Kategorie:

TVN spadnie do poziomu TVP? 3 kwietnia chce wyemitować propagandowy film pseudonaukowy o szczepionkach

W ostatnim czasie antyszczepionkowców i ich paranaukowe poglądy, często sprzeczne z faktami i szkodliwe społecznie, promowały głównie media publiczne (TVP i Polskie Radio), których jakość od ich upolitycznienia od początku 2016 roku budzi poważne wątpliwości i jest tematem wielu kontrowersji. Za żenującą jakością zdaje się podążać stacja komercyjna, TVN7, która (jak wykrył STOP STOPNOP) chce wyemitować 3 kwietnia film Zaszczepieni, produkt Andrewa Wakefielda, skompromitowanego lekarza, który opublikował sfałszowane badania dotyczące rzekomego autyzmu poszczepiennego.
TVN szczepionki
http://www.tvn7.pl/

Nie jest to pierwsze wpuszczanie na antenę TVN szkodliwych i antynaukowych poglądów. Niedawno w TVN bis odbyła się debata między lekarką, a działaczką antyszczepionkową Justyną Sochą oraz mamą, która jest przeciwniczką obowiązkowych szczepień. Padło tam m.in. stwierdzenie ze strony owej mamy, że pojechałaby ze swoimi niezaszczepionymi dziećmi do Rumunii w miejsce, gdzie panuje epidemia odry (wywołana m.in. przez antyszczepionkowców)… Groza! Wówczas jednak debata była dwustronna, po drugiej linii sprawnie argumentowała specjalistka. Tutaj mamy jednostronną narrację w postaci pseudonaukowego filmu. 
Kim jest Andrew Wakefield? Opublikował on w prestiżowym czasopiśmie naukowym Lancet badania, które rzekomo udowodniły, że szczepionka MMR może powodować autyzm. Okazały się sfałszowane, a pracę wycofano z publikacji. Wakefield wykorzystał w swoim badaniu niewielką grupę osób, ale nie to było w nim największym grzechem. Była to próba wybiórcza, dzieci do badania pozyskał on od antyszczepionkowych rodziców. Badanym przypisywał objawy, które wcale nie występowały lub zmieniał czas ich wystąpienia, by były bliższe momentu zaszczepienia. Co więcej, Wakefield był finansowany przez prawników, którzy prowadzili sprawy o odszkodowania za rzekome skutki uboczne szczepień, a jest to ewidentny konflikt interesów (między obiektywnością badania naukowego, a korzyściami finansowymi dla Wakefielda). W efekcie Andrew Wakefield został pozbawiony prawa do wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii. 
Czy TVN naprawdę chce iść drogą TVP i promować pseudonaukowe, szkodliwe poglądy? W tym przypadku wyprodukowane przez skompromitowanego, pozbawionego prawa do wykonywania zawodu, byłego lekarza? Mam nadzieję, że stacja zmieni program, wycofując emisję tego filmu lub przynajmniej następnym razem puści porządny, poprawny merytorycznie materiał i wstrzyma się od takich wpadek w przyszłości. Komercja to nie wszystko, zawsze, nawet w mediach niepublicznych, istotną rolę powinny grać także aspekty etyczne i odpowiedzialność społeczna.

Aktualizacja
TVN7 usunął pseudonaukowy film o szczepionkach Zaszczepieni z programu, po czym przywrócił go na 15 maja, prawdopodobnie przez groźby finansowe od dystrybutora.

Chcesz wesprzeć rozwój mojego bloga? Możesz to zrobić zostając jego patronem tutaj

 

Najnowsze wpisy

`

12 komentarzy do “TVN spadnie do poziomu TVP? 3 kwietnia chce wyemitować propagandowy film pseudonaukowy o szczepionkach

 1. „których jakość od ich upolitycznienia od początku 2016 roku budzi poważne wątpliwości” – od czasu tzw. dobrej zmiany ich jakość rzeczywiście spadła, ale po pierwsze nigdy nie była zbyt wysoka w ostatnich kilku latach a po drugie ich upolitycznienie następuje przy każdej zmianie władzy więc jestem uczulony na takie teksty (konkurencyjne partie robiły dokładnie to samo więc wieszanie psów tylko na jednej jest co najmniej niewłaściwe). Co do samego filmu to skandal, ale koniec końców to telewizja publiczna i może robić sobie co chce. Chyba, że KRRiT ma nad nimi jakąś władzę (nie orientuję się czy tak jest) – wtedy możnaby wnieść jakąś petycję do tego organu, żeby zablokował emisję programu szkodliwego społecznie.

  1. To samo? Wcześniej nie było znoszenia kadencyjności prezesa TVP, nie zwalniano hurtem dziennikarzy, którzy wcześniej pracowali wiele lat, utrzymując się podczas kadencji kolejnych rządów, nie było też ewidentnie kłamiących reportaży czy puszczanie fake newsów. Teraz wszystko to stało się tam normą. Oczywiście zgodzę się, że nigdy poziom TVP nie był jakiś świetny, ale na pewno nie było tak samo.

   TVN to stacja komercyjna, nie publiczna.

  2. Też nie zgadzam się, że to samo, ale fakt faktem – TVN nigdy nie stały na wysokim poziomie.

   A przy okazji – w czytniku RSS pojawił mi się post o protestach antyszczepionkowców w Poznaniu, ale nie ma go na twoim blogu. Wycofałeś go?

  3. o nie, nie Dobrze pamietam relacje prawicowych dziennikarzy z tragicznych wydarzeń Smoleńsku na TVP, red. Pośpieszalskiego ze swoim pr,red. Lichocką etc Wtedy nastąpił rozbiór tvp, a teraz jest zawłaszczenie tvp przez partię rządzącą

 2. "..Rumunii w miejsce, gdzie panuje epidemia odry (wywołana m.in. przez antyszczepionkowców)"

  Są jakieś dane pokazujące procent dzieci zaszczepionych na odrę w Rumunii na tle innych krajów, w których nie ma epidemii?

  1. Czytałem, że była tam moda na nie szczepienie ale nie sądzę aby była większa niż w "bardziej zachodnich" krajach.
   Z tym, że w sumie nigdy nie jest tak, że decydujący jest tylko jeden czynnik, więc być może obok innych czynników doszedł jeszcze jeden – nie zaszczepiony odsetek populacji.

 3. TVP wyemitowało coś pseudonaukowego? Znaczy, że kłamstwa publikują to wiem, bo zdarzało mi się być gdzieś i potem zobaczyć relację w TVP, ale pseudonauki nie widziałam.

  PS. Właśnie poleciłam u siebie twojego bloga w podsumowaniu marca 🙂

 4. co to za nagółwek – tvn jako telewizja komercjalna nie może konkurować z powagą telewizji polskiej bo wiemy wszyscy że wiarygodność w tvn szczególnie w sprawach dotyczących biznesu czy dużych pieniedzy nie może być bezstronna choć dla mnie to nie jest tak do końca oczywiste gdyż profesjonalizm mediów mimo że reprezentują prywatną inicjatywę aby utrzymywać wiarygodność i profesjonalizm powinna być ponad to. Tym razem zaskoczyła nas odwagą i nie wiadomo dlaczego wyemitowała coś niewygodnego dla tzw. politycznie poprawnych – ciekawe dlaczego ale dziekujemy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *