Jerzy Zięba w Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu?

Jerzy Zięba, sławny znachor-celebryta, antyszczepionkowiec, sprzedawca drogich produktów „prozdrowotnych” często o nieudowodnionym działaniu oraz dystrybutor „strukturyzatora wody” za 2500 zł, który ma strukturyzować wodę (takie zjawisko nie istnieje), autor pseudomedycznej książki „Ukryte terapie” próbuje dostać się ze swoimi pseudonaukowymi wykładami na różne uniwersytety. Czasami mu się to udaje, ale bywało i tak, że mury uczelni dawało się przed nim obronić. Tym razem Jerzy Zięba chce zaatakować Polską Akademię Nauk w Poznaniu na ul. Wieniawskiego 17, gdzie mieści się Instytut Chemii Bioorganicznej.

Jerzy Zięba Polska Akademia Nauk Poznań
https://tockify.com/ukryte.terapie/detail/99/1492848000000

AKTUALIZACJA
Wynajęcie sali w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu zostało odrzucone. Wykład Jerzego Zięby odbędzie się prawdopodobnie gdzie indziej, w przestrzeni komercyjnej.

Z pseudonauką i paramedycyną walczę od dawna, ale tym razem czuję się zobowiązany wyjątkowo, ponieważ Poznań to moje rodzinne miasto, w którym także mieszkam. W Polskiej Akademii Nauk na ul. Wieniawskiego regularnie odbywają się popularnonaukowe wykłady czy konferencje naukowe. W marcu nadejdzie „Tydzień Mózgu”, dziewiąta już seria wykładów z zakresu neuronauk, odbywająca się także w wielu innych miastach. Nie chciałbym aby w tym samym miejscu, pod szyldem Polskiej Akademii Nauk, swoje wykłady głosił antyszczepionkowiec-celebryta, sprzedawca podejrzanych sprzętów i znachor. Przeciwnie, uważam że nadszedł czas by wziąć się za znachorów, także od strony prawnej. Mam nadzieję, że bezwzględne ukaranie przez sąd szarlatana, który doprowadził do zagłodzenia małej dziewczynki przez wierzących mu rodziców, nie będzie pojedynczym wydarzeniem, że prokuratura zajmie się kolejnymi takimi sytuacjami.

W reakcji na informację o występie Jerzego Zięby powstało wydarzenie protestacyjne „Nie dla Zięby w Polskiej Akademii Nauk!” założone przez fanpage Uniwersytety dla nauki, pajace do cyrku, który od jakiegoś już czasu stara się blokować pseudonaukowe wystąpienia w miejscach poświęconych nauce i kulturze. Dlaczego wspieram akcję? Uważam, że nie powinno się tego typu osób i treści jakie promują legitymizować miejscem, jakim jest uniwersytet, szpital czy jakakolwiek jednostka naukowa lub medyczna. Dotychczas wynajmujące Ziębie miejscówki tłumaczyły się, że to tylko wynajem, a nie wspólna organizacja. Moim zdaniem pieniądze te nie są warte ośmieszania danej jednostki naukowej, a udostępnianie miejsca i czasu na szerzenie pseudonauki jest przeciwne do tego, do czego Polska Akademia Nauk i uniwersytety zostały powołane.

Jak na złość, termin spotkania z Jerzym Ziębą, czyli 22 kwietnia, przypada w Dzień Ziemi i zbiega się także z międzynarodowym March for Science. Mam nadzieję, że sprawa zostanie szerzej nagłośniona, a Polska Akademia Nauk stanowczo odetnie się od wykładu Jerzego Zięby i odwoła możliwość wynajęcia sali oraz będzie ostrożniejsza na przyszłość w udostępnianiu swojego terenu.

Chcesz wesprzeć rozwój mojego bloga? Możesz to zrobić zostając jego patronem tutaj

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

21 komentarze :

 1. super, bardzo dobrze, że Pan Zięba będzie w Poznaniu. Nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też. Już zaczynam zbierać zgniłe warzywa, żeby starczyło mi amunicji do rzucania. :)

   Usuń
 2. Jaką korzyść mają zarządcy tych budynków? Czy naprawdę chodzi tu o pieniądze? Argumentowanie tej sytuacji przez podmioty naukowe: "to tylko wynajem a nie wspólna organizacja" to samozaoranie. Uczelnia to nie deweloper i ciążą nad nią obowiązki moralne daleko wybiegające poza dział księgowości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ciążą. Nie ma czegoś takiego jak moralność.

   Usuń
 3. Witam, to prawda że Pan Zięba sprzedaje dziwne produkty ale jak w każdej sprzedaży gdzie jest dobry marketing znajdzie się odbiorca który wyłoży SOS :D, ślędzę wypowiedzi Pana Ziębmy i często są one poparte odpowiednimi badaniami naukowymi do których można zajrzeć i poczytać fakt że po angielsku, witaminę C przetestowałem na sobie i rzeczywiście zadziałała na różne choroby które próbowały mnie zaatakować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy Poznań to jest to miasto gdzie na uniwersytecie (UAM) jest wydział TEOLOGICZNY ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest, a czemu? Tam chciał(a)byś wysłać Jerzego Ziębę i jego wykłady? :-P

   Usuń
 5. Te straszne teorie Zieby stosowane z głową pomagają lepiej niż wizyta u znachora z dyplomem.... pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również dzięki za info :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Och, jesteś z Poznania! Wszyscy ciekawi ludzie są z Poznania (na przykład ja!), haha.
  A tak pomijając żarty...Oj, gdy to czytam bardzo boli. :( Dlaczego? Przecież coś takiego nawet miejsca nie powinno mieć! Tacy ludzie nie powinni istnieć...Ech...źle, bardzo źle. Miejmy tylko nadzieję, że ten cyrk nie będzie miał miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gościu jak nie zyjesz to nie pisz głupot.

   Usuń
 8. Ha, ha, ha, jaki śmieszny artykuł. nie ma czegoś takiego jak struktura wody? Woda nie zmienia swojej struktury?? Śmiech na saliiiii!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zmienia? Chętnie się dowiem czegoś nowego. :-)

   Usuń
  2. Że jak? Czytaj ze zrozumieniem: "strukturyzacja wody". Nie istnieje takie zjawisko, czy proces.

   Usuń
  3. Anonimowy, poszperaj w internecie, zanim napiszesz..MM

   Usuń
  4. Nie ma takiego zjawiska,nie ma takiego pojęcia w encyklopedii PWN.Doucz sie.Smiech na wykopie!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
 9. Podrzucę może taki temat na jakiś wpis - boraks jako cudowny środek na odgrzybienie i usunięcie fluoru, dużo o tym w komentarzach:
  http://www.pepsieliot.com/odkwaszanie-to-zrozumienie-istoty-zdrowia-licealisty/

  O tym, że boraks kumuluje się w organizmie i uszkadza nerki nie ma ani wzmianki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ludzie,przestańcie wierzyc tak do końca w medycynę.Wystarczy jak zajmiecie sie tylko swoim organizmem.Medycyna naturalna jest najlepszym lekarstwem.Zacznijcie na to patrzec z innej strony.Wiecie kiedy bedziecie wierzyc w nią/ Kiedy wystapi u was nowotwór,kiedy chemia nic juz nie pomoze,kiedy bedziecie umierac.Wtedy wyciągniecie rekę ale bedzie juz za pózno.I ktos wam powie-niestety przegraliscie.Dlaczego przegraliscie?Bo nic nie zrobiliscie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem laikiem i mam 2 pytania.
  Na puszce z mleka modyfikowanego dla dziecka była właśnie informacja o tym, żeby wykorzystywać wyłącznie świeżą raz zagotowaną wodę. Zaznaczyli nawet żeby nie podgrzewać ponownie raz już zagotowanej wody... Dlaczego taka informacja na opakowaniu z mm? Nadgorliwość producenta?
  Drugie pytanie.
  Czy pogrzewanie lub gotowanie butelkowanej wody sztucznie mineralizowanej jest szkodliwe? Czy to bez znaczenia?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń