Osoby narcystyczne swoje zaburzone popędy mogą realizować na różne sposoby. Jednym z nich jest sygnalizowanie cnoty i kreowanie się na najbardziej moralne jednostki. W takiej sytuacji narcyz podkreśla swoją wyjątkową moralność, zarazem wytykając innym jej brak (w jego mniemaniu). Kolejną społeczną strategią działania narcyzów jest robienie z siebie ofiar. Mogą dzięki temu otrzymać uznanie jako cierpiętnicy; mogą także mówić z pozycji wyższych moralnie, bo pokrzywdzonych. Dodatkowo, mając status ofiar, zyskują przywileje, czyli to, co ludzie z narcystyczną osobowością lub narcystycznym zaburzeniem osobowości zwykle lubią najbardziej. Jeszcze jedną strategią realizacji potrzeb narcystycznych jest wikłanie innych w konfigurację dramatycznego trójkąta Karpmana. Wówczas narcyz wyszukuje prawdziwą lub wymyśloną ofiarę, która staje się dla niego wymówką do atakowania realnego bądź domniemanego opresora. Ma wówczas obiekt do wyładowywania agresji, a przed postronnymi przedstawia się jako wybawiciel. O tego rodzaju zachowaniach narcyzów, przejawiających narcyzm wspólnotowy, w podkaście „Teoretico” opowiada dr hab. Jarosław Piotrowski, psycholog społeczny z UKSW, który bada narcyzm.

 

narcyzm wspólnotowy

 

Narcyzm wspólnotowy jako forma ekspresji osobowości narcystycznej

Spektrum narcyzmu jawi się od bardzo słabych, wręcz deficytowych cech narcystycznych, poprzez tak zwany zdrowy narcyzm (zdrowy egoizm), po nasilenie narcyzmu, osobowość narcystyczną i narcystyczne zaburzenie osobowości. Cechy wyróżniające narcyzów to poczucie wyjątkowości i fantazjowanie o swojej wielkości. Poza tym odczuwają zazdrość wobec innych i mają poczucie, że inni im zazdroszczą. Narcyzi mają też niską empatię lub, jeśli jest ona w normie, to rzadko z niej korzystają. Czują również, że należą im się specjalne przywileje. Jeśli ktoś zdemaskuje ich fałszywe, nieautentyczne motywy, wpadają w narcystyczną furię. Ten specyficzny zestaw cech i zachowań narcystycznych może być realizowany poprzez narcyzm wspólnotowy, czyli wykorzystanie sytuacji społecznych do zaspokajania potrzeb narcystycznych. Opowiada o tym dr hab. Jarosław Piotrowski w nowym odcinku podkastu „Teoretico”.

 

 

Nagranie w formie podkastu można odsłuchać także za pomocą: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastboxPodkasty.infoRSS.

 

 

Podkast ten mogłem nagrać (uprzednio spędzając godziny na przygotowaniu) dzięki wsparciu na portalu Patronite. Jeśli Ci się podoba, zachęcam do odwiedzenia mojego profilu w tym serwisie i dołączenia do moich Patronów. Pięć lub dziesięć złotych nie jest dużą kwotą. Jednak przy wsparciu wielu mogę dzięki niemu poświęcać czas na pisanie artykułów, nagrywanie podkastów oraz utrzymywać i rozwijać stronę.

 

 

Najnowsze wpisy

`

Jeden komentarz do “Robienie z siebie ofiary to strategia narcystyczna? Kult ofiar i narcyzm wspólnotowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *