Social media działają w dużej mierze na bazie archaicznego prawa z początku XXI wieku. Dzięki temu posiadające je korporacje mogą robić rzeczy, które z racjonalnego punktu widzenia są szkodliwe (dezinformacja, hejt, inwigilacja behawioralna, cenzura itp.). Unia Europejska proceduje właśnie nowe kodeksy (Akt o Usługach Cyfrowych oraz Akt o Rynkach Cyfrowych) mające ucywilizować współczesny Internet. Co konkretnie zmienią te zapisy? W nowym odcinku podcastu „Teoretico” rozmawiam o tym z Katarzyną Szymielewicz, prawniczką i prezeską fundacji Panoptykon.

 

Akt o Usługach Cyfrowych
Margrethe Vestager, wiceszefowa Komisji Europejskiej ds. cyfrowych. Fot. Emmanuel Dunand/AFP z późn. zm.

 

Akt o Usługach Cyfrowych i Akt o Rynkach Cyfrowych

Poważnym problemem, którego nie można dłużej ignorować, jest cenzurowanie legalnych treści na platformach społecznościowych. Nie mniej szkodliwe jest budowanie algorytmów powiększających zasięgi treściom dezinformującym i antagonizującym. Interfejs sprzyjający hejtowi i awanturom w komentarzach to kolejny aspekt omawianego zagadnienia. W jego centrum jest masowa inwigilacja behawioralna użytkowników. Co względem tych kwestii zmienią nowe prawa Unii Europejskiej, wyjaśnia prawniczka, Katarzyna Szymielewicz, w nowym odcinku podcastu „Teoretico”.

 

Podcast „Teoretico” można wysłuchać za pomocą: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastbox, Podkasty.info, RSS.

 

 

Jeżeli podoba Ci się mój podcast oraz doceniasz pracę, jaką wkładam w pisanie artykułów na tej stronie, zachęcam do dołączenia na moim profilu w serwisie Patronite. To przede wszystkim dzięki wsparciu Patronów mogę tworzyć treści, publikować je, jak również utrzymywać samą stronę. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą. Ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga.

 

 

Najnowsze wpisy

`

2 komentarze do “UE szykuje rewolucję na platformach społecznościowych. Co się zmieni?

  1. Wszystko to prawda – Cenzura i napuszczanie ludzi na siebie z jednej strony a wspieranie organizacji przestępczych na Fejsie to standard. Trzeba to ukrócić, nawet kosztem utrudniania dostępu do serwisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *