrefleksyjnie zasłyszane czy przeczytane treści) i „z otwartą głową, otwartym umysłem” (przyswajających informacje bez weryfikacji ich prawdziwości). Warto przypomnieć, że w roku 2012 Doda promowała pseudonaukowe koncepcje na temat genetycznie zmodyfikowanej żywności. Protestowała wówczas przeciwko GMO z transparentem „GMO niszczy zdrowie”. Mówiła też: „Jeżeli dzisiaj nie będziecie krzyczeć „stop GMO!”, to jutro będziecie szczać z bólu od raka!” W rzeczywistości żywność GMO czy produkty lecznicze stworzone dzięki GMO mogą ratować zdrowie i życie.

Magda Gessler, koronawirus, cebula i szczepienie

Magda Gessler, kojarzona przede wszystkim z „Kuchennych rewolucji”, uznawana za medialny autorytet od gotowania i prowadzenia restauracji, twierdziła że rozstawianie cebuli posypanej solą w domu przyciąga wirusy (odciągając je od mieszkańców) oraz że wirusy można było oglądać pod mikroskopem na początku XX wieku, przed wynalezieniem mikroskopu elektronowego, za co otrzymała nominację do Biologicznej Bzdury Roku 2020. Później tłumaczyła się, że to miał być żart. W międzyczasie opowiadała, że boi się szczepień jako kontaktu organizmu z czymś obcym i że w szczepionce na COVID-19 „nie wiadomo, co będzie”. Prawda jest jednak taka, że składy szczepionek są jawne, znane skutki uboczne i częstość ich występowania również i tak też powinno być w przypadku szczepionki na SARS-CoV-2, kiedy zostanie wydana jako gotowy do powszechnego użytku produkt.

Edyta Górniak i szczepionka na COVID-19

Kolejna piosenkarka, znana mi przede wszystkim z wykonania utworów „Kolorowy wiatr”, „Dumka na dwa serca” oraz „To nie ja”, dała o sobie przypomnieć przez wywiad na kanale internetowym „wRealu”. Edyta Górniak stwierdziła w nim m.in., że nie da zaszczepić siebie ani syna. Zasugerowała też, że za odmowę zaszczepienia się można będzie zostać rozstrzelanym i odważnie stwierdziła, że najwyżej ją rozstrzelają. Straszyła też „chemią” w żywności. Zabawne, że w tej samej rozmowie wokalistka przyznała, że chciała pracować w sanepidzie, bo lubi czystość tak bardzo, że można jeść u niej z podłogi. Szkoda, że słuszne przestrogi przed globalizacją wymieszała z takimi niepoważnymi koncepcjami pseudonaukowymi.

Viola Kołakowska i fałszywa pandemia

Viola Kołakowska jest celebrytką, znaną najbardziej z bycia byłą już partnerką Tomasza Karolaka, która skorzystała z okazji pandemii COVID-19 by dać o sobie znać. W wielu ostrych słowach atakowała ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, twierdząc również, że nie ma żadnej pandemii. Otrzymała za to nominację do Biologicznej Bzdury Roku 2020.

Mateusz Grzesiak i spisek w WHO

Obok celebrytów i influencerów na eksperta od epidemiologii, wirusologii czy genetyki zaczął się w mojej opinii kreować ostatnio także Mateusz Grzesiak, znany m.in. z tego, że polecał usuwać polipy siłą woli/pozytywnym myśleniem czy promował pseudonaukowe NLP (programowanie neurolingwistyczne), służące rozmaitym kołczom do naciągania nieświadomych ludzi. Mateusz Grzesiak próbował promować coś, co nazywam spiskowym myśleniem, sugerując że COVID-19 nie jest takie groźne, jak dotychczas myślano, dobierając słowa tak, że mogą wzbudzać poczucie, że może coś w tych pseudonaukowych teoriach spiskowych jest na rzeczy. Mateusz Grzesiak podważał, nie wprost, testy diagnostyczne. Nie jest to poziom denializmu Jerzego Zięby, lecz zgrabny, trudny do zidentyfikowania dla przeciętnego odbiorcy cherry-picking i mieszanie kontekstów. Dla przykładu, Mateusz Grzesiak napisał chaotycznie o testach na koronawirusa SARS-CoV-2, raz o PCR (genetycznych), raz immunologicznych, a odniosłem wrażenie, że nie ma pojęcia czym w ogóle jest PCR (czy real-time PCR) i jak działa oraz jakie są różnice między testami genetycznymi i immunologicznymi. Oczywiście zdarzają się błędne diagnozy czy wadliwe zestawy diagnostyczne (o czym sam pisałem), ale to nie znaczy, że trzeba ludziom mącić w głowach, podważając ich zaufanie do diagnostyki. Mateusz Grzesiak podpisuje się w nazwie profilu "Dr" przez co wzbudza dodatkowe zaufanie, podczas gdy nie jest to doktorat z nauk ścisłych i przyrodniczych tylko z tego, jak budować markę osobistą... Na końcu jednego ze swoich postów na ten temat podkreślił na siłę, że jest "racjonalnym człowiekiem" i "unika teorii spiskowych", tak jakby sam siebie chciał do tego przekonać.

TEDE i zupa z nietoperza w Wuhan

Polski raper TEDE (Jacek Graniecki) to kolejny artysta-celebryta, który zabrał głos (uwaga, wulgaryzmy) w sprawie pochodzenia koronawirusa SARS-CoV-2 i pandemii COVID-19. W swoim filmiku insynuuje, że skoro maseczki należy prać w 60 stopniach Celsjusza, to niemożliwe by wirus pochodził z zupy z nietoperza, bo zupa gotuje się w 100 stopniach. W tym miejscu należy więc wyjaśnić, że pochodzenie nowego koronawirusa z zupy z nietoperza nie jest informacją prawdziwą. Żywe nietoperze są rezerwuarem koronawirusów, a najnowszy gatunek, który spowodował obecną pandemię, zanim zainfekował człowieka, najprawdopodobniej przeskoczył z nietoperza jeszcze na gatunek pośredni. Taką ewolucję ułatwiają wirusom targi żywych zwierząt popularne w Chinach i innych krajach Azji, gdzie panują bardzo złe warunki sanitarne, a rozmaite dzikie gatunki zwierząt są stłoczone obok siebie w małych klatkach. To, że Chińczycy wierzą w pseudonaukową medycynę chińską, przez którą chętnie jedzą dzikie zwierzęta, najprawdopodobniej przyczyniło się do wyewoluowania SARS-CoV-2 (tak jak było w przypadku wirusa SARS) poprzez nakręcanie handlu na targach dzikich zwierząt, ale zupa z nietoperza nie ma tu nic do rzeczy.

Iwan Komarenko i wypadające włosy przez szczepionki

Daleko zaszedł też Iwan Komarenko, który kilkanaście lat temu reprezentował Polskę na konkursie Eurowizji. Opublikował on swoje zdjęcie z logo stowarzyszenia „STOP NOP”, kierowanego przez Justynę Sochę, wraz z promowanym przez tę organizację hasłem „Jest ryzyko, musi być wybór”. Stwierdził, że lekarze podsunęli mu kiedyś różne szczepionki, od których podobno prawie wyłysiał. Zwrócił się też do prezydenta Andrzeja Dudy, że jest mu przykro, bo poparł go jako kandydata w 2015 roku, a teraz wraz z ministrem zdrowia przeprowadza „zamach na wolność” narodu polskiego za pomocą szczepień.

Celebrytów głoszących spiskowe i pseudonaukowe tezy na temat pandemii, leczenia COVID-19 itd. jest znacznie więcej. Mariusz Pudzianowski przekonywał, że witamina C w tabletkach to dobry sposób na ochronę przed koronawirusem, a Monika Zamachowska (prezenterka z „Europa, da się lubić”) polecała dbanie o zdrowie w czasie pandemii za pomocą usług bioenergoterapeutów. Wojciech Cejrowski dumnie ogłaszał, że nie nosiłby maseczki, których noszenie krytykował też były sportowiec Zenon Jaskuła. O ile niektórzy z nich byli już wcześniej powszechnie znani z powielania tego typu treści (np. Wojciech Cejrowski, który skompromitował się także swoimi wypowiedziami na temat ewolucji biologicznej czy energetyki jądrowej), to sporo celebrytów po raz pierwszy zaczęło tak otwarcie i nachalnie głosić pseudonaukę. Obawiam się, że może to realnie wpłynąć na wzrost popularności ruchu antyszczepionkowego. Szkoda, że celebryci mający tak duże zasięgi i posłuch, zamiast użyczyć go biologom, lekarzom, pielęgniarkom, epidemiologom (lista zweryfikowanych ekspertów naukowych dla mediów, z którymi można się skontaktować w celu przeprowadzenia wywiadu czy poproszenia o komentarz, znajduje się tutaj), wykorzystują je do szerzenia niepotwierdzonych i nieprawdziwych informacji czy też myślenia spiskowego.

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

30 komentarze :

 1. Te gwiazdy liczą chyba po prostu na wzrost popularności. Szkoda, że przyciągają fanów teorii spiskowych. Wychodzę z założenia, że jeśli jakiś celebryta zaczyna głosić pseudonaukę, przestaję taką osobę obserwować. Rozczarował mnie dość kontrowersyjny Dziki Trener, którego naprawdę lubiłam, a któremu również w ostatnim czasie odjechał peron.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś kretynem!!!!oczywiście że mają rację ale jesteś albo tak głupi albo ślepy! !!

   Usuń
 2. I ma rację bo to fałszywa pandemia a ty redaktorki udowodni że prawdziwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może najpierw Ty udowodnisz, że znasz język polski i napiszesz to zdanie jeszcze raz, tylko tym razem poprawnie?

   Usuń
 3. Dikladnoe niema absolutnie zadnej pandwmii epidwmii itd 0.003 procent niby jeat zarazonych bez objawowo to jaka to jest epidemia juz wiecej na przeziebienie choruje ze skutkami smiertelnymi.Nie znam nikogo lto na to umarl i nie znam nikogo kto by znal lol.Niema zadnej epidemii.Pozdrawiam ludzi obserwujacych co sie dzieje w kolo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro tak sie bawimy, to ja znam kilka osób które zachorowało i dwie które zmarły na tą chorobę. To też mam dowody że epidemia jest. Na szczęscie większość ludzi myśli normalnie a nie ma nawciskanych do głowy bzdur od jureczka ziębeczka albo innych Hubertów Raków, czy tam Czerniaków.

   Usuń
 4. Świetny artykuł i w bardzo profesjonalnym stylu :) Super

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam https://www.youtube.com/watch?v=hRPb-Cya9ic&feature=share&fbclid=IwAR1rUykku-1wpgyesCctmKOeja7MA2brzRqPhsRGT2MA38zRv5d69LK_Jg4

   Usuń
  2. Hahaahhaah stek bzdur i podważania rozsądnych opinii

   Usuń
 5. Ludzie obudźcie się.. Ilu z waszych znajomych miało grypę. Proszę wypiszcie sobie na kartce. A teraz z drugiej strony wypiszcie ilu znajomych było faktycznie chorych na COVID19. Próbowałem ja, moi znajomi i znajomi moich znajomych. I kartki mamy czyste. Osobiście nie znam nikogo.
  A mamy stan w którym 292 rzekomo zmarłych osób zamknęło w domach 35mln ludzi (tylko w Polsce). Kiedy my siedzimy w arszcie domowym elity caly czas dziłają. Kiedy był globalny zakaz poruszania w 7 miastach w Polsce budowano 24h w dzien iw nocy nową sieć komórkową, przegłosowywano ustawy o których nie wiecie a o których dowiecie dopiero jak Policja zawlecze was do ośrodka zdrowia w którym pod groźbą kary będziecie musieli przyjąć coś co wam wstrzykną do ciała. Obudzicie się jutro w nowym świecie. W świecie w którym będziecie "numerem" z wszczepionym chipem kontrolowanym przez sieć o wdzięcznej nazwie pięć gie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest kiedy ludzie zamiast trochę zainteresować się nauką wolą oglądać filmy i seriale sf. Pozdrawiam wszystkich amatorów teorii spiskowych i życzę im więcej luzu.
   Ps. Mieszkam w europie zachodniej i my tutaj już od dawna mamy te chipy. Nikt jednak nie narzeka ponieważ bawimy się przednio. Wstrzykują nam w pakiecie substancje, które działają lepiej niż nie jedno lsd. W maskach karnawałowych imprezy do białego rana. Polecam

   Usuń
  2. Szacun!!

   Usuń
  3. Dowód anegdotyczny, mówi to panu coś?

   Usuń
  4. Ja nigdy nie widziałam powietrza, nikt z moich znajomych i ich znajomych nie widział powietrza, czyli idąc Twoim tokiem myślenia, powietrza nie ma

   Usuń
 6. Dobrze napisane, szacun

  OdpowiedzUsuń
 7. Autorze tekstu, proszę zajrzeć w statystyki GUS i doinformować się. Epidemia to była ale w 2018 roku. 36 osób dziennie umierało na infekcje układu oddechowego z powodu niezidentyfikowanego czynnika wirusowego i/lub bakteryjnego. A do tego dochodzą zgony z powodu: grypy, zapalenia płuc etc. Wszelkie newsy próbujące zrobić sensację z informacji o liczbie zgonów, w których podana liczba jest mniejsza niż średnia 36 (przy czym pamiętajmy że to średnia roczna, czyli jak zimą umiera 71 osób dziennie, a latem 1 osoba dziennie to nadal jest to średnia 36) a przy tym robienie z tej liczby sensacji, to niestety jest to FAKE NEWS. Nie bez przyczyny poleciały miliony złociszy z rządu do telewizji publicznej i pozostałych medialnych streamów. Jest to bez wątpienia ciekawy eksperyment inżynierii społecznej.

  Do roboty moi drodzy. Zadbać o najstarszych, ale reszta do roboty, bo za 2-3 miesiące kasa się skończy, dodruk pieniądza sięgnie sufitu, inflacja będzie 2 cyfrowa... Wasze babcie będą się zastanawiać czy kupić lek czy masło do suchej bułki. Więc nikt tych starszych już nie ochroni.
  Na szczęście ludzie głupi nie są i to wszystko naprawdę widzą. Ooooo i czasem nawet celebryci wykazują się istnieniem mózgu... ;).

  OdpowiedzUsuń
 8. Pudelek.pl (-:
  Julia Kuczyńska Maffashion udostępniła swoje konto na instagramie ratowniczce.
  A Wioletta Kołek chyba była z Karolakiem tylko zaręczona, do ślubu nie doszło.

  OdpowiedzUsuń
 9. A JA PYTAM CO ZA IGNORANT NAPISAŁ ...'Prawda jest jednak taka, że składy szczepionek są jawne, znane skutki uboczne i częstość ich występowania również i tak też powinno być w przypadku szczepionki na SARS-CoV-2, kiedy zostanie wydana jako gotowy do powszechnego użytku produkt." CZYJA PRAWDA ??? JAWNE SKŁADY SZCZEPIONEK ?? ŻADEN LEKARZ ANI SANEPID NIE POTRAFI PODAĆ MATKOM SKŁADU OBOWIĄZKOWYCH SZCZEPIONEK - BARDO PROSZĘ O KONTAKT TO PODAM WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW NA TEMAT SKUTKÓW UBOCZNYCH I TRAGEDII WYWOŁANYCH WIELOMA OBOWIĄZKOWYMI SZCZEPIONKAMI�� I PROSZĘ O PODANIE JAWNYCH SKŁADÓW STOSOWANYCH W POLSCE SZCZEPIONEK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę, skład szczepionki przeciw rotawirusom Rotarix: https://pl.gsk.com/media/729238/rotarix-druki-pl-ii-89-02_03_2017.pdf

   Usuń
 10. Ale glupi i przedmieśmiewczy artykuł. Bill Gates nie zaszepil żadnego ze swoich 6 dzieci, a chce szczepic caly świat. Po jego szczepieniach kobiety w Afryce stawaly sie bezplodne. Zwolennik depopulacji i glosiciel teorii o przeludnionej planecie. A wasz artykul to macenie w brudnej wodzie - bo w takiej sie najlatwiej łowi ryby

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zaczynasz swój komentarz od słowa "przedmieśmiewczy" i łatwo weryfikowanego kłamstwa w sprawie ilości dzieci Gatesa to nie licz na potraktowanie go jako wiarygodny.

   Usuń
 11. Słyszałem wypowiedź Tedego i mam wrażenie, że artykuł szuka taniej sensacji. Przecież wypowiedź była krytyką tego, że w TVP mówią, że wirus pochodzi od zupy z nietoperza. Powiedział to samo co ten artykuł tylko mówiąc to w swoim stylu.

  OdpowiedzUsuń
 12. To jest smutne. Przyczyna jest jednak bardzo głęboko wbudowana w rozwój społeczny człowieka. Zawsze w zwrotnych punktach historii spowodowanych katastrofami, wojnami czy pandemiami objawia się grono szarlatanó, kaznodziejów i innych piewców "prawdy objawionej", bo taka jest potrzeba tłuszczy. Tak jest zawsze i w każdej znanej mi sytuacji zwrotnej w historii ludzkości. Tak zresztą jak się podejrzewa powstały pierwsze sekty czy kościoły. Zwróćcie uwagę, że taka analiza wyjaśnia wzrost popularności różnych teorii spiskowych. Trudno doszukać się takiego nasilenia w czasach stabilnych społecznie czy gospodarczo. I tak jest tym razem. Zresztą wysnułem nawet taką teorię, że mierząc wysyp różnych teorii spiskowych można określić jak głęboki niepokój trawi społeczeństwo.
  To niestety nie jest dobra informacja w kontekście antopogenicznego globalnego ocieplenia. Należy się spodziewać (i zapewne tak się stanie), że wraz z nasileniem się skutków AGO społeczeństwo odwróci się od naukowców i zacznie szukać swojego "zbawiciela" wśród oszołomów i wariatów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Tak zresztą jak się podejrzewa powstały pierwsze sekty czy kościoły."
   Masz na to naukowe, historyczne dowody?
   Powtarzam - naukowe dowody, nie obrazki z demotywatorów.

   Usuń
 13. Dokładnie takie same zachowania kierują ludźmi którzy obierają jajka ze skorupki od tej grubszej strony - co dowiedziono naukowo już jakiś czas temu.
  Nie da się oddzielić obierania jajek z tej grubszej strony od oszołomstwa i na odwrót - nie rozdzielne jest oszołomostwo od osób obierających jajka od tej grubszej strony.

  OdpowiedzUsuń
 14. Też uważam, że osoby negujące istnienie tego wirusa to foliarze. Ale dlaczego wszystkich, którzy śmią podważyć narrację oficjalną zadając konkretne pytania i argumenty (Nie, nie mówię tu o Dodzie czy Iwanie Komarenko) są wrzucani do jednego wora z płaskoziemcami/szurami i foliarzami?
  Dlaczego nie słucha się niezależnych naukowców, którzy mają odmienne zdanie? W maju pojawiło się badanie, wg którego bezobjawowi nie zarażają tak jak objawowi. O wiele rzadziej. Dlaczego więc uznaje się, że każda osoba może być zagrożeniem? To nie jest hiszpanka czy dżuma, to wirus, który owszem, przyspieszy śmierć osobom już chorym ale nie jest powodem do blokowania wszystkiego łacznie ze szpitalami bo to przyniesie jeszcze gorszy skutek. Wirus istnieje, trzeba uważać. Ale ile w tym propagandy i manipulacji to sami wiecie, miłośnicy nauki. Bez nauki bylibyśmy w czarnej dupie ale współczesna nauka to też biznes, zależy przez kogo sponsorowany. Kasa, wpływy i manipulacje - każdy to widzi gołym okiem. Nie trzeba teorii spiskowych. A wiele teorii okazało się już prawdą więc sorry ale współczuję osobom ślepo wierzącym w to co powiedzą tzw. eksperci. Bezgraniczne zaufanie to nie jest wyjście.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dla równowagi czekam na wpis o celebrytach, którzy odwrotnie - wypowiadają się zgodnie z myślą naukową :)

  OdpowiedzUsuń