Narcystyczne zaburzenie osobowości oraz narcyzm subkliniczny, czyli nasilenie cech narcystycznych u zdrowej osoby, to zjawiska badane przez psychologów klinicznych, społecznych i psychiatrów. Czym się od siebie różnią? Jak się objawiają? Czy narcystyczne zaburzenie osobowości można wyleczyć? Jak zachowują się dzieci rodziców z narcystycznym zaburzeniem osobowości? Czy zbyt niskie nasilenie cech narcystycznych też jest szkodliwe dla zdrowia? I dlaczego wśród osób z zaburzeniem typu borderline i chorobą afektywną dwubiegunową jest tak dużo narcyzów? Zadałem te pytania dr. hab. Jarosławowi Piotrowskiemu, psychologowi społecznemu z UKSW, który narcyzm bada naukowo. Nagranie w formie podkastu można odsłuchać poniżej oraz za pomocą: Spotify, Anchor, iTunes/Apple Podcast, Podcast Addict, Google Podcasts, Castbox, Podkasty.info, RSS.
Narcyzm i narcystyczne zaburzenie osobowości
Narcyzm jest tematem poruszanym od tysiącleci, ale skonceptualizowano go naukowo-medycznie przede wszystkim w XX wieku. Cechy narcystyczne, narcystyczne zaburzenie osobowości i ich przyczyny badało wielu wybitnych naukowców. Udało im znaleźć odpowiedzi na niektóre z fundamentalnych pytań, mogących mieć duże znaczenie dla zrozumienia życia rodzinnego i społecznego. Opowiada o nich dr hab. Jarosław Piotrowski, będący jednym z badaczy zajmujących się narcyzmem.
Prowadzenie bloga wymaga ponoszenia kosztów, czasu, przygotowania. Zdecydowałem się więc stworzyć profil na Patronite, gdzie w prosty sposób można ustawić comiesięczne wpłaty na rozwój bloga. Dzięki temu może on funkcjonować i się rozwijać. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą. Ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga, dzięki któremu mogę poświęcać więcej czasu na pisanie artykułów.
Czy będzie opcja przeczytania tekstowej wersji?
Nie planuję, ale podkast jest dostępny za darmo.
„narcyzm” to taki fajny wór do którego można wrzucać wszystko i wszystkich którzy z jakiegoś powodu są nam niewygodni.
Coś tak jak kłamliwa (i po części zbrodnicza) teoria „wyparcia” która odnosiła tryumfy w latach 70 i 80-ych XX-wieku, a która skutkowała zniszczonymi życiorysami a nawet więzieniem wielu niewinnych ludzi.
Co gorsza żaden z psychologów nie poniósł kary za brednie które wypowiadał przed sądem jako biegły!
Jak sam zauważyłeś, pojęcie jest nie tylko bardzo pojemne, ale także nader często nieprawidłowo używane, co oznacza ,że posługują się nim ludzie nieznający jego znaczenia.
dokładnie