Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę wybrzmiały głosy akademickiej i intelektualistycznej lewicy Ameryki i Europy Zachodniej. Według nich Rosja zaatakowała, bo dyskryminowana i osaczona, czuła się zasadnie zagrożona. Ukraina należy do rosyjskiej strefy wpływów, a NATO pozwala sobie na zbyt wiele. Wśród powtarzających tę narrację znajdują się takie nazwiska, jak Noam Chomsky czy Naomi Klein. Dlaczego wykształcona akademicka lewica Ameryki wygłasza opinie bazujące na manipulacjach i fałszu? I czemu pomija prawo narodów Europy Środkowej i Wschodniej do samostanowienia? Tematowi temu poświęcony jest najnowszy odcinek podkastu teoretycznego „Teoretico”.

 

akademicka lewica
Naomi Klein na konferencji w Watykanie (2015). Fot. Andrew Medichini/AP Photo, z późn. zm.

 

Intelektualistyczna i akademicka lewica po stronie Putina?

Z czego wynika powtarzanie przez ważnych lewicowych intelektualistów narracji Putina o wojnie? I czy polityczna oraz medialna lewica Ameryki podziela taką opinię? A także, czy prawica amerykańska też wspiera propagandę Kremla? Na pytania te odpowiada dr Łukasz Pawłowski, współautor Podkastu amerykańskiego, socjolog, publicysta.

 

Podcast „Teoretico” można wysłuchać za pomocą: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastbox, Podkasty.info, RSS.

 

 

Jeżeli podoba Ci się mój podcast oraz doceniasz pracę, jaką wkładam w pisanie artykułów na tej stronie, zachęcam do dołączenia na moim profilu w serwisie Patronite. To przede wszystkim dzięki wsparciu Patronów mogę tworzyć treści, publikować je, jak również utrzymywać samą stronę. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą. Ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga.

 

 

Najnowsze wpisy

`

Jeden komentarz do “Dlaczego akademicka lewica amerykańska powtarza narrację Putina?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *