Polska Misja Medyczna dla poszkodowanych w Syrii

Jak z pewnością wiecie w Syrii od kilku lat trwa wojna. Przyczyny społeczne, polityczne, ekonomiczne i co ważne, także klimatyczne, doprowadziły do rozpoczęcia głośnego, mającego duży wpływ na Unię Europejską konfliktu. Będąc w bezpiecznej Europie łatwo jest nam patrzeć na wszystko „z góry”, na chłodno, często wysuwając niesprawiedliwe osądy wobec osób uciekających przed wojną i poszkodowanych przez nią. Zapominamy, że trochę ponad pół wieku temu to my jako Polacy i Europejczycy byliśmy uchodźcami. Polska Misja Medyczna prowadzi równolegle akcje mające na celu pomoc poszkodowanym przez różne katastrofy na świecie. Jeden z programów skierowany jest dla osób, które podczas bombardowań w Syrii straciły kończyny i potrzebują protez.

Polska Misja Medyczna

Ofiarami wojny w Syrii są miliony ludzi. Według danych Polskiej Misji Medycznej, okaleczone zostały 260 tys. dzieci. Ze względu na złe warunki sanitarne, brak powszechnego dostępu do opieki medycznej i ogólnie kiepską sytuację panującą w kraju, często zakażenia kończą się amputacjami. W związku z tym zbierane są pieniądze na protezy dla niepełnosprawnych przez wojnę. Odpowiedni sprzęt może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Leczenie w Polsce byłoby tańsze, ale ze względu na problemy administracyjno-polityczne, ofiary oczekują wsparcia m.in. w Turcji.


Polska Misja Medyczna współpracuje z organizacją lekarzy syryjskich Balsam Mediorg. Duże koszty pomocy poszkodowanym sprawiają, że potrzebne są charytatywne zbiórki funduszy. Chciałem zachęcić w związku z tym do wpłacania pieniędzy na konto Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem „protezy”. Przesłać finansowe wsparcie można również przez stronę Polskiej Misji Medycznej (tutaj) za pomocą PayU lub PayPal. Dla nas takie kwoty oznaczają często jeden weekend, imprezę czy droższy obiad. Dzięki Polskiej Misji Medycznej możemy sprawić, by znaczyły znacznie więcej. 
Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

1 komentarze :

 1. "...często wysuwając niesprawiedliwe osądy wobec osób uciekających przed wojną i poszkodowanych przez nią."

  Mnie osobiście wkurzało, gdy jacyś "eksperci" od imigrantów i uchodźców mieli za złe tym ludziom(!) że posiadali - UWAGA - telefony komórkowe!

  Bo przecież uchodźca to powinien w ogóle nic nie posiadać, o zabranych z domu pieniądzach czy jeszcze takim luksusie jak smartfon to nawet nie warto wspominać. Miska żebracza i łachmany - i pewnie najlepiej to jeszcze bez ręki i bez nogi. Eh... :-/

  "Leczenie w Polsce byłoby tańsze, ale ze względu na problemy administracyjno-polityczne..."

  Jesteś mistrzem eufemizmu ;-)

  OdpowiedzUsuń