Badania naukowe dowiodły, że istnieje szereg różnic między kobietami i mężczyznami, jeśli chodzi o reagowanie na infekcje wirusowe. Przedstawiciele obu płci nieco inaczej mogą przechodzić zakażenia wirusowe, a o przyczynach i szczegółach tych odmienności opowiada prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Infekcje wirusowe u kobiet i mężczyzn
Odmienności związane z płcią powodują szereg różnic w reakcji na rozmaite choroby. Również w przypadku infekcji wirusowych. Ryzyko pewnych zakażeń jest wyższe u płci żeńskiej, innych u płci męskiej. Także niektóre dolegliwości mogą się wahać, w zależności od płci. Podobnie jak konsekwencje infekcji, szczególnie dotyczące układu rozrodczego. Problematykę tę wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, biolożka i wirusolożka z UMCS w Lublinie, w kolejnym odcinku podkastu „Teoretico”. Omawia także różnice płciowe dotyczące reakcji na leki przeciwwirusowe i szczepionki.
Podkast „Teoretico” można odsłuchać także na platformach: Spotify, Anchor, iTunes/Apple Podcast, Podcast Addict, Google Podcasts, Castbox, Podkasty.info i poprzez RSS.
„Teoretico” mogę nagrywać dzięki wsparciu Patronów oraz Patronek na portalu Patronite. Jeśli się Państwu podoba, zapraszam do odwiedzenia mojego profilu w tym serwisie i dołączenia do moich Patronów. Pięć lub dziesięć złotych nie jest dużą kwotą. Jednak przy wsparciu wielu mogę dzięki niemu poświęcać czas na pisanie artykułów, nagrywanie podkastów oraz utrzymywać i rozwijać stronę.