Histrioniczne zaburzenie osobowości jest zaburzeniem z wiązki B, które cechuje niestabilność, chwiejna emocjonalność i dramatyczność. Osoby z tym zaburzeniem zachowują się w bardzo specyficzny sposób, często przyciągający uwagę ludzi w świecie realnym i wirtualnym. Jakie są symptomy histrionicznego zaburzenia osobowości na żywo i w Internecie? Co czują osoby, które mają osobowość histrioniczną i jak się zachowują? Jakie są motywy poszczególnych zachowań histrioników? I w jaki sposób reagować na niektóre typowe dla nich działania, takie jak prowokacje, nadwrażliwość na krytykę, niestosowne uwodzenie czy histrioniczną fazę? Czym różni się histrioniczne zaburzenie osobowości od narcystycznego zaburzenia osobowości? Na pytania te w nowym odcinku podkastu „Teoretico” odpowiada psycholog kliniczna, psychoterapeutka i superwizorka, prezes Polskiej Federacji Psychoterapii, Milena Karlińska-Nehrebecka.

 

Histrioniczne zaburzenie osobowości
Histrioniczne zaburzenie osobowości. Fot. thisismyurl/Pixabay

 

Kiedy życie staje się teatrem: histrioniczne zaburzenie osobowości

Histrioniczne zaburzenie osobowości rozpoznawane jest przez DSM-5 (kategorialnie) i przez ICD-11 (dymensjonalnie). Symptomy tego zaburzenia częściowo różnią się w zależności od płci i orientacji seksualnej. Do typowych objawów tego zaburzenia należą: teatralne zachowania; płytkie uczucia, pod którymi skrywane mogą być silne wspomnienia i emocje; chęć bycia ciągle w centrum uwagi; nieadekwatne flirtowanie; prowokowanie, a potem robienie z siebie ofiary; nadmierne skupienie na wyglądzie; niskie poczucie ryzyka; trudność w skupieniu się na szczegółach. Chociaż każdy czasami przejawia takie cechy, to u osób z histrionicznym zaburzeniem osobowości są one nasilone, częste, nieelastyczne i powodują cierpienie własne oraz otoczenia (rodziny, znajomych, sąsiadów, współpracowników). Dlatego w barwach histrionicznych każdy znajdzie przynajmniej kawałek siebie. O „poetyce” tego zaburzenia w kontekście klinicznym, społecznym i życiowym rozmawiam w podkaście, do odsłuchania poniżej.

 

 

Nagranie w formie podkastu można odsłuchać także za pomocą: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastboxPodkasty.infoRSS. Przy okazji, zachęcam też do przeczytania mojego tekstu o histrionicznym zaburzeniu osobowości ukazywanym w filmach fabularnych, tutaj.

 

 

Podkast ten mogłem nagrać (uprzednio spędzając godziny na przygotowaniu) dzięki wsparciu na portalu Patronite. Jeśli Ci się podoba, zachęcam do odwiedzenia mojego profilu w tym serwisie i dołączenia do moich Patronów. Pięć lub dziesięć złotych nie jest dużą kwotą. Jednak przy wsparciu wielu mogę dzięki niemu poświęcać czas na pisanie artykułów, nagrywanie podkastów oraz utrzymywać i rozwijać stronę.

 

 

Najnowsze wpisy

`

Jeden komentarz do “Kim są histrionicy i jak trzęsą Internetem. Histrioniczne zaburzenie osobowości

  1. Tylko czekać aż karyny i alany z forów internetowych zaczną wyzywać od histrioników, tak jak wcześniej wyzywali każdego od narcyzów. nadzieja tylko w tym ze to trudne słowo i mogą nie zapamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *