Niegdyś poeta i publicysta, dziś persona medialna, czyli Jaś Kapela, stwierdził, że wegańskie koty są zdrowsze. Tak naprawdę jednak koty to zwierzęta typowo mięsożerne. Jan Kapela za swoją wypowiedź otrzymał nominację do Biologicznej Bzdury Roku 2023.

 

 

Strona „To Tylko Teoria” i Biologiczna Bzdura Roku istnieją w dużej mierze dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, możesz to zrobić na moim profilu Patronite.

 

Jaś Kapela koty
Jaś Kapela. Źródło: Facebook, z późn. zm.

 

Koty są mięsożerne

„Kot domowy mimo długiego okresu, jaki minął od jego udomowienia, nadal jest klasyfikowany jako gatunek mięsożerny i to w ścisłym rozumieniu tego słowa. Preferencje i wymagania żywieniowe  korelują z przystosowaniem anatomicznym jak i fizjologią tego gatunku. Coraz bardziej popularne trendy przenoszenia kwestii żywieniowych z ludzi na zwierzęta – w tym wypadku weganizmu, mogą odbić się niekorzystnie na zdrowiu przedstawicieli tego gatunku” – tłumaczy Paweł Szydłowski, lekarz weterynarii.

 

Jaś Kapela Biologiczna Bzdura Roku 2023

 

„Potrzeby żywieniowe, metabolizm i przyswajalność składników odżywczych u kotów zostały stosunkowo dobrze przebadane. W dużym skrócie koty znaczą część energii pozyskują z wykorzystania endo- i egzogennych aminokwasów, co przekłada się na większe zapotrzebowanie na białko. W związku z tym koty są wrażliwe na ich niedobory. Przy diecie wegańskiej potencjalne niedobory mogą dotyczyć leucyny, metioniny, cysteiny, tauryny, lizyny, tryptofanu, argininy. Konsekwencjami zdrowotnymi niedoborów wymienionych aminokwasów może być m. in. kardiomiopatia rozstrzeniowa czy zwyrodnienie siatkówki” – dodaje.

 

A jak specjalista komentuje słowa Jasia Kapeli? „W tym kontekście stwierdzenie, że <wszystkie obserwacje porównawcze pokazują, że wegańskie koty są zdrowsze> wydaje się być nadużyciem i na stan obecnej wiedzy nierealnym marzeniem do spełnienia. Ponadto, warto zauważyć, że do tej pory nie zostały opublikowane żadne rzetelne, eksperymentalne, nie budzące wątpliwości co do metodyki badania naukowe. Większość wegańskiej propagandy dla kotów opiera się na medialnych doniesieniach np. z „The Guardiana”, które to pochodzą z badań ankietowych” – odpowiada. Tymczasem testy ankietowe właścicieli kotów mają się nijak do tego, jaki jest faktyczny stan ich organizmu. Subiektywne odczucia człowieka nie zastąpią rzetelnych testów biochemicznych. „Wbrew oczekiwaniom właściciele nie zauważyli, aby jakikolwiek układ ciała [ich kotów – przyp. red.] był szczególnie zagrożony w przypadku karmienia kotów dietą roślinną, lub by powodowała ona jakieś zaburzenie. Jednak w badaniu zebrano informacje od właścicieli kotów i jest ono obarczone stronniczością oraz ograniczeniami metodologicznymi” – stwierdzają sami autorzy jednego z badań.

 

 

„Co ciekawe, w jednej z najczęściej cytowanych prac, dotyczącej badań ankietowych właścicieli kotów żywionych dietą mięsną lub wegańską, do kotów wegańskich zakwalifikowano te o wychodzącym trybie życia” – zauważa lek. wet. Paweł Szydłowski. To istotne, bo koty, które wychodzą z domu, po prostu polują i jedzą mięso z innych źródeł, niż karma z marketu. „Pomijany jest fakt, że autorzy <wegańskich> publikacji dotyczących kotów, sami nakreślają słabe punkty swoich badań ankietowych, starając się zainteresować świat nauki tym tematem, a nie jednoznacznie rekomendować taką dietę jako zdrową i bez skutków ubocznych dla kotów” – kończy.

 

Warto zauważyć jeszcze jeden aspekt dyskusji o „wegańskich kotach” czy „wegańskich psach”. Mianowicie, jeśli dodamy odpowiednie składniki w proszku do poszczególnych posiłków, albo po prostu rozpuścimy je we właściwym roztworze i podamy dożylnie, to oczywiście zaspokoimy podstawowe potrzeby żywnościowe organizmu. Pytanie tylko, czy dieta, która nie obędzie się bez takich obligatoryjnych, doustnych lub dożylnych suplementacji, może być w ogóle nazywana prawidłowym odżywianiem?

 

Biologiczna Bzdura Roku 2023

Plebiscyt o nazwie „Biologiczna Bzdura Roku”  jest organizowany od 8 lat. Jego celem jest promowanie informacji na temat szeroko rozumianych nauk przyrodniczych. Jego zadanie to jeszcze popularyzowanie racjonalnego myślenia, sceptycyzmu oraz weryfikowania faktów.

 

Plebiscyt „Biologiczna Bzdura Roku” organizowany jest także dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Szczególne podziękowania dla najhojniejszych osób, a są to: Marcin, Grzegorz, Marcin, Małgorzata, Łukasz, Kacper, Mariusz, Miłosz, Agnieszka, Magdalena, Tomasz, Paweł, Katarzyna, Jacek, Andrzej, Marek, Adam, Radosław, Daniel, Wojciech, Michał.

 

 

Literatura

Alexander Bauer i wsp. „Vegan versus meat-based cat food: Guardian-reported health outcomes in 1,369 cats, after controlling for feline demographic factors”. Plos One, 2023.

Adriana Domínguez-Oliva i wsp. „The impact of vegan diets on indicators of health in dogs and cats: a systematic review”. Veterinary Sciences, 2023.

L. MacDonald i wsp. „Nutrition of the domestic cat, a mammalian carnivore”. Annual review of nutrition, 1984.

Sarah AS Dodd i wsp. „A cross-sectional study of owner-reported health in Canadian and American cats fed meat-and plant-based diets”. BMC Veterinary Research, 2021.

 

Najnowsze wpisy

`

13 komentarzy do “Jaś Kapela nominowany do Biologicznej Bzdury Roku 2023

  1. To jest niebezpieczny idiota. Obawiam się że może przygarnąć kota i robić na nim takie eksperymenty. I że inni pójdą za nim. A to już nie będzie zabawne

  2. Co za bzdura żeby nominować jakiegoś imbecyla. Wiadomo że wszystko co mówi to kretynizmy ale kogo to obchodzi? Nominowani powinni być wyłącznie ludzie którzy mają choć śladowy autorytet.

  3. Nikt nie twierdzi że dieta wegańska bez suplementacji jest dla kota odpowiednią.
    Sam weganinem nie jestem, ale jeśli mamy mieć obiektywny naukowy obraz czy koty wegańskie z dodatkiem suplementów są zdrowsze czy nie, od tych jedzących mięso, należało by przeprowadzić badania a nie werdykt opierać na dywagacjach czy taką dietę można nazywać odpowiednią czy nie…
    Nie wiem na czym opiera się Kapela, ale czy nominujący jego wypowiedź dysponują badaniami wykazującymi że jego teza to bzdurą?
    Oczywiście on sam przede wszystkim powinien takimi dowodami się podeprzeć.
    Bez takich badań bzdurą jest twierdzić że coś jest bzdurą.

    1. Porównywanie diety mięsnej bez suplementów do diety bezmięsnej z suplementami byłoby błędne metodologicznie. Oprócz tego zasadniczo zawsze można powiedzieć, że wystarczy podawać komuś wszystkie aminokwasy, kwasy tłuszczowe, węglowodany, błonnik, witaminy i minerały w proszku, wtedy nawet bardzo niedoborowa i niezdrowa dieta zostanie zrównoważona, tyle że nie w tym rzecz.

      1. Kiedy nominujesz sam siebie do tej nagrody?
        Wszyscy mówili ci, że nie jesteś trans, ale nie słuchałeś i teraz robisz gówno krucjatę

  4. Pokłosie „uważania” zamiast argumentowania. Gramatyczna obróbka rzeczywistości nie wystarcza w konfrontacji z aspektem biologicznym (jak choćby w przypadku niebinarności).
    Z kotami może być nawet gorzej z uwagi na trudności komunikacyjne. Chyba, że pan Kapela ma lepsze kontakty i nadchodzi czas „gdy lew jeść będzie trawę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *