Janusz Korwin-Mikke został nominowany do Biologicznej Bzdury Roku 2022 za wypowiedź na temat mRNA podczas nagrania opublikowanego na Facebooku. Stwierdził w nim, że „mRNA to skrót od <<modyfikacji RNA>>”. Przekonywał w ten sposób, że coś jest nie tak ze szczepionkami mRNA, sugerując, że modyfikują ludzkie RNA.

 

Stopklatka z nagrania, w którym Janusz Korwin-Mikke wypowiedział nominowaną bzdurę, z późn. zm.

 

Czym jest mRNA i kod genetyczny?

Tak naprawdę mRNA to skrót od „matrycowe RNA” (i z angielskiego messeneger RNA, czyli informacyjne RNA). Powstaje podczas przepisywania nici DNA na RNA (co nazywamy transkrypcją), w trakcie czego tymina zostaje podmieniona na uracyl. Cząsteczka mRNA służy następnie jako matryca do syntezy białka w procesie translacji. Każde trzy kolejne cegiełki RNA niosą bowiem aparatowi translacyjnemu informację o tym, jaki aminokwas ma zostać dołączony do świeżo powstającego białka.

 

Janusz Korwin-Mikke Biologiczna Bzdura Roku 2022

 

Dane, według których określona trójka koduje konkretny aminokwas, nazywa się kodem genetycznym. Odkryto go na początku lat 60. XX wieku, a pod ich koniec badaczy nagrodzono Noblem. Byli to biochemicy i genetycy: Marshall Nirenberg (Amerykanin), Robert Holley (Amerykanin) i Har Khorana (Hindus).

 

 

Jak działa kod genetyczny? Przykładowo, ciąg składający się z uracylu, adeniny i cytozyny koduje aminokwas tyrozynę. Gdy taka sekwencja dotrze do rybosomu, aparat translacyjny dobudowuje do nici białkowej właśnie tyrozynę.

 

Kod genetyczny jest uniwersalny dla niemal wszystkich żywych organizmów na Ziemi. Do wyjątków należy kod genetyczny mitochondrialnego DNA. Mitochondrium to prymitywna ex-bakteria, wchłonięta i w toku ewolucji biologicznej symbiotycznie „przywłaszczona” przez komórki jądrowe, na wczesnym etapie historii ziemskiego życia. Stąd też jej odrębność, pochodząca z czasów, gdy podstawowe funkcje życia biologicznego jeszcze się konstytuowały.

 

 

Biologiczna Bzdura Roku 2022

Plebiscyt na Biologiczną Bzdurę Roku polega na wyłonieniu wypowiedzi ewidentnie niezgodnych z aktualną wiedzą naukową. Następnie nominowane wypowiedzi debunkuję – czyli wyjaśniam, na czym polega ich błąd – na niniejszym blogu. Na koniec ogłaszam głosowanie powszechne, w którym każdy może oddać swój głos.

 

Celem Biologicznej Bzdury Roku jest popularyzacja nauki i edukacja z zakresu szeroko pojętych nauk przyrodniczych: od biofizyki, przez biochemię, biologię, rolnictwo, leśnictwo czy medycynę, po psychologię. Mogę ją realizować dzięki wsparciu na portalu Patronite. Do moich Patronów i Patronek można dołączyć tutaj.

 

 

Najnowsze wpisy

`

19 komentarzy do “Janusz Korwin-Mikke nominowany do Biologicznej Bzdury Roku 2022

 1. Nominacja dla JKM to jak strzelanie do ptaszka w klatce. Ten gość sypie takie kwiatki jak dziewczynki w Boże Ciało. 😀

 2. Serio dziwne że takiej nominacji nie dostają lewary które twierdzą że jest 500 płci, albo że mężczyzna może urodzić, albo że nie tylko kobiety miesiączkują, itp itd

  1. W zeszłym roku pani Anna Maria Żukowska otrzymała tę nagrodę właśnie za stwierdzenie iż mężczyzna może urodzić dziecko, więc co się czepiasz?

  2. Otóż to. Dzisiejsi dziennikarze… ups, sorry – dzisiejsi pismacy działają zgodnie z wytycznymi. Bagno, a pod spodem metr mułu. W telewizji to samo. Pierwsza rzecz, żeby zacząć myśleć, to odciąć się od środków masowego przekazu. Wszystkich. Zresztą nie ma w polskim słowniku słów dostatecznie obraźliwych, by określić poziom dziennikarstwa w Polsce. Krótko mówiąc, poza nielicznymi jednostkami na YouTube, nie ma w Polsce niezależnego dziennikarstwa.

   1. 😀 no to chyba różnie pojmujemy związek, bo lesbijka z lesbijka dziecka nie wyczaruje chyba, że skorzysta z pomocy faceta ale wtedy to nie jest związek jednopłciowy.

 3. Akurat do bzdury biologicznej powinni być regularnie norminowani ci, co twierdzą że jest więcej niż 2 płcie i 3 orientacje seksualne.

 4. Chyba nie szkodliwe to co JKM powiedział. Miliony ludzi zostało oszukanych przez niebezpieczne szczepionki mRNA.
  Są już badania które pokazują ich szkodliwy charakter.
  Krytyka ludzi którzy ostrzegali przed ich skutkami to tylko powtarzanie rządowej propagandy i bycie klakierem big pharmy.
  To bycie kolejną cegłą w murze, jak śpiewał PinkFloyd.
  Lepiej nominuj Niedzielskiego, jak mówił, że skuteczność szczepionek to 90%…
  Skuteczność na dostanie powikłań.

 5. Pan JKM pewnie myślał o „mmRNA” czyli „modified mRNA” czyli takie mRNA które jest chemicznie zmienione aby dłużej utrzymywało się w komórce po wstrzyknięciu jak to ma miejsce w preparatach anty-kowidowych.

 6. Nazwa firmy Moderna pochodzi od mode jak modyfikacja i RNA.
  mRNA zawarte w szczepionkach ma na celu właśnie modyfikację mRNA w komórce.
  Czy zatem JKM wygłosił taką bzdurę!? Można to potraktować jako skrót myślowy i już się wszystko zgadza.
  Jestem więc zniesmaczona; nie jego wypowiedzią, tylko tą nagrodą.
  Obiecywałam sobie wiele po tym blogu i dałam do zakładek.
  A tu masz babo placek, autocenzura kazała autorowi wypowiedzieć się na forum spolegliwego do trendu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *