Kategorie:

Jak Chiny wpływają na europejskie uniwersytety?

Wpływy chińskie są w Europie coraz potężniejsze. Dotyczą nie tylko gospodarki czy spraw infrastrukturalnych. Przejawiają się nie tylko w przejmowaniu firm europejskich czy wykupowaniu portów morskich. Chińczycy starają się także oddziaływać na nasze uniwersytety. Mają różne sposoby, o których w książce „Chińczycy trzymają nas mocno” napisała dziennikarka Tok Fm i SW+, zajmująca się sprawami cyfrowymi i technologicznymi, Sylwia Czubkowska. W dzisiejszym podkaście rozmawiam z nią o tym, jak to się dzieje, że Chińczykom udaje się usidlać kolejne instytucje.

 

Chiny uniwersytety
Obrazek poglądowy: wejście do Trinity College i przewodniczący Chin, Xi Jinping (Fot. Bloomberg z późn. zm.). Ciekawostka: na Trinity College funkcjonuje stowarzyszenie studentów chińskich

 

Chińczycy trzymają mocno europejskie uniwersytety

Z Sylwią Czubkowską rozmawiamy w podkaście o oddziaływaniu Chin na zachodnie uniwersytety. W jaki sposób Chińczycy promują swoją narrację na tematy polityczne i ideologiczne za pośrednictwem uczelni? Co robią, aby zyskać przychylność poszczególnych państw czy urzędników? Do jakich gróźb się posuwają? Zapraszam do wysłuchania wywiadu.

 

 

Podkast można odsłuchać także za pomocą: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastboxPodkasty.infoRSS. Zachęcam też do przeczytania mojego artykułu o tym, dlaczego TikTok to nie platforma dla uniwersytetów.

 

 

Podkast ten mogłem nagrać dzięki wsparciu na portalu Patronite. Jeśli się Państwu podoba, zachęcam do odwiedzenia mojego profilu w tym serwisie i dołączenia do moich Patronów. Pięć lub dziesięć złotych nie jest dużą kwotą. Jednak przy wsparciu wielu mogę dzięki niemu poświęcać czas na pisanie artykułów, nagrywanie podkastów oraz utrzymywać i rozwijać stronę.

 

 

Najnowsze wpisy

`

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *