Kategorie:

Histrioniczki, które podbiły kino. Analiza psychologiczna bohaterek

Histrioniczne zaburzenie osobowości objawia się zmiennymi nastrojami, płytką emocjonalnością o silnej ekspresji, niestosownym uwodzeniem i podrywem, seksualizacją kontaktów z ludźmi, poczuciem dyskomfortu, gdy nie jest się w centrum uwagi, czy podatnością na zewnętrzne impulsy. Kilka filmów bardzo dobrze uchwyciło sedno tego zaburzenia psychicznego. Są to następujące tytuły: „Co się przydarzyło Baby Jane”, „Tramwaj zwany pożądaniem”, „Blue Jasmine”, „Śniadanie u Tiffany’ego”. W nowym odcinku podkastu „Teoretico” analizuję z dr Magdaleną Leszko, będącą psychologiem, psychoterapeutką i wykładowczynią psychologii w Polsce i USA, zachowania, motywacje i uczucia bohaterek z wymienionych filmów pod kątem histrionicznego zaburzenia osobowości.

 

zaburzenie histrioniczne w filmach
Stopklatki z filmów: „Co się przydarzyło Baby Jane”, „Tramwaj zwany pożądaniem”, „Blue Jasmine”, „Śniadanie u Tiffany’ego”; z późn zm.

 

Bohaterki z histrionicznym zaburzeniem osobowości

Blue Jasmine z filmu o takim samym tytule, Jane z „Co się przydarzyło Baby Jane”, Blanche DuBois  z „Tramwaju zwanego pożądaniem” oraz Holly Golightly ze „Śniadania u Tiffany’ego” to bohaterki silnie przejawiające kryteria diagnostyczne histrionicznego zaburzenia osobowości. Każda z nich jest inna, ale zarazem mają pewne psychopatologiczne cechy wspólne, dzięki którym można domniemywać, że cierpią na to zaburzenie. W przypadku niektórych z nich jest to wprost zasugerowane w treści filmów. W niniejszym podkaście analizujemy charaktery wszystkich tych bohaterek z dr Magdaleną Leszko. Po wysłuchaniu tego odcinka zapraszam też do posłuchania wywiadu z psychologiem i psychoterapeutką, Mileną Karlińską-Nehrebecką z Polskiej Federacji Psychoterapii, na temat zaburzenia histrionicznego: tutaj.

 

 

Nagranie w formie podkastu można odsłuchać także za pomocą: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastboxPodkasty.infoRSS.

 

 

Podkast ten mogłem nagrać (uprzednio spędzając godziny na przygotowaniu) dzięki wsparciu na portalu Patronite. Jeśli Ci się podoba, zachęcam do odwiedzenia mojego profilu w tym serwisie i dołączenia do moich Patronów. Pięć lub dziesięć złotych nie jest dużą kwotą. Jednak przy wsparciu wielu mogę dzięki niemu poświęcać czas na pisanie artykułów, nagrywanie podkastów oraz utrzymywać i rozwijać stronę.

 

 

Najnowsze wpisy

`

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *