Kategorie:

Czemu niektórzy ciągle uważają, że są brzydcy? Dysmorfofobia

Czym jest dysmorfofobia, czyli cielesne zaburzenie dysmorficzne? Główny objaw polega na tym, że osoba zaburzona doszukuje się w swoim wyglądzie jakichś nieprawidłowości. Na siłę stara się znaleźć wady w swoim ciele czy twarzy. Choćby na przykład niesymetryczności, krostek, nierówności skóry itp. Mogą to być ledwo widoczne blizny, minimalnie odstające uszy, kształt zęba czy bioder. Kiedy już je znajduje, obsesyjnie o nich myśli i kompulsywnie przygląda im się w lustrze. Bywa też tak, że osoba z dysmorfofobią wcale nie ma danego defektu, że jest on jedynie jej wyobrażeniem, urojeniem. O problemie tym rozmawiam w podkaście „Teoretico” z psychologiem, psychoterapeutką i wykładowczynią psychologii na polskich u amerykańskich uniwersytetach, dr Magdaleną Leszko.

 

dysmorfofobia cielesne zaburzenie dysmorficzne
Fot. Engin_Akyurt z późn. zm.

 

Dysmorfofobia, czyli cielesne zaburzenie dysmorficzne

Dlaczego osoby z dysmorfofobią obsesyjnie doszukują się w swoim wyglądzie nierówności i odstępstw od przyjętej normy? Co ludzie z tym zaburzeniem czują? I skąd się ono bierze? Czy to możliwe, że cielesne zaburzenie dysmorficzne może być powodowane przez media społecznościowe? Co na ten temat mówią badania? Wykazano na przykład, że dysmorfofobowie inaczej skupiają się na postrzeganiu twarzy niż osoby zdrowe. Zasadne jest też pytanie o związek między dysmofofobią a zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, anankastycznym zaburzeniem osobowości czy histrionicznym zaburzeniem osobowości. A także o to, w jaki sposób leczy się dysmorfofobię. Moja rozmówczyni opowiada o psychoterapii i farmakoterapii, a także podaje, które ośrodki w Polsce zajmują się diagnozą i terapią tego zaburzenia.

 

 

Nagranie w formie podkastu można odsłuchać także za pomocą: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastboxPodkasty.infoRSS.

 

 

Podkast ten mogłem nagrać (uprzednio spędzając godziny na przygotowaniu) dzięki wsparciu na portalu Patronite. Jeśli Ci się podoba, zachęcam do odwiedzenia mojego profilu w tym serwisie i dołączenia do moich Patronów. Pięć lub dziesięć złotych nie jest dużą kwotą. Jednak przy wsparciu wielu mogę dzięki niemu poświęcać czas na pisanie artykułów, nagrywanie podkastów oraz utrzymywać i rozwijać stronę.

 

 

Najnowsze wpisy

`

Jeden komentarz do “Czemu niektórzy ciągle uważają, że są brzydcy? Dysmorfofobia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *